FIV sau inseminare cu donatoare/donator (31)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maya_I spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca30

cip,yarrina,bytzi nu va lasati doborate,trebuie sa sperati,eu cred sigur ca o sa reusiti mai devreme sau mai tarziu
iuca-ce frumuseti ai acolo
Vin si eu sa ma plang un pic la voi,ca nu am unde...acum cateva zile am sangerat cumplit si am ajuns la dr si mi-a depistat o "frumusete"de placenta previa,m-a deprimat rau cand mi-a prezentat situatia sumbra,cica e posibil sa pierd sarcina pana la 28 saptamani,sau in cel mai bun caz un bebe prematur pe la 32-34sapt, cezariana cu histerectomie si alte minunatii gen decesul meu...sunt varza sufleteste...nu stiu ce o sa se intample acum cu bebele meu,habar nu am cum or sa decurga zilele urmatoare sau saptamanile care vin,sangerarea asta ma innebuneste,plus ca am si usoare crampe,ma tem sa nu avortez...mai bine nu stiam ce sex este,acum deja vorbim de el de baiatul nostru ,ii spunem chiar pe viitorul lui nume(Thomas),e deja un membru in familie si e groaznic ca stim ca e posibil sa nu supravietuiasca...hai ca v-am ametit cu povestea mea dar am senzatia ca va stiu de mult pt ca va citesc mereu...
va pup pe toate

15+


Raluca, , puiule, felicitari pentru baietel! Doamne, ce-a mai trecut timpul! Hai, nu dispera, medicii ti-a spus ce s-ar putea intampla, ca sa stii cu ce te confrunti, dar asta nu insemnaca asta ti se va intampla si tie. Crede in minuni, ca doar ai una in burtica. O sa vezi tu ca bebe Thomas o sa se agate de viata. Iar tu nu ai sa mori, o sa-ti gasesti un medic bun in care sa ai incredere ca te va ajuta la nastere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Raluca eu stiu ca atunci cand e placenta previa se face musai cezariana. Nu te speria, important e sa fii cat mai linistita, cat mai cumintica, in pat daca se poate si o sa duci sarcina cat mai mult.
Mie de la 6 luni mi-a spus sa stau in pat pt ca aveam colul scurtat si se putea deschide oricand si am ajuns pana la 38 sapt si 4 zile cand am avut programata cezariana.
yarrina 1000 foliculi e bine sa ai la FIV, la inseminare nu prea e bine. Dr I mereu imi spunea ca pot sa obtin o sarcina multipla si sa mai ramana unul pe trompa. Si atunci ii compromiteam si pe cei care erau bine implantati. Am stat mult timp cu teama asta, noroc ca nu a fost nici unul care sa se intepenesca pe trompa.
Am avut 2 folicul maturi in z15 (de 19mm si 21 mm) si in z16 am facut inseminarea. Am facut stimulare 11 zile cu gonal cate 2/zi si in z15 am facut 2 de pregnyl.
Aaaaaaaa si am inceput sa iau Duphastonul cu 12 ore mai tarziu decat mi-a spus dr C pt ca mi s-a parut mie ca e prea devreme cand mi-a spus el Imi era teama sa nu ovulez mai tarziu si sa-mi inhibe ovulatia Duphastonul (aveam si eu fluturasii mei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

Raluca suntem alaturi de tine orice s-ar intampla...sa speram ca va fi bine, si ne vei da vesti despre tine cat mai curand si ..bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

mersi fetelor ca-mi sunteti alaturi..o sa o iau incetisor pe cat se poate,faza e ca am si facultatea si ma cam termina si stressul examenelor care se vor suprapune in perioada mai critica pe la 7 luni,nu am idee cum se va termina totul,sper sa fie totusi bine...ce o vrea DD acum...
va pup pe toate si va tin pumnii sa reusiti sa fiti mamici cat mai repejor

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Yarrina mi-a venit CM-ul la 2 zile de la intreruperea progesteronului
Raluca tb sa stai in pat, sa nu faci nici un efort. Examenele amana-le, bebitza e cel mai important acum.

Eu am fost shi am dat sange pt anal care mi s-au cerut, miercuri primesc rezultatele.

-ici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

raluca felicitari pt baietel..o sa fie bine, trebuie sa fii calma si cat mai mult odihnita, stai cat mai mult timp posibil la pat asa cum spunea si Iuca, bebele e cem mai important, ai vazut ca scrie si pe net ca 99 % din sarciline cu placenta previa trec bine si cu copii la fel..asa ca nu te mai streasa, nu iti face bine.Eu cand ma nacut in salon cu mine a fost o mamica care a avut placenta previa, a nascut la 35 sap o fetita de 2.8 kg care era bine merci, sanatoasa si frumoasa si un copil normal ca toti ceilalti..si al meu la termen la 40 sap a avut 3 kg..asa ca ai grija de baietel si de tine.te pupam si iti dorim o sarcina usoara pana la 35 sap cel putin..o sa fie bine, ai sa vezi.te pupam dulce.
Va pup pe toate iubitele si va doresc numai bine si suntem alaturi de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Fetelor ati disparut? A venit primavara si sunteti la plimbare?
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Eu sunt in concediu...ca tot m-am gandit ca voi sta 2 saptamani la Sibiu...parca vad ca de luni ma duc la servici. Dar nu vreau sa va intristez cu problemele mele...sa ne bucuram ca se face cald afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Yarri nu mai plange, sa mergi mai departe cu fol care ii ai. Dc data viitoare nu-i mai ai nici pe ashtea? Am citit de o fata care a cerut o doza mica de stimulare la FIV, a avut 3-4 fol shi a transferat doar unul bun iar acum mai are putzin shi nashte. Imp e sa fie buni fol nu numarul lor.
Sa nu te superi pe mine, tziam zis mai de mult sa nu faci stimulari dese, ca trb sa lashi cel putzin 2-3 luni intre ele. Dr Denisa Protopopescu spune ca dc nu dorim o diminuare a rezervei ovariene tb sa lasam o pauza de 2-3 luni intre stimulari.

PS Dc te citeshte Bytzi vine cu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Da Cip, toata lumea ma incurajeaza sa merg cu astia pe care ii am dar dr nu va dori? Daca voi avea 8 a zis ca-mi apartine decizia dar daca raman 6 amanam. Si nu pot sa nu ma gandesc ca daca data viitoare voi raspunde mai prost ca acum...si vor mai trece 3 luni...si iar facem pauza...Pierd un an din viata tot incercand diferite stimulari, varsta creste, atatia hormoni bagati in mine bine n-o sa-mi faca...
Ideea pe care merg cei de la Polisano banuiesc ca este sa ofere sanse de peste 50%, altfel nu vor sa mearga mai departe. Nu toti procedeaza asa...unii merg si pe un folicul...care poate evolueaza pana la blasto...Nu stiu ce sa zic...am sa cer mai multe detalii maine...sa vad daca va fi de acord sa mergem inainte asa.

Mergi la inceput