Divortat sau nu? (split)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Vad ca discutia se indreapta acum catre motivele care duc la un eventual divort.

Bun, hai sa vedem cam din ce cauze se divorteaza in ziua de azi?
Exista motive clasice de divort - ma inseala, bea prea mult, ma bate, nu aduce bani in casa, "nepotrivire de caracter" (cum i se spune la tribunal).

Motivele mai noi de divort ar fi barbatii indiferenti, lenesi, blazati, sau care nu mai vor sa faca dragoste.

Divortam si de barbati cu care simtim ca nu construim nimic bun, in nici o directie sau cu care descoperim, dupa ce trece flama, ca nu avem prea multe in comun.

Divortam de barbati care nu ne ofera stabilitate si siguranta sau pe care ii simtim prea slabi pentru noi.

Divortam de barbati pe simtim ca nu ne putem bizui si cu care ni se pare ca nu tragem in aceeasi directie, la caruta asta numita casnicie.

Sau de barbati care considera ca noi castigam prea multi bani si nu stam suficient la cratita.

Una peste alta, sunt motivele de mai sus destul de serioase (lui ruxij nu-i plac ghilimelele mele ) pentru a ajunge la un divort? Nu judec pe nimeni; ma intreb doar ce s-ar putea face, intr-o eventualitate similara cu unul din motivele de mai sus, sa nu se ajunga imediat la un divort? Cum se pot aplana conflictele inerente intre cei doi protagonisti ai aceleiasi piese?
Daca exista printre noi fete care au reusit sa ajunga la un teren comun de intelegere cu partenerul de viata, spuneti-ne si noua cum ati procedat?




Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu rezonez cu RuxiJ ... nu se divorteaza din cauza treburilor casnice prost impartite. Exista o multime de cupluri cu bani care nu au aceasta problema, platesc si casa e mereu curata, mananca mereu out si copilul este perfect ingrijit de bona care locuieste in casa. Au timp liber pentru ei, au de toate ... si aia divorteaza, si nu sunt cazuri izolate cand o fac.

Anca, da, toate motivele enumerate de tine sunt, pentru cei in cauza, serioase. Si de ce trebuie facut ceva ca sa impiedicam destramarea cuplurilor nefericite ? Sunt nefericiti, foarte nefericiti - e bine ca pot pleca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Casandra, asa i-au invatat, nu numai mamele, dar si tatii, prin puterea exemplului si societatea in general, tot prin exemplele vazute in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Casandra, asa i-au invatat, nu numai mamele, dar si tatii, prin puterea exemplului si societatea in general, tot prin exemplele vazute in jur.

Oricum tendintele se schimba cam peste tot, inclusiv in Romania.
Sunt convinsa ca generatia barbatilor de astazi este mult mai implicata in mecanismul de functionare a cuplului decat bunicii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

ruxij, de acord cu tine, dar... mama are o influenta mult mai mare, mai ales asupra baietilor. Aici ar functiona perfect treaba aia cu vorba dulce, pentru ca baiatul isi iubeste mama neconditionat.
Cred ca totul incepe de la educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Vad ca discutia se indreapta acum catre motivele care duc la un eventual divort.

Bun, hai sa vedem cam din ce cauze se divorteaza in ziua de azi?
Exista motive clasice de divort - ma inseala, bea prea mult, ma bate, nu aduce bani in casa, "nepotrivire de caracter" (cum i se spune la tribunal).

Motivele mai noi de divort ar fi barbatii indiferenti, lenesi, blazati, sau care nu mai vor sa faca dragoste.

Divortam si de barbati cu care simtim ca nu construim nimic bun, in nici o directie sau cu care descoperim, dupa ce trece flama, ca nu avem prea multe in comun.

Divortam de barbati care nu ne ofera stabilitate si siguranta sau pe care ii simtim prea slabi pentru noi.

Divortam de barbati pe simtim ca nu ne putem bizui si cu care ni se pare ca nu tragem in aceeasi directie, la caruta asta numita casnicie.

Sau de barbati care considera ca noi castigam prea multi bani si nu stam suficient la cratita.

Una peste alta, sunt motivele de mai sus destul de serioase (lui ruxij nu-i plac ghilimelele mele ) pentru a ajunge la un divort? Nu judec pe nimeni; ma intreb doar ce s-ar putea face, intr-o eventualitate similara cu unul din motivele de mai sus, sa nu se ajunga imediat la un divort? Cum se pot aplana conflictele inerente intre cei doi protagonisti ai aceleiasi piese?
Daca exista printre noi fete care au reusit sa ajunga la un teren comun de intelegere cu partenerul de viata, spuneti-ne si noua cum ati procedat?




Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.


Daca nu ar exista certificatul de casatorie, tot atit de mult trebuie luptat/inghitit/compromis pentru absolut orice relatie intre doi oameni?





Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea


Eu rezonez cu RuxiJ ... nu se divorteaza din cauza treburilor casnice prost impartite.



Nici eu nu sustin ideea asta. Ci ca se divorteaza pentru ca femeia este nefericita. Diferenta este ca eu o vad direct responsabila si uneori singura vinovata pentru propria-i nefericire. Ce vina are barbatul ca femeia nu are un hobby sau ca are un simt al datoriei foarte dezvoltat? Si mai mult decat atat, nu cred ca oamenii se schimba de la o zi la alta, deci mai conteaza si cum alegi. Eu de exemplu am respins mereu barbatii 'puiul mamei'...dar poate asta a fost noroc chior...recunosc ca nu ma gandeam ca n-ar fi in stare sa-si puna singuri masa ci doar mi se pareau moartea pasiunii.


Exemplele cu 'vine dinozaurul de la munca, femeia pune masa, pregateste baia, incalzeste patul'...intreb si eu...si daca intr-o zi nu ar face-o?...ce s-ar intampla in cuplul respectiv? Daca barbatul ar pleca inseamna ca intr-adevar nu a luat femeia din iubire ci si-a luat menajera, daca ar obliga-o am ajunge in sfera violentei conjugale pe care nu a incadrat-o nimeni la motive neserioase. In prima situatie, pentru a se fi casatorit cu un barbat care nu o iubeste femeia si-a luat teapa, probabil din lipsa de experienta si superficialitate...multe femei traind cu impresia ca barbatul care te iubeste e ala care iti aduce flori, merge cu tine la filme siropoase, iti deschide usa la masina si te cere de nevasta in genunchi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Accept, vrei sa spui nu pentru ca femeia este nefericita, ci pt ca are prea multe asteptari de la barbat. Problema e, unde pui tu stacheta asta a asteptarilor, cat de jos? Asta cu alesul e adevarata, dar dc. stau si ma gandesc cam cat stiam eu despre lume si viata la varsta de 20 de ani, nu ma mir ca se intampla alegeri gresite. Eu cred ca gresesti ca arunci toata vina pe femeie. Exista doi intr-un cuplu, iar motivele divorturilor sunt mult mai complexe decat ce zici tu, tin de societate, cultura, economice samd samd samd.

Casandra, puterea exemplului este mai mare decat puterea mamei. Dc. copilul vede ca taxo vine si tipa la ma-sa, nu face nimic etc., degeaba il pune mama sa faca treaba in casa, imaginea care va ramane ca normala pt. el este aia pe care o vede acasa. Daca toate familiile sunt asa ca la el, asta e normalul. Sigur ca si mamele au contributia lor, dar nu e unica in nici un caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Anca draga, din aducerile mele aminte, mierea din prima ta casnicie s-a terminat cand ai constatat ca tu munceai pe branci iar "dobitocul" lenevea acasa; si a inceput sa-ti sara tandara, normal din punctul meu de vedere, insa dupa teoria ta frumoasa, de ce nu ti-ai tinut gura si de ce nu ti-ai cautat inca vreo 2 joburi sa-l poti tine pe printisor acasa? de ce te enervai si ii faceai scandal? unde era mierea si vb buna cu care sotia e musai sa-si invaluie trantorul ca nu cumva sa-si piarda statulul de "maritata"?? sau la tine nu se aplica??? ai tupeul sa arati cu degetul, sa spui ca altele divorteaza usor?? probabil crezi ca tu in suprematia ta ai fost indreptatita. Stii cata cupluri "fericite" cunosc eu in care ele muncesc, si job si tinut casa, iar ei sunt niste trantori? uite ca se poate trai si asa, la tine de ce nu s-a putut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

oana, am mai spus ca vorbesc prin prisma propriilor mele greseli. In cazul respectiv, nu ar fi trebuit din start sa ma fi uitat vreo clipa la respectivul. Sa fi avut atunci mintea de acum, asa as fi procedat.

Sunt de acord cu persoana care a spus mai devreme ca vorba buna si toleranta merg numai cu un barbat care isi iubeste consoarta.

Nu e cazul sa te enervezi pentru ca nu intentionez sa discut despre ceea ce am facut eu rau inainte, ci de ceea ce au facut alte fete bine, in relatiile lor, sa evite un divort. Asta in conditiile in care a meritat salvat acel mariaj.

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput