sa ne numaram binecuvantarile (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Ripley, eu zic sa nu te consumi degeaba cu pensia alimentara. Ea va fi stabilita de lege si o va plati.
Deocamdata concentreaza-ti atentia asupra ta, cum sa iti tii echilibrul in perioada asta. Discutii ca cea pentru pensia alimentara te vor distrage si te vor umple de negativism.

Sfatul meu este sa va separati si financial. Traseaza hotarele si pentru aspectul asta. Banii tai sint pentru tine si pentru copii, nu pentru el.

Incearca sa te gindesti la miine, poimiine, nu la peste o luna: daca va plati pensia alimentara...daca nu... daca...

Incearca sa iti redirectionezi gindurile asupra ta si asupra fetelor. In felul asta nu te vei mai enerva ca face el sau nu face el ceea ce trebuie sa faca. Si incet incet nu te vei mai astepta de la el la nimic, te vei descurca si singura.
In momentul in care nu te mai astepti la ceva sau la o anume reactie din partea unui om, nu te mai enervezi, nu te mai dezamageste, nu te mai umple de ginduri si sentimente negative.

O sa iti fie greu dar o sa iti fie si bine!

Maya cind era mica mai gasea pe jos cite un cent si il ridica bucuroasa de jos. Aici este o vorba: daca gasesti un cent pe jos inseamna ca ti l-a dat un inger. Si imi zicea: Uite, un cent, mi l-a dat daddy. Eu ii zimbeam si ii spuneam ca asa este, i l-a trimis daddy. In sinea mea imi spuneam ironica "da, este mai mult decit toata pensia alimentara pe care a platit-o vreodata". Asta este...

Maru, suna-ma cind ai timp sa vorbim despre intilneala
Conchita, si eu sint la dieta, si la exercitii, sint un sumo care incearca sa redevina o diva Si tu ma poti suna oricind!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

sunat, lasat mesaj, mai revin cu tilifonul in curand:)
conchita, iti zic eu cine e mai sumo (eu ori ea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Momentan nu are incasari, deci nici venituri, iar legea spune: 1/3 (pt ca sunt 2 copii) din venituri / in cazul lui se calculeaza la venitul minim pe economie. Deci rezulta suma de 220 sau o idee mai mult. maru [:D} pe care sa mi-o dea el.

Doar gradinita fetelor costa 1500 lei/luna. El a promis ca-mi va da, de unde.... habar nu am. Oricum deoarece eu am fost studenta sotului patronei si am lucrat impreuna si la proiecte europene, mi-a oferit o chestie super-faina: le duc pe ambele fara sa-mi fac rgiji, platesc cand si cum pot. Fara probleme.
Si nu le pot muta de acolo, nicicum, nici pentru psihicul si fericirea lor, nici pt ca nu are cine le duce/aduce de la stat deoarece porgramul la gradi de stat e total pe langa al meu de birou. In plus, la stat sunt n vacante, si nu am cu cine le lasa acasa. Si sa le duc acolo sa steie cu ingrijitoarele... e prea de tot. Aici au program de la 9 (ma rog oricand dupa 8) la 17.30-18. La stat la 8 fix se inchide usa (am incercat cu cea mare mutare in toamna 2 luni) si la 16 nu mai e nici naiba, nu stiu zau cum pot unii sa isi ia copiii la 4 cand majoritatea lucreaza pana la 5.
Aici e vacanta 2 zile dupa pasti, 2-3 de craciun, 1 luna in vara - august. In rest e program normal.
Nu e snobism, cum am fost acuzata, ci diferenta majora intre un loc si celalalt.
Sa nu uit, la stat nu stiu cum e gratuit, dar ajungeam cu taxe, mancare, dans, engleza la 250 lei pe luna.
Am un spatiu de inchiriat, as lua undeva la 250 eur, teoretic, ca practic inca nu am cereri, oricum mai trebe sa vina sa stranga ce-a mai ramas dupa el, mizerii si goaze, si sa faca curat.
Strict financiar ma scoate din pepeni.
Pentru ca nu-i pasa de fete deloc.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Momentan nu are incasari, deci nici venituri, iar legea spune: 1/3 (pt ca sunt 2 copii) din venituri / in cazul lui se calculeaza la venitul minim pe economie. Deci rezulta suma de 220 sau o idee mai mult. maru [:D} pe care sa mi-o dea el.

Doar gradinita fetelor costa 1500 lei/luna. El a promis ca-mi va da, de unde.... habar nu am. Oricum deoarece eu am fost studenta sotului patronei si am lucrat impreuna si la proiecte europene, mi-a oferit o chestie super-faina: le duc pe ambele fara sa-mi fac rgiji, platesc cand si cum pot. Fara probleme.
Si nu le pot muta de acolo, nicicum, nici pentru psihicul si fericirea lor, nici pt ca nu are cine le duce/aduce de la stat deoarece porgramul la gradi de stat e total pe langa al meu de birou. In plus, la stat sunt n vacante, si nu am cu cine le lasa acasa. Si sa le duc acolo sa steie cu ingrijitoarele... e prea de tot. Aici au program de la 9 (ma rog oricand dupa 8) la 17.30-18. La stat la 8 fix se inchide usa (am incercat cu cea mare mutare in toamna 2 luni) si la 16 nu mai e nici naiba, nu stiu zau cum pot unii sa isi ia copiii la 4 cand majoritatea lucreaza pana la 5.
Aici e vacanta 2 zile dupa pasti, 2-3 de craciun, 1 luna in vara - august. In rest e program normal.
Nu e snobism, cum am fost acuzata, ci diferenta majora intre un loc si celalalt.
Sa nu uit, la stat nu stiu cum e gratuit, dar ajungeam cu taxe, mancare, dans, engleza la 250 lei pe luna.
Am un spatiu de inchiriat, as lua undeva la 250 eur, teoretic, ca practic inca nu am cereri, oricum mai trebe sa vina sa stranga ce-a mai ramas dupa el, mizerii si goaze, si sa faca curat.
Strict financiar ma scoate din pepeni.
Pentru ca nu-i pasa de fete deloc.




Morgano, multa putere iti doresc!

PS. scoate si semnatura!

ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumesc, Kari, asta faceam acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Azi mi-am gasit si eu binecuvantarea adevarata in ceea ce credeam ghinion: nu trebuie sa ma lupt cu rasposatul sau cu familia lui pentru Giulia, Doamne, cea mai mare binecuvantare este ca o cresc eu si avem liniste




Daria, da, este o binecuvintare mare sa ai liniste ca sa iti poti creste copilul asa cum vrei tu.


Parol!

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Fetelor va citesc cu placere si as vrea sa va imbratisez pe toate. Ma doare cand simt ca va doare dar cred ca noi, romancele avem o educatie aparte mult prea incarcata de idei preconcepute. Cred ca suntem tentate sa vedem partea goala a paharului, in cazul unui divort, mai mult decat copiii nostri, si cred ca noi le transmitem fara sa vrem, starea asta.
Hai sa vedem partea pozitiva a lucrurilor, sa vedem avantajele copiilor cu doua case. Eu zic ca sunt binecuvantati.
Ca o paranteza va spun ca eu vreau sa divortez acum. La 50 de ani. Si n-am facut-o pana acum din ideea preconceputa ca le-ar fi mai bine copiilor. Stiti ce mi-a zis fi’miu cand avea vreo 7 ani. Eu de ce nu am 2 case? Eu de ce nu am 2 vacante si 2 craciunuri? 4 randuri de bunici si familie mai mare?
Cred ca ne privim partenerii cu prea multa posesivitate si frustrare. Ca ii consideram bunul nostru, proprietatea nostra si atunci cand vedem ca ii pierdem, transferam drama asta asupra copiilor. Sau mai bine zis ne transferam justificarea suferintei noastre asupra lor. De ce nu pot ramane ei prietenii nostri buni, cei care ne inteleg si ii intelegem cel mai bine pentru ca am trait o buna perioada impreuna? De ce incercam frustrari cand ei isi gasesc sufletul pereche in alta femeie? De ce nu ne bucuram pentru ei? De ce nu privim mai relaxat totul si intelegem ca si sufletul nostru pereche este undeva in jurul nostru, trebuie doar sa ne deschidem ochii, mintea si inima mai larg.
Ehe, am multe sa va spun si multe sa citesc din sufletele voastre, dar din pacate concretul ma loveste in moalele capului si ma trimite la cumparaturi…. Mai vorbim… Astept mai multe binecuvantari ca ele exista din plin, poate mai mult la voi decat la cele blocate intr-un mariaj cenusiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

escu, la 50 de ani? m-a luat ameteala. te superi daca ma folosesc de exemplul tau sa ma binecuvantez ca s-a intamplat cu mai mult de 10 ani mai devreme? probabil ca la 50 n-as mai fi facut nimic, as fi ramas. drept pentru care fac ochii mari la tine cu admiratie, asta da curaj! iti dau dreptate in tot ce spui, suntem pe aceeasi lungime de unda. spor la cumparaturi.

Morgano, mi-as face planurile financiare fara sa calculez ce datoreaza el copiiilor, asta mi se pare singura solutie. altfel intri in incurcaturi, plus conflicte regulate cu el ca de ce nu plateste sau de ce nu la timp.

Happy, pusesi numarul public. inseamna ca te poate suna cine doreste? io te pot suna? :-)) sincer, as sterge numarul ala, ca-s multi flu-flu pe lume...

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

conchita, eu ii zisei lui Happy, de la prima convorbire sa deleteasca numaru de acolo (acu fie intre noi, ea ar fi foarte incantata daca ai suna-o)

Are o voce atat de calda, ca azi nu am rezistat si am sunat-o din nou (si mi-ai povestit viata dintr-o suflare).Sper sa nu o fi speriat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

maru, pai eu si pe tine te pot suna! parca acum m-a lovit revelatia - suntem pe acelasi continent, oare de ce nu ne-am sunat pana acum?! stiu de ce. telefonul e ultimul pe lista la mijloacele favorite de comunicare, de-aia nu m-am gandit la varianta asta decat foarte rar. tie, maru, pot sa-ti numar live caloriile din conserva de fasole. :-))

abdominabila

Mergi la inceput