Romanii din Marea Britanie (23)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

am o greata de numa. Nu stiu ce sa mai mananc si ce sa mai fac sa uit de ea.

incerc sa trimit un mesaj mai complet cu privire la certificatul de nastere. Iata cum am procedat eu.
Urmatoarele acte au fost necesare pentru aplicatia pentru certificat de nastere romanesc pe baza certificatului de nastere britanic.

- 2 fotocopii pasapoartele parintilor
- 2 fotocopii buletinele de identitate/permise de conducere romanesti
- 2 fotocopii orice factura cu adresa din Marea Britanie pe numele parintilor (impreuna sau separat)
- 2 fotocopii ale certificatului de casatorie romanesc (nu stiu care-i situatia in caz de certificate de casat britanic)
- certificatul lung de nastere ale copilului in original + 2 fotocopii (cel cu numele parintilor)
- formulare

toastea le-am trimis prin posta , impreuna cu plata prin numerar, in plic. Se poate plati si prin cash postal order. Le-am trimis unei traducatoare. Aveam datele ei de la un prieten.

costurile au fost:
60 lire - taxele consulare de eliberare a cert. de nastere romanesc (+ £10 - taxa de urgenta daca e cazul)
27 lire - costul apostilei
50 lire - traducerea, obtinerea apostilei si depunerea dosarului

am si acum formularele, daca or mai fi valabile. Se completeaza cu pix negru, domiciliul din Romania (daca pe pasaportul tau romanesc, scrie domiciliul in Marea Britanie,se completeaza cu domiciliul din Marea Britanie). Un parinte completeaza un formular si celalalt parinte celalalt formulat. Nu se dateaza formularele (va trece traducatoarea data depunerii dosarului).

tot ea va va obtine apostila, realiza traducerea si depune dosarul la consulat. Dupa care, certificatul de nastere romanesc se elibereaza cam in cateva saptamani de la momentul depunerii dosarului la consulat. ( Daca este urgenta, se poate elibera si in cateva zile). Apoi am sunat noi la Consulat sa intrebam daca e gata si a trebuit sa mergem acolo pentru a ridica certificatul romanesc. Daca vreti sa plecati in Romania, trebuie mers impreuna cu sotul si copilul, sa ridicati certificatul romanesc si sa faceti un titlu de calatorie.Trebuie poza de pasaport a copilului. Cand ajungeti in Romania, pe baza certificatului romanesc, faceti pasaport copilului in 24 ore. Asa ne-a zis ea, la noi a durat cam o saptamana, in Bucuresti.

toate astea le-am facut in februarie, acum nu stiu daca o fi alta procedura. Eu am adresa, e-mailul si nr de tel al tipei respective. Daca cineva vrea detaliile le trimit oricand.

Wow vorbiti de vacante, ce frumos. Letitia si noi am fost anul trecut in Tenerife, cam la sf lui sept, inceputul lui oct. A fost superb,in unele zile chiar prea cald parca sunt convinsa ca vremea va fi super si in martie. Mai ales daca mergeti in sudul insulei. Am o prietena care locuieste in Tenerife nord, mi-a zis ca in sud ploua extrem de rar. Eu zic ca o sa fie superb. Unde mergeti?

Luna ce surpriza frumoasa.

Cristina ce fain ca ai reusit sa iesi la party.



Adriana si mamica de Eduard (09.12.2008)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Multumesc Cristina pentru sfaturi,de aceea inca nu am luat bilete,inca stau si analizez sa vad unde ar fi mai bine pentru fete sa mergem.Primesc cu bucurie idei de vacanta(ma intereseaza sa fie soare,mare,plaja,unde sa se joace fetele toata ziua si eu sa pot citi,iar destinatia sa fie la maxim 4 ore de zbor).
Letitia,despre Flamingo land am citit si eu mai multe pe net,este un parc de distractii,zoo, leisure centre, spa, cursuri golf..
Suntem inscrisi intr-o organizatie (familii care au copii cu disabilitati)si care organizeaza excursii peste tot la preturi foarte mici sau gratis(restul suporta sponsorii).
De exemplu:in Septembrie mergem la Disneyland (Paris)pentu 4 zile,stam la hotel de 5 stele din incinta parcului iar eu si fetita cea mare nu platim nimic(eu sunt insotitor pentru ea),plus ca toate activitatile pe care le alege din parc sunt gratis,dar va plati sotul meu si fetita cea mica.
Cel mai frumos este faptul ca mergem mai multe familii care deja ne cunoastem.

Natalia Ioana (13-08-2002)si Noemi Antonia(31-03-2007)
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Darlingmultumesc pentru incurajare. Ce-o fi o fi acuma. Mergem in Costa adeje, nu stiu daca e in sud. Uite un site cu hotelul. Am mai fost acolo, exact la acelasi hotel acu vreo 3 ani. La 5 minute de mers pe jos e un aqua park.


http://www.thomson.co.uk/destinations/europe/spain/tenerife/costa-adeje/hotels/hotel-guayarmina-princess.html?ito=PPC-goo&itc=[guayarmina%20princess]&gclid=CPHu85Gul6ACFcIB4wodFkdydQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Letitia, noi am fost de craciun in Tenerife in sud Plaja de las America(parca asa se scrie).Costa Adeje era urmatoarea statiune.In decembrie ne-a cam plouat vreo 3-4 zile din 7 dar temperaturile au fost 20 plus.Sa nu ratezi sa vizitezi loro park .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Carstea si ati putut face plaja si intra in piscina? Ce ati facut cind a plouat? Aoileu, cind ma mai linistisem putin, vii si-mi spui de ploaie . Multumesc mult pentru informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Letitia, ce super arata hotelul, albastrul ala e superb! Cred ca o sa fie nemaipomenit!

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Motanik, noi am mai fost acolo si am fost foarte multumiti. De obicei nu ma duc de 2 ori intr-un loc, dar anul asta am zis ca sintem prea obositi pentru a explora locuri noi si pentru a avea cine stie ce surprize cu cazarea (unele pot fi placute, altele nu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Fetelor va uram si noi o primavara cat mai frumoasa plina de bucurii si caldura si evenimente placute.



Letitia ce super arata hotelul, e super fain, abia astept sa ne arati poze cand te intorci.
Noua Ami ne-a facut cadou de 1 martie de am ramas masca toti, merge , finally a facut ture de numa pe sus pri dormitoare si bai pana nu mai putea, nici nu vroia la somn. Vroia sa tot mearga. Deci na si-a invins fata frica finally.
Na cam asta de la noi nimic deosebit, busy cu treburile sper sa se faca mai caldutz oleaca ca am de facut ordine in garaj si sa aranjez gradina ca ne-au reparat gardul dintre noi si vecini in iarna ca de la vanturile alea nebune cadea de tot si mi-au stricat tot aranjamentul. Acu tre s-o iau de la capat. Si sper ca mi-au supravietuit florile.

Pupici fug sa iau matza de la scoala. O sapt cat mai usoara si placuta.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Fetelor, nu stiu la voi, dar la mine e o adevarta zi de primavara! Va doresc o primavara fantastica! La generale se vorbeste despre martisoare si se pare ca obiceiul asta s-a mentinut in Romania, ceea ce mi se pare minunat. Iubeam 1 si 8 martie, in special cit am fost eleva. Ce pacat ca aici nu se sarbatoreste in nici un fel .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

O primavara frumoasa si din partea noastra!!
Noi am primit din Ro martisoare,asta pentru ca am in vizita o prietena dar intr-adevar nu are acelasi farmec pentru ca nu poarta nimeni.Aici ,insa este foarte frumos astazi pentru ca este St. David's Day.Toata lumea poarta in loc de martisor daffodils ,iar la scoala copiii se imbraca in rosu si verde culorile Wales.Vremea este minunata(chiar primavara).
Letitia chiar foarte frumoasa zona unde va duceti.


Natalia Ioana (13-08-2002)si Noemi Antonia(31-03-2007)
Noemi 2 ani

Mergi la inceput