Fiv in Ungaria 94

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sonya_mea spune:

[quote
eu o sa insist si pentru embryo glue si pentru hatching ca la cate probleme am eu, orice imi poate creste sansele e bine-venit!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota
[/quote]

Ce e aia hatching? La ce foloseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Assisted Hatching

Subtierea membranei ovulului. O tehnica noua, dezvoltata recent in cadrul micromanipulatiei, consta in perforarea asistata a membranei oului-embrion.

In mod natural, embrionul care ajunge la nivelul uterului, iese din aceasta membrana si se implanteaza la nivelul mucoasei uterine. Tratamentul consta, in aceste cazuri, in dizolvarea partiala a grosimii membranei. Aceasta manevra se face cu ajutorul micromanipulatoarelor, sub control microscopic si este indicate in urmatoarele cazuri:

- dupa trei esecuri de FIV in care s-au introdus embrioni in uter si nu s-a obtinut sarcina
- la femei cu varsta relativ avansata
- la femei la care se stie ca au foliculi ovarieni cu membrane groasa


Assisted hatching se realizeaza cu cel putin o ora pana la trei inainte de introducerea embrionilor in cavitatea uterina.


Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzotzooo spune:

Mami_vreau, sotul va fi cu mine si-mi va face el injectia intramuscular.

Speranta2008 asa voi face. Practic au aceeasi substanta activa, cred ca va fi de acord.

Suna atat de bine embryoglue si AH. Ce nu inteleg eu, de ce trebuie asteptat sa nu reusaca un FIV, doua ca sa apeleze la asa ceva... O sa-l bat la cap pe PK ca sa mi le faca pe amandoua

Felicia, multumesc de trecerea pe lista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea30 spune:

Nu stiti cumva ? AHA se face si la Debrecen ? Eu avand zona pellucida groasa - ar fii c-am indicat-cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea30 spune:

Fetele care ati facut stimulare cu Gonal F - se poate cumpara pe reteta compensata ? Oare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

tzootzoo si tie ti le face sotul? si mie! Acum facem progesteron injectabil, si transpira tot saracul, ca i-am zis sa il faca incet, ca asta doare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_vreau

tzootzoo dar pregnylul are cine sa ti-l faca intramuscular?



Eu l-am mai facut si subcutanat cand nu a avut cine sa-mi faca intramusculat si nu am avut nicio problema, cu o seringa de insulina si am rezolvat problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

denisa

ma pregatesc pentru prima injectia din viata mea pe care mi-o fac singura! gata, in seara asta am de facut suprefactul! la 8 sunt calare pe situatie! tineti-mi pumnii!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

mami vreau sunt aici sa te incurajez Doamne ajuta sa fie bine pana la capat.Curajoas-o fi tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui pamy

mami vreau sunt aici sa te incurajez Doamne ajuta sa fie bine pana la capat.Curajoas-o fi tare.


multumesc pamy!!!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput