Sezatoarea canadiana (173)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui zavalita

change of plans

Huh? Que pasa, chica?
Din cauza asigurarilor?
De fapt si de drept, tot in Montreal am aterizat si noi, dar dupa o saptamana eram in Ontario

ankalaura, esti bine cu mama? Te mai lasa pe forum?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Zavalita - ei hai ca glumesti! Hmm,... nu glumesti? Apai poate zburam cu acelasi avion

Delphin - change of plans si la mine, nu mai e 100% Laval, ci fifty fifty, pentru ca nu vom mai sta acolo unde aveam de gand initial (se elibereaza in mai). Deocamdata prospectam ambele variante, cred ca acolo unde va fi love at first sight, acolo ne vom instala.
Cu gradinita insa... nu stiu clar ce o sa fac, as mai astepta putin... Asta mica a mea e inca mica, iar eu voi mai sta nitel pe langa casa, cat sa se aseze si asta mare la scoala....

Cu armata - multam de pont, dar ia da-ne aici un detaliu... Cum adica armata? Armata-armata? cu batalii si plecat in zone diverse si misuni? Al meu n-a facut nici aici armata, ba chiar a facut doua facultati ca sa scape de armata!!! (ca sa scape de armata, si nu de dragul zecilor de examene...) Dar e informatician

Donia - hi hi hi! Ai tinut minte Cre' ca lu' mama ii e frica saraca sa miste in front, de cand plecarea a devenit palpabila, cu bilete si toate alea.... Ce sa zic, e greu cu ea, e greu fara ea... Cand suntem la distanta ne intelegem de minune, cum ne intalnim, cum ies fulgere si trasnete.... Acum e ok... pentru moment

Azi am avut treburi de rezolvat. Un cosmar fratilor, un cosmar, innebunesti! Am facut o ora, dimineata, 7 km, pe artere fluente, zau! Din Stefan cel Mare pana la Tineretului. Asta dimineata, de la 7 jumate am plecat de acasa.
Apoi, din Tineretului in Tei, inapoi, alti 7 km, in 40 de minute, dar era deja 9 jumate.
De acasa in Crangasi, inca 8 km, i-am facut in 30 de minute, super timp! Insa de acolo inapoi acasa, am mai facut o ora, era deja pranzul....
Si naspa nu este faptul ca stai in trafic, ci ca la fiecare 30 de secunde cineva te injura, cineva iti taie fatza, cineva iti rade oglinda...
Cat am stat la spital si pe unde am avut treaba, tot cu frica am stat, sa nu gasesc masina lovita, sa nu o gasesc cu vreun geam spart, pentru ca dimineata la radio auzeam un top al mijloacelor de transport cele mai "vizitate" de hoti, plus furturi din masini. In top, 300, 282 si 66, adica astea de Dorobanti si Primaverii, ultimele 2 sunt de la noi de aici... Te doare capul frate...
Ca din masina... ce naiba sa imi ia, n-au ce, dar iti strica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Zavalita quite a change! Ce te-a determinat?

Ankalaura ce putin a mai ramas pana la decolare! Fetele ce-ti zic? Mai ales cea mare? Stie unde o sa plece? Cum mai stai cu bagajele? Te inteleg cu traficul in Bucuresti... asta-vara a fost un cosmar si nu am stat decat cate 3 zile, insa mai ales drumul de la aeroport pana la ai mei... o aventura. Cel mai bine a fost cu metroul sau direct pe jos.

delphin la armata si in general la guvern se intra mai greu fara cetatenie, din cate stiu eu...

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Pitilache,in primul rand scoala, este mult mai scumpa in toronto,apoi a atarnat mult si faptul ca nu stim pe nimeni in To( chestia aia cu unde trimitem hartiile la inceput chiar m-a demoralizat putin) si mai in gluma mai in serios si asigurarile...de fapt banii nostri mai putini...acum nu stiu, daca aterizez acolo nu-s batuta in cuie.

eu v-am mai citit , am mai citit si din urma,am inteles in mare care ar fi relele quebecului 1.o discriminare generala fata de oricine nu este quebecos,2. sistemul de sanatate mai prost3. lume mai saraca, oras putin mai murdar 4. asemanarea cu noi

dar e cam scump momentan To pt buzunarele noastre, care si el are dezavantaje multe- mai mult legat de scumpete(case, gradinite, asigurari), distante, insingurare mai mare.
eu va vad si pe voi fetelor ca parca sunteti mai unite in montreal decat in toronto,nu stiu care o fi motivul pt asta..acu' sa nu va suparati torontolezelor pe mine,dar sunteti un grup mai spart.

am sufletul cam indoit, nu stiu de ce , dar am asa o retinere fata de montreal.pe de alta parte mie personal imi place stilul englezesc, nu cel american...si pana la urma poate stilul quebecos are mai multe in comun cu cel englezesc decat cel american..nu stiu de fapt cum este...voi ce parere aveti?

si sunt si putin organizatoric vorbind bulversata.pana in interviu am fost calare pe franceza vreo 6 luni, apoi am facut pauza si din ianuarie am tabarat pe engleza..si acum o las iar balta pt franca...am obosit!!!

O calatorie de mii de mile incepe cu un pas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

zavalita,ce schimbare radicala! Sper sa nu-ti para rau.

delphin
, eu am un prieten care a aplicat la armata, a fost si acceptat si s-a razgindit in ultimul minut. In primul rind si eu stiu ca trebuie sa ai cetatenia (numai rezidenta nu e de ajuns), salariul bun il iei dupa citiva ani si in plus esti la cheremul lor. Au nevoie de tine la cucuietii din deal, acolo te muti cu familia.De asta s-a razgindit si amicul meu.

Ah, si el m-a dat si pe mine ca referinta si chiar m-au sunat. Ca tot a-ti vorbit de referinte si scrisori de recomandare. Eu mi-am luat din Ro, nu mi-a trebuit ever.. dar pe mine m-a trecut o prietena din San Diego si la angajare chiar m-au sunat. Nu va spun la ce ora din noapte ca , cu diferenta de fus orar eu dormeam dusa.

Diana
, dar de ce il consemni pe Victoras?In afara de micul incident, a fost tare cuminte. Hai ia-l si pe el.

Merci de aprecierile la adresa sotului. Cu trecerea anilor si uitasem primul cadou de Craciun imediat ce m-a cerut de nevasta... Stateam in apartament si aveam un ciine (ciobanesc mioritic-dar l-am luat de cind era un ghemotoc) care ne rodea toate incaltarile. Drept ptr care stateau sus pe cuier , in loc de caciuli. Intr-o seara a tot insistat sa iesim sa plimbam ciinele, eu nu prea aveam chef, pina la urma am acceptat. Cutiuta cu inelul era ascunsa in cizma.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Donia,hihihi,cammult ai stat la Mtl.Cunosc o familie care nu a rezistat decat 24 de ore

zavalita,fetele de la To sunt la fel de unite ca si noi cele de la Mtl.Habar nu ai de ce petreceri sunt capabile!Eu cred ca lor le este greu sa se intalneasca din cauza distantelor foarte mari.Dintr-un cartier intr-altull poti face si 2 zile.glumesc,evident!

Ana,eu nu am hainute pt copii mici dar pot cumpara sau pot ajuta cu bani daca este cazul.Vorbim la intalnire. Si sa stii ca tu esti una dintre fetele care mie-mi sunt foarte dragisi langa care as sta cu placere la fiecare intalnire daca as gasi loc.Eu ajng mereu printre primele,iar tu printre ultimele.Eu,Dana,Diana,Mihaela,Oana suntem cam tot timpul primele care ajungem la intalnire.Asa se explica faptul ca ne-am nimerit tot timpul cam in acelasi grup.
Buna ideea Danei cu o masa ovala.E bine de retinut pt data viitoare.

Dana P,foarte originala surpriza!
si eu primesc tot timpul mesaje si biletele de la ficamea(pe calculator,pe frigider,la munca pe un tablou,peste tot) iar eu ii scriu mesaje pe servetele si-i fac inimioare din painea pt sendvisiuri.Cele mai cele si cele la care am udat si ud pisica sunt cele in care-mi multumeste ca sunt mama ei.Ultimul mesaj a fost de Sf.Valentin in care zicea ceva de genul:"daca mi-as face patul in fiecare dimineata,daca m-as spala pe dinti in fecare seara,daca as lua note numai de 10 la scoala,daca nu m-as sicana cu Robert,nu-i asa ca te-ai plictisi sa ai un copil atat de perfect?"

Mona,cand zici ca evadezi?

Anka,zavalita,bafta multa si sa aveti mult noroc

Oana,tu nu ajungi la intalnire?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

zavalita Uau ce schimbare..... Multa bafta!!!!
Oricum engleza nu strica in Montreal.....Chiar e un avantaj

Anka, dar erai asa de incantata de casa..... In Montreal nu o sa prea gasesti tu ceva de genul asta , la un pret acceptabil. Plus ca si gradinitele sunt mai usor de gasit in Laval.....
armata: http://www.forces.ca/html/index.aspx?lang=fr
Fac multa propaganda, dar posturile bune si strategice sunt cu 10 ani de cetatenie!!!!!!! Accepta insa ca soldat si fara cetatenie.... Dar sunt posturi proaste..... Plus ca trebuie sa ai si caracter sa te adaptezi la stilul asta de viata si de munca.... Nu toata lumea are capacitatea asta....


Eu sunt intr-o pasa proasta....asa ca am hotarat ca e necesara o vacanta in sud pentru terapie...... Asa ca o sa stau zilele sa citesc ce a scris Donia acum vreo doua capitole, si celelate fete acum vreo ceva timp....Ca vreau in Cuba, un 4 stele si sa fie pt. toti 3 cam 2500 cad, la inceputul lui aprilie..... Daca nu ma lamuresc o sa va mai bombardez cu mesaje.....
Acum mai caut si apartament, ca am ajuns amandoi la concluzia ca o sa ne imbolnavim din cauza traficului de sub geam.Se aude prin pereti. Culmea nu aud nimic de la vecini , dar ma trezesc la 4-5 cand incep sa treaca camioanele.... Si inca nu au aparut inamicii nr. 1, motociclistii!!!!! Asa ca eu caut apartament de inchiriat, langa o scoala buna.... Ajung sa ma mut in fiecare an, eu care urasc asta, mutatul..... Pacat, ca apartamentul era perfect, daca nu ar fi pe o strada circulata , ingusta dar care face legatura dintre doua artere importante, asa ca toata lumea o foloseste ca o scurtatura.....

E deprimanta chestia asta, sa te apuci sa cauti scoala, la bebelusul tau care a crescut mare......Mai e un an jumate pana atunci , dar cu baby boumer la scolile private sunt facute inscrierile pana in 2016!!!! Ca sa vedeti ce idiotenie aici , la scoala privata pe care o vizam eu. Cica se da examen, pentru a depasi un anumit nivel la nota. Apoi copii se aleg in functie de ordinea inscrierii!!!! Adica poate sa fie al tau cel mai destept, dar daca te-ai trezit tarziu sa-l inscrii atunci nu ai loc!!!!! Asta nu mai spun ca la scolile internationale nu se da examen!!!! Faci cerere, il testeaza un pic( dar nu obligatoriu) si atata....Se vede ca nu sunt imigranti pe aici care sa umble dupa scoli bune.....

Azi am mai vorbit si la fosta gradinita de la Montreal, ca sa imi trimita relevul de impozit. Si mi-a venit sa plang cand mi-am adus aminte ce fericit era Marc acolo si ce vesel....

Concluzia, vreau inapoi la Montreal....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Anka, imi pare rau pentru casa...din ce spuneai parea perfecta pentru inceput!


nelia, ce se mai intampla cu tine? nu mai scrii deloc??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Zavalita, nici noi nu am stiut pe nimeni cand am venit in Toronto, si desi aveam nasii in Montreal, totusi am ales Toronto. Iar acum avem atatia prieteni si cunostinte ca nu mai stim cum sa ne programam weekendurile sa ne vedem. Dar cum si tu spuneai, nimic nu e batut in cuie!
Diana2007, si la noi sunt tot cele 3 designatii (CGA, CMA si CA), dar din cate stiu eu primele doua sunt mai accesibile celor veniti din alte tari. De CA nu prea stiu decat ca e mai bun daca vrei sa te axezi pe audit, dar poti sa faci asta acum fara probleme si cu CMA-ul (si cred ca CGA-ul).
Eu am ales CMA pentru ca stiam ca dureaza 3 ani daca treci toate examenele. La CGA iti iei cursuri « de bunavoie », si stiam ca o sa-mi piara bunavointa la un moment dat. Asa, am intrat in hora, trebuie sa joc…

Deci Toronto / Ontario, ne vedem sambata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Zavalita o sa vedeti voi la fata locului, parca am inteles ca nu aveti copii, nu? Atunci cred ca e mai simplu sa va relocati, daca nu va place Montrealul.
Eu cochetez cu ideea mutarii la Toronto (mai mult sotul) de ceva timp, el vrea mai mult, eu mai putin, nu am prea plans eu cand am plecat din tara, insa daca o sa plec din Montreal cred ca o sa fac inundatie! Adevarul e ca nu stiu, poate am avut eu noroc, insa orasul asta si oamenii in general tare mi-au intrat in suflet! Spre deosebire de al meu sot, care in fiecare zi tuna si fulgera impotriva Quebecului.

Mikiion ce zici tu, acolo? Inscrieri deja facute, pana in 2016? Acum ma trezesc si eu la realitate! Fetelor din Montreal, imi pare rau daca s-a mai discutat subiectul scoli, il mai putem relua odata? Eu sunt total in ceata. Ce urmeaza dupa gradinita? Trebuie sa incep sa ma agit de pe-acum pentru scoli? Noi vrem sa ne luam o casa, in viitor insa nu avem habar unde. Asa ca unde as putea incepe sa caut scoala? La scolile particulare trebuie sa te inscrii dinainte? Eu credeam ca acolo sunt locuri mereu si te primesc cu bratele deschise... hmm vad ca sunt in urma.

Ange ce m-a impresionat fetita ta! Vreau si eu o fititza! Al meu e tare iubaret dar abia are 21 de luni si mai e si alaptat inca, deci e normal. Dar parca-l vad peste vreo 3 ani ca nici nu ma mai pupa! Deja cateodata imi zice bye mama, si-l ia pe taica-su de mana sa-i citeasca povesti cu hockey si fotbal.



Mami de pitic Patrick (29.04.2008)
"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

Mergi la inceput