"Dovlecei de sept-oct 2009 *97* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Raluk, nici Natalia nu are program de somn, de mancat si tot ies cu ea. La inceput ma stresam, imi faceam tot felul de griji, ce fac dc plange, dc ii e foame, dc vomita..So what..ies asa cu ea, dc plange incerc s-o linistesc, ii dau sa manance cand ii e foame..saptamana trecuta cand am mers la botez a vomat asa frumos fix pe pantofii mei. Am mereu haine de schimb pt ea. M-am obisnuit asa, cealalta varianta ar fi fost sa stau numai in casa.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.


Ai dreptate . Dar papa bine macar?

Ca asa ar fi trebuit sa n-am nici un stres cu mersul undeva daca alaptez, cand colo... la noi cu urlete si plimbari si tine o ora... rar cand tine 40 de minute ziua. Chiar ma gandeam cand v-am vazut pozele in parc, ca eu ar fi trebuit sa patrulez pe acolo cu tzitzi la vedere si sa-l tot ridic in sus pe umar si sa astept sa coboare el, ca altfel face circ... si asta de zeci de ori... si doar plimbat

Atata ca deja am facut astfel prima greseala. A inceput sa asocieze camera noatra cu mancatul. Adica nu mananca in alta parte. Il vad ca-i este foame, si cum am zis si mai sus, el tot suge de cateva ori si se trage sa se ridice sus. Ei, in pozitia aia de stat in brate, daca ma iau si ma plimb prin casa, nu se mai cere la tzitzi. La inceput am crezut ca nu-i mai e foame, nu mi-as fi imaginat ca vrea sa pape doar in camera noastra. Pe cand m-am intors tarziu de tot in camera a inceput sa planga si sa se traga la tzitzi ca si cum ar zice "uau, mami, dar unde m-ai plimbat atata? N-ai stiut ca eu nu am terminat de mancat?"


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Tu si castronase si farfurioare si tacamuri ai fara BPA?



raluk - da, folosesc numai bpa 0%. am un castronel, 2 farfuriute, 1 lingurita (mai am alte 2 de silicon), 2 cani (pt cand o fi maia mare si 2 cutiute mici pt pastrat mancatrica (astea nu le-am folosit inca).

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

am eu amintiri aiurea din cauza oboselii? Sau chiar ati spus careva ca atata vreme cat le dati calciu nu mai au pofta de mancare? Eu asa am retinut. Tin pumnii pe maine sa le placa in mod miraculos mango.



raluk -

eu de cate ori i-am data maiei calciu, i-a scazut apetitul. luna de luna. am crezut ca poate e numai o coincidenta, dar s-a repetat lunar. am facut experienta: nu i l-am dat intr-o luna. a fost totul perfect, nu am mai trecut prin perioada scaderii apetitului. era groaznic si sa trecem printr-o perioada de "nemancare" in care nu stiam ce sa mai facem ca sa pape si sa-i dam calciu cu seringa. groaznic si pentru maia si pentru noi.

ma tot gandesc care e mecanismul si de ce se intampla asta.

acum nu-i mai dau. sper sa ia suficient din lapte / legume.
oricum luna asta ii voi face analizele de sange si vom vedea. iar daca i-as da calciu acum, probabil rezultatul analizelor ar fi influentat.

uite, gasiti www.pcfarm.ro/articol.php?id=305" target="_blank">aici un articol foarte interesant despre inapetenta si diversificare.

nicaieri insa nu am gasit corelat calciu cu scaderea apetitului.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


deci nu sunt nebuna (adica nu s-a demonstrat inca, nu e sigur inca, nu, Luci? )

Eu nu stiu, in formula credeam ca e exact cat le trebuie calciul. Daca se pune problema ca nu se absoarbe, pai atunci decat sa crestem doza, se da vitamina D3. Legumele bogate in calciu nu sunt cele de acum, de la inceput, pentru ca gasim calciu mult in cele cu frunze verzi (broccoli, salata verde, si alte frunzaraie) si in portocale, de exemplu.

Multumesc de articol , l-am salvat. Ai dreptate cu analizele, uite si din articol, poate fi si rahitism, dar si exces de vitamina D3. Pai unde tragem limita? Poate fi si anemie. Dar in acelasi timp reamintesc ce am citit eu, ca fierul dat fara ca bebe sa aiba o lipsa de fier opreste sau incetineste cresterea.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loremunteanu

Raluk, dr face cum ar trebui sa facem noi la baita, doar ca, cu ceva mai mult simt de raspundere... Adica practic rupe pielicica aia cu un pansament speril... Nu stiu cum sa-ti explic... Pielicica e lipita in exterior si de acolo se rupe usor, usor... Trage usor in jos cu un pansament... In prima faza, plange, insa toata treaba dureaza putin, apoi in prima zi la pisu... Mi s-a zis ca o sa planga de-o sa-i sara camasa de pe el, dar n-a fost asa... A plans, dar nu asa rau cum ma asteptam... Dupa a doua faza de decalotare, n-a mai plans deloc la pisu, ci doar atunci pe moment... Cica daca are fimoza, poate face infectie urinara (noi am scapat) si slabeste vazand cu ochiul... E de preferat sa rezolvam acum fimoza, pt ca ei nu percep asa tare durerea; cand cresc cosntientizeaza si e mai greu... Eu sper ca dupa a treia operatiune sa scapam... Nu vreau sa ajungem la cutit...


Loredana Eric-Mihai 24.09.2009 + Roni-Cristian08.02.2007
Poze Eric
atelierul meu
www.flickr.com/photos/9549359@N04/sets/72157600613153381/" target="_blank">lenjerii copilasi


Ce controversat subiect! Sunt atatea mamici care spun ca nu decaloteaza si e ok baiatul! Cred ca depinde de ei care au o anumita inclinatie spre probleme in zona. Tare mi-ar placea sa stiu daca trebuie sa facem asta sau nu. Daca ar fi suficient sa fac putin la baie sau trebuie mers la doctor cum ai facut tu? E clar ca oricare am prefera sa nu ajunga la cutit, si anestezie, si alte probleme, daca se poate rezolva acuma.

Multumesc mult pentru raspunsul prompt si detaliat


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Raluk Ramai o scumpa apropiata de sufletul meu Noi nu sugem din pacate, am esuat lamentabil, din a 2-a saptamana a ei de viata e pe lp , dar chiar nu m-am gandit ca urla din cauza racelii, pentru ca are o pofta uriasa. Sare la biberon de parca ar fi ultimul de pe lumea asta. In fine, nu stiu ce are zilele astea, i-am facut fundicul varza de la cat i-am masurat temperatura, nu are, dar e plangacioasa, maraita, neproetenoasa, etc. M-a emotionat foarte tare mesajul lui Beatrice75 . Imi amintesc linia a 2-a de un roz pal, gugalitul (asa v-am descoperit pe voi), nenumaratele teste care i-au urmat primei linii si iote ... stau cu voi sa ma plang ca e maraita. Beatrice75 , nu are cum sa fie un test de sarcina fals pozitiv, din cate stiu eu, poate fi doar fals negativ. Asa ca ia notite de la fete, ca peste 8 luni jumate vei avea nevoie de ele. Mult mult succes! Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

am eu amintiri aiurea din cauza oboselii? Sau chiar ati spus careva ca atata vreme cat le dati calciu nu mai au pofta de mancare? Eu asa am retinut. Tin pumnii pe maine sa le placa in mod miraculos mango.



raluk -

eu de cate ori i-am data maiei calciu, i-a scazut apetitul. luna de luna. am crezut ca poate e numai o coincidenta, dar s-a repetat lunar. am facut experienta: nu i l-am dat intr-o luna. a fost totul perfect, nu am mai trecut prin perioada scaderii apetitului. era groaznic si sa trecem printr-o perioada de "nemancare" in care nu stiam ce sa mai facem ca sa pape si sa-i dam calciu cu seringa. groaznic si pentru maia si pentru noi.

ma tot gandesc care e mecanismul si de ce se intampla asta.

acum nu-i mai dau. sper sa ia suficient din lapte / legume.
oricum luna asta ii voi face analizele de sange si vom vedea. iar daca i-as da calciu acum, probabil rezultatul analizelor ar fi influentat.

uite, gasiti www.pcfarm.ro/articol.php?id=305" target="_blank">aici un articol foarte interesant despre inapetenta si diversificare.

nicaieri insa nu am gasit corelat calciu cu scaderea apetitului.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


deci nu sunt nebuna (adica nu s-a demonstrat inca, nu e sigur inca, nu, Luci? )

Eu nu stiu, in formula credeam ca e exact cat le trebuie calciul. Daca se pune problema ca nu se absoarbe, pai atunci decat sa crestem doza, se da vitamina D3. Legumele bogate in calciu nu sunt cele de acum, de la inceput, pentru ca gasim calciu mult in cele cu frunze verzi (broccoli, salata verde, si alte frunzaraie) si in portocale, de exemplu.

Multumesc de articol , l-am salvat. Ai dreptate cu analizele, uite si din articol, poate fi si rahitism, dar si exces de vitamina D3. Pai unde tragem limita? Poate fi si anemie. Dar in acelasi timp reamintesc ce am citit eu, ca fierul dat fara ca bebe sa aiba o lipsa de fier opreste sau incetineste cresterea.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


mai e o chestie legata de calciu. citisem undeva intamplator prospectul unui supliment alimentar pt slabit (paradoxal, dar chiar asa era) ca toate alea care le continea (vitamine, minerale - inclusiv calciu) produc o stare de satietate si in felul asta scad apetitul.
s-ar putea asta sa fie mecanismul.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

m-a "confuzat" un pic ce zicei mai devreme de relatarea medicului - "nu e pe fond alergen ci ca este o deficienta a pielii..nu produce suficienta grasime".
DA nu e pe fond alergen? cum si-a dat doc seama? adica nu a facut DA din cauze d-astea cunoscute...?


Nu cred ca e vorba numai de Natalia, n-a stat sa-i studieze pielea, cum a vazut-o a zis ca e copil atopic..si lu' coautor i se pare amuzant sa-i imprimam un body cu copil atopic si atomic
Presupun ca sunt mai multe teorii si ea adera la asta cu lipsa de hidratare a pielii si ca trebuie intervenit din exterior. Am insistat mult pe chestia cu reactiile la ce mananc eu, la mediu, etc, i-am spus si de mucegai si a zis ca nu, nu astea ar provoca.
Citat:


mi se pare curios si interesanta chestia asta. eu inca mai cred ca voi aveti cheia. in general, ficatul este filtrul organismului. el filtreaza tot ce intra si ce iese din organism.

am gasit o chestie interesanta:
"Ficatul neutralizeaza toxinele prin legarea lor de glucide si apoi sangele le preia si sunt eliminate prin fecale, rinichi sau piele (alergii).

Ficatul fixeaza picaturile de grasime (absorbite pe calea venei porte) sub forma de fosfolipide pe care le degradeaza obtinand caldura (temperatura creste cu 1-2 GC in sangele venei suprahepatice fata de sangele care vine la ficat).
Supraincarcarea alimentara, infectiile virotice si bacteriene duc la imbolnavirea ficatului.
Semne de boala: balonare, dureri, diaree, dermatoze, insomnii, astenii etc. care se pot suprapune si altor boli."

eu m-as gandi si la varianta legaturii cu alimentatia nataliei si cu programul ei, daca e asa cum spune doc - pielea nu secreta suficiente grasimi (ma duce direct cu gandul la ficat). mai cauta si tu info. poate e mai simplu decat pare si poate se rezolva chiar cu inceperea diversificarii.





Asta e ceva la care nu m-am gandit, o sa ma apuc de citit.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happy_uka

Seara buna ghiocelelor!

Am lipsit, recunosc, dar am motiv: am fost toata ziua plecata hai hui, a fost ziua tatalui meu, am alergat dupa cadou, acum pe seara la carciuma..Suntem cam agitate..da ne place!
Nu am citit din urma - urmeaza sa- dar banuiesc ca s-au urat de bine, de-astea cu primavara.. Va zic si io "la multi ani" traiasca vremea frumoasa
Am poze noi cu bebelusa si vechi cu doggy Paco (ramasesem datoare hepibuniciunii).
Recuperez si revin.


Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009




La multi ani tatalui tau! Filmuletul nu l-am putut vedea acum, dar pozele sunt extraordinare! Si ea pozeaza deja! Dar si comentariile tale sunt geniale!

Si Paco e un frumos si un scump, cu jucarioara lui!


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Raluk,
Razvi m-a "chinuit" azi din nou...si el si Alex (care mi-a fost taaare mofturos dupa-masa).A fost una din putinele dati cand am clacat de-a dreptulRazvi dormea,Alex l-a trezit cu urletele lui,s-a apucat si piticu' de urlat,nu apucam sa-l impac pe unu ca se apuca celalalt din nou...am tinut-o in ritmul asta cateva ore bune.La un moment dat,n-am mai putut nici eu si m-a bufnit plansu'...eram de coma,3 oameni plangeau care de care mai tare.M-am adunat,i-am echipat si i-am scos afara...asa ne-am revenit toti.Razvi a bagat somn in carucior,Alex s-a jucat la nisip si eu am baut o cafea tare si am bagat 2 tigari

Tu de fapt m-ai intrebat daca Razvi mai ii marait,da' nah,am detaliat putin

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Tu si castronase si farfurioare si tacamuri ai fara BPA?



raluk - da, folosesc numai bpa 0%. am un castronel, 2 farfuriute, 1 lingurita (mai am alte 2 de silicon), 2 cani (pt cand o fi maia mare si 2 cutiute mici pt pastrat mancatrica (astea nu le-am folosit inca).

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


Sper sa gasesc si eu cand o sa incep, inca nu am cautat.

In legatura cu DA, eu zic ca orice gasim si credem ca ajuta, putem scrie aici linistite. Cine stie ce idee le vine fetelor din ceea ce citesc aici.

Eu cu astfel de studii, din aproape in aproape, cum ai inceput tu acuma seara, mi-am gasit defectele si am reusit sa-mi produc ovulatie cu ajutorul plantelor. Bine, sunt sigura si afirm oriunde ca Cel de Sus mi l-a dat pe Alex, dar poate ca El nu mi l-a pus direct in burta, ci m-a indrumat spre informatiile care sa-mi fie de ajutor.




Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput