Copilasi de iulie-august 2004 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare !!!
azi am stat mai mult pe afara ..a fost superb !!!
Daria , ce sa-ti zic ...ai o viata palpitanta !!!
felicitari pentru promovare !!!
multam ptr sfaturile legate de cartile lui Jamie ...si eu auzisem la fel ..ca se bazeaza pe niste condimnete care la noi se gasesc greu ..
deocamdata am gasit goodfood si este tare faina revista

Olivia , draga mea ..ti-am mai zis si eu ...cred ca ceva este in neregula la gradi ..dar nu in sensul ca nu-i acorda cineva atentie sau ca-l supara cu ceva ..eu cred ca el ,fiind un copil foarte destept si dinamic , obisnuit de voi cu fel de fel de activitati si obisnuit cu gradinita din state ..acolo nimic nu-i starneste interesul ...eu cred ca lui i se pare plictisitor si deja i-a intrat pe invers !!!

si eu m-am tot gandit in toate felurile ...la problema asta ...
chiar nu stiu ce sa mai zic ...

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Daria - dai de baut ! Felicitari !
ref martisoare m-am lasat pagubasa anul asta fiindca copilul are asa de multe activitati la scoala ca sunt sigura ca nu va avea timp de explicat ce si cum despre martisoare ! ( aici nu au habar de asa ceva si ziua mamei nu e pe 8martie ca la noi e intotdeauna cu 2 sapt inainte de Paste bazate pe vremea cind fetele care lucrau in case ca maids erau lasate sa mearga acasa sa-si viziteze familiile inainte de Paste) .
Asa ca va invidiez pe toate de activiattile pe care le aveti si de poeziorele pe care le invata copii - aici nu prea ii omoara cu asa ceva . Nu zic ca e bine/rau - dar eu crescuta /traita in Romania simt asa o usoara stringere de inima.Astep 14Martie ...cind e 'Mothering Sunday'!

Dar azi am avut o mica luminita... la scoala unde merge el sunt copii de multe religii majoritatea christianity ( unde suntem si noi ortodoxi), hindu,islam ,buddaism . In fiecare trimestru invata despre una din religii - plus ca una din mamici vine si vorbeste pe scurt despre religia,traditia lor si apoi merg si viziteaza biserica, templu , synagoga. Nu e mult, dar .... vin acasa si ne povestesc. Am fost impresionata de asta si soacra mea i-a luat o carte 'what I belive' . In seara asta m-a rugat sa-i citesc de Hindu ... au venit ieri si le-au facut prajiturele specifice si vineri merg la templu. I-am citit din carte despre Hindu si apoi i-am zis ca trebuie sa invete despre religia noastra, sa se inchine....si i-am citit si de noi ... apoi l-am vazut ca se duce la icona pe care o am in bucatarie, o ia si o saruta. Pina acum sincer - traind aici unde nu se practica - nu l-am pus sa o faca , dar a venit de la el.Mama o sa fie asa de fericita! Noi ii spunem rugaciune eu in romana, sotul in engleza si el cu vorbele lui in fiecare seara. Dar in seara asta ... cind l-am vazut ca ia iconita pe care o am de la Jerusalim cu Isus si o pupa...mi-a umplut inima de bucurie, plus ca a invatat sa se inchine ( nu am stiut pina cum cum sa ii spun/explic fara sa-l fortez sa faca ceva de care nu stia).

Ma iertati ca am scris asa multe si am abordat acest subiect.

Va sarut ... si sa aveti o primavara frumoasa...la noi e inca lapovita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

tot eu....
citesc ca nu gasiti ingrediente ptr Jamie si va intrebati daca merita cartile! Eu una aici - nu am nici o carte de a lui ...i-au totul de pe internet http://www.jamieoliver.com/ si ma apuca asa in special dupa ce apare in show la tv . Dar cea mai buna - este Jamie at home ... dupa parerea mea.
Dar gasiti retete si pe site goodfood .

Sa va zic ca daca nu gasiti ceva si vreti musai sa le faceti sa imi spuneti ...ca vin de Paste acasa si acolo niste condimente in geamantan pot sa duc ?!!

Sotul meu e innebunit dupa sarmale, ciorba de fasole- dar s-a obisnuit numai in Ro poate minca cu adevarat. Ii fac aici dar ...din pacate ciolan afumat nu exista ( mai ma car eu ca nebuna cu ele de acasa)... fasolea din supermarket din nu stiu ce tara nu e la fel...carnea nu e asa grasa ... asa ca el a zis ca aici mincam englezeste si in Ro romaneste - sa nu ma mai stresez.

Azi am limbarita - dar sotul e in Scotia asa ca ... ma delectez pe-aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata !
Mani, cind citesc ce faceti voi acolo devin asa de invidioasa, la noi la gradi (sau scoala) nu se organizeaza nimic, eventual vine teatrul de papusi si copiii vad cite o reprezentatie, dar activitati de genul celor pe care le povestesti tu ... hehehe, poate in alt secol !!
Daria, oau, nici eu nu am vazut ca te-ai "modificat" !! Succesuri iti doresc , felicitari si la mai maree !
Ca vorbeam ieri de gradi, azi dimi gizmoul s-a trezit (de fapt l-am trezit eu, ca daca nu o fac nema sculat singur) ca nu vrea sa mearga la gradi - asta pentru ca ieri au avut nush ce tema de facut si l-a luat plinsul ca el nu poate sa faca asaaaa de mult !! Doar ca l-am momit cu faptul ca trebuie sa duca nuci, fistic si seminte de bostan la gradi azi si cum sa fie el ultimul ?? Asa ca a plecat fericit cu punguta in mina !!
Olivia, cum sinteti azi ?? Ma gindesc neincetat la voi !
Am vazut aseara un film taaare dragutz, se numeste Malice in Wonderland, credeam ca o sa fie o aiureala britanica (no offence englezoaicelor ), dar am avut pina la urma o surpriza placuta !
O zi faina sa aveti, la Bucuresti se string norii, cred ca vine ploaia dupa cum zic astia la meteo !
Ma duc sa ma apuc de trebi ! Pupi multi !!


Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nmeata dragelor!
bai dar eu cand ii ziceam Dariei sapt trecuta sa dea de baut nu ati bagat de seama, ha????
Carmen, Adela, multumesc de gandurile bune. eu sunt sigura ca totul va fi ok.
Mani, ce frumoasa faza cu credinta. uite asa mi se pare si mie normal sa se aproprie copiii de o religie. sa stii ca eu am din retetele Goood Food originale una cu lentils si ham hock. si e chiar ciolanul nostru. precis nu gasesti asa ceva??? pe aci e si fasole din china prin supermarket-uri asa ca cred ca o poti incerca si pe a voastra (uite aici reteta: http://www.bbcgoodfood.com/recipes/1341/ham-hock-and-lentils)
Simo, un mic amendament la revista good food in romaneste: nu te lua dupa ea . in proportie de cel putin 50% retetele sunt cu ingredientele gresite, in ceeace privesc masurile si si denumirile! asa ca daca iti face cu ochiul vreo reteta verific-o si pe site-ul englezesc.
hai ca fug la munci ca azi am cam intarziat.... revin!
sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata din vestul ploios. Ca doar e ziua mea libera, sa pot dormi muuult
Alice, la noi nu sunt haite de caini, avem o catea mare la poalele blocului si ea nu-i lasa pe ceilalti sa-i calce teritoriul. Ii mai da lumea mancarica si convietuim pasnic. Initial am fost revoltata, apoi am vazut cum nu a lasat o haita sa intre in curtea mare dintre blocuri si i-am dus si eu mancarica Sa ne iubeasca si sa nu ne manance

Ieri la gradi ... esec. Nu au venit invatatoarele de clasa a 3-a. Evident am pus intrebari si legate de ora de religie si inca putin si ma declarau atee
Le-am explicat cati nervi mi-a facut mie religia pe timpurile ceausiste, eu eram obligata sa merg la cursuri imaginati-va cata bascalie au facut colegii
Stiu, acum e altfel. Dar chiar vreau ca Giulia sa decida cand va fi destul de mare.

Kim, hai la raport

Multumesc pt felicitari

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Daria, felicitari! Nu am bagat de seama pina acum...

Din ciclul fiecare cu ce-l doare - eu am o mare problema cu ciinele care a inceput sa-mi roada si bruma de tufe si pomisori pe care i-am plantat in gradina asta-toamna...sunt asa de suparata pe tema asta de nu va dati seama...habar nu am ce sa-i fac ca sa-l dezvat de asta, plus ca nu poate sa stea cineva cu ochii pe el non-stop ca sa-l goneasca de pe tufe...mi-a ros pomisoruld e Albizia (arborele de matase) de a mai ramas un ciot din el, nici nu stiu daca o sa-si mai revina...

Cu martisoarele m-am pregatit relativ - adica am luat pentru colegele lui Stefan de gradi, pentru bunice si educatoare - o sa ma mai duc miine sa iau un ghiveci ceva pentru educatoare si pentru fetele de la terapie si in weekend o sa mai iau vreo 20 de fire de flori sa dea la toate educatoarele din gradinita. Si cam atit...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Daria felicitari(io cand a intrebat-o Roxi daca nu da de baut,ma gandeam ca o fi Sf. Daria si nu stiu )
Vivia...Uka are el un motiv intemeiat de face asa...eu zic ca tot un psiholog bun pentru copii v-ar ajuta(noi am avut noroc cu psiholoaga, dupa un an juma de "senzatii" matinale,acum nu mai este nici o problema,mandra parca-i alt om...dupa 3 sedinte)
Liliana lucrul in echipa este cam asa..eu pregatesc compozitia de clatite,tati le face iar filozoafa le umple si le testeaza..una cu cioco,una simpla,una cu miere...noi suntem 3 fete,tata nu o lasa pe mama sa ne tunda asa ca pana-n clasa a 8 a a fost un chin pe ea sa ne faca coditze zilnic..la liceu surorile mele s-au tuns eu am ramas cu parul lung...si recunosc ca-mi plac mai mult fetele cu parul luung...
Simo eu nu am cumparat cartea lui Jamie insa ma inspir de fiecare data din emisiunile lui...unele retete sunt usoare...io recunosc ca-l iubesc de cand a dus campania aia impotriva "produselor" din cantinele scolare din Anglia
Alice,pupicei lui Gizmo cel mofturos...si mandra si-a amintit aseara ca doamna a tipat la ea ca a gresit nu stiu ce...i-am zis si eu ca daca mai tipa sa-i zica ca "mai greseste omu'..si din greseli invata!"
Mani interesante activitati aveti...si Mariei ii place sa mearga la biserica,ii plac foarte mult icoanele...si bona a invatat-o doua rugaciuni,pe care le zice inainte de culcare!
hai sa avem o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui g_ioana

Neatza
(io cand a intrebat-o Roxi daca nu da de baut,ma gandeam ca o fi Sf. Daria si nu stiu )


deci da, asta e ceaa mai tare!!!! Ioana, mi-ai facut frumoasa ziua de azi, zau!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

diferenta dintre mine si ion cind mergem la biserica ie ca el si intelege ce zice popa p`acolo io bag matanii si pup icoanele;)) acu de cind am repetat cu el citeva lectii cre` ca`mi iau corijenta;))

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Nu au venit invatatoarele de clasa a 3-a. Evident am pus intrebari si legate de ora de religie si inca putin si ma declarau atee
Le-am explicat cati nervi mi-a facut mie religia pe timpurile ceausiste, eu eram obligata sa merg la cursuri imaginati-va cata bascalie au facut colegii
Stiu, acum e altfel. Dar chiar vreau ca Giulia sa decida cand va fi destul de mare.

Kim, hai la raport

Multumesc pt felicitari

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela


Mergi la inceput