Divortat sau nu? (split)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij


Casandra, puterea exemplului este mai mare decat puterea mamei. Dc. copilul vede ca taxo vine si tipa la ma-sa, nu face nimic etc., degeaba il pune mama sa faca treaba in casa, imaginea care va ramane ca normala pt. el este aia pe care o vede acasa. Daca toate familiile sunt asa ca la el, asta e normalul. Sigur ca si mamele au contributia lor, dar nu e unica in nici un caz.


deci pt copilul respectiv ar fi mai bine sa fie doar cu mama, sa nu traiasca intr-o familie disfunctionala, nu?

dar iata ca vine anca si vine accept si-i zice femeii ca pleaca prea repede, ca ar trebui sa mai indure putin, sa-si mai taie din asteptari si vise, sa mai faca niste compromisuri

pentru copii

ca fetele sa invete ca femeile trebuie sa se faca pres in fata barbatilor ca sa nu cumva sa se destrame familia

ca baietii sa invete ca cu tipete si cu atitudine de dur pot sa stea la tv cu picioarele pe masa si sa le mearga bine. daca se poate sa aiba si o amanta, ca acasa tot caldut ramane

eu ma bucur ca in ziua de azi se poate divorta, si ca femeile pot avea joburi din care sa se intretina, ca nu mai sunt obligate sa stea la mila barbatului, sa-i suporte orice doar asa, ca sa fie maritate. vine momentul cand cei 2 nu se mai inteleg, sunt nefericiti impreuna, nu mai au nimic in comun, ba mai rau apar certuri si altele... cel mai civilizat e sa o ia pe drumuri separate. de ce sa se chinuie amandoi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Ok, vad ca nu se pricepe deloc ce se discuta aici.
Subiectul acesta nu se vrea o pledoarie pentru divort, ci una pentru mentinerea casatoriei. Dar asta in anumite conditii, evident. E cazul sa le mai insir??

Este trist ca tot mai multe dintre noi se bucura ca divortul este solutia-miracol la orice relatie deficitara.
SE EXCLUD AICI RELATIILE ABUZIVE, DA??

Nu am pus intrebarea daca sunteti sau nu in favoarea divortului, ci daca exista cai, in anumite circumstante, cand acest deznodamant poate fi evitat.
E mai clar acum?


Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

si pina la urma cred ca totul se reduce la ce zicea casandra: barbatul sa-si iubeasca femeia si femeia sa-si respecte barbatul. am citit cu atentie ce ati scris si marea majoritate a opiniilor se puteau la urma sintetiza in astea 2 vorbe. daca una din astea doua conditii nu e implinita se ajunge la o relatie nefericita, si divort daca femeia isi permite si are curaj.tot ea zicea pe undeva ca ceva de gen zic si invataturile bibliei si uite cit de mult ne-a luat sa ajungem la ele inapoi.e o perspectiva interesanta si chiar mi-a ramas in minte de cind am citit mesajul casandrei.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Anca, nu ma enervez si nu te judec; ai ales cu inima, sunt convinsa ca ai crezut ca o faci pe viata si uite, n-a fost asa; vrei sa zici ca daca nu te lovea "dobitocul", doar te pisa la cap si continua sa stea trantor acasa nu te desparteai de el???

edit ca nu terminasem si sa raspund la intrebarea ta: da, eu ma declar o femeie care va divorta "usor" in momentul in care voi simti ca sotul nu ma mai respecta, ca ma desconsidera si-mi vorbeste urat, cand ma va insela sau cand voi simti ca nu mai tragem amandoi la aceeasi caruta, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Eu rezonez cu RuxiJ ... nu se divorteaza din cauza treburilor casnice prost impartite.

Nici eu nu sustin ideea asta. Ci ca se divorteaza pentru ca femeia este nefericita. Diferenta este ca eu o vad direct responsabila si uneori singura vinovata pentru propria-i nefericire. Ce vina are barbatul ca femeia nu are un hobby sau ca are un simt al datoriei foarte dezvoltat? Si mai mult decat atat, nu cred ca oamenii se schimba de la o zi la alta, deci mai conteaza si cum alegi. Eu de exemplu am respins mereu barbatii 'puiul mamei'...dar poate asta a fost noroc chior...recunosc ca nu ma gandeam ca n-ar fi in stare sa-si puna singuri masa ci doar mi se pareau moartea pasiunii.

Da, iti dau dreptate - cred ca femeile, insticntiv au un simt al datoriei si sacrificiului mai ridicat si in combinatie cu cultura de secole (care spune ca ea trebuie sa aiba grija de casa si copii) si cu societatea moderna (care spune ca acum are dreptul sa ceara ajutor de la barbat) ii da puterea sa se desprinda cand nu mai poate ... de ce crezi tu totusi ca e rau in a face asa ceva ?

Am gasit, in putul gandirii mele inteligente , o comparatie - e ca si cum ai spune unui schiop ca abandoneaza urcusul unui deal prea usor, ca daca ceilalti copii au parintii in varful dealului, nu conteaza cat de greu ii este, sa urce si el dealul, ca si cum i-ai pretinde ca nu exista "nu pot" cand e vorba ca copiii lui sa fie la fel ca ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

si pina la urma cred ca totul se reduce la ce zicea casandra: barbatul sa-si iubeasca femeia si femeia sa-si respecte barbatul.

Da' de ce barbatul s-o iubeasca si ea sa il respecte? De ce sa nu il iubeasca ea si sa o respecte el si amandoua la un loc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

anca, raspuns doar pt tine

ca sa nu fie atatea divorturi calea cea mai simpla este sa nu mai fie atatea casatorii. nu te mai mariti si gata

sau scoti divortul in afara legii

raspuns pt celelalte

eu cred ca totul tine de felul in care ne educam noi copiii. fete, baieti, nu conteaza. daca ii crestem cu respect de sine, cu discernamant sa aleaga bine, cu simt de responsabilitate- poate in viitor se vor evita unele divorturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

si pina la urma cred ca totul se reduce la ce zicea casandra: barbatul sa-si iubeasca femeia si femeia sa-si respecte barbatul. am citit cu atentie ce ati scris si marea majoritate a opiniilor se puteau la urma sintetiza in astea 2 vorbe.
daca una din astea doua conditii nu e implinita se ajunge la o relatie nefericita, si divort daca femeia isi permite si are curaj.
tot ea zicea pe undeva ca ceva de gen zic si invataturile bibliei si uite cit de mult ne-a luat sa ajungem la ele inapoi.
e o perspectiva interesanta si chiar mi-a ramas in minte de cind am citit mesajul casandrei.



Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.




+1

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Serios, cine e convinsa aici ca divortul e usor, imi ziceti va rog ?
Sau ca e usor sa divortezi ?
Cum adica ati ajuns unele la aceasta concluzie ?


Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mamagiuliei - unele citesc probabil prea multe ziare de mondenitati si vad ca vedetele azi divorteaza, maine se marita, poimaine divorteaza din nou

si probabil cred ca asa se intampla si cu femeile obisnuite (adica nestarlete), se trezesc brusc dimineata, oare ce sa fac azi interesant.... mmm... hai sa divortez.

Mergi la inceput