Trombofilia o cauza a infertilitatii - 22 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna
Aveti idee unde se face TIPAJUL HLA-DQ si cat costa?
Dar Imunoglobulina?
Si inca ceva: voi ati facut Cariotipul?
Multumesc


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 pozitivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Mihaela,

Noi am facut coriotipurile genetice si au iesit bine. Au fost destul de scumpe.
Insa gena MTHFR mutatia C677T a iesit doar la analizele de sange.

Asa ca zic ca am facut cariotipurile cam de pomana, se pare ca si daca aveam mici defecte genetice puteam avea o sarcina viabila, daca defectele genetice erau mai mari ar fi fost vizibile si nu am fi reusit sa ajungem la varsta asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Cristiama multumesc mult de raspuns
Da, nici eu nu stiu ce sa zic in legatura cu aceste teste genetice.....Cele 2 mutatii de MTHFR si apoi Fact II de coagulare am sa le fac, acestea mi le-a dat de facut dna dr Avram, insa cariotipul de cuplu...nu stiu ce sa zic....Am mai vb cu o prietena din Galati care l-a facut si raspunsul celor de la Synevo a fost destul de evaziv, si anume: ``aveti sanse sa aveti o sarcina normala, aveti si sanse sa mai pierdeti sarcina si totodata aveti sanse sa aduceti pe lume un copil cu malformatii.`` Prietena mea a pierdut 6 sarcini (oprite in evolutie). Impresia ei a fost ca, daca nu le zicea cate sarcini a pierdut, nu crede ca ii explicau asa, intrucat initial ziceau ca nu-s probleme....
In concluzie, chiar nu stiu daca sa fac aceste teste genetice, intrucat la noi in familie nu se cunosc astfel de probleme la generatii distanta.....
Pe langa acest lucru, am intrebat 3 medici daca sa le fac si raspunsurile au fost de la toti aceleasi: nu sunt nici acestea concludente.....
OFFF


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 pozitivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

buna fetele

ajutati-ma si pe mine cu un sfat, va rog, cele care stiti

Dr Uscatescu mi-a spus ca trebuie sa fac rost de Medyn Forte si Femibion pe care va trebui sa le iau in sarcina.

Am auzit ca se pot comanda si de pe net; eu tot ce am gasit e numai in germana si nu cunosc.

Imi puteti spune si mie cum se comanda...eventual un site?


Multumesc



Doamne, da-le la toti, dar da-mi si mie!!!


Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_let

Cristiama multumesc mult de raspuns
Da, nici eu nu stiu ce sa zic in legatura cu aceste teste genetice.....Cele 2 mutatii de MTHFR si apoi Fact II de coagulare am sa le fac, acestea mi le-a dat de facut dna dr Avram, insa cariotipul de cuplu...nu stiu ce sa zic....Am mai vb cu o prietena din Galati care l-a facut si raspunsul celor de la Synevo a fost destul de evaziv, si anume: ``aveti sanse sa aveti o sarcina normala, aveti si sanse sa mai pierdeti sarcina si totodata aveti sanse sa aduceti pe lume un copil cu malformatii.`` Prietena mea a pierdut 6 sarcini (oprite in evolutie). Impresia ei a fost ca, daca nu le zicea cate sarcini a pierdut, nu crede ca ii explicau asa, intrucat initial ziceau ca nu-s probleme....
In concluzie, chiar nu stiu daca sa fac aceste teste genetice, intrucat la noi in familie nu se cunosc astfel de probleme la generatii distanta.....
Pe langa acest lucru, am intrebat 3 medici daca sa le fac si raspunsurile au fost de la toti aceleasi: nu sunt nici acestea concludente.....
OFFF


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 pozitivi



Buna. Nu iti impartasesc parerea legat de faptul ca nu sunt concludente. Eu am mutatia A1298C homozigot si sunt unul din cazurile fericite care nu a pierdut nici o sarcina. La prima sarcina de la 10 saptamani am fost suspecta de trombofilie, in saptamana 14 s-a confirmat si daca nu as fi facut preventiv tratamentul azi maine nu as avea 20 de saptamani de sarcina. Legat de medici vreau sa iti spun ca din 6 medici doar 1 a acordat importanta acestei probleme si ma bucur mult ca am ascultat-o pe dna dr. Toti ceilalti medici mi-au spus ca daca nu am pierdut 3 sarcini nu are rost sa ma gandesc la ceasta probabilitate sau sa fac tratamentul. Am aflat si explicatia pentru care ceilalti medici nu au fost de acord: Trombofilia in sarcina este o problema descoperita recent chiar la nivel mondial fiind de prin anii 2004 si multi medici sunt foarte sceptici la nou. Relatandu-ti aceste lucruri analizeaza bine situatia si gandeste-te ce vrei sa faci. Si eu am trecut printr-o dilema asemanatoare cand trebuia sa ma hotarasc daca sa fac sau nu preventiv injectiile cu Clexane. Analizele sunt scumpe (760Ron cele genetice), dar pentru mine a fost o investitie care peste 20 de saptamani sper ca se va concretiza printr-un planset de fetita: Micuta mea fetita Gabriela pe care o port in burtica si care creste mare si sanatoasa dupa cum se vede.



Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Valentina D daca te pot ajuta te ajut eu.Dar intra pe google.at si cauta femibion online.Gasesti mai multe farmacii, problema e ca nu stiu cum vor face cu taxele postale.
uite iti dau aici adresa http://www.medvergleich.de/Preisvergleich/FEMIBION+800+Folsaeure+Metafolin+Tabletten.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Paula, multumesc

Cred ca nu m-am exprimat eu bine..... Cand vb de anal genetice, ma refer la cariotip si tipaj.... MTHFR si Fact II de coagulare le voi face, ca sa stiu daca trombofilia mea e genetica sau daca e dobandita deoarece dintre cele 3 tipuri de anticorpi antifosfolipidici, mie mi-a iesit 1 singur pozitiv: AC antibeta2glicoproteina, care spun ca e posibil sa am SAFL desi ceilalti 2 sunt negativi. In concluzie ceva la sange am ....mai ales ca si in 2008 au iesit acesti anticorpi pozitivi....dar trebuie sa stiu daca e genetic sau daca aceasta trombofilie se manifesta numai in sarcina (dupa cum spunra si dna dr Avram, sarcina este o trombofilie dobandita).

De cariotip nu stiu ce sa zic insa ..... chiar sa avem ghinionul sa nu ne potrivim genetic? Avem acelasi RH (desi stiu ca nu are legatura cu cariotipul ....). Si va ma zic ceva: a doua sarcina, pe care am eliminat-o LA MENSTRUATIE DE FAPT, era maricica , avea aprox 2.5-3 cm si se cunostea cordonul ombilical al embrionului eliminat, chiar si forma de cap si consistenta destul de tare, ca un muschi...nu stiu cum sa explic.... (mie imi venise ciclu peste sarcina atunci)! De aceea tind sa cred ca e pb de coagulare si nu de cariotip de cuplu.....mai ales ca eu am un uter retrovers, iar unul dintre dr la care am fost a afirmat ca e intr-o poz mai putin vascularizata si ca acest fapt completeaza tabloul clinic.
Voi ce ziceti?
Iti doresc, Paula, sa fiti sanatoase si tu si minunea ta mica. Fete ca tine ne intaresc si pe noi aspirantele mai putin optimiste


3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 pozitivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

Valentina D daca te pot ajuta te ajut eu.Dar intra pe google.at si cauta femibion online.Gasesti mai multe farmacii, problema e ca nu stiu cum vor face cu taxele postale.
uite iti dau aici adresa http://www.medvergleich.de/Preisvergleich/FEMIBION+800+Folsaeure+Metafolin+Tabletten.html







sabine

problema e ca nu stiu o boaba germana , dar am sa intru si sper sa ma lamuresc si sa pot comanda.

Asta e si nedumerirea mea, ok, comanzi, dar cum platesti?

Daca platesti prin card, ai vreo certitudine ca le si primesti?

Doamne, da-le la toti, dar da-mi si mie!!!


Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

luck , am vazut ca tu ai un deficit de antitrombina III...ti s-a zis ca trebuie tratament ceva ?

MTHFR C677T genotip heterozigot



mie mi-a fost recomandat pentru balariile mele , clexane de 0.4 din prima zi de stimulare sau cu o saptamana inainte in functie si de parerea dr cu care fac fiv.


MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot ; antitrombina III sub limita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

kitzy, ce mutatie ai mai exact? Unde ti-ai facut analizele? Si ce medic ginecolog ai?
(Pana una-alta poti incepe linistita sa iei Aspenter de 75 in fiecare zi - Uscatescu ar zice unul a 2 zile, dar eu n-am ascultat-o, am ascultat medicul genetician - si acid folic de 5).


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot

Mergi la inceput