"Abdomen extra-plat: Beachbody (18)"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

conchita eu ma gindeam de mult ca mi-ar place lectii de balet.
am sa incerc

acum "baletez" in bucatarie: fac o supa de pui inaite sa plec la munca :)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Allure, I luv u! incearca warm up si spune-mi cum te simti dupa!!! gata, incepe ziua si la mine. am mancat musli cu pomegranate si alte fructe dimineata, 15 minute de stretching si am incercat incalzirea din programul de balet. ne vedem mai tarziu cu rapoarte si restul, sa aveti o zi/seara mi-nu-na-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

haideti mai, nu conving chiar pe nimeni sa faca balet cu mine?? gasiti tot setul pe youtube, e free, incercati. ah, m-am www.youtube.com/watch?v=-0l0NrhUP9Q&feature=PlayList&p=DE89C48363FA8DCB&index=11&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">indragostit!! Deus, vezi ca nu poti sa ajungi paramedic in US daca nu stii balet, au test.

nimic



maine incep cursurile:-) promit!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Conchita, ma intreb de ce nu ai mai scris pe blog-ul tau din 22/04/09?
uite aici niste blog-uri f interesante
http://cusapainprovincie.blogspot.com/
http://mihaelacojocariu.blogspot.com/
http://moniquephotography.blogspot.com/
http://davidpostatny.blogspot.com/
http://supraveghetorii.blogspot.com/


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Seara buna Romanie,

Nu am mai ajuns ieri pe la voi...daca cu un prunc nu-mi ajung 24 de ore, ma gandesc cum o fi cu 2

Am ramas datoare cu niste raspunsuri, si anume:

Deus acum am 60 kg si 35 sapt de sarcina, merg spre sapt. 36, deci...arat fix ca o barza, abdomenul cat casa, si picioarele subtiri.
La prima sarcina m-am rotunjit frumos si sanatos, am ajuns la 64 de kg, dar m-am implinit la fata, brate, picioare...

Vis a vis de dieta, cam asa arata meniul meu:

8:00 (ma trezesc sa-i fac lui fiu-miu laptele cu cereale) un fruct , cum ar fi papaya, banana,para,sau un milk shake cu cateva linguri de cereale(dar observ ca mi-e rau de la el, ma balonez si imi da si ceva ..spasme pe la stomac, senzatie de greata)

10:30-11:00 micul dejun:omleta cu spanac, alaturi de tartine(paine neagra cu branza de vaci amestecata cu una alta, sau cu salata de vinete, ori pate de linte, depinde ce am in casa), ori cereale integrale, ori un sandwich cu rosii, salata, si piept de curcan/pui.
Micul dejun e consistent , si deci....cam sar pranzul,mi se face foame pe la ora 15:00 cand bag o masa de fructe vreo 5-6 portii, nuci, seminte,eventual daca ies afara cu asta micul imi cumpar un cocos cat capul, si beau vreo 500 ml de apa de cocos, si-s gata...full...

pe la 20:00 cina:gratar, sau curcan/pui/peste la cuptor, ori musaka,ori pulpe umplute, etc(carnea e baza) alaturi de salate(rosii, salata verde, rucula, rosii, palmito, ceapa rosii, diverse combinatii) alaturi de un mare pahar de....cola, sau mai rar, un vin bun.

Si...gata, pe la 23-24 merg la somn.

Stresata...sunt, e adevarat ca mai mult decat in trecut, ma simt obosita, am zile cand nu am chef sa pun nimic in gura, nu am nici o pofta de mancare, de asta , pe undeva, ma gandeam ca sportul m-ar putea ajuta sa-mi restabileasc energiile :)

Ar fi ideal sa-mi permit un personal trainer , insa pentru moment nici nu se pune problema...cu doi copii, intr-o tara straina, unde nu-mi cunosc decat sotul, nu am cu cine ii lasa nici sa merg pana la coltul blocului, nu am incredere in nimeni...practic mi-e imposibil sa ajung la sala.
Nici de scoala nu ma pot apuca(as fi vrut din august sa o incep) ptr ca nu am unde ii lasa ptr cateva ore/zilnic.
Dar vb. lui Allure, daca nu pun ceva carne pe mine, degeaba ma conturez sa zic asa, ca la fata tot supta voi arata, si chiar imi displace un chip tras/osos

Allure peritolul printre altele este indicat in trat. anorexiilor de natura nervoasa, mai, dar iti da o foame...bolnava, nu alta.
Eu mancam pana simteam ca explodez, acompaniata de un sentiment de frustrare, ca nu mai intra mancarea in stomac...simteam foame in permanenta.
Gastrita cred ca am facut-o tocmai din cauza abuzului, la care s-a adaugat si incompatibilitatile alimentare, oboseala, stress(in perioada aia il aveam pe Kevin de cateva luni, mergeam la munca, il alaptam si pe el, aveam si casa in grija, si mai vroiam si plimbata, deci...somn cu portia, ceea ce e criminal in cazul meu)
Tiroida...am verificat-o...am o usoaaaara hipertiroidie, insa medicul nu a considerat necesara medicatia, a pus-o pe seama stresului,si a modificarilor hormonale.

Lumi...esti generoasa, multumesc pentru complimente...imi place ce mi-ai soptit la ureche

In alta ordine de idei, va multumesc sincer pentru primirea calduroasa(ma asteptam la un ignore subtil, de regula cine vrea kg e pus la zid...)si pentru complimente(desi nu fac bine la ego).

Ema...sanatate maximasi multumesc
hmmm...daca povestea se repeta, acum dupa al doilea bebe, caut aici o clinica de nutritie, stiu ca in SP sunt clinici f bune, si f scumpe din pacate, ma indoiesc ca asigurarea acopera astfel de investigatii(in Japan am plati integral).

Si nu plec pana nu va arat la ce...tintesc in asta existenta, nah:

Hilary Swank

Cum arata oameni buni...e drept ca e si naltuta draga de ea, dar are o linie a corpului dementiala...o vad feminina, tonica, sexy

Pruncul tocmai a arucat pe gresie un pahar cu apa, si acum curata cu prosopul de fata, am fugit...

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

nikole, mincatul tau e cam haotic, nu e bine sa sari peste prinz, nu stiu daca maninci suficiente proteine de calitate, necesare la orice masa (carnea nu e neaparat grozava), posibil sa fii alergica la gluten sau lactoza (zici ca ti-e rau cind maninci cereale si lapte, vezi care din ele e de vina) cina e cam tirziu...cam astea le vad eu oarecum in neregula

cu peritolul: zici ca mincai pina simteai ca pleznesti si erai frustrata ca nu mai puteai minca?? wooooooow! asta mie imi suna a reteta de dezastru! nu-i de mirare ca ai gastrita...iti trebuie clar un ajutor de la nutritionist, doctor naturopat, asa ceva...

Hillary Swank arata bine la corp in poza aia dar la fata nu-mi place de ea...e "mascula" rau.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

nikole, mincatul tau e cam haotic, nu e bine sa sari peste prinz, nu stiu daca maninci suficiente proteine de calitate, necesare la orice masa (carnea nu e neaparat grozava), posibil sa fii alergica la gluten sau lactoza (zici ca ti-e rau cind maninci cereale si lapte, vezi care din ele e de vina) cina e cam tirziu...cam astea le vad eu oarecum in neregula

cu peritolul: zici ca mincai pina simteai ca pleznesti si erai frustrata ca nu mai puteai minca?? wooooooow! asta mie imi suna a reteta de dezastru! nu-i de mirare ca ai gastrita...iti trebuie clar un ajutor de la nutritionist, doctor naturopat, asa ceva...

Hillary Swank arata bine la corp in poza aia dar la fata nu-mi place de ea...e "mascula" rau.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X




Da, probabil ca mi-ar prinde bine o dieta personalizata, sau macar o discutie face to face cu un profesionist, desi multe dintre voi au cunostinte mai intemeiate decat unii nutritionisti, e cu dus intors si goana asta dupa nutritionistul potrivit!
Eu in Japan am ajuns la unul renumit, am mers vreo doua ore cu trenul, cu copil de 5 luni dupa mine, ca sa-mi spuna...ce?
sa mananc, ca nu am nimic, sunt sanatoas tun, fix asa s-a exprimat.

Cunosc personal persoana care a slabit 30 kg cu dieta stabilita de medic, sport, innot, masaje.
Pe mine insa , m-a cam luat peste picior, ba numai nu mi-a zis zambind, ca ma alint...aveam 49 kg pe vremea respectivaa.

Meniul meu e haotic intr-adevar, regulile de bun simt in ce priveste alimentatia le cunosc in mare, dar de' le aplic, s-ar putea sa dispar de pe Terra, efectiv m-as usca.
De aceea incerc sa mananc variat si consistent, cat de cat.Nu am idee ce inseamna suficient?referitor la proteine...

Am sa incerc deocamdata sa cer sfatul pe unele site-uri specializate, acum in sarcina, nu cred ca e prudent sa ma apuc de diete, nici nu cunosc aici pe nimeni,un medic competent ma refer.

Peritolul e nelipsit din curele de ingrasare, insa are f multe efec te colaterale,ajuta pe de o parte, distruge pe de alta, in speta ficatul.
Am inghitit din disperare, bucuria a fost scurta, deci e clar ca nu in chimicale sta solutia, ci intro rutina sanatoasa...sport, alimentatie echilibrata, atitudine ZEN

Daaa, in unele poze Hillary pare masculina, mai ales, a avut ea o perioada in care a slabit f tare, si era tunsa scurt, arata intr-adevar nasol, insa in linii mari, e pe gustul meu, are pe vino'n coace.
Nasol, ea e si osoasa, si daca slabeste arata rau, i se schimba look-ul total.

multumesc Allure!

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 34+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

n-ai de ce sa dispari de pe Terra daca maninci sanatos; schimbarile nu trebuie sa fie mari, pastrezi cantitatile si doar organizezi mai bine felul in care maninci: mese dese, la cel putin 3 ore, prinzul sa nu fie fructe ci mincare consistenta (peste cu legume, salata) pastreaza fructele pt snacks intre mese iar cina nu foarte tirziu ca face rau la stomac (daca zici ca ai probleme); grasimi sanatoase maninci? (nuci avocado zilnic)
sweet potatoes sint sanatosi si au calorii multe...sint dulciuri sanatoase facute din ingrediente bogate caloric dar nedaunatoare, fericito! bucura-te de ele!!
in locul tau as minca la fiecare 2 ore toate bunatatile din lume! (nu ma refer la cartofi prajiti si chipsuri...)

uite aici reteta de prajitura simpla, rapida, sanatoasa, delicioasa si bogata caloric
le-am facut intr-un weekend, sint mortale! Enjoyyyyyyyyyy!

chocolate chip cookies
http://xtremefitness.wordpress.com/2009/09/13/favorite-tony-horton-dessert/#comment-516

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Nikole, in plus de ce ti-a spus foarte bine Allure, eu as adauga ca micul dejun trebuie considerat cel de la ora 8, nu 11. la 12-13 ar trebui pranzul, cu un snack inainte, pe la 10 - un baton de cereale. dar inteleg ca ai probleme cu cerealele? sau cu laptele? daca e de la lapte, atunci incearca un baton de cereale, nu e nevoie sa-l amesteci cu lapte. mai ales ca esti graviduta, dieta este exclusa. dar poti manca atunci cand iti hranesti albastrelul, adica nu-ti face program separat. si sa mananci portii mai marisoare decat ale lui Kevin si cu un adaus de proteine. suficient inseamna 1200-1500 de calorii pentru femei cu stil de viata activ, 1500-1800 pentru femei care fac sport extrem, dar trebuie sa cauti cam cat ar fi necesar pentru femeile insarcinate, ca asta nu stiu.

legat de sport, exista dvds cu sport pentru parinti si copii, eu am unul Fun House, il execut impreuna cu sonia. sau poti lucra de pe youtube cand doarme...desi eu nu m-as stresa cu nimic altceva decat yoga acuma, ca esti graviduta si nu vrei probleme.

anunt procurarea unui ab lounge. au avut vecinii garage sale si l-am luat aproape pe de-a moaca, aproape nou. mi l-au si spalat de praf, acu se usca pe patio. m-a amuzat faza, ca si ei sunt ca noi toti, cu rezolutii de revelion, bani cheltuiti pe dvds si masinarii, care dupa aia sfarsesc acoperite de praf prin garaj sau dulapuri. eu am avut ab lounge inainte, asa ca ma bucur de achizitie. daca se usuca in seara asta, o sa-l si inaugurez. vai ce ma obsedeaza aplatizarea lui peste, pot sa bag o ciocolata anti-depresie? nu?! ok, nu. o patratita ce ciocolata neagra numa', promit.

intrebarea e...unde pun io ditai magaoaia acuma, ca nu locuiesc la vila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

asa cevaaaaaaaaaaa!!!!

raportez dat in strachini rau la ora 10.30 noaptea am scos puiul cu legume din cuptor si miroseaaaaaaaa asa ca am mincat...ptiu! n-am mai facut prostia asta de mult! nu mi-e ca ma ingras, mi-e ca o sa visez carabushi toata noaptea si n-o sa ma pot odihni.

nu mai dau sfaturi legate de alimentatie nimanui, niciodata

p.s.- se pune daca a fost pui organic? (gustul e chiar deosebit de celelalte mortaciuni; ma gindeam la Xio ce zicea de pui...nu functioneaza metoda )

va spun miine dimineata cit de tare m-a durut burta
mi-e rusine cu semnatura mea acum...trebuie s-o schimb.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput