Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (44)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello

apar si eu pe cand voi . Sa aveti o noapte buna!

Hidrocortizon
Nu m-am mai dat cu creama data de farmacista cu hidrocortizon; ma scarpin cand ma apuca insa nu si pe burta ca provoc contractii.
Astept cu nerabdare ziua de miercuri sa merg la dr; din pacate aici nu stiu cum sa descopar mixtura mentolata.

Tatyana
Stai cuminte acolo ca o sa fii ok; daca eram in Buc te vizitam insa asa iti doresc doar sa fiti ok;
E bine ca ai net, muzica si ce iti mai trebuie; asa imi facusem si eu rezerva in spital confortabila, mi-am instalat cablu, am adus frigi, tv, etc; e greu insa o sa treaca; voi sa fiti sanatoase.


Nana
Imi pare rau ca esti suparata cu alocatia; aici e in functie de venit.
Nu te mai necaji asa tare ca o superi pe Adelina.

Bagaj spital
Azi mi-am luat 2 pijamale (au si pant scurt si lung in dotare plus o bluza cu nasturi in fata). Le-am vazut si mi-au placut.

Sac dormit
Am gasit si sac de dormit ptr Sabina; sunt tare multumita; v-am mai zis eu, ca pe baieti i-am tinut doar in body si cu piciorusele goale goale in saci de dormit subtirei, fara maneci;
Aveau si roz si alb-galbui insa am luat alb-galbui ca o sa facem infuzie de roz-mov-rosu oricum;

Alte chestii ptr bebe
M-am delectat azi intr-un magazin cu chestii de bebe si am studiat cam tot ce era pe acolo.
Intr-adevar pare super ok ce a luat Nana, cosuletul respectiv, ca e ok pana pe la 5-6 luni si il poti muta pe bebe unde iti trebuie ca sa nu trezeasca toata casa. Asta in cazul nostru cand in 2 camere trebuie sa ne cam pliem;
Aici e cam 170$ dar sigur il gasesc pe la vreo 50$ pe net;

Am studiat si carucioare insa nu mi-a placut nimic nimic. Sigur o sa ma hotarasc greu.

Azi am cam umblat si in plus, am venit acasa si m-am apucat de curatenie ca e ca dupa razboi, sau asa mi se pare mie.....

Un weekend fain tuturor!



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Citat:
citat din mesajul lui taty_ana

remy sunt in bucuresti internata....daca eram in galati bebe nu mai era acum...vin cu randul in fiecare saptamana cand sotul,cand mama pt ca eu ma dau jos din pat doar la toaleta in rest cineva tb sa-mi dea de mancare....e greu si pt mine dar chinui si pe altii
azi am facut prima injectie pt maturarea plamanilor la bebe in caz de Doamne fereste si ma bucur ca a fost o zi fara evenimente si sunt mai optimista
....fetelor barbate-miu vrea sa=i mai puna un nume la bebe .....pe langa Emma Antonia vrea si Gloria ca va lupta si va iesi glorioasa...radeam cu el ca n-o sa-i incapa numele in buletin

aaaa si am o noua colega de camera care sforaie de rupe(nu-i gravida)..asa ca sotul mi-a adus pe langa casti de ascultat muzica in caz de n-are efect o pereche de dopuri de motociclisti...sper sa ma odihnesc

eu va citesc aproape in fiecare zi insa mi-e greu sa scriu c-o mana,cealalta e cu perfuzie si stau si cu fundul in sus si capul in jos sa nu apese bebe pe col....dar va urmaresca si va multumesc la toate fetele pt incurajari

burticile

26+



Of, scumpa! Prin cate trebuie sa treci si tu! Sa o ajute Doamne Doamne pe bebelina sa mai stea in burtic! Imi dau seama cat de incomod iti e sa stai in pozitia aia mereu. Multa rabdare si sanatate iti doresc! Suntem toate cu gandul la tine!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

N-am mai pomenit asa ceva... Incep sa citesc postarile de astazi dimineata cu "... va invit la o cafea...". Si ce credeti... Bat-o vina de pofta! E miezul noptii! Merg sa-mi fac o cafea! Azi n-am apucat sa beau, iar pana maine dimineata nu rezist.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Nana, foarte dragut carutul! Imi place totul la el: maner reversibil, roti mari, are landou si carseat si e f. usor! Felicitari pentru achizitie! Vad ca a figurat si numele meu pe listuta voastra cu nume favorite.
Dunemaire, si la voi a cazut cucul?! Sa fie sanatoasa bebelina!
Arturucii, of , sper bubutele de care zici sa nu fie dermatita pe fond de sarcina. Eu am avut asa ceva si nu-i doresc nimanui. Era un calvar! A inceput pe burtic, si apoi se extindea. Am stat si in spital cu perfuzii. Mergi neaparat sa te vada un medic,iar pana atunci nu te da cu nimic pe ele. Sper sa se rezolve cu bine totul!
Gata acum merg si eu la somn.


www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 23+

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna dimineata fetelor..........am intrat sa va dau si eu o ca s anu ma uitati de tot!

Noi suntem bine, crestem, fffff energici, dam din picioruse de zor zi si nopate, deci nu prea ma lasa sa dorm, dar e ok, si sper sa fie asa pana la sfarsit.

In legatura cu listutele de spital postate, ele sunt f bune, dar veti vedea ca nu va veti folosi decat de 10% din ele. Dar normal, e bine sa fim precaute sa avem tot ce ne trebuie.

Aleesicoo, pana nu demult ma gandisem la o bona care sa ma ajute cu Vlad cand mi-o creste burta si cat e bebe mic. Intre timp ne-am gandit sa-l dam la cresa din septembrie. Vor fi insa cateva luni de prin mai pana in septembrie cand nu ma voi putea ocupa de el. Daca mama ta nu-si gaseste nimic pana atunci, vorbim. Oricum, eu zic s-o tii pe-aproape ca o sa ai si tu nevoie de ajutor. Dar acum, voi stiti mai bine

Taty Ana, ma rog pt si bebelusul tau sa fie totul bine pana la sfarsit! Doamne ajuta!

Laurita, nu te vad la capitolul asta...iar pe ultimele, sincer nu le-am parcurs

ALI, mami de Vlady si 23+ cu Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Neata' fetelor

Nu intru prea des pe forum din cauza serviciului, dar mai am cateva saptamani si dupa o sa fiu tot pe capul vostru. Mie imi creste burta de la o saptamana la alta, si cand ma gandesc ca mai am 3 luni....., deja am luat 10 kg, (am ajuns la 55) si cred ca o sa mai iau vreo 10 asa, cu usurinta. Bebita nu glumeste, la 26 de saptamani avea 1kg 120g. Fata de Matei care la 32 de saptamani avea 1,500 cred ca bebita
acum o sa se faca mare. Sa dea Domnul sa fie sanatosi, si sa nastem usor.
va rog sa ma treceti si pe mine pe prima pagina. UM 13 august 2009, termenul il am in 20 mai 2010.
Va pup!



Zguby +27 , si mama lui Matei de 4 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

neata burtici :)
nu vroiam sa va impartasesc ziua de ieri insa intre timp m-am mai calmat, vad lucrurile in mod optimist si sper ca totul sa fie bine..
asa...m-am dus la medic ginecolog in cadrul policlinicii caci la cabinet mi-a fost decalata programarea cu 2 saptamani si din 23 ianuarie pana in 9 martie imi parea o perioada mult prea lunga
acolo mi-a facut un mic control pe masa, luat secretie pe analiza existentei Streptococului grup b...imi spune ca vaginul si colul meu sunt curate, totul este frumos
apoi o intreb..si azi nu facem eco?
dupa ce se gandeste cateva secunde imi spune ca facem masuratorile standard caci nici ecograful nu e asa de performant
prima masuratoare sapt 26+1..de aici imi cade cerul in cap...(eu fiind in sapt 27 + 4)
apoi circumferinta abdominala 25+ 4...deja se invartea pamantul...
reia masuratoarea acelasi rezultat..imi spune ca sunt la limita
nu am mai intrebat ce inseamna la limita caci imi parea destul de clar termenul
imi vorbeste un pic de hipertrofie dar poate nu este cazul,poate este doar o caracteristica a bebelului si eu fiind mai micuta
vineri sunt programata pt ecografia dopller unde analizeaza daca placenta isi face treaba
am plecat daramata..imi sun sotul si incep sa plang...el s-a speriat f tare mai ales ca nici nu intelegea ce sunt respectivele masuratori...
dupa ce am ajuns acasa am verificat cu calculatorul de la inceputul paginii valorile ecografice si 2 din 4 corespundeau varstei sarcinii(acel 26 cu 1 era chiar 27 cu 4 )..insa circumferinta abdomenului si a capului este intr-adevar in urma,...in special cea a abdomenului
acum traiesc cu 2 sperante..una ecograful e cam depasit si nu masoara bine circumferintele
2- bebe a fost lenes si nu a crescut cum trebuie in aceasta perioada
plus increderea in Dumnezeu ca imi va ocroti copilasul..
va doresc o zi buna si doar rezultate bune de la eco


27+ Matei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Taty Ana,esti un model uimitor.... va fi totul bine,Dumnezeu va continua sa va ocroteasca

27+ Matei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

@Veronica...nuuu te stresa ca nu e nimic, tin minte ca la prima sarcina (cu Matei) imi spuneau ca e cam micut fata de perioada care o aveam, si pentru aia am nascut exact cand a foat termenul, avea 3 kg si 48cm . Intr-adevar un pic mai micut fata de alti bebei. Acum e printre cei mai inalti din grupa la gradinita. Vezi, nu conteaza asta, conteaza sa fie sanatosi. Nu te stresa degeaba ca faca rau!

Zguby 27+, si mama lui Matei de 4 ani!

Mergi la inceput