Hai Oana! Mamici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (100)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Andra, multe lunite si ani inainte! Ati crescut fix ca noi, tot cu 760 g.

Eu azi aveam DPN-ul, trebuia sa nasc . In schimb am bebe de 5 saptamani deja.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Nemary, Greenfrog si Dianami va trimit un si pt raspunsurile voastre. Imi doresc mult sa alaptez si ma ingrijora faptul ca nu mi-au crescut sanii si nu s-au modificat in nici un fel. intru la tot felul de idei de-ale mele

Sensibila, ma bucur ca bebelusa a mai recuperat, sa o tina tot asa pana la termen.
Rebiana felicitari, sa vezi ca tu ne "mosesti" pe toate, unde iti zicea lumea ca nasti prima.

un pupic pt toate.

Ina 35

http://picasaweb.google.com/ina3040/PozeIna#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinicuta spune:

rebiana, felicitari pentru inca o saptamana incheiata cu brio...la cat mai multe (dar nu mai multe de termen)....

nibi_niki - bafta maine la doctor, oricum in perioada asta toate analizele ies prost dupa ei, pentru ca se raporteaza la un om normal nu insarcinar cand toate o iau razna....

maine am si eu programare la ekg si sa imi fac analizele de sange...mi-e si frica sa ies din casa, dar sper sa fie bine si sa nu se intample nimica....sa profite bebe de mica plimbare ca nu am mai iesit de mult!!!

Pupicei

35+ Alex Cristian

AMR 25 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ina, eu n-am avut picatura de colostru la primii copii, la Alexandru insa a aparut in sarcina. Sanii nu mi s-au modificat deloc la nicio sarcina, numai dupa nastere s-au vazut schimbarile.
Sanii mici au si un avantaj, sa stii. Nu sunt greu de carat si sustinut cand papa bebe . La mine e distractie mare, trebuie sa-i tin bine de tot ca altfel ii acopera fatza lui bebe si l-as sufoca. Nu mai spun cat de greu de carat sunt .

Rebiana, mai ai putin si tu. Ai incercat sa iei niste Metoclopramid? Sau ghimbir? Cica ar ajuta la greturi.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Andra,sa-ti traiasca feciorul.LA MULTI ANI,SANATATE SI SA CREASCA MARE SI FRUMOS.Un pentru bebe si o pentru tine.

36+
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilecu spune:

Andra felicitari pentru greutate , se spune ca prematurii iau in greutate mai repede decat copii nascuti la termen .
Larissa la 9 luni avea greutate mai mare ca , copii nascuti la termen (adica 3kg) avea 12kg si a plecat de la 1,350kg.

31+ mami de Vlad
http://picasaweb.google.ro/camelia200977/UntitledAlbum#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Andra, bravo mami, ai crescut copilul - la propriu - cum se cuvine!!! S-o tineti tot asa!

Dianami, tot respectul, tu esti o super mami! Desi nu-s nici bleaga, nici nepriceputa, nici lenesa si nici dezorganizata, eu nu pot sa pricep cum te descurci tu singurica cu copiii, dupa cezariana cu peripetii, si mai ai timp sa ne scrii si noua lucruri atit de utile. Ai premiul 1 si statuie de la mine!
Eu am deja o bona pt Vladimir, si ma pregatesc pina nasc sa mai angajez una pt Floricica cel mic. Am si menajera zilnic, si asistenta, si tot mi-e groaza ca n-o sa ma descurc... Sint dusa cu sorcova, clar. Dar la prima nastere asa de rau m-a marcat lipsa somnului - ca nu aveam bona pregatita si, desi aveam menajera si asistenta care-mi facea toate cumparaturile, faptul ca nu lasam pe nimeni sa se atinga de bebe, nici sa-l spele, nici sa-l legene de colici, si toata ziua ma tot organizam ca sa fie totul perfect, m-a adus la nebunie dupa o luna de nesomn, cu citeva ore ciupite pe noapte si gindit non-stop cum sa organizez totul ca sa fie "perfect"... Nu am uitat nici acum ce am patit de la epuizarea prin nesomn. De data asta o sa dorm de 2 ori si ziua, cit apuc, ca n-o sa pateasca nimic bebe daca-l spala altcineva etc... Nu mai vreau sa pierd laptele cum am patit prima data. Plus ca sincer ma astept din nou la dureri istovitoare de la alaptat, si nu vreau sa innebunesc iar - oricum v-ati prins ca-s pe jumatate nebuna deja cu mania mea pt "perfectiune" :-))

Kossir - bravo mami, sa cresteti mari! Dar am un sfat pt tine: suzeta. Nu-i dauneaza, si poate scapi de adormitul cu sinul in gura... Mie mi-e groaza de rani la mamelon, si daca sta mereu cu el in gura... Nu stiu, eu asa as face. Suzeta mi se pare o super-inventie, zau.

Cristinica, welcome! Vad ca ai DPN apropiat cu Erina si cu mine (desi nu ma apuca pe mine termenul sigur!), si amindoua mergem la Euroclinic la Herghelegiu... Poate vei fi colega de spital cu una din noi :) Eu merg la 2 medici in paralel, nu-s hotarita inca unde sa nasc, am argumente bune in favoarea ambelor variante... mai vad eu :)

35+ cu Tudor Florian

mami de vladimir (4 ani si 7 luni, bun si dragastos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dianami

Oana, cred ca trebuie sa mai insisti cu prostaglandinele, ai nevoie de doza mai mare . Uleiul de ricin nu are efecte negative, insa nu da "roade" la toata lumea. Dar sa ai grija ca vei sta numai la toaleta. Daca vrei sa bei, pregateste-ti si un suc de lamaie alaturi, e cam gretos...

Annya, m-am stricat de ras la faza cu "al meu imi reproseaza ca citesc pe net ca trebuie sa fiu nervoasa si sensibila!!!"

Cristinicuta, bine ai venit!

Ina, stai linistita, sunt sigura ca vei putea alapta! Glanda mamara se dezvolta mult dupa nastere, cand canalele se vor umple de lapte.

Sensibila, ma bucur pentru vestile bune. Mai este putin si gata cu stresul.

Vladi, curaj si putere sa treci peste neplaceri. Sfaturile Deliei sunt extrem de bune . Tu stii ca nu trebuie sa te stresezi asa rau, mai ai putin si nasti. Scrie aici sau pune pe hartie tot ce te supara, descarca toata tensiunea. Asteapta sa treci si de primele saptamani cu bebe, pana isi revin putin hormonii, iar apoi purtati o discutie la rece.

Kossir, cred ca m-ai confundat cu Gaby . Astept mielul. Viu. Sau camila .


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)



Exact asta am facut, desi fac foarte bine distinctia intre voi. Scuze, dar vin cu berbecutul, nu cu camila, ca tocmai am explicat de ce

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui andra_s

Astazi sufletelul meu mplineste o luna!!!
Si a fost dr la noi - cu tot cu cantar - si am luat 760 de gr de la nastere, 600 gr de cand am venit acasa, de 19 zile

Am pus si poze noi, le gasiti in linkul de la semnatura.

pe toata lumea

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)
Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!






La multe lunite si multi anisori Yanis frumos. Pupam ochisori maaari si frumosi

Si noi face o saptamana azi . sa ne vedeti ce mari suntem

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Kossir, nu-i nimic.

Vladi, o sa vezi ca la al doilea esti mai relaxata si te vei organiza mai bine. Fii optimista, problemele avute la primul bebe nu trebuie sa se repete, nu e nicio regula. O sa poti dormi, o sa alaptezi fara dureri .
Eu ma descurc cu toti, dar stau toata ziua acasa, de cariera o sa am timp mai incolo. Plus ca n-am multe camere, e un simplu apartament de bloc si n-am mare lucru de facut in el. De gatit gatesc dimineata si seara. Iulia merge la gradinita pana la pranz, Alex inca doarme aproape toata ziua, nu are colici, noaptea papa de 2 ori, deci ma pot odihni (plus ca la pranz dorm cu toti 3 ). Deci imi ramane Andrei de distrat, ceea ce este usor.
Imi este greu cu iesitul afara, ne plimbam doar in formatie completa sau pe rand, pt. ca altfel n-am cum.
Cand va mai creste si Alex si imi va solicita mai mult atentia, o sa vad cum ma reorganizez.
Iar cu cezariana sunt ok, se pare ca am un organism rezistent care se reface usor. Saptamana viitoare merg si la controlul de 6 saptamani si mai vad ce si cum.
Auzi, am o propunere...ma vrei bona? Dar cu tot cu copii.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput