Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luciana84 spune:

Citat:
Luciana, parca tu ai spus ca fetita ti-a stat o juma' de ora pe olita. Eu nu as lasa-o mai mult de cateva minute, pentru ca, s-ar parea, ca poate provoca prolapsul rectal...nu stiu cat e de adevarat, dar eu una nu m-am risca sa vad daca-i drept sau nu. Pentru un kk facut pe jos sau in pampers, da-l in colo, mai bine sterg dupa ea (crek nu e bine nici pt tine si nici pentru ea sa-ti faca , Doamne fereste, prolaps rectal).


Krishu, nu cred ca de la jumatate de ora de stat pe olita se face "prolaps rectal". Mai ales ca ea se ridica la fiecare minut sa-si mai ia o jucarie de prin preajma. Daca ar fi stat toata ziua pe olita, atunci te-as fi crezut. Oricum...n-am cronometrat cat a stat fetitza mea pe bili, pentru ca intre timp eu gateam si mai trageam cate o tura in camera fetitei de 16 zile, care avea crampe si plangea de ti se rupea inima.

Multumesc ca ai tinut sa ma avertizezi de posibilul risc la care am supus-o pe fetitza mea, dar sincer nu cred ca e cazul sa ma alarmez

Ceea ce consider eu lipsa de neglijenta din partea unei mame, e sa-si lase copilul in pampars pana la 6 sau mai multi ani. "No offense" pentru mamele care o fac. E doar o parere de-a mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luciana84 spune:

Citat:
lipsa de neglijenta
SCUZE!! VROIAM SA ZIC "NEGLIJENT" SAU "LIPSA DE IMPLICARE" SI A IESIT ALTCEVA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Uite aici o discutie
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=136217

Citisem intamplator pe undeva ca nu e indicat sa stea mai mult de 10 minute pe olita, wc, ca-i risc de prolaps.

Copil de 5-6 ani cu pampers? Eu una nu am vazut, sau ma rog, poate pe timpul noptii sa mai foloseasca. Chiar si in cazurile astea, nu ma gandesc sa acuz mama de neglijent, ca poate copilul are si el mofturelele lui, sau poate chiar probleme de sanatate, iar mama nu vrea sa faca presiuni de nici un fel asupra copilului. E de inteles. Sunt cazuri si cazuri.

Eu stiu un copil care s-a luptat cu o boala cumplita de la 2-3 ani. Copilul pe la 4 ani era destul de "obraznic" in opinia multora, dar eu am inteles situatia, sa fi fost in locul parintilor la fel procedam...il lasam sa faca absolut orice doreste, fara nici un fel de presiuni, reguli, tinand cont ca pe atunci inca nu stiau exact daca va supravietui sau nu. Iar daca acel copil, sa presupun, nu ar fi dorit sa faca la olita, nici ca il bateam la cap sa foloseasca olita. Cum am spus, sunt cazuri si cazuri. Nuantele astea nu se vad pe strada, in parc, pe plaja la mare, ... fiecare copil cu istorioara lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Imi pare rau pentru colicii fetitei tale. Eu pe-a mea o tineam mult in brate ca altfel cred ca si murea de plans. Cand faceam mancare o leganam cu un picior (ea fiind in scoica de masina). La fel si cand ii dadeam papa baietelului, ea in scoica pe jos si eu cu un picior o leganam. In fiecare zi aveam febra musculara, primele 6 luni au fost foarte obositoare. Intr-o buna zi cand a luat-o de-abusilea mi se parea ca am intrat in concediu.

Ai folosit wrap? Posibil sa te ajute si pe tine si pe ea, ameliorandu-i colicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luciana84 spune:

Citat:
Copil de 5-6 ani cu pampers? Eu una nu am vazut, sau ma rog, poate pe timpul noptii sa mai foloseasca. Chiar si in cazurile astea, nu ma gandesc sa acuz mama de neglijent, ca poate copilul are si el mofturelele lui, sau poate chiar probleme de sanatate, iar mama nu vrea sa faca presiuni de nici un fel asupra copilului. E de inteles. Sunt cazuri si cazuri.



KRISHU, cunosc cazuri de copii de 6 ani care inca mai folosesc pampers. Iar de acuzat, n-am acuzat pe nimeni...mi-am exprimat o parere, si bineinteles excluzand cazurile speciale, cand copilul e bolnav etc. Chiar nu-mi doresc sa jignesc pe cineva...Nu am dreptul sa judec pe nimeni, doar ca mie nu mi se pare normal ca un copil sanatos de 6 ani sa poarte pampers pt ca mama nu se sinchiseste sa-i explice ca-i mai bine la wc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luciana84 spune:

Citat:
Ai folosit wrap? Posibil sa te ajute si pe tine si pe ea, ameliorandu-i colicii.


Da, e greu sa-ti vezi bebele chinuindu-se... ma simt neputincioasa...

Ce inseamna wrap? Scuze, dar n-am mai auzit cuvantul

Aici in Norvegia, mi s-a recomandat sa-i dau 2 lingurite de apa indulcita cu zahar cand are crampe... Nu am incercat inca... Poate din cauza prejudecatilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luciana84

Citat:
Ai folosit wrap? Posibil sa te ajute si pe tine si pe ea, ameliorandu-i colicii.


Da, e greu sa-ti vezi bebele chinuindu-se... ma simt neputincioasa...

Ce inseamna wrap? Scuze, dar n-am mai auzit cuvantul

Aici in Norvegia, mi s-a recomandat sa-i dau 2 lingurite de apa indulcita cu zahar cand are crampe... Nu am incercat inca... Poate din cauza prejudecatilor...

Luciana, mama de Erika (15.04.2008) si de Emma (27.03.2010)


Uite aici un topic interesant despre wrap: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=80475&whichpage=1

Nah, ce sa zic?? Mi se pare ciudat ca un copil de 6 ani sa-si faca toate nevoile in pampers, si cel putin crunt pentru mama... unui copil de 6 ani nici nu tre sa-i explici tare multe despre wc, olita ca vede wc-ul in baie si pune intrebari...ii vede pe ceilalti membri ca-l foloseste, suficient de mare incat sa imite doar "actiunea"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luciana84 spune:

mersi mult krishu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeealuca spune:

fetita mea 2'4 ani nu face la olica decat caca pipi nici sa nu auda dar nu cred ca e bine sa o fortez sau mai sles sa o cert pt ca a certat-o sotul meu o data ca a facut caca pe ea si de atunci a avut o perioada in care nu mai spunea de loc cand voia sa faca si cand o intrebam de ce nu a spus zicea ca o cearta tati cand face caca asa ca am hotarat decat sa ii spun ca ar fi mai bine sa faca la olita dar sa o las pe ea sa imi spuna cand vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicabb spune:

La noi e foarte amuzant cand lui Dragos ii e lene sa se duca la wc si striga dupa olita. Sor-sa foarte serioasa i-o aduce rapid si i-o tine la nivelul cocoselului (face din picioare). Dragos ii da indicatii, tine-o mai drept, mai asa... Sunt draguti rau de tot ca sunt foarte seriosi si coopereaza.

Si noi cu EC cu fetita... Nu foarte serios, cu scutec afara (nu si cand era foarte cald, ce bine...) si cand era frig in casa cu scutec noaptea.

Este usor. Eu nu m-am gandit niciodata la vreo performanta, si acum la 1 an si 8 luni daca nu e olita aproape face pipi pe ea, dar ce daca... Schimbam chilotei, pantalonasi, si ne jucam in continuare. E bine ca si ceilalti care au grija de ea, sotul meu, parintii mei, sunt de acord.

De caca nu se pune problema, de cand s-a nascut si pana acum sunt exceptii cand s-a scapat. Asta chiar a fost simplu, cum imi dadeam seama ca o sa faca cum o puneam deasupra unui lighean si facea. Chiar fara bataie de cap.

La pipi o puneam dimineata, dupa ce sugea, cand banuiam eu ca o sa faca.

Cu baietelul nu am facut asta, eram chiar impotriva olitei devreme. Si nu a fost usor, ura olita, cand o vedea o arunca sub pat, o vreme voia sa faca pipi, caca nu, se constipa.

Ganditi-va. Nu este mai natural ca un pui de om de cateva luni sa elimine intr-un loc acceptabil ajutat de parinte decat un pui de om de 2 ani jumate care vorbeste, spune poezii, pune intrebari si face pe el?

Pe Teodora nu am invatat-o sa faca la olita, decat am ajutat-o. A invatat singura.

Mergi la inceput