Prolaps rectal

Prolaps rectal | Autor: RO ANA

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 2,8 ani a fost diagnosticat, de catre medicul pediatru, cu prolaps rectal si mi-a sugerat ca ar fi indicat sa-l vada un medic chirurg.
Rugamintea mea este daca imi puteti recomanda un medic chirurg care are experienta in astfel de afectiuni si eventual, sa-mi spuneti cum ati rezolvat afectiunea.
Multumesc mult.

Mamica de bebe Andrei (16.08.2006) si Ioana (03.02.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna.
Fetita mea a avut acelasi diagnostic cand avea o varsta similara cu a copilului tau.
Am scris atunci un mesaj alarmat pe forum, l-am si gasit acum.
Problema s-a rezolvat insa nechirurgical, pentru ca am gasit un om dornic sa sara peste etapa cu chirurgia.
Primul pas a fost sa ne prescrie vitamine pentru copii, si in paralel sa combatem constipatia. A reusit cu Duphalac.
Flacaul tau este constipat? probabil asta e principala cauza a prolapsului.
Acum sunt cam defazata ca-s obosita dar maine caut exact cum se chema medicul care a vazut-o atunci pe Maria si ce mi-a prescris atunci.
Nu te panica, trece fara chirurg.

Seara linistita, revin maine,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Andrei e la a doua "isprava".....prima data a fost acum cateva luni,cand avea obiceiul sa stea mai mult pe WC si sa rasfoiasca reviste (asta ne-a spus dr. ca ar fi fost cauza), acum are scaunul usor diareic si din ce am citit si aceasta ar putea fi o cauza.El nu se prea constipa, dar am si incercat sa elimin din alimentatie tot ce l-ar putea constipa.
Astept sa-mi dai numele dr. si unde il pot gasi.
Multumesc din suflet.

Mamica de bebe Andrei (16.08.2006) si Ioana (03.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna dimineata. Revin asa cum am promis. Chirurgul care a vazut-o pe Maria se numeste Bogdan Andrei, este la spitalul Budimex (Marie Curie). El nu a sarit direct la ideea de serclaj rectal ci mai intai ne-a recomandat o serie de vitamine simple, Pikovit sirop, ca sa ii intareasca sistemul si sa o ajute sa lucreze cu muschii zonei afectate. Noua ne-a mai dat Duphalac pentru ca la noi cauza era constipatia. Probabil tie iti va da altceva.
Si ne-a mai recomandat sa punem copilul pe WC nu pe oala pentru ca pe olita sta intr-o pozitie in care genunchii sunt la un nivel deasupra funduletului. Nu stiu daca intelegi ce zic, cert e ca esti cu genunchii mai sus decat funduletul.
Am luat reductor si am gasit o olita mai inalta, ca un scaunel, unde avea la acelasi nivel si poponeata si genunchii.
Si cu toate aceste combinatii, am reusit sa scapam de interventia chirurgicala.
Daca mai am cum sa te ajut zi-mi.
Sanatate.




PS. am editat ca imi scapase un i aiurea si-s maniaca cu gramatica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Elena ai numarul de tel al domnului dr ?Cum te duceai la el?Adica unde faceai programarea ca vreau sa o vada si pe Maria mea care este constipata si mi-e frica sa nu aiba ceva la fundulet ,eu nu vad nimic dar vreau sa fiu sigura.Duphalac nu da dependenta?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI





UN VOT VA RUGAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Elena ai numarul de tel al domnului dr ?Cum te duceai la el?Adica unde faceai programarea ca vreau sa o vada si pe Maria mea care este constipata si mi-e frica sa nu aiba ceva la fundulet ,eu nu vad nimic dar vreau sa fiu sigura.Duphalac nu da dependenta?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI





UN VOT VA RUGAM



Anca, nu am numarul lui. Am avut atunci noroc sa il gasim de garda cand ne-am dus. Si apoi la controale sunam pe fix la spital sa intrebam cand e de garda. Am senzatia ca lucreaza si la o clinica privata, daca ai timp da un google si vezi. Noi am fost la spital ca stam aproape si ne era in drum.

Duphalac e o concentratie de lactuloza, nu da dependenta noi cu el am reusit sa iesim la liman ca nimi nu functiona.
Uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=55801 linkul din arhiva de la subiectul meu de acum 4 ani. ai acolo niste retete de combatere a constipatiei date de fete. vezi daca reusesti cu acelea.

Raman pe faza la subiect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

treaba mare trebuie facuta in pozitie fiziologica, respectiv ghemuit (pe vine). nici pe wc nici pe oala. acestea nu-s pozitii firesti omului si sistemului sau excretor pentru defecatie. in pozitia ghemuit se aliniaza perfect intestinele cu sfincterele si nu se exercita presiuni inutile.

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Elena mersi mult,am incercat si eu multe din variantele gasite la subiectul tau si nu prea au functionat ,o sa iau Duphalac sa vad ce facem si o sa intreb de medic la Budimex ca stau f aproape de spital

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI





UN VOT VA RUGAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Eleni, multumesc mult, l-am gasit pe dr. si la CMU.O sa sun dupa sarbatori sa fac programare.


Mamica de bebe Andrei (16.08.2006) si Ioana (03.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Baietelul meu 9 ani si jumatate mai are cand si cand(la cateva luni) mici scapari de apa sau cantitati mici de mucus intre scaune. Pur si simplu imi spune ca a udat un pic chilotelul (el nu se suporta deloc ud si trebuie sa se schimbe imediat). Chestiile astea am observat ca sunt asociate cu constipatia. El are scaun zilnic dar uneori scaunul este foarte tare. Mai demult (acum vreo 3 ani) a avut o colita hemoragica cauzata se pare de o candidoza intestinala (antibiotice date la recomandarea medicului ). Ma rog colita s-a rezolvat cu tratament si alimentatie corespunzatoare. Dr gastroenterolog a zis ca are si un colon iritabil (cred ca mostenit genetic). Ma ingrijoreaza scaparile astea involuntare...medicul mi-a zis ca singura chestie pe care pot s-o fac este sa rezolv cu alimentatie corespunzatoare constipatia. Dar ce te faci cu un copil foarte mofturos care icneste sa vomite cand vede legume? Mi-a spus ca daca nu rezolv, ar putea evolua si s-ar putea ajunge la prolaps rectal (a propos asta inseamna ca se scapa pe ei??) sau la alte complicatii. Chiar mi-a zis ca a avut un copil de 17 ani care s-a scapat pe el in clasa....va dati seama ce trauma pe bietul copil. Si intr-adevar si mie mi-a spus ca e importanta pozitia pe WC (dar chiar nu sunt lamurita la varsta lui cum ar tb sa stea?). Si ca scaparile astea apar in general la copiii mai sensibili, mai emotivi...asa e si al meu uneori. V-ati lovit de probleme de-astea? Ca medicamentatie a luat mai demult 3 luni Motilium.....a avut ceva efect pentru ca s-au rarit in timp incidentele, dar tot nu a rezolvat problema.

Mergi la inceput