Dolafanelul meu Timon.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Sanatate multa!
Au spus de unde ar fi putut contacta virusul?

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Virusul poate fi contactat din aer.
Poate chear de la noi il are sau de la Ralph (Ralph merge la cresa). Chear acum a facut pojar si daca mergi in grupa la ei sunt aproape toti copilasi cu pojar, daca se simt bine si nu au febra pot sa mearga normal la cresa, Ralph din fericire se simte bine chear nu sa scarpinat deloc.
Acum insa Timon este racit de aseara respira foarte greu are nasucul aproape infundat si cand darme se aude ca un horcait. Mai are probleme si cu un ochisor care ii curge de cand avea 3 zile si cu respiratul inca nu sunt sigura cca ia trecut in totalitate se mai opreste din cand in cand ca si cum are uita sa respire.
Sper sa se termine odata perioada asta de ca nu mai stiu ce sa mai fac scap de una si dau intralta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Ne-am intors din nou in spital.
Timon a mai facut cewva crize si din pacate tot timpul am fost singura acasa si nu mai stiam ce sa cred ma gandeam ca totusi Timon este asa vesel mi-se pare mie si el respira normal.
Miercuri aveam programare la medicul de familie, marti am fost cu el la cabinetul de copii (aici nu am incredere in personalul lor pentru ca nu stiu si nu recunosc bolile copiilariei te zapacescu cu nesiguranta lor sau mai precis cu ,,s-ar putea sau nu am vazut in viata mea"
Miercuri la medicul de familie i-am spus ce griji am eu (in el am toata increderea)printre altele incepamd de luni Timon a inceput sa si vomitenu foarte mult dar din ce in ce mai mult si pana acum nu a vomitat deloc,avand trecutul lui Ralph (fratele mai mare) am fost informati ca toti copii nostri pot avea aceeasi problema pe care a avut-o si Ralph incepand de la 2 saptamani si jummate.
Am sunat la spital pediatra a vrut sa il monitorizeze din nou pe Timon si un echo la burtica si schen la capusor, l-am facut ieri si a ramas si la monitor astazi un alt pediatru a vrut sa ii se faca un control amanuntit la cap (termeni medicali pe care nu ii stiu nici in romana) inorcecaz ia masurat capusorul si la desenat cu o linie pe mijloc si cu x-uri pe tot restul capului si i-au lipit niste ,,electrozi"ca arata baiatul meu ca un ,,extraterestru
Nu avem deocamdata nici un rezultat aseara i-au luat sange iar si tot asteptam rezultatul.
Pe deasupra miercuri m-au sunat de la gradinita pe la ora 12:00 sa merg sa il iau pe Ralph acasa pentru ca nu are chef de nimic nu vrea sa manace sau sa bea ceva si sta foarte linistit ceea ce nu este normal pentru Ralph caruia nu ii trebui mai mult de 2 minsa intoara casa cu fundul in sus, am ajuns acasa a mers foarte linisti la mana mea o mare surpriza pt mine atunci am stiut ca este bonlavior. A dormit dupa amiaza sa trezit plangand i-am luat temperatura avea 40,4.
A stat dupa aceea tot timpul la mine in brate intre timp Timon in boxa lui (imi este frica sa il las in camera lui singur asa il tineam toata ziua langa mine sa pot sa il observ bine)se ineca si incerca sa respire parea asa ca nu putea,i-am pus pe amandoi in brate si asa am stat cu ei pana ce a venit o colega de la munca sa le aduca cadouri la baieti cand a vazut cum eram si a mai facut Timon o criza de sa invinetit si nu respira ca a trebuit sa il cam zgudui pana s-a revenit.Revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Timon a primit de aseara cafeina ca la prematuri. se crede ca uita sa respire dar asta nu este tot ramane sa ii faca mai multe analize.
Cafeina ii face agitat si asa ramane si respira dar pt ca aseara a fost doza de soc nu mai stiam ce sa ii fac se arcuise si se intepenise si gurita ii era stransa intr-o inclestare, foarte ciudat nici macar nu pot sa descriu bine.
A stat treaz de la ora17:00 pana pe la 23:00.
Acum trebui sa asteptam si daca cafeina da rezultat ii dam o luna apoi cateva zile la monitor fara cafeina apoi iar o luna cu cafeina pana poate sa respire normal singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Sanatate! Fie ca Sfintele sarbatori de Pasti sa va aduca leacul si sanatate si sa aveti niste sarbatori frumoase!

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

se pare ca pe noi sarbatorile Sinte ale Pastelui ne apuca in spital.
Timon are acum RSvirus infecti. Joi mergem sa ii faca o a doua ecografie la inimioara la spitalul universitar Utrecht plecam cu ambulanta de aici si ne intoarcem in aceeas zi tot aici si nu stim daca se termina cu analizele.
Eu am avut ieri o noapte urmata de o zi foarte demoralizante am cedat nervos si am plans continuaa, din fericire astazi mi-am mai revenit pt ca trebui sa fiu tare pentru amandoi baieti mei si pentru sot care trebui sa plece maine in Curacao pentru servici si vine peste 10 zile.
Acum urmeaza o perioada foarte grea si din pacate fara sotul meu ma simt cam singura in cea mai dificila si gra perioada din viata mea.
Sper din suflet sa ne Ajute Bunul Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

doamne-ajuta!

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

"Decembrie09"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

mama lui Ralph si a lui Timon, abia acum ti-am citit si eu povestile. Ai un stil f frumos de a povesti, se simte dragostea ta neinchipuita ( x 2) prin toti porii tai.

Multa sanatate lui Timon, sa dea Domnul sa aflati ce e si sa tratati. Iti tin pumnii, ma gandesc la tine si incearca sa fii tare, chiar daca nu il ai pe tati alaturi..te rog sa ne tii la curent. Gandurile mele sunt la voi, e f frumoasa si impresionanta povestea voastra.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

sanatate multa

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Buna, astazi am primit cele mai bune vesti din viata mea si care credeam ca a fost cand am ramas insarcinata sau cand m-a intrebat Robert daca vreau sa ma casatoresc cu el, nu nici decum cea mai buna veste din viata mea de pana acum am primit-o astazi cand DR pediatra de la cel mai bun spital de copii de aici mi-a spus ,,AVETI UN COPIIL SANATOS NU ARE NIMIC LA INIMA NU AVETI DE CE SA VA FACETI PROBLEME" asta da veste, veste buna
A fost totusi ceva de care nu am mai auzit pana acum, voi incerca pe scurt sa spun dar mai intai cu Timon.
Noi suntem cei mai fericiti ghinionisti pt ca am contactat asa repede doi virusi periculosi unul dupa altul si cu aproape aceelasi simtome, primul la PARA-ECHO-VIRUS-INFECTI ii se oprea respiratia de fapt arata ca si cum ar uita sa respire si se intampla aproape tot timpul in timpul somnului sau alaptatului cand se relaxeaza prea mult aici in spital il trezeste alarma ca face asta o galagie de numai nani nu mai faci....chear acum in timp ce scriam a avut o alarma rosie (astea sunt cele rele, sunt galbene care te avertizeaza ca este un pericol si cele albe care iti spun ca ceva nu inregistreaza bine astea nu le bagi in seama) sunt de atata timp cu alarmele astea in cap aici mai fac glume ca am invatat monitorul mai bine decatt unele asistente si ma intreaba daca vreau sa lucrez la ei, dar nu ma pot invata ca este alarma pt fiul meu si ma trec calduri ori de cate ori aud sunetele astea care cred ca nu o sa imi mai iasa din cap.
Sa revin... Al 2-lea virus cel de acum este RS-VIRUS si pe langa ca ii opreste respiratia de la asta are o tuse seaca si daca incepe sa tuseasca se astupa tuseste pana nu mai are aer si asta mai mereu in timp ce suge.
de o saptamana am iesit doar astazi cu ambulanta asa nu am mai iesit din camera am toilet aici dar nu am dus trebui sa merg la alta camera si imi este frica sa il las singur cu toate ca au si asistentele niste telefoane speciale care primesc alarma pe el dar nu le arata si cat de jos este si unele nu reactioneaza tot timpul ca si in romania (muncim ca trebui)ce diferenta este intre cele care le place sa lucreze cu copii si le place munca lor, ca te trateaza ca pe ,,regina"dar astea cum am avut eu in tura de dimineata doua zile si astazi tura dupa amiaza mai bine le-ar pensiona.
Mai au si la biroul lor care este pe hol la vedere dar de multe ori nu este nimeni acolo, deci cam greu cu increderea. Pana sa plece Robert venea el seara si statea cu Timon pana faceam eu duch.
Scapam noi si de astea acum asteptam 72 de ore de la ultimul APN(alarma rosie a respiratiei sau a inimi)si atunci putem pleca acasa. Personal cred ca mai avem ceva de stat.
Ralph este la bunici, Robert cu munca la o distanta de 9ore jumate cu avionul suntem putin cam destramati si totusi ca acum stiu ca nu are nimic la inimiara nu mai simt asa mare tristetea ca nu suntem impreuna pentru ca acum am incredere ca vom fi toti 4 impreuna, nu pot sa nu spun ca nu m-am gandit si la ce este mai rau, Din fericire Multumesc Lui Dumnezeu si toti Ingerilor
Va pup si va mai scriu cu evolutia lui Timon si voi ramane in contact ca tare bine mi-a facut sa pot sa scriu sa vorbesc cu voi, noroc ca am net in camera.

Mergi la inceput