Bobocei de sept-oct 2008 (264)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

La noi e prima oara de cand avem copii ca plecam fara carucior in pbagaj...

Dar l-am avut pe tati care l-a carat pe Radu in carca, in backpackul lui, pe care l-am folosit si ca scaun de masa. Altfel inebuneam, pentru ca Radu vrea sa mearga, dar merge numai in directia in care vrea el, deocamdata e exclus sa merg cu el de mana de aici pana acolo... el vrea in alta parte, se sustrage, se tranteste pe jos, urla, si pleaca pana la urma unde pofteste el.
Pentru distante lungi chiar si Teo prefera inca sa luam caruciorul, il intreb si imi spune el cand vrea.
Mai ales cand merg la cumparaturi, il intreb din parcare, Teo, luam caruciorul sau nu? Si de obicei vrea caruciorul, sta frumos in el si se joaca cu masinutele. Si are aproape 3 ani (si vreo 13-14 kg).
Am iesit si cu Radu saptamana trecuta prima oara pe anul acesta cu caruciorul, dupa ce l-am alergat bine pe jos, si a stat super cuminte.
Pana acum n-am mai iesit, de zapada!
Caruciorul nostru nu e usor, dar e super comod. Are crosele suficient de sus cat sa nu ma doara spatele, foarte manevrabil, scaun reversibil, se lasa complet pe spate si are si treapta aceea pe care o iubeste Teo atat de mult. Sunt super incantata de el, imi pare rau ca nu l-am avut inca de cand s-a nascut Teo...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Hello fetili

Am fost cu puiul la dr, l-a ascultat la pamani si este ok. S-a uitat in gat si avem laringita. Ne tratam cu Ketof , ca daca am fugit de Prospan , ii dau Ketof cu sorbitol si etanol 96 %

Azi a mancat foarte bine, la pranz un borcanel si jumatate de mancarica ( amestec de borcan cu combinatie facuta de mine ) iar dupa ce am venit la 7 de la dr a mancat jumatate de castronel de ciorba si un borcanel de fructe Asa da !!!!!!!!!!!!! Ce bine e cand mananca puiul

Ma duc sa il culc si revin



Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

am venit de la doctor, de vineri incep tratamentul (Injectii in burta. Tare, nu?). Oricum sint super happy, mai ales ca la inceput ne luase cu hirtogariile pt asigurari si ma gindeam cu groaza ca va mai dura citeva luni, dupa care ne zimbeste si-mi da reteta si-mi explica ce si cum.

Ramo, tu ai dreptate ref la copiii din parc, insa mamele alea puteau macar sa scoata un cuvint, nu? Mai ales ca copiii aia fugeau si mai rau o putea lovi pe Elsa asa. Nu pun la suflet chestii din astea, dar imi dau seama ca sintem de pe alte planete, adica eu si frantuzoaicele din parc. Pup!

Ada, bine ai revenit, mi-era dor de tine!

babytza, multa sanatate!



Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

De ce ai fugit de Prospan? Pupici si sanatate lui David!


Nerantula, sa stii ca nici la noi n-a fost tati foarte apropiat de Dorel la inceput de tot, in sensul ca o cam lua la fuga (sau se enerva exagerat - ceea ce face si acum!!! -) cand plangea putin mai tare copilul sau era nelinistit. De cand s-a nascut Radu, de voie de nevoie s-a implicat mai mult si se descurca muuuult mai bine, plus ca Dorelu e mai marisor acum (la voi va fi Gruia si mai mare cand se naste bb2) si se inteleg de minune pe tot felul de distractii tehnice, carti, masini si trenuri. Si plimbari, s-ar plimba impreuna la nesfarsit prin oras&tot felul de mijloace de transport.
Doarme cu el fara probleme, prima data a facut-o cand am fost eu la maternitate sa nasc.

Am dormit singura cu amandoi in aceeasi camera cand era Radu nou-nascut si a fost intr-adevar horror. TL era plecat in delegatie si n-am avut incotro... Radu manca din doua in doua ore, plangea, scancea, se foia... si de fiecare data se trezea si Teo, se dadea jos din pat si o lua rara prin casa cu tot felul de pretentii si ma apuca damblaua pana ii potoleam pe amandoi.
Acum e mult mai usor, in primul rand dorm ca lemnele si daca urla unul nu se trezeste celalalt, si apoi se trezesc mult mai rar si numai accidental. Cea mai grea e perioada cat incerc sa-l adorm pe Radu si Dorel ma vrea cu el in pat... uneori il conving ca vin la el imediat ce adoarme R, si R adoarme mai repede daca face liniste... alteori nu tine si ne certam... uneori vine peste noi in pat si se lipeste de mine si R nu-l vede sau e semiadormit si n-o iau chiar de la capat cu re-adormitul lui... in fine, de departe cel mai convenabil aranjament e cand doarme cu tati.

Saptamana asta cat am fost la munte dormitul a fost un pic horror, si sunt mai obosita decat oricand.
Noaptea nu dormeam, ba nu adormea Radu, ba Teo, ba isi carau picioare, ba zgaltaia TL din picior si se leganau toate paturile tangaj&ruliu de-mi venea sa vars... R la 7 fix era in picioare si jos din pat si cerea apa, si daca vreo doua zile nu s-a trezit el, nu-i nimic s-a trezit Teo si i-a dat un branci si lu' ala micu' ca asa-i frumos... iar azi dimineata la 5 a batut cineva la usa.
Ziua conduceam cu orele, am facut aproape 1500km in aceste 8 zile! Dar a fost superb... nu stiu insa cand recuperez cu somnul.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Cristina am facut gogoselele mi-au iesit super bune si la aspect sunt exact ca ale tale din poza ca parca zicea cineva ca nu au iesit rotunde.Faina reteta merci am si votat-o pe blog.Ah si inca ceva super rapida in 20 de minute au fost gata cu totul , sigur o mai prestez si cand apar ceva musafiri neasteptati.
Ada ce bine ca v-ati distrat.Super excursia cu oboseala iti revii tu ca doar ai antrenament.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Piolica, am vazut ca Elsa e bolnavioara, multa sanatate si sa se faca bine repede!
Aerosolii sunt tare buni. La Radu a mers gutuie&lamaie, insa la Teo nu, lui i-am facut cu dexa sau cu flixotide, se vedea imediat o ameliorare!
Sunt insa greu de "aplicat"...

Abia astept sa vii in bucuresti, trebuie sa ne vedem!

Edit: pentru tuse & laringita am gasit la noi la plafar sirop de tei cu miere, s-a dovedit foarte bun, calmeaza rapid accesele de tuse seaca.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Ada si eu sunt de parere ca sunt tare buni aerosoli sunt fan declarat la Andrei ii fac f bine a facut prima data la 8 luni cand a facut laringita si tare bine i-au facut asa a reusit sa respire mai usor si s-a vindecat in 6 zile.Si da sunt greu de aplicat dar eu acum ultima data i-am facut lui Andrei dupa ce adormea aparatu Laica e silentios si era super ok.
Babytza multa sanatate puiului.Bine ca nu are nimic la plamani.Am inteles ca Ketof e bun.Poate merg si la el si niste aerosoli.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xor spune:

va multumesc inca o data fetelor pt urari....sunteti niste dragute, ca de obicei
Dya - la schimbarea prefixului ma simt mai ciudat decat ma asteptam...pana acum spuneam ca-s tinerica...am 20 si ceva de ani...dar acum...ma gandesc la faptul ca imediat urmeaza 40 si tot asa....uff ce repede trec anii....
Cu gradi si serviciul...la gradi il voi duce din ultima sapt a lunii apr iar eu incep din mai serv....
Tortul...de data asta l-am prestat pe asta http://edithfrincu.blogspot.com/2009/03/tort-caramel.html...a iesit f bun...doar cu ornatul stau mai prost
si tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

La Multi Ani XOR!!!!

dyanira nu mai pune la suflet tot ce auzi prin parc. Mai creste Andrei putin si vei auzi cum copii de varsta lui citesc, numara, isi leaga sireturi si alte minuni. Eu de exemplu aveam o mamica prietena cu un baietel cu doua saptamani mai mic decat Alexei (se nascuse insa la 40 de saptamani ceea ce conteaza, ne-am dat noi seama dupa aia) si ne plimbam o gramada impreuna si vb despre copii. Pe la 1 an si jumatate discutam noi despre ce mai stiu ai nostri sa faca: Victor stia cum fac toate animalele, le recunoastea pe carte, le denumea in felul lui, Alexei nu deschidea cartea, stia doar cum face catelul, nu arata nimic daca il intrebai in schimb era bun catarator, foarte curajos, Victor nu urca nici o treapta singur, nu se dadea pe tobogan, nu se tinea de bara etc. Eu am plecat acasa si i-am pus lu Alexei cartea in mana ea l-a pus la gimnastica pe Victor si apoi radeam impreuna cat de nebune suntem. Ce vreau sa spun este ca toti copii evolueaza altfel, chiar si fratii sunt extrem de diferiti, e inevitabil sa nu faci comparatii cu alti copii dar nu trebuie sa iti iei alt copil de model. Si trebuie sa ai incredere in instinctul tau de mama daca asta iti spune ca totul este in regula atunci este.
piolica sanatate multa Elsei. Cat despre parc si jucatul copiilor mai mari cu cei mici iti spun care este pozitia mea. Alexei nu are voie sa ii impinga, incomodeze la leagane sa alerge pe langa ei in rest este liber sa se joace cu cine doreste si nu este obligat sa le acorde prioritate in mod deosebit atat timp cat nu se afla in spatiul special amenajat pentru cei foarte mici. Mi s-a intamplat si mie de multe ori ca el sa fie ignorat de cei mai mari dar eu consider ca asa este ciclul vietii. Nu ca am chef de cearta sau ceva, iti inteleg si tie pozitia dar stii ca in bancul cu iepurasul "stau si eu si imi curat pusca si vorbesc prostii pe aici"
babytza atentie cu laringita ca noi am dat usor de tot in bronhopneumonie. Sanatate multa piticului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Dya, aparatul tau se poate folosi si cu "pacientul" culcat? Ma bate gandul sa iau si eu unul, al meu e rudimentar rau.
L-am cumparat prin 2000 si nu l-am folosit niciodata pana in 2008, dupa care l-am folosit de l-am zapacit, asa rudimentar cum este el... si imi amintesc ca prima oara cand l-am folosit si am vazut ce bine ii face m-am gandit ca si-a facut banii chiar si daca e si prima si ultima oara ca-l folosesc....

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput