"Dovlecei de sept-oct 2009 *97* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Buna seara mamici si dovlecei,

Va doresc o primavara minunata, sa aveti bucurii si numai bucurii.

Greu de tinut pasul cu voi, sunteti un izvor de informatie dar ce zic eu izvor, un OCEAN, va multumesc pt asta, intru sa va citesc cand pot si gasesc multe raspunsuri, va multumesc inca odata.
LA MULTI ANI pt cele 6 luni, wow jumatate de an


poate va prindem si noi la o ieseala in moghiorosi, sau oriunde de fapt ca ne-am obisnuit deja amandoi in masina. daca ne primiti ofcors

va pupam si va oferim un brat de ghiocei

Raluca, mamica de Remus alias Bubu(8 nov '09)

Poze BUBU
"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Raluk, nici Natalia nu are program de somn, de mancat si tot ies cu ea. La inceput ma stresam, imi faceam tot felul de griji, ce fac dc plange, dc ii e foame, dc vomita..So what..ies asa cu ea, dc plange incerc s-o linistesc, ii dau sa manance cand ii e foame..saptamana trecuta cand am mers la botez a vomat asa frumos fix pe pantofii mei. Am mereu haine de schimb pt ea. M-am obisnuit asa, cealalta varianta ar fi fost sa stau numai in casa.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Lali multumesc de raspuns.

Raluci, aveti un scump acolo.

va urez o noapte buna doamnelor si somn usor la toata dovlecimea.

Carina de scumpete de Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

am eu amintiri aiurea din cauza oboselii? Sau chiar ati spus careva ca atata vreme cat le dati calciu nu mai au pofta de mancare? Eu asa am retinut. Tin pumnii pe maine sa le placa in mod miraculos mango.



raluk -

eu de cate ori i-am data maiei calciu, i-a scazut apetitul. luna de luna. am crezut ca poate e numai o coincidenta, dar s-a repetat lunar. am facut experienta: nu i l-am dat intr-o luna. a fost totul perfect, nu am mai trecut prin perioada scaderii apetitului. era groaznic si sa trecem printr-o perioada de "nemancare" in care nu stiam ce sa mai facem ca sa pape si sa-i dam calciu cu seringa. groaznic si pentru maia si pentru noi.

ma tot gandesc care e mecanismul si de ce se intampla asta.

acum nu-i mai dau. sper sa ia suficient din lapte / legume.
oricum luna asta ii voi face analizele de sange si vom vedea. iar daca i-as da calciu acum, probabil rezultatul analizelor ar fi influentat.

uite, gasiti www.pcfarm.ro/articol.php?id=305" target="_blank">aici un articol foarte interesant despre inapetenta si diversificare.

nicaieri insa nu am gasit corelat calciu cu scaderea apetitului.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Raluk, dr face cum ar trebui sa facem noi la baita, doar ca, cu ceva mai mult simt de raspundere... Adica practic rupe pielicica aia cu un pansament speril... Nu stiu cum sa-ti explic... Pielicica e lipita in exterior si de acolo se rupe usor, usor... Trage usor in jos cu un pansament... In prima faza, plange, insa toata treaba dureaza putin, apoi in prima zi la pisu... Mi s-a zis ca o sa planga de-o sa-i sara camasa de pe el, dar n-a fost asa... A plans, dar nu asa rau cum ma asteptam... Dupa a doua faza de decalotare, n-a mai plans deloc la pisu, ci doar atunci pe moment... Cica daca are fimoza, poate face infectie urinara (noi am scapat) si slabeste vazand cu ochiul... E de preferat sa rezolvam acum fimoza, pt ca ei nu percep asa tare durerea; cand cresc cosntientizeaza si e mai greu... Eu sper ca dupa a treia operatiune sa scapam... Nu vreau sa ajungem la cutit...


Loredana Eric-Mihai 24.09.2009 + Roni-Cristian08.02.2007
Poze Eric
atelierul meu
www.flickr.com/photos/9549359@N04/sets/72157600613153381/" target="_blank">lenjerii copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hepilica, am uitat sa-ti multumesc pentru mesajul fain de azi
Mi-a intarit si dermatologul azi ca daca am grija sa nu-i introduc alimente controversate nu are ce sa se intample, asta ref DA-ul ei.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Seara buna ghiocelelor!

Am lipsit, recunosc, dar am motiv: am fost toata ziua plecata hai hui, a fost ziua tatalui meu, am alergat dupa cadou, acum pe seara la carciuma..Suntem cam agitate..da ne place!
Nu am citit din urma - urmeaza sa- dar banuiesc ca s-au urat de bine, de-astea cu primavara.. Va zic si io "la multi ani" traiasca vremea frumoasa
Am poze noi cu bebelusa si vechi cu doggy Paco (ramasesem datoare hepibuniciunii).
Recuperez si revin.


Uka, cea mai fericita mamica de C a r i n a - 14 septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Monikus multumim de urari! Tare mi-ar fi placut sa vad poze de azi de la intalnire! Sa stii ca pana sa ne zici saptamana trecuta, eu n-am stiut ca ti-ai scris povestea, nu stiu de ce

Carina offf ce rau imi pare ca aveti probleme cu papi si cu greutatea! Sper sa se rezolve repede si usor! Noi facem baita doar o data la doua zile. Mai ales acuma ca inca nu umbla pe jos . Aaa, si poate si pentru ca noi nu ne punem mancarica inca prin cap, gat, etc.

Croco te pup cu drag . Mi-a fost dor de tine! Imi pare rau ca ati avut asa stresuri pe cap, dar ma bucur ca sunteti bine si vorbesti asa emotionant de ce ai vazut acolo!

Mimika felicitari pentru baby expo si pentru flamingo boys (a doua parte a felicitarilor suna mai mult pentru sotul si mama ta!)

Lili mi-a placut tare cum ai scris cum l-ai tuns pe Radulescu . Ii sta super! Nici eu nu am superstitii din astea si recunosc ca citind mesajul lui Lullaby nici macar nu am inteles la ce se refera, abia apoi m-am prins din postarile urmatoare.

Anco sunt minunati puiutii tai! Foarte simpatici!

Andre inseamna ca ii place mult Chiarei in wrap, din moment ce acolo s-a linistit!

Dana am ras in hohote cu doctorita cu cacutza

Vik pana nu suge puiul frumos nu putem merge nicaieri sa faca asa un circ o ora la fiecare trei .

Of, Meli m-am mirat cand am citit ca ati avut ieri vreme buna. La noi sufla un vant de abia puteam respira...

Liliana deci e ok si branza facuta ca la tara din lapte prins, deci asta din lapte dulce e de fapt la graba .

Lullaby cu spirtul , si eu am sters mobila cu spirt dupa ce Relu a montat-o cu un prieten racit . Abia astept sa-l vad pe Alex tunsulici . Cu plansul puiului nu are nici un sens sa ma admiri, oricare ar reactiona la fel. Nu avem ce face, mergem inainte. Si poate sunt eu mai sensibila, si poate mai sunt aici bebei plangaciosi, dar cu mame mai putin "plangacioase" .

Liliana pfuai prin cate ati trecut cu Andra! Sper sa compenseze Radu! M-ai distrat tare tare cu baia

Hepilica stiu ca ti-am zarit cateii in ceva poza mai demult, dar tare mi-ar placea sa-i vad mai in amanunt . Imi place mult cum vorbesti despre ei

Meli cum mai e Razvi? Mai e marait? M-ai emotionat tare mult cum spuneai tu de retrait copilaria noastra

Diamar puiul tau mai e infundat? Treaba cu apartamentul niciodata nu e sigura! Si multumesc tare tare mult de pontul cu roscovele. Stiam de planta "carob", dar nu credeam ca se gaseste la noi!

Hepilica multumesc muuuulllltttt de floricele si de cuvintele asa frumoase! M-am emotionat tare

Tu si castronase si farfurioare si tacamuri ai fara BPA?

Andre cum mai sunteti cu suptul? Sa stii ca are Miha dreptate, daca le e infundat nasul plang la san.

Claucia ai fost super simpatica... nu iti auzim gandurile , intr-adevar ar fi mult mai simplu

Doris multumesc

Moni cum mai esti cu raceala? Dar Dragoselul cum e cu papatul?

Fetelor, ce ziceti sa facem un cont comun si pe picasa pentru cele care nu stiu sa-si faca? E tare enervant webshots-ul ala...

Sunt in recuperari in urma cu vreo 2 capitole si am vazut pui ochios frumos de Ioanna. Cum mai sunteti cu lapticul? M-a distrat tare Don Carol cu fetita

Monikus despre pozele tale ce sa mai zic, cum spun fetele, parca e o fetita, asa e de frumos! Superb! Multumesc si eu de aprecierile la poze . Atunci mai demult te-am intrebat de tehnici ca eram curioasa daca nu il puteti adormi, sau se trezeste repede dupa ce il adormiti? La noi noaptea doarme mai bine ca doarme pe burta pe Relu (mai noi mai incerc si sa-l pun direct in pat, dar mai vomita), dar ziua daca il pun pe spate sau pe o parte se trezeste tare repede... Legat de tiroida, sunt foarte curioasa, vezi ca majoritatea femeilor fac o tiroidita post-partum, care trece. Dar oricum, stresul contribuie mult.

Am vazut ca inainte de intalnirea bucurestencelor vorbeati de cum ii imbracati pe pui. Eu il imbrac ca techila, mai lejer. V-am spus ca in casa il tin cu un singur rand de haine (body cu pantalon sau pijama intreaga). Peste hainele astea de casa ii dau o salopeta din aia intreaga groasa daca e frig (-5 grade), sau scurta si pantaloni subtirei daca e mai cald (6-7 grade).

Clodute la multi ani cu mare intarziere pentru puiul drag Patrick!

Ralu0308 eu cand gasesc in supe pastarnac sunt tare fericita , imi place mult aroma!

Luci ce distractiva ai fost ca te-ai bucurat ca merg fetele in parc si asa nu mai umplu cateva capitole

revin ca iar am facut un mesaj mult prea lung de urmarit...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Buna seara mamici si dovlecei,

Va doresc o primavara minunata, sa aveti bucurii si numai bucurii.

Greu de tinut pasul cu voi, sunteti un izvor de informatie dar ce zic eu izvor, un OCEAN, va multumesc pt asta, intru sa va citesc cand pot si gasesc multe raspunsuri, va multumesc inca odata.
LA MULTI ANI pt cele 6 luni, wow jumatate de an


poate va prindem si noi la o ieseala in moghiorosi, sau oriunde de fapt ca ne-am obisnuit deja amandoi in masina. daca ne primiti ofcors

va pupam si va oferim un brat de ghiocei

Raluca, mamica de Remus alias Bubu(8 nov '09)

Poze BUBU
"Un optimist nu e decat un prost fericit. Pesimistul e doar un prost." - Louis Bernanos



multumim mult! Am dat putin si inainte si am vazut ca ti-a oferit puiul scump o lalea . Si ce inimioara

Pupici


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Hepilica, am uitat sa-ti multumesc pentru mesajul fain de azi
Mi-a intarit si dermatologul azi ca daca am grija sa nu-i introduc alimente controversate nu are ce sa se intample, asta ref DA-ul ei.

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.



mai tii minte cand ai zis ca ai facut tu un copil in conditiile in care aveai aceleasi sanse sa ramai insarcinata ca si un barbat? hai, ca tb sa o scoti la liman si cu DA-ul asta.

m-a "confuzat" un pic ce zicei mai devreme de relatarea medicului - "nu e pe fond alergen ci ca este o deficienta a pielii..nu produce suficienta grasime".
DA nu e pe fond alergen? cum si-a dat doc seama? adica nu a facut DA din cauze d-astea cunoscute...?

mi se pare curios si interesanta chestia asta. eu inca mai cred ca voi aveti cheia. in general, ficatul este filtrul organismului. el filtreaza tot ce intra si ce iese din organism.

am gasit o chestie interesanta:
"Ficatul neutralizeaza toxinele prin legarea lor de glucide si apoi sangele le preia si sunt eliminate prin fecale, rinichi sau piele (alergii).

Ficatul fixeaza picaturile de grasime (absorbite pe calea venei porte) sub forma de fosfolipide pe care le degradeaza obtinand caldura (temperatura creste cu 1-2 GC in sangele venei suprahepatice fata de sangele care vine la ficat).
Supraincarcarea alimentara, infectiile virotice si bacteriene duc la imbolnavirea ficatului.
Semne de boala: balonare, dureri, diaree, dermatoze, insomnii, astenii etc. care se pot suprapune si altor boli."

eu m-as gandi si la varianta legaturii cu alimentatia nataliei si cu programul ei, daca e asa cum spune doc - pielea nu secreta suficiente grasimi (ma duce direct cu gandul la ficat). mai cauta si tu info. poate e mai simplu decat pare si poate se rezolva chiar cu inceperea diversificarii.

in fine...nu stiu daca are vreo noima ce-am spus. e doar o idee de-a mea.

acum dupa ce am scris, chiar mi se pare ca sunt prea indrazneata. mamicile se chinuie cu DA-ul asta si probabil au infinit mai multe info decat mine, si eu vin cu presupuneri... ma rog, e doar o idee.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput