Sezatoarea canadiana (173)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu mi-am gasit si casa de vis in locul acela de vis. Simbata joc la loto si luni mi-am facut bagajele. Ma multumesc si cu garajul!


CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

zavalita, noi am facut engleza cu YMCA gratis. Sotul a factu colegiu gratis, ba a avut si bursa pe timpul colegiului.
noi am avut rude in ambele parti, am ales Ontario pentru ca am simtit ca franceza e prea mult pentru mine, ca ne-am descurca mai bine in engleza. Acu nu am de unde sti, dar suntem multumiti cu alegerea facuta
asa cum zicea si mamitzica, Ontario nu inseamna numai Toronto...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


vreau sa va intreb daca ati cumparat vreodata bilete de avion de pe internet pentru Romania, asa de la o zi la alta; sau daca ati incercat vreodata sa cumparati biletul direct din aeroport(sau macar ati auzit ca se poate?); eu de citeva zile cumpar si returnez (cu penalitatile aferente bilete :(( si miine trebuie cumva sa plec spre casa (e complicat sa va povestesc dar sunt )
Diana ce se intimpla daca cumpar biletul si pe site imi spune ca dureaza una sau doua working days pina apare sa-l pot imprima, ma pot prezenta la aeroport doar cu factura?
thks

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Ana, noi am cumparat la amiaza si pleacarea era seara la 6. Am luat printr-o agenta de aici (romanca), daca vrei iti dau numarul ei de telefon. Si ne-a gasit un deal cu vreo $200 mai ieftin decat pe net.
Imi pare rau, imi dau seama ca plecarile astea grabite nu sunt din motive bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Ana eu am cumparat bilet de pe o zi pe alta si am cumparat printr-o agentie a fost mai scump dar nu ma interesa atunci cit costa.
La un moment dat intrebai si daca se poate deduce ceva in caz de deces luind biletul mult mai scump.Eu n-am putut deduce nimic desi am luat biletul cind a murit tata intr-un accident de masina.

In schimb sotul meu cu multi ani in urma a putut cere returnarea partiala a biletului cu certificatul de deces ca dovada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisflo34 spune:


Maru[/b], sper sa nu te deranjez, pot sa te intreb si eu cum a facut sotul tau colegiu gratis? Daca nu te superi! Caci eu tare ma invart intr-un cerc inchis de cand sunt aici si incerc cu disperare sa gasesc o solutie!

Multam mult!

Cristina, mama Sabinei

http://sabinac.netfirms.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ana, imi pare rau!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

CONGRATS-GOLD MEDAL-FINALLY FOR TERESA &SCOTT!-SKATING-YESSS!

Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ana, sa ai drum bun, e crunt cand ne gasim in situatii de-astea de mers de azi pe maine. Eu cand am cumparat mi-a venit biletul in email la sfarsitul tranzactiei, dar cred ca depinde de site si de compania de zbor (daca elibereaza eticket). Cand am fost de pe o zi pe alta tot prin agenta romanca am cumparat si m-am dus sa-l iau de la ea.

Donia, eu imi prind urechile in bagaje ca plec luni in vacanta si nu mai ajung sambata. Cu regret, te rog sa ma scoti din lista, data viitoare sper. Pup fetele!


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Ana, te poti prezenta la ghiseul de imbarcare doar cu rezervarea, daca e confirmata. Nu toate agentiile, companiile elibereaza E-bordingcards.

D-zeu sa te aiba in paza si sa-ti dea putere!

Nelia, am pus un link in mesajul anterior cu civili. Stagiu ai puta sa incerci si la primarie la Montreal.

Miki, exact la job-urile alea ma refeream.Daca e sa facem o comparatie de teatre de operatiuni, pot sa-ti spun ca Fr. e prezenta in muuulte, dar asta nu inseamna ca esti trimis imediat si neconditionat. Am mai precizat o data, totul depinde de bransa.
Ca sa o spun si pe aia lata..Sotul meu e de 15 ani in Legiunea Straina si are 0 interventii in teatre active!
A fost detasat doar de 2 ori si atunci cu familia, pe perioade de 2 ani, ca acum, dar exista posibilitatea de refuz! Dar asta nu e regula...as spune ca e destul de rar, dar se intampla.
Trebuie tinut cont ca e un serviciu sigur unde "societatea" nu risca sa dea faliment sau sa te concedieze ca nu mai este productivitate sau etc.
Copii pot face scoala platita de minister, scoli bune, apoi raman la ei minimul de contract sau chiar 20 cand se poate iesi la pensie si reincepe o alta viata in civil.
Sa iesi la pensie la 45de ani cel tarziu eu zic ca e super bine.

Gata ca dau in propaganda cu subiectul. Informatia exista pe net, cei interesati o gasesc.
Nelia daca ai intrebari concrete poate te pot lamurii. asa cum am zis, la primarie la montreal vazusem ceva oferte de stagii. Mergi pe site la ei sau suna sa vezi ceva detalii. La fel si pe siteul cu civili.

MQQM spor la bagaje!





Mergi la inceput