Dolafanelul meu Timon.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ce ma bucur!! chiar am asteptat vesti! sanatate multaaaaaaaa

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Multumesc Essea din fericire Timon parca este ceva mai bine.
Ce am vrut sa spun aseara ce au vazut totusi la inimiara lui Timon, eu nu am citit nicaieri despre asa ceva si nici nu am mai auzit de la alte mamici.
Pediatra a spus ca intre cele 4 camere ale inimi in timpul graviditati bebelusul are mici gaurele care lasa sangele sa circule, dupa nastere aceste mici gaurele trebui sa se inchida in mod normal, la Timon una nu sa inchis, spune ca nu este periculos si foarte multe persoane traiesc cu aceste mici gaurele.
Seara am intrebat asistenta de aici si stia despre aceste gaurele numai ca ea a spus ,,cu cresterea copiilului creste si inima dar gaurelele astea nu mai gresc si asa se inchid de la sine.

Voi ati mai auzit de asa ceva? pediatra noastra de aici nu a mentionat de ea (mica gaurica a lui Timon)asa sper ca nu este grava de fapt ca nu este nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multa putere sa rezisti si multa sanatate lui Timon! Tin pumnii sa nu mai sune alarma.
Sper ca si Ralph e mai bine!

Daca te descurci in engleza, citeste aici despre problema lui Timon cu gaura de la inima:
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/H/hole_in_the_heart.html

In mare scrie ce ti-au spus medicii, anume ca de multe ori aceste gauri se inchid, alteori nu, insa nu dau probleme, iar in unele cazuri e nevoie de tratament. Mai scrie ca in functie de marimea gaurii, copilul trebuie monitorizat in continuare, uneori lunar, alteori o data pe an. Ca sa fiu linistita, as intreba si as insista pe partea asta cu monitorizarea dupa externare. Unde trebuie mers si cand, pentru a vedea ce s-a mai intamplat cu acea gaura, poate cand copilul face 6 luni, sau 1 an, sau mai des, daca ei cred ca e cazul.

Daca vrei sa pui poze, cred ca ar fi mai simplu sa-ti faci un album pe un alt site, eu am pe picasa si sunt multumita. Si apoi sa pui link aici.
www.picasaweb.google.com



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Multumesc mult Donia asta ma ajuta foarte mult, sigur voi intreba ce trebui sa fac sa stiu sigur ca nu face probleme de la asta.
Daca inainte imi era frica sa nu ii gaseasca ceva la inima acum imi este frica de gaurica asta si ma intreb ,,de ce???" simt ca nu se mai opreste, dar sper.
Astazi Timon a avut o zi mai buna cu mai putine alarme este mult mai vioi sta mai mult timp treaz si ma cauta sa vorbesc cu el si a inceput sa rada cu o gurita ca prima data cand l-am vazut nu stiam ce incerca sa faca apoi a reusit sa nu se mai strambe si mi-a tras un zambet asa FERMECATOR ca am simtit ca ma topesc de bucurie.
Si acum scoate si sunete foarte frumoase.
Asistentele majoritatea se joaca cu el ca este dolafanel si a inceput sa rada pe la ele si tot vorbesc cu el (majoritatea ca mai sunt si dintre aceelea carte nu vrei sa ai contact cu ele)astazi am primit si o tiribomba care se pune deasupra patutului are animalute se invart si are cantece de relaxare pt bebelusi, Timon plange cand ii dau drumul la muzicuta se stramba la animalute asa ca am dato mai asa mai intr-o parte poate se obisnueste putin mai tarziu cu ea.

Maine voi incerca sa pun poze acolo Diona (sper sa si reusesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Donia scuze am scris grsit.
Multumesc mult pentru articolul trimis, am vorbit cu pediatra de aici si ea a crezut ca a facut programare pt 6 luni specilista in cardiologie dar bine ca am vorbit si acum avem programare peste 6 luni.
Aici s-au dat batuti au spus ca nu mai stiu ce sa faca ce sa mai caute ca nu gasesc nimic si totusi il vad si ei pe Timon cum se opreste din respirat si vad monitorul cateoddata este de speriat rau, daca nu indrasnesc deloc sa il las singur.
Maine mergem in Utrecht este un spital foarte mare (cred ca am mai spus)specializat in copii cu probleme grave, tot aici l-au operat si pe Ralph.

In timp ce scriam paranteza a avut iar un APN si nu isi revenea am avut impresia ca asta a fost cel mai lung....intre-adevar a fost cel mai lung si au fost doua la interval de 4 minute, pana acum nu a MAI AVUT DOUA UNUL DUPA ALTUL si nu mai cred ca ar avea RS virus ca ar fi trebuit sa fi trecut pana acum.
Nici nu stiu unde sa mai caut informati, DACA STITI PE CINEVA CU PROBLEME CA ALE LUI tIMON VA ROG DIN TOT SUFLETUL ANUNTATI-MA SI PE MINE, aici sau la adresele urmatoare de email:
georgica.schulting@hotmail.com
sau elena.robert1@yahoo.com
nu mai stiu ce sa mai fac, ii inteleg pe dr de aici cand spun ca situatia i-au depasit.
Am pus aseara poze pe hi5 dar au iesit un mix undeva am facut o gresala si nu am mai acut puterea de a corecta, voi incerca sa pun linkul aici printre cele 144 foto sunt si cu Timon de cand s-a nascut si pana pe data de 05.04.2010.
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?ownerId=186011970&artistType=&photoFuid=01233483540300AFxPsW348354
Voi verifica daca este ceea ce incerc de cateva zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Nu sunt chear ce am pus eu aseara (foto) dar sunt cateva totusi de vazut. Pana voi reusi sa ma descurc cu asta (pana acum nu am avut interes in hi5 scuze).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ce emotii trebuie sa ai cand suna alarma aia, mai ales ca a durat atat de mult, apoi ca au si fost doua episoade, unul dupa altul!
Poate in Utrecht aflati mai multe, o sa ma gandesc la voi

Pozele nu se vad, scrie ca albumul este privat. Poate daca exista vreo setare sa-l faci public?

Ce frumos ai povestit cum zambeste, ma gandesc ca e un bebelus tare frumos, cred ca ti se umple inima de bucurie!
Doamne ajuta sa mearga spre bine!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Cosmarul nostru a luat sfarsit si speram ca asa va ramane.
De cand am ajuns in Utrecht nu a mai avut decat doua alarme scurte la SpO2, nimic grav.
I-au mai repetat toate analizele dupa aceea au mai facut si altele la cap nu i-au gasit nimic (l-au chinuit foarte mult fiind spital universitar vine cate un docent cu 3-4 studenti si se uita docentul primul apoi studenti, intreaba ce vad fiecare si apoi se mai uita odata docentul si nu au nici o reactie la tipetele ingrozitoare a lui bebe, eu mai aveam putin si lesinam uitanduma cum tipa bebe)i-au bagat o camera pe nacuc si s-au uitat sa vada daca asa gasesc ceva, din fericire nu au gasit nimic.
Apoi i-au masurat PH-sul 24 de ore tot cu un furtul il l-au bagat pe nasuc pana in capul pieptului.
De vineri suntem acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Cosmarul nostru a luat sfarsit si speram ca asa va ramane.
De cand am ajuns in Utrecht nu a mai avut decat doua alarme scurte la SpO2, nimic grav.
I-au mai repetat toate analizele dupa aceea au mai facut si altele la cap nu i-au gasit nimic (l-au chinuit foarte mult fiind spital universitar vine cate un docent cu 3-4 studenti si se uita docentul primul apoi studenti, intreaba ce vad fiecare si apoi se mai uita odata docentul si nu au nici o reactie la tipetele ingrozitoare a lui bebe, eu mai aveam putin si lesinam uitanduma cum tipa bebe)i-au bagat o camera pe nacuc si s-au uitat sa vada daca asa gasesc ceva, din fericire nu au gasit nimic.
Apoi i-au masurat PH-sul 24 de ore tot cu un furtul il l-au bagat pe nasuc pana in capul pieptului.
De vineri suntem acasa si speram ca ramanem aici.
Pana la urma nu i-au mai facut primul vacin in spital si il va face pe 27 aprilie mie mi se pare cam tarziu dar de la cabinetul de copii au spus ca nu-i nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

ce bucurie ca micutul tau e bine. sanatate multa, tuturor!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

"De Aprilie"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput