Sezatoarea canadiana (173)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Vad ca subiectul "armata" a starnit fetele la vorba. Asa cum am spus, daca esti doar rezident se studiaza cazul...in functe de specializare si nevoi, iar la inceput toti sunt soldati!
E drept ca nu toti sunt facut pt. asa ceva, de aceea am zis ca e vorba de sacrificiu.
"Posturile bune", la armata nu tin cont de cati ani de cetatenie ai, iar faptul ca esti la cheremul lor, asta e teorie, practic e altfel. Ma rog, fiecare cum intelege armata. La inceput sunt 12 saptamani de instructie, mie personal nu mi se par infioratoare...ce-i drept traiesc in casa cu un militar .
La armata, asa cum zice sotul mei, trebuie sa fii 5 minute destept la momentul oportun si apoi o duci bine si il cred...
Eu zic ca nu strica sa studiati terenul, noii veniti...sa va interesati si apoi decideti!
Se mai poate face rezervist pt. a rotunji sfarsiturile de luna, la fel, trebuie mers si vazut conditiile, eu le stiu, stiu ce e bine pt. noi, pt. altii nu e la fel.
Se poate lucra si ca personal civil cu aceleasi avantaje administrative, adica acoperiri medicale etc.
http://www.civ.forces.gc.ca/index-fra.asp

Iar cu mutatul...e in functie de calificare, trebuie sa stii sa-ti alegi bransha. Noi am stat 10 ani intr-un loc, e drept ca e rar pt. un militar, iar sotul nu a fost niciodata pe un teatru activ.
Dar noua ne place sa ne mutam...suntem aventurieri, atata timp cat suntem impreuna, e bine oriunde!

Neliaaaa, unde esti? sper ca sunteti bine cu totii!

Anka, exact asa e si relatia mea cu mama. dupa o saptamana impreuna rabufnim! Cat suntem la departare suntem super bine, ne intelegem de minune,ne povestim cate in luna si in stele, apoi...alta e povestea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ha-ha, la noi in familie mai bine ma inrolez eu decat sotu' in armata
Si Patrick creste cu valorile total rasturante. De exemplu, mergem in baie, ii arat multimea de sipuri si sipulete cu creme si parfumuri si-l intreb Patrick ale cui sunt astea, la care Patrick TATA!!! II arat matura, aspiratorul, il intreb Patrick ale cui sunt astea, ati ghicit, TATA!! Dar daca vede o gramda de haine zacand pe jos face cica : Mama!

Nu-i nimic, la mine e in familie : bunicul ofiter, mama lucreaza in armata, deci n-ar fi mare chestie.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

doloress
sa stii ca si sotul meu nu se duce nepieptanat la gunoi..daca il rog sa coboare sa cumpere ceva, se imbraca ca de plimbare si apoi se duce la oglinda sa-si aranjeze parul. eu ma gandesc insa ca are de a face cu faptul ca probabil va cheli curand...si-si admira podoaba cat o mai are.chel cu carlionti.



O calatorie de mii de mile incepe cu un pas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sint pe aici si eu, acu' am intrat, mi-au picat ochii pe armata... eu cochetez cu armata, dar ca civil... mi-ar placea, daca ai timp, sa discutam un pic pe subiectul asta. Au astia niste pozitii de travailleur social in armata de pe aici, si profesional, si material. Si eu am trait prima copilarie cu un militar in casa, si mi-a placuuuut! Imi dai citeva detalii despre conditiile muncii ca civil in armata? Sau unde sa ma uit, ca sa ma informez mai bine? Te poti duce la ei si daca esti inca student? Au stagii? De fapt, eu asta vreau sa fac, acele doua sesiuni de stagiu, ca sa nu ma leg cu un contract... daca as gasi asa ceva, ar fi minunat. Sint cetatean, deci asta nu ar fi o problema pentru mine...

Eu sint, ca si Diana, ocupata cu copiii, cu temele lor si ale mele, cu proiectele, cu cursurile... dupa 15 martie ma eliberez. E o atmosfera de studiu la noi in casa, miroase de pe casa scarii a creiere incinse... Va !

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Pentru zavalita-sa stii ca Ontario nu inseamna numai Toronto;si in afara de Toronto preturile sint mult mai rezonabile la orice.
Unde locuiesc eu de exemplu este un panou de reclama pentru cursuri de emigranti(sau imigranti)tinute de guvern.Nu stiu cum e acum,dar acum 15 ani cind a facut sotul meu capata si niste bani pentru treaba asta.
Eu sint subiectiva fiindca nu am locuit niciodata in Toronto si fara suparare nici nu as locui acolo.Oricum bafta indiferent unde ajungeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Delphin, si intre ficiorii mei sunt 4 ani si 8 luni diferenta, si au ambii niste personalitati forte, unul Berbec celalalt Sagetator. Trebuie sa negociez la greu cu cel mare sa mai lase de la el. Dar nici piticul nu se lasa, si trag frate de cate-o jucarie, si tipete, mai mare hazul.
Baietii vostri sunt tare frumusei, i-am vazut in poze, au si cu cine semana
Zavalita, scuze ca nu ti-am urat si tie emigrare usoara si acomodare rapida pe plaiuri canadiene. Am vazut locatia Toronto la nick-ul tau si am crezut ca sunteti deja aici. Numai bine va doresc oriunde v-ati stabili
Ange, eu visez sa petrec iarna viitoare o saptamana in Quebec, voi fi in Christmas break atunci, dar inca nu stiu daca sotul va fi de acord, el tare greu se asterne la drum. Cred ca varsta e de vina, cand era mai tanar era mereu gata de duca.
Bon, va las acum ca am de terminat pana miercuri o lucrare de sciences.
Diana, Simonna mai puneti poze cu printesele
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Delphin eu locuiesc acum la vreo 15 km de o baza mare a armatei. Val Cartier. Care e langa Quebec ville. Dar din pacate armata Canadiana e angajata pe tot felul de fronturi active, au destul de multe pierderi. Eu cand ma refeream la posturi bune, ziceam cele de la Ministerul Apararii . La ele iti cere, de cele mai multe ori, 10 ani de cetatenie. Chiar si ca inginer civil sau de instalatii. Pentru ca am prieteni care cauta , astepta sa faca anii de cetatenie necesari sa faca saltul. Dar banuiesc ca Ministerul Apararii nu e chiar a fi in armata....
Conditiile care ti le ofera armata( ma refer la asigurari sociale etc,) nu sunt cu mult mai mare decat cele oferite la alte joburi. Oricum ei se chinuie mult sa recruteze, au anunturi peste tot, sunt activi la toate manifestarile gen ziua Canadei, mereu incercand sa recruteze oameni. Acum nu stiu cum e in alta parte a Canadei, dar in Quebec nu e mare «iubire» intre armata si populatie, asa ca au dificultati sa recruteze....
Revin: am facut o cercetare pe site-ul lor si am vazut ca sunt niste posturi in informatica:
http://jest-orae.psc-cfp.gc.ca/JEST-ORAE/advsrch.do#res
Alea pe care le dadeam eu exemplu cu cetatenie de 10 ani, vad ca nu e nimic acum....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Zavalita, hai in Montreal, ca te duc eu prin niste locuri englezesti de nu mai pleci! Si gasim si altele frantuzesti pentru Ankalaura! Glumesc, sa alegeti ce e mai bine pentru voi si familia voastra!

Mie personal imi place aici, sint sigura ca mi-ar placea si in alte zone, nu sint deloc cramponata de loc, fiecare zona are si plusuri si minusuri, daca esti cit de cit obiectiv cind faci analiza. Bineinteles ca mai intervin si meseriile si afinitatile cu limba, cultura si multe alte lucruri personale, dar in mare, pot sa spun ca aceasta tara, oriunde ai sta in ea, ofera de toate pentru toti. Montrealul are un farmec al lui, o istorie a lui, dar asta are fiecare oras, in feluri diferite, dar sint sigura ca gasesti ceva placut... si, de fapt, nu farmecul locului te leaga, ci ceea ce traiesti tu acolo. Ca poti sa stai si in Hope (mergeti mai departe pe poze ) si sa fii inconjurat de frumuseti care iti taie respiratia si de un farmec pe care ti-i greu sa-l pui in cuvinte... si sa fii cel mai nenorocit om de pe acest pamint. Desi, sincer, mi-e cam greu sa cred, dar admit ca se poate...

De exemplu, noua ne lipsesc aici doar muntii, este singurul motiv pentru care am pleca de aici... in afara de servici, ca daca gasesti ceva bun si iti convine sa te muti, o faci de cite ori e nevoie.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Oamenii, am facut rezervarea pentru intalnire. Mention my name si o sa fiti serviti
Totul e sa stiti care dintre numele mele... ca nu e cel mai evident dintre ele!

Intalnirea

Sambata, 27 februarie, ora 4,30, la Mandarin pe www.mandarinbuffet.com/locations_northyork.html" target="_blank">Finch cu Dufferin.

- maru + prietena
- mQQm + mama+ pepitel
- khristin
- Magdone + mama
- Donia + fititz
- CataD
- jessie + prietena
- ritah

Deci, am lista completa? Daca lipseste cineva, trageti-ma de maneca.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

zavalita, noi suntem cam fiecare multumiti cu locul in care stam, e greu de dat sfaturi... plus ca ultimul scandal mare pe sezatoare de la asta a plecat asa ca s-a cam renuntat la disputele interprovinciale.
Desigur ca unde stau eu e raiul pe pamant, dar nu ii fac multa reclama ca sa nu se umple prea tare
Lasa, ca hopefully o sa vii in vizita.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput