Copilasi de iulie-august 2004 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Olivia, imi pare tare rau ca nu se acomodeaza la gradinita.

Eu nu am dus-o in primul an pe Maria la gradinita pentru ca nu mai puteam sa plec de acolo, urla de nu mai putea. Nici acum nu o duc dar din alte motive...
Asa ca o ducea numai John "Mami pune rufe la spalat/face mancare/face paturile" Ea urla ca vrea cu mine pana pleca, apoi ajungea acolo si se apuca sa se joace...

Am o colega al carei baietel nu s-a acomodat la gradinita la care l-a dus prima data asa ca a schimbat-o si acum se duce cu drag la cea noua. Au incercat la cea veche 6 luni, copilul urla cand il lasau, jelea cand pleca "fac orice numai nu ma duce" si dupa ce l-a tinut ceva timp acasa au cautat o alta gradinita si cu o educatoare tanara si cu lipici au rezolvat problema...
Ambele gradinite de stat!

Nu stiu cum e la cele pe bani mai multi dar la astea de stat mai sunt si educatoare plictisite, copilasii sunt multi si necesita fiecare atentie...in fine...
Mama copilului zice ca e vina educatoarei, pur si simplu nu a reusit sa il apropie.

Sper sa gasiti o solutie.

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Olivia, ma bag si eu...
Saptmana trecuta, Matei a inceput din senin ca nu vrea la gradi. Motivul: a dat de gustul jocurilor pe calculator
Reactia mea a fost:"OK, nu mergi, dar te imbraci cu ceva haine vechi si pleci la munca. Nu stiu unde te duci, poate gasesti sa maturi strada, sa duci gunoiul cuiva,sa cersesti, dar vii acasa dupa-amiaza si imi arati ce bani ai adus. Eu muncesc si iti ofer de toate pentru ca tu sa mergi la gradi si apoi la scoala si sa inveti carte". Si i-am pregatit un trening vechi si mic si i l-am dat sa se imbrace.
La inceput a zis ca glumesc, apoi ii tremura barba a plans si repeta ca nu vrea sa munceasca.
S-a imbracat pentru gradi in doua minute si nu a mai comentat...
Dar in tot timpul asta am reusit sa raman extrem de serioasa...
Nu stiu daca e o metoda Ok, nu sunt psiholog, stiu ca sunt dura uneori cu el, dar daca asta da rezultate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Asta zic si eu Monica... trebuie sa fie 'ceva' de nu-l atrage . Posibil ( ca si al meu fiind singur la parinti ... toata atentia zi de zi plus prima perioda dupa revenire din US a tot fost centrul atentiei ) acum asteapta acelasi tratament , normal ca acasa i se da dar la gradi sunt alti 30 copii. Si daca educatorea nu i-a gasit 'punctul sensibil' sa ii dea sa fac ce ii place lui, sau sa-i dea un 'job' a lui , sa-l antreneze , normal e un copil istet si activ ...sa stea acolo sa le asulte ... boring! Poate daca il face 'ajutorul' ei ptr o perioda ...sa strige catalogul ( daca au) sa numere copii ... ceva care sa se simta el important si UTIL ...hai ca fac curat si numai la Luca ma gindesc .... ca si cum al fii copilul meu , ce as face. Bafra Olivia ... si sa stii ca stiu cum e sa stai intr-o garsoniera, dar lasa la oparte TOTUL si invita un copil , unde se joaca luca se joaca si al doilea. Stiu cum te simti - dar astea sunt pe planul 2 ...important e rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

offf saracutul... al meu cel mic azi dimineata a fost foarte dulce, de obicei el imi zice "mami mergem la copii" in fiecare dimineata cand face ochi ( cam la 6 am ) dar azi mi-a spus: "mami mergem la ga-ga-nitza" (cu a din "casa") ... m-am topit

Kim eu iti sugerez sa mai ai un pic de rabdare cu el sa vina vremea frumoasa si sa incepi sa mergi in parc, sa te intalnesti cu alti copii, la mc shit (stiu ca nu e sanatos, dar ei adora locul de joaca), trebuie sa il iei cu binisorul si sa il socializezi putin cate putin. Mie cel putin mi se pare chiar o problema grava, la mine Victor pleaca o saptamana in tabara si nici nu simte nevoia sa vb cu mine la telefon, pur si simplu nu-l intereseaza si vine de acolo fericit si-mi spun intructorii ca s-a distrat la maxim cred ca daca mi-ar plange asa m-as soca si nu as mai stii ce sa ii spun. Dar un psiholog ai consultat? Nu glumesc, poate are el niste sfaturi mai practice.. de ce ii e teama? e insecuritate, dar de ce? nu de alta dar.. sa nu ai probleme mai tarziu... urmeaza scoala, adolescenta, prima dragoste ...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dupaamiaza !
Ca tot vorbeam de Jamie, mama mi-a facut cadou azi un volum nou din retetele lui, intr-adevar, gasesti sfaturi utile in ele, dar altfel, nu-s chiar my type !! Mi-a placut insa reteta originala de piine, care se face intr-o saptamina !! (fara gluma, asa este, ii zice piine plamadita "cu maia")
Olivia, nici eu nu stiu ce sa spun, acum o fi Luca your shadow, dar cred ca problema este mai serioasa si nu vad sa se rezolve cu interzisul a nimic !! Nu cred ca daca vei sta cu el acasa citeva zile o sa ii faca vreun bine .. poate doar momentan ! Asta e doar parerea mea, cred ca are nevoie de ceva care sa ii captiveze timpul, ceva interesant pentru el, din punctul lui de vedere, ceva care sa ii distraga atentia de la problema asta cu mersul la gradi !! Pentru ca am o banuiala ca in cazul lui nu este negativism ! Dar io nu-s psiholog, am povestit ca si gizmoul mai are momente de "nu vreau la gradiii", "dar de ce trebuie sa merg acolo ??", in special cind stie ca va fi o zi cu teme, sau cind cu o zi in urma a facut vreo boacana si educatoarea l-a certat ! Dupa care la prinz cind venim sa il luam e cel mai fericit si spune ca a avut o zi extra !!
Si mai cred ca ati avut parte de mult stress de cind ati venit inapoi acasa, si cu casa acum ... ar fi momentul de ceva chill out, vorba voastra, sa luati lucrurile putin mai usor, e greu sa fii 100% into parenthood cind trebile merg prost, oricit am vrea noi sa fim supermame !!
Io recunosc cu mina pe inima ca uneori Andreiushu ma depaseste big taim, nu gasesc nici o cale de a rezona cu el, e incapatinat pina la max, as zice torturant, incerc sa merg calma mai departe, dar nah, nu-s wonderwoman nicidecum !! Mai clachez ...
Noroc ca imi trece pasa proasta ! Altfel m-as inscrie cu succes printre pacientii de la Predeal ?!
Daca este ceva cu care te pot ajuta, Olivia, zii !! Te imbratisez cu drag !
Roberta, sanatate multa ! Si pentru Matei la fel ! Si zii asha, nu a vrut la munca, a ?? Stia el ce stia, work sucks !
Daria, cu trotineta la piine ? Supertare, frate ! Sa inteleg ca strazile voastre sint ciini vagabonzi-free, ca altfel te intorceai far de vrun picior ! Te tii de senzatii tari in noapte, hehehe !! Ce mai face Giuli ??
Ma duc sa vaz pozele din linkul Andrieashei !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Uite, Olivia, special pentru tine - asculta asta :www.youtube.com/watch?v=PW92tTgLp0U" target="_blank">mirage ! Nu stiu daca trance iti este placut, dar pe mine ma relaxeaza taaare ! Poti cauta si filmul, ti-l recomand !


Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

roxana, am citit de ieri patania voastra, m-a impresionat ca toata noaptea am visat numai dintr-astea
olivia, nu stiu ce sa zic, si eu cred ca e ceva in neregula la gradi. anul trecut ilinca avea o educatoare mai batrina una mai tinara. cind era a batrina dimineata, urla de numa` cind era a tinara nu vroia sa mai plece de la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

intru s-o felicit pe daria pt statutul de moderator, chiar ca esti buna la asa ceva. si scuze ca abia azi am vazut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

felicitari si la mai mare. vez` c`ai o scama pe umar, sefa`;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Hmmm am scris aseara un mesaj si azi ia-l de unde nu-i. Noroc ca a ramas salvat in word document....uite-l mai jos.

Roxi si Roberta,eu am inlemnit pe scaun numai citind ce spuneti voi. Uff tare disperata lume mai este daca se preteaza la asa ceva ziua in amiaza mare.

Olivia bine ca sunteti bine. Acum ca te-ai linistit putin poti avea grija si de tine te rog.

Monica eu te inteleg cu tunsul fetelor. Si eu as tunde-o pe Adela dar nu vrea...si partea nasoala este ca sunt o multime de zulufi crescuti inegeal de care se plange...si eu mama rea...cum incepe sa spuna ca o deranjeaza, cum o amenint cu foarfeca. De ce te inteleg ca eu am fost stresata invers cand eram mica...cu coditze, fundite etc...si ce mai descurca maica-mea dimineata inainte de a pleca la scoala...cosmarul meu. Cum mey daca ai salar mai mare de 30 mil nu poti sa-ti treci copiii in intretinere...ce legi idioate si in Romania...pai aici mi-am trecut si berbantul la persoane in intretinere in anul in care nu a muncit. E drept ca se da un anume credit ptr copii in functie de venit, dar in intretinere nu au cum sa nu-i bage.

Ioana poti fi mai explicita cu lucrul in echipa? De fapt intrebarea era si cine era responsabil cu testatul clatitele?...sa inteleg ca filizoful casei...a carui viata devine din ce in ce mai grea?


Liliana
Poze- martie 2008 ; Poze 1 ; Poze 2 ; Poze 3 ; Poze 4

Mergi la inceput