Trombofilia o cauza a infertilitatii - 22 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

salutare,

vin si eu cu o intrebare(rugaminte)... as vrea mai multe parari in legutura cu medicatia pe care o urmati sau ati urmat-o pt anticorpi anti-beta 2 glicoproteina si MTHFR A1298C..
eu in martie voi face ET cu embrioni congelati...si deocamdata dr Uscatescu mi-a dat decat vit C-1/zi, acid folic, Mg+B6 2/zi.

Ala, Paula - am vazut ca avem aceleasi probleme...


miki- astazi trebuia sa primesc analizele imunologice pe mail dar pana acum nimic !

multumesc frumos si succes in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Rocris la gena MTHFR am mutatia C677T si A1298C ambele heterozigote.
Azi dr ginec mi-a zis ca am avut enorm de mare noroc c-am dus fetita fara probleme pana la capat, inaintea ei avand inca un avort spontan, mi-a zis ca in orice clipa se putea opri din evolutie. Pana una, alta, mi-a dat acid folic de 4 sau 5 mg, cate 2 tb/zi si B-uri, numa c-a zis ca imi trebuie ceva B-uri care sa nu contina si acid folic si a ramas sa se intereseze la cineva la Sensiblu si sa ma sune sapt viitoare. Si dupa ce raman insarcinata sa incepem cu Aspenter si daca ajungem in sapt 8-12 intram cu Clexane. 3 luni mi-a zis sa ma protejez.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Am inteles. Nu mi-ai spus la ce medic esti :).
Multa sanatate fetitei tale!


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Rocris la dr Bartok Ildiko de la Gine 1. Tu?
Unde locuiesti, acuma am vazut ca esti din Cluj

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_let

Buna
Aveti idee unde se face TIPAJUL HLA-DQ si cat costa?
Dar Imunoglobulina?
Si inca ceva: voi ati facut Cariotipul?
Multumesc


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 pozitivi


si eu si sotul am recoltat pentru cariotip la blue life medical center - cluj, pe observatorului. asteptam rezultatele in 2 saptamani

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

sarrah eu iau aspenter de 75, femibion 800 folsäure, acifol de 5mg, 10 zile pe luna vit E si vit C (in perioada in care stimulez ovulatia)


_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neagudaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui neagudaniela

Citat:
citat din mesajul lui alla76

sarrah eu iau aspenter de 75, femibion 800 folsäure, acifol de 5mg, 10 zile pe luna vit E si vit C (in perioada in care stimulez ovulatia)

Buna fetelor,va tot citesc de un timp bun si eu nu mai stiu ce sa fac,sint din arad am fost la doi medici ginecologi mi sa gasit deficit de proteina s,pe amindoi iam intrebat daca trebuie sa merg si la hematologie si la fel miau raspuns ca nu trebuie,am o sarcina moarta la 8s in mai anul trecut si de atunci nu am mai ramas.In prezent beau in fiecare zi un aspenter75mg si un omega3cu acid folic de la doppel herz,unul din medici e din tim,am o rugaminte la voi lamuritima si pe mine ce trebuie sa mai fac am mai intrat si inainte dar nu ma lamurit nimeni,nu mai ramin si simt ca inebunesc si nu stiu unde sa mai merg,cred ca mi se termina si casnicia,cred ca mai intra aici pe forum cineva din tm si as rugao sami spuna si mie unde sa merg.Va multumesc la toate si ma rog sa ne dea dumnezeu copii
_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

neagudaniela incepe cu analizele
la arad este centru de recoltare synevo, este laborator Bioclinica, la timisoara ai laborator synevo si este si bioclinica.
analizele sunt pe prima pagina a topicului.
citeste-le si daca ai intrebari, intreaba-ne, la ce stim raspundem, la ce nu stiu cautam impreuna

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Daniela bine ai venit in primul rand!
Pentru ca ai pierdut o sarcina si mai ai si un deficit de prot S ar trebui sa faci neaparat cel putin analizele de trombofilie(le gasesti pe prima pagina).Cat despre faptul ca nu ai mai ramas dupa sarcina pierduta-nu toate suntem la fel,unele raman mai usor altele mai greu.Poate nu ar strica sa vezi daca nu exista si alte probleme(de ex o trompa infundata sau chiar la sotul tau-spermograma nu tocmai OK).Un ginecolog ar trebui sa te lamureasca mai bine.
Oricum eu ti-as recomanda sa nu ramai insarcinata pana nu faci analizele de trombofilie ca risti sa mai pierzi o sarcina,asa cum am facut eu.Multi ginecologi nu-si trimit pacientele la analize dupa o prima sarcina pierduta ci abia dupa 2-3.
Cumnata mea a ramas insarcinata dupa un an si jumatate de incercari.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Kitzy, merg la Boitor-Borza la Gine 1 si la Iuga la Gynia (in primul trimestru, cel putin). Macar au auzit amandoi de Clexane :)).
Adica asa am hotarat prin octombrie, de atunci am facut pauza, ca n-a mai fost cazul. Acum va fi din nou cazul, fiindca aseara s-a pozitivat testul de sarcina. Sper ca a treia oara va fi cu noroc...


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot

Mergi la inceput