Sezatoarea canadiana (173)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simo sa fie folosite cu placere, asta-i important!

Codritu tu nu vii la intalnire? Mi-ar place sa te cunosc!

Ione81 eu ma asez langa tine sa discutam despre proiecte internationale!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Anka,
Da` de ce Doamne iarta-ma nu ai mers? :) Presupun ca nu se putea, oricum mi s-a parut tristo-amuzant, macar eu fac vreo 50km dus intors.
Si eu ii ziceam lu' mica (vine de la maMICA) ieri ca vreau sa ma pensionez si eu, cred ca am dovedit destule... dar nu ma crede nime' :)

Roxana,
Super, onoarea va fi a mea!
(heeheh, daca imi tii loc, ca eu de la Pointe-Claire cu autobuzu' mai greu ajung)

Codritu,
Tu esti cu masina presupun, ca in mijloace de transport in comun ia si mai mult cred, eu macar merg contra curentului. Iti fac cu mana!

Oricum, azi am facut revolta impotriva lui status quo... am dat din picior ca vreau masina si e NEnegociabil

Nelia,
De fapt pt tine scriu, daca nu ai vazut inca festivitatea de deschidere a jocurilor olimpice:
http://www.ctvolympics.ca/video/index.html?assetid=e9df45be-6a29-4d93-b449-9f9ea6ea3101

Enjoy!

Ma duc sa termina salata de boeuf, demain on recoit!

Va pupai pe toate,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ione pai pot te iau si pe tine ca tot trec prin Pointe Claire. Stabilim un punct de intalnire!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Zavalita, experienta noastra cu asigurarile a fost extrem de neplacuta. Noi nu am gasit asigurare de masina decat cand am cumparat si asigurare de viata la State Farm. Poate ca problema a fost ca am cautat in septembrie, si poate isi facusera planul, cert e ca nu am gasit la nimeni asigurare. Toti ne-au refuzat. Singurii care ne-au dat o cota au fost ING la 450 pe luna. Dupa care am gasit un broker la State Farm care ne-a facut asigurare cu 320 luna si in plus am platit 50 pentru life insurance pentru amandoi. Masina noastra era un Chevrolet Cavalier mai veche pe care am dat 6000$. Noi am cumparat masina cand sotul meu a avut nevoie de ea pentru job(mergea la clienti cu ea, firma platea 30 centi pe kilometru cred). Pana atunci am mers cu transportul in comun care era super ok pe vremea aia in Toronto.
Noi stateam la Pape&Danforth si eu lucram in Markham. Faceam 45 minute dimineata din casa pana la birou,autobuzul venea la fiecare 3,4 minute dimineata.Cu masina faceam 35 minute,diferenta nesemnificativa.
Nu vreau sa te sperii, dar cred ca asigurarile de masina se vor scumpi in curand.Am citit acum vre-o luna ceva articole care spuneau ca in primavara asta se vor scumpi mai mult decat de obicei(cam 20%).Pe de alta parte, am inteles ca acum iti recunosc vechimea din Romania, ceea ce poate sa imbunatateasca substantial situatia.
De ce nu incerci sa te duci pe www.kanetix.ca sa incerci sa iei o cota, sa vezi cam cat ar costa? Pune un cod postal din Toronto si vezi ce se intampla.
Noi cand am venit(acum 7 ani) am gasit pe internet inainte o chinezoaica( avea o pensiune ) care inchiria camere cu ziua special pentru emigranti. Era 30$/zi cu tot cu tv si internet si 600$/luna. Nu era curatenia intruchipata, dar era ok. Am stat acolo 2 saptamani, pana am inchiriat un apartament intr-un basement.
Editez ca am uitat sa spun ca asigurarea nostra era one-way, nici vorba de 2 ways. Noi am avut nevoie de masina, altfel n-as sfatui pe nimeni sa cumpere o masina la mana a doua. Motivul e ca am tinut masina 1.5 ani, am dat 6000 am dat-o cu 1500 la un dealer si am mai bagat in ea cam 700 in reparatii( nu cine stie ce, dar mecanicii aici costa de te indoaie). Toyota noua pe care am luat-o in lease dupa aia, a fost pe la 250 $/luna si cred ca poti gasi preturi si mai mici.Asigurarea 2 ways a inceput pe la 275 daca imi aduc bine aminte.Important a fost ca intre timp aveam 1.5 ani de experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Apai IONE, da, nu se putea... Aia 5 km erau pe... centura, o parte prin oras, dar fara trotuar, si eu eram si cu fata, ca o lasam la gradi. In plus, 5 km i-as fi facut in 60-70 de minute, deci tot mai bine era sa fac 45 cu masina decat 60 pe jos.

La 12 ma duc sa o iau pe mama de la gara. Ufff, sper sa nu ne certam saptamana asta, ca deja simt ca pluteste in aer, numai cat m-a sunat sa imi spuna la ce ora ajunge....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

La Multi Ani Sarbatoritilor ! (cu intarziere).

Of, n-am mai intrat de 1000 de ani dar am avut scuza, am pregatit TP-urile pentru weekend-ul care tocmai a trecut. De obicei ma duceam caine surd la vanatoare, abia citeam enuntul, si stateam acolo doar ca sa copiez solutia. Dar cum am stat cu burta pe carte (si la propiu si la figurat) toata saptamana printre picaturi, am putut sa si particip si sa stiu unde ma situez cu invatatul.
A, si am uitat (deja) de ce n-am mai intrat. Victor a facut weekend-ul trecut doua zile de febra, bubite dupa, diagnostic scarlet fever. A facut-o si pe asta manca-l-ar mama ca e strangator. Dar a trecut, mergem mai departe.

Olga, eu ziceam de romani fericiti ! Frumos ai scris, asa cum imi place sa aud.
Si Donia mi-a placut cum a scris despre I love it, trebuie din cand in cand sa citim astfel de experiente, cel putin pentru mine una conteaza, ma remonteaza.

Delia79, ce bine imi pare ca scrii acum si aici ! Pupici la soimita. O sa fie frumos la intalnire, ai sa vezi. Si fetele sunt super incantate de bebei mici si, eu la ultimele doua intalniri nu am tinut-o in brate pe Sonia decat la supt, in restul timpului a facut turul mesei. Eu vin cu Sonia, pe Victor il las acasa ca e in consemn la Boccacinos de la pocinogul de data trecuta.

Doloress, cum nu cunoasteti pe nimeni ? Tu o cunosti pe Delia79, ea ne cunoaste pe mine si pe Simonna care cunoaste pe toata lumea deci implicit ne cunoastem toate !

Jesse, am citit ca mergi pe CMA, bafta, am inteles ca drumul de parcurs ar fi mai scurt. La voi nu este si optiunea CA ? Ca pe mine ma bate gandul sa ma axez pe asta, daca tot fac scoala si intrerup serviciul. Sotul zice ca eu totdeauna aleg drumul cel mai greu si mai lung, asa o fi, dar si satisfactiile ...

Ce frumos cadou DanaP ! Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit. Astea da amintiri !
Si sa stiti ca eu mai tot timpul stau langa DanaP ca ajungem primele la intalnire (acum de cand sunt in concediu de maternitate), dar bine, fie, de data asta v-o cedez


AnaS, si eu am muuulte lucruri de adus pentru bebelusa !
Si o sa tot aiba cu trei fete cucuiete inaintase. N-am inteles totusi daca putem sa aducem lucrurile la intalnire sau sa i le ducem taticului.

MonaB


Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+18 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Diana, stii ce? Chiar ma gandeam la tine si la Simonna, cum va descurcati in postura de mamici de fetite. Ca taare mi-as fi dorit si eu unaNu ca n-as fi fericita cu cei doi strengarei ai mei Vlad si Aidan. Deja au inceput sa se"bata" pe jucarii. Ce are unul in mana la un moment dat, vrea si celalalt, exact aia. Tre'sa fie mereu cineva prin preajma, sa nu iasa cu cucuie. Ca Vlad tot un bebe rasfatat a ramas...Mi-am amintit de faza povestita de Olga cu tepusa lui Tony destinata Sophiei. Pai pe Vlad l-a surprins bunica-sa de nu stiu cate ori cu pumnul ridicat deasupra capului lui frate-sau.
Imi doresc tare mult sa evadez din ON in prima vacanta de iarna si sa va intalnesc pe toate montrealezele. Vad ca va distrati la greu:)
Sper sa mi se implineasca dorinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

change of plans...dana poate prind si eu un loc langa tine in viitor.Ti-am zis cat de cool e sotul?

venim in montreal...intr-un fel am bucur pentru ca am rude acolo,dar pe de alta parte...ieri m-am uitat putin la un serial quebecos de pe tv5 si man! nu inteleg nimic din ce-si spun oamenii aia. sper ca ati avut si voi candva problema asta...


O calatorie de mii de mile incepe cu un pas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona75 spune:

zavalita - ai un mail de la mine - nu stiu de ce nu pot trimite Pm-uri, desi le-am activat.
l-ai primit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

MonaB bine ai venit in club, exact asa se intampla si la mine de am inceput sa cumpar jucarii in dublu, dar nici asa nu merge, trebuie sa fie identice, fix aceeasi culoare. Si intre ai mei e diferenta de aproape 5 ani

Fatelor care se pregatesc de emigrare...va spun asa ca simt o unda de invidie ca nu se intampla si la mine acum...mai avem nitel de asteptat, dar si cand o fii...
Poate o punem de o intalnire cand vin in prospectie...nu am uitat ca am sa beau o cafea cu Nelia la cafeneaua ei chic de langa piata! Nu pot sa spun de cat ca abia astept sa va cunosc.

Anka, parca tu mergeai in Laval, pe montreal.ro cineva povestea ca mai are 2 locuri la o crecha-gradi...
Fain Zavalita ca mergeti si voi la Montreal! Curaj si succes.

Un pont de luat in seama daca barbatii vostri sunt dispusi sa faca un mic sacrificiu. O posibilitate de a avea repede un job e sa se inroleze la armata. Trebuie sa fii cetatean, dar in functie de caz se iau si rezidenti. Salariul pt. inceput e de 2600 si ceva plus avantaje. Primul contract e de 3 ani. exista acoperire dentara totala dar doar pt. cei care au 3 ani de servici, acoperirea medicala normala incepe imediat.
Informaticienii sunt tare cautati si destul de bine platiti, ca sa nu vorbesc de avantaje plus ca exista posibilitatea de a iesi la pensie dupa 20 ani de servici.
Eu zic ca e un "as in maneca" in cazul in care lucrurile nu merg asa cum ati sperat.

Pupicei celorlalte canadeze


Mergi la inceput