INSEMINARE 63

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Sensibila nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios.


Katy multa bafta da dea Dumnezeu sa fie cu ochisori .


anul acesta o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

viss - nu te descuraja, stiu ca uneori cand ai aceasta problema, trebuie pe deasupra sa te mai lupti si cu starile astea de depresie cand crezi ca nu o sa mai reusesti niciodata...dar ele trec, si o luam iar optimiste de la capat...stii cum e
sensibila - cred ca stai ca pe ace zilele astea in asteptarea bebelinei ...multa sanatate...

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Nu am mai scris de mult ca nu mai aveam vesti, insa azi am fost la doctor si gata, incepem pe bune procedura de inseminare. Mi-a dat injectii cu Gonal pe care le voi incepe vineri, in a treia zi de ciclu, iar la monitorizare ma voi duce in a opta sau a noua zi, trebuie sa ma programez. Plus ca trebuie sa ma duc sa vorbesc cu biologul.
In Ungaria cind am facut inseminarea eram monitorizata din 2 in 2 zile de la primele zile de tratament, atunci am avut clostbelgyt si merional injectii. Cum e in Ro? Cum sinteti monitorizate, adica cit de des? Mi-e teama sa nu ovulez ' pina in git', ca daca astia nu ma monitorizeaza des nu voi sti cum sint foliculii. Hmmm, nu stiu ce sa zic, dar am o mica teama vis-a-vis de asta, mai ales ca eu am trecut prin asta deja si a fost in altfel. Doctorul imi masura, verifica toti folicolii, endometrul, tot. Si in functie de cum cresteau imi modifica sau nu tratamentul. Cred ca o sa fie o experienta diferita. Sper sa mearga, nu conteaza cum va fi!

Succes tuturor! O sa incerc sa recuperez din urma.
O seara buna


L.E. am citit acum in ghidul de pe prima pagina de monitorizari din ziua a zecea, SCUZE pt intrebare!

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

Piolica eu sunt in Lyon , am facut o inseminare luna trecuta , nereusita din pacate .
La mine a fost asa : din ziua 2 pana in ziua a 9-a injectii cu Fostimon , in ziua a 9-a monitorizare cu masurare de foliculi , endometru , bla bla , mi-a prelungit fostimonul , ziua a 11-a m-a chemat iar la monitorizare si mi-a dat o doza mai mare de fostimon pt inca trei zile plus decapeptyl doua injectii , apoi am mai facut o monitorizare in ziua 13-a si mi-a zis sa injectez ovitrelle in z 14 , dupa ei ovulatia ar avea loc dupa 36 ode dupa ovitrelle , am facut inseminarea in z 16 dimineata .
Eu am reactionat urat dupa ovitrelle , cu dureri de burta , diaree, bufeuri , ameteli si tot tacamul de am ajuns la urgente . Dupa inseminare am avut utrogestan vaginal 2 ovule pe zi .
Daca ai orice intrebare ma gasesti pe aici , is trecuta prin HSG , laparoscopie , stimulari , deci cunosc destul de bine sistemul .

Va salut pe toate , va urmaresc cu drag chiar daca nu sut activa si va tin pumnii la fiecare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Danubia, imi pare rau ca nu a mers. Eu merg la CHU la Saint Etienne, incep maine Gonal F. Eu am cerut sa ma duc inca din ziua a 9a la monitorizare, eu avind ovulatia intre ziua a 10a si a 14a. La mine a mers din prima inseminarea la Budapesta, insa monitorizarile erau dese si nu mi-a declansat ovulatia, ci a urmarit ecografic totul. Cind au ajuns foliculii la maturitate mi-a facut inseminarea si a mers din prima. Insa aici vad ca monitorizarile sint rare de unde si teama mea sa nu-mi explodeze foliculii, mai ales ca eu ovulez. Noi nu avem nicio problema, nici eu, nici sotul meu, insa nu se prinde bebe natural.

Mult succes. Cind o sa mai faci o inseminare?

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

piolica,
multumesc ca existi.credeam ca nu mai sunt din aceasta categorie:noi nu avem nici o problema eu si sotul,dar nu se prinde nimic.cam asa e si la noi,si e destul de frustrant.


danubia,imi place numele tau.e dintr-un roman,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

bonsai nu cred ca e din roman , ai mei pariti au tot cercetat latinitatea lb romane si de acolo mi se trage prenumele din cauza caruia se uita toti crucis la mine . Nu mai povestesc pe aici cat imi pocesc astia numele in toate directiile

Piolica nici la noi nu se prinde bebele , sotul are spermograma beton , io pe baza la curba de temp si teste de ovulatie zic ca ovulez dar medicul de aici zice ca nu pt ca el ma pune sa fac analize standard in z3 parca si inca intr-o zi dar eu am ciclu mai lung asa l-am avut toata viata mea si cred ca natural ovulez prin z18-19 nu standard cum vor medicii . In fine ! Poveste complicata . Am facut o laparo ca sa vada de ce nu se prinde ca poate am aderentze pe ovare care nu se vad la eco , am facut-o si pe aia , deja cam turbez .
Aici mi-ai gasit trombofilie si de aceea tre sa iau si anticoagulante in timpul tratamentului hormonal , asta ar fi singura chestie care explica infertilitatea .
Deocamdata martie fac pauza , tre sa-mi revin cu capu ca visez ca alaptez apoi ma apuc de inca o tura . Ti-a dat cupon de 100% rambursata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

buna fetelor mult succes celor inseminate tinem pumnii celor foliculate:)
eu am trecut printr-o experientza ingrozitoare. ieri pe la 1 am inceput sa sangerez abundent. l-am sunat pe dr mi-a zis ce tratament sa iau si sa nu care cumva sa ma las chiuretata daca cumva ajung la spital. nu ma durea nimic asa ca m0am asezat in pat. la 2 am avut nevoie la buda, sangerare si mai multa si mai puternica, eram deja disperata, la 3 eliminam un cheag cat palma mea. gata totul se spulberase. am refuzat sa ma duc la spital aici in pitesti, am zis ca stau pana dimineatza cand ajung la buc, sotul m-a pazit toata noaptea de frica sa nu fac vreo hemoragie, n-am mai facut. am ajuns dimineatza la buc, asteptam sa imi spuna ca mai trebuie ceva ca sa se curete tot si cand colo ei imi aratau inimioara cum bate de puternic si ce bine e cel mic, am izbucnit in plans ca nu ma mai puteam opri. cheagul pe care l-am eliminat a fost un hematom care s-a desplipit si a curs aproape tot. HAPPY END (dar avem mare grija)

va pup dulce si va astept cu liniutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

Doame ce veste buna , Doame ce frumos !
Sa-ti dea D-zeu sanatate ! imi vine sa plang
Felicitaaaari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Bonsai, e foarte frustrant, stiu! Noi o avem acum pe Elsa, asa ca nu mai sintem disperati cum eram inainte de a ramine insarcinata cu ea. Am fost la nu stiu citi doctori, si in Franta, si-n Ungaria, si-n Romania - toti ne spuneau acelasi lucru - sinteti ok, de ce nu merge nu stim sa va spunem. Infertilitatea poate avea cauze necunoscute.
Asa ca uite-ma acum ca visez la bb2 si o luam de la capat, macar aici am trecut direct la inseminare, nu m-au mai luat cu povesti ca hai sa vedem poate merge natural. Plus ca mai am putin si fac 37 de ani, asa ca timpul nu e in favoarea mea.
Tu ai facut vreo inseminare pina acum? Scuze, nu am avut timp sa ma uit in tabelul de pe prima pagina. Mult succes! Sa vina bb cit mai repede.

Danubia, da, avem hirtie pt rambursare 100%, am trimis-o deja la CPAM.
Mult curaj si multa rabdare! E fff greu! Stiu ce inseamna sa-ti doresti cu tot sufletul si cu toata inima un bebelus si sa nu vina!
E ciudat cum iti fac tie monitorizarile, analizele. Nu le-ai aratat curbele de temperatura? Nu le-ai spus ca ai ciclu lung? Oricum, daca-ti face injectia de ovulare, asta ti-o face cind cel putin un folicul a ajuns la o anumita dimensiune, adica ovulatia naturala nu ar fi prea departe.
Nu stiu ce sa-ti spun, e prima inseminare pe care ai facut-o? Stii ca sansele sint fff mici pe fiecare ciclu, cind le-am spus celor de aici ca la mine a mers din prima in 2007 la Budapesta, au zis chapeau! hmmm!!! asta inseamna ca nu va merge din prima acum? eu nu vreau sa-mi pun 100% sperante de 2 liniute acum, ca nu vreau sa cad de la prea mare inaltime. Incerc sa ramin cit de cit rezonabila, sa ma gindesc ca sansele sint mici si sa ma rog sa fie bine. Dar ti-am zis, eu vorbesc acum in altfel cu un copil acasa, cu toate ca ne dorim bb2 ffff mult.

Anna, wow, ce palpitatii, mamico! Ce bine ca s-a terminat totul cu bine! Ai grija de simburel!


Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput