Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aaanda spune:

Buna klavier!
cum ai reusit sa-l inveti pe bebe asa devreme sa stea pe olita?
al meu are 11 luni si tare as vrea sa incep acest "procedeu" dar nu prea am curaj. Tot cred ca e prea mic sa inteleaga despre ce e vorba "in propozitie"
Tu cum ai inceput?

Citat:
citat din mesajul lui klavier

noi suntem foarte harnicuti si am constatat ca iese mai bine in olita decat stand cu fundul pe pampers. Asa ca "producem" in fiecare dimineata daca ne pune mama pe olita.

Daca se intampla sa ne plictisim picam pe o parte si nu spunem nimic, mama e prin preajma... si ne ridica.

Daca se intampla sa nu avem olita la indemana, pacat, onomatopee scoatem si tot degeaba...

In definitiv avem doar 7 luni si mai avem drum lung.

http://picasaweb.google.com/adriana.paler/FamiliaNoastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_patra spune:

Buna,
Si noi stam pe olita, mai ales dimineata. Bebe are 8 luni si ne-am zis ca ar trebui sa incercam sa vedem daca vrea sa stea. Si uite asa stam cate un pic pe olita. Problema e ca bebita mea se plictiseste cam repede sa stea prea mult intr-un loc.
bafta mamicilor.
Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_patra spune:

Luciana,
Pentru colici poti sa-i dai fetitei tale Sabsimplex, aproximativ 15 picaturi pe zi. A mea s-a simtit foarte bine.
Pup si sa-ti traiasca amundoi.

Ramona de Diana (20.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicabb spune:

Citat:
citat din mesajul lui aaanda

Buna klavier!
cum ai reusit sa-l inveti pe bebe asa devreme sa stea pe olita?
al meu are 11 luni si tare as vrea sa incep acest "procedeu" dar nu prea am curaj. Tot cred ca e prea mic sa inteleaga despre ce e vorba "in propozitie"
Tu cum ai inceput?


Iti raspund eu. Cel mai bine ar fi daca pentru inceput ti-ai ajuta copilul sa faca in alt loc decat pe el. Pentru asta, cand mi-as da seama ca trebuie sa faca, ar trebui sa-l urmaresti sa vezi cam ce momente are, nu l-as pune pe olita ci l-as tine in brate, in pozitie scaunel, intelegi tu, deasupra olitei, sau deasupra unui lighenus, sau deasupra wc-ului, na, cumva cum ti-e comod si i-as spune ce si cum. Si incetisor o sa inteleaga la ce e buna olita, cum sa nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

cum ii invatam ce e pipi si ce e kk? al meu are 1 an si 4 luni, nu ma gandesc inca la oli, dar mi-as dori macar sa stie care e una si care cealalta. daca ar zice pipi chiar cand face, sau imediat dupa ce face... ar fi bine. sau il intreb ai kk - si nu stie ce e. cum il invat sa arate spre scutec sau sa zica da daca are kk acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara,

De aproape 2 saptamani si noi am inceput operatiunea olita. Deci, initial cand Alessio avea 7 luni am inceput sa-l punem pe olita. Nu e ca si-a dat seama ca sta pe olita. El statea acolo si se juca. Si asa in fiecare dimineata il puneam si el ca un ceas facea treaba mare si cateodata si pipi. Dar la un moment dat si-a schimbat ora de facut treaba mare si de atunci nu am mai reusit sa-l convingem sa faca la olita. Noi tot il puneam dupa un partzuc dar el nimic. Si ce ma mai bucuram eu cand facea ca ceasul!!Dar asta e. Am lasat-o moale pentru ca incepuse sa devina foarte agitat numai cand vedea olita.Si asa cum scriam de la inceput...acum 2 sapt am inceput sa-l las in chilotei. Si i-am cumparat chiloti cu Mikey Mouse, personajul de desene animat preferit. Cum am citit aici pe DC despre aceasta idee.....i-am cumparat chilotei. Si in primele 3 zile spalam la chiloti la greu.Ca el pur si simplu facea pe el fara sa anunte si treaba mare si pipi. -Pana cand a 4-a a anuntat ca vrea pipi si de atunci cand ii vine sa faca pipi repede cere olita. chiar daca i se intampla sa aiba pampersul pe el....cere oricum olita. In schimb, cand tre' sa faca treaba mare...nu vrea si pace. a stat 2 zile fara sa faca pentru ca avea chiloti...si cand ii puneam pampers nu facea nici asa. Pana cand era atata de disperat si se tinea cu mana de fund si avea ochii cat cepele: caca!caca! Dar nu a vrut in ruptul capului sa faca la olita. Si i-am pus un pampers si s-a ascuns dupa canapea si a facut cacutza. De ce oare nu vrea sa faca treaba mare la olita??? I s-a intamplat cuiva? Cum ati rezolvat?



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iudita16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danangie

Buna seara,

nu vrea si pace. a stat 2 zile fara sa faca pentru ca avea chiloti...si cand ii puneam pampers nu facea nici asa. Pana cand era atata de disperat si se tinea cu mana de fund si avea ochii cat cepele: caca!caca! Dar nu a vrut in ruptul capului sa faca la olita. Si i-am pus un pampers si s-a ascuns dupa canapea si a facut cacutza. De ce oare nu vrea sa faca treaba mare la olita??? I s-a intamplat cuiva? Cum ati rezolvat?



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)


parerea mea este sa il lasi in pace o perioada, o sa-si revina
fata mea cea mare (avea atunci un an si jumatate) a facut la fel; dupa cateva luni si-a revenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory.27 spune:

Stiu si eu cat este de greu cand incepe sa faca la olita, dar este foarte bine sa invete de mic acest lucru, pentru ca mai apoi; el singurel cere olita si nu vrea sa se mai simta "murdarel"...
Sunt parti "haioase'...."greoie"...dar merita orice sacrificiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Si galusca mea sta la olita si produce si nr 1 si nr 2 de la 8 luni jumate.E amuzanta cand prinde olita goala si si-o pune pe cap, in loc de palarie.Uneori cade de pe ea si varsa continutul, incercand sa apuce vreo jucarie sau vreun obiect interesant.e draguta ca se cam scufunda cu totul in olita, ea fiind mai mititica.Ma bucur ca nu refuza sa stea pe olita.Nu am renuntat la pampers. mai avem de munca pana atunci.

Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Bai, frate, da' ce e graba asta cu olita???

Adica, la 7-8 luni, ce pisicu' intelege un copilas in legatura cu asta? Cat constientizeaza din ceea ce face?

Daria are aproape 18 luni si de-abia acum incepem sa corelam cuvintele "caca" si "pipi" cu productiile in sine... Olita e buna de tinut magneti de frigider, de joaca, mai sta pe ea, dar cam invers si numai imbracata...

Mie mi-a spus matusa mea ca m-am tampit, cand i-am zis ca olita este indicata de la 1,5 ani incolo, pentru ca atunci se fac niste conexiuni in capul copilasului referitor la asta...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput