Hai Oana! Mamici cu iepurasi de Mar-Apr 2010 (100)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

oana vad ca esti hotarata sa il convingi pe bebe Eric sa vina cat mai repede! mie mi-ar placea sa vina miercuri dimineata, ca e medicul de garda. o sa ne conversam weekendul asta sa il conving.

Ina eu zic sa nu te ingrijorezi, noua la cursuri ne-a spus ca femeile cu sanii mai mici, cum este cazul meu, in cele mai multe cazuri alapteaza fara probleme.ne-a examinat sanii tuturor si a zis ca nu sunt probleme.

mie chiar nu imi vine sa cred ca am ajuns la 39 de saptamani si ca mai este atat de putin pana ne intalnim cu bebe.



39+ Petru Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna ziua burticute,

Venim si noi dupa o noapte nu tocmai buna, desi nici rea n-a fost. Am avut doar vreo 3 ore de veghe fortata. Fatuca mea s-a obisnuit sa adoarma la san, normal, doar ca daca se trezeste imediat, trebuie s-o pun iar la san sa adoarma. Iar azi noapte m-a apucat pe mine cheful de educatie si zic ia lasa sanul, sa ne obisnuim sa dormim si altfel. Bineinteles ca ea a fost de alta parere, iar dupa doua ore jumate de fataiala, am considerat ca-i e foame, i-am dat sanul, dupa care a dormit 4.5 ore, cand am trezit-o eu , facut toileta si reluat programul.
Intre timp am tot citit pe aici, dar n-am retinut mare lucru .

Dianami nici n-o sa-l vezi pe sotul meu curand in poze cu fie-sa, din simplul motiv ca nu o ia in brate, nu o atinge inca. Ii e teama sa se apropie la mai mult de doi metri de ea. Nu e nici o noutate si cu Mihai tot asa s-a manifestat pana la 3 luni, apoi se schimba radical. Asta e, nu putem schimba nimic. Altfel isi adora copiii, nu pot reprosa nimic.
sau ma rog, Vladi, nu chir nimic. Stii cred, ca nu e roz nicaieri. Sunt probleme mai mari sau mai mici. Important e sa nu fie radicale. sa treci cumva peste perioada asta, care clar e mai grea, dar nu definitiva.
Cat despre infofolit, cred ca te referi la poza unde era imbracata de iesire din spital? era o ploaie si un vant afara, am imbrcat-o gros pana in masina, apoi gata. Sau mai sunt poate din cele in care venea sau pleca la nurserie, trecea printr-un culoar lung si friguros. altfel nu o infofolesc deloc, iar in camera avem 20°.
Cat despre crestinat, Mihai este botezat, probabil o vom boteza si pe Sofia. Nu am discutat inca cu sotul meu. Cei de aici sunt foarte inversunati in ceea ce priveste religia copiilor, pentru ei faptul ca au tatal musulman, automat copii sunt musulmani. doar ca sotul meu nu prea are treaba, iar eu l-am educat pe Mihai in sensul, uite care este situatia, eu crestin, tatal musulman, tu crestin, studiaza Coranul la scoala, il invat cate ceva despre religia noastra, iar cand va fi cazul el va sti ce va vrea sa faca. La fel voi face si cu Sofia.
Cat despre vomitat eu am patit asa cu Mihai, el regurgita foarte mult. Manca ca Haplea si apoi dadaea afara jumate. ma si enervam ca trebuia sa spal cateva schimburi pe zi de-ale lui si de-ale mele doar din cauza asta. dar, lua in greutate foarte bine si atunci nu era o problema. Din cate citesc e si cazul vostru, asa ca no problem parul valvoi de Joy scumpica.
Ellanik lasa camilele ca nu suntem din zona. Aia e in Sahara, noi in Casablanca.Aici se pune problema unei centuri de aur de vreo juma de kil . Da baiatu o da . Asteptam cu drag bebe Geo

Dayanara bine ca e totul spre bine, te asteptam acasa, pe forum

Hai ca scriu la mesajul asta de azi dimineata, si n-am scris tuturor, dar va dau un si o fiecareia.

Am postat la capitol inchis

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinicuta spune:

fetelor? cum ati reusit sa puneti caruciorul roz sau bleu la semnatura??am reusit sa pun graviduta asa cum scrie pe prima pagina, dar nu si caruciorul (bleu in cazul meu..)

tuturor


Gata am gasit!!!!!
35+ Alex Cristian

AMR 25 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Inchei exemplar 35 de saptamani si imbratisez saptamana 36-a cu atata euforie si fericire de nu ma mai pot incape in piele. Sa fie de vina oare graviditatea pentru treaba asta cu pielea? Neah! Sunt vesela ca am ajuns atat de aproape de luna a noua inca in regim Matrioska (asta dupa ce, cele mai sumbre verdicte nu egalau cerclarea colului meu cu depasirea lunii a opta!). Facusem eu pariu cu mine insami ca duc sarcina la termen si iata-ma aproape castigand... si premiul (?!) o minunatie de fetita, bucalata ce va veni in luna martisoarelor!
Fre-ne-zi-e!
tuturor!

Mami de Luca again ~ Diana



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

m-am adunat si eu de pe drumuri...a fost o vreme azi fetelor....Exact 22 de grade arata termometru si un soare....Am iesit cu tati la plimbare ne-am ales si cu ceva cumparaturi printre care si un album pentru bebilina.
Cristina, bine ai venit.repejor 10 mesaje.
Ma bucur ca vestile de la roxana sunt bune si au incetat contractiile.
Ieri am luat si eu rezultatele la analize..nu prea mi-a iesit nimic bine cu exceptia fierului-ceea ce ma mira.Avem maine intalnire cu doctorul..sa vedem ce spune si el..

36+
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rebiana - un mare bravo pt cele 35 sapt!!

Treci si de saptamana 36 si-ti trimit prajituri prin posta, sa stii!
Dupa ce nasti o sa-ti povestesc o faza cu o mamica de la noi de la prichindei, care a nascut prima data tot la 36 sapt, ca si tine pe Luca (la noi era la a doua nastere).

Eu am cam facut efort ieri si azi, si inca n-am terminat, mai am de facut putina ordine pe aici, tati s-a dus acum sa aduca pisicile, si eu deja tropai pe la usa.

Sper sa nu nasc, dar daca se intampla, macar le las mancare si curatenie facuta.

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Oana, cred ca trebuie sa mai insisti cu prostaglandinele, ai nevoie de doza mai mare . Uleiul de ricin nu are efecte negative, insa nu da "roade" la toata lumea. Dar sa ai grija ca vei sta numai la toaleta. Daca vrei sa bei, pregateste-ti si un suc de lamaie alaturi, e cam gretos...

Annya, m-am stricat de ras la faza cu "al meu imi reproseaza ca citesc pe net ca trebuie sa fiu nervoasa si sensibila!!!"

Cristinicuta, bine ai venit!

Ina, stai linistita, sunt sigura ca vei putea alapta! Glanda mamara se dezvolta mult dupa nastere, cand canalele se vor umple de lapte.

Sensibila, ma bucur pentru vestile bune. Mai este putin si gata cu stresul.

Vladi, curaj si putere sa treci peste neplaceri. Sfaturile Deliei sunt extrem de bune . Tu stii ca nu trebuie sa te stresezi asa rau, mai ai putin si nasti. Scrie aici sau pune pe hartie tot ce te supara, descarca toata tensiunea. Asteapta sa treci si de primele saptamani cu bebe, pana isi revin putin hormonii, iar apoi purtati o discutie la rece.

Kossir, cred ca m-ai confundat cu Gaby . Astept mielul. Viu. Sau camila .


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greenfrog spune:

nibi_niki ce zici tu acolo de 22 de grade..mama mia ce fericita as fi la asa temperatura. Bafta maine la medic, nu te ingrijora cu analizele se rezolva cu vitamine!

rebiana esti o eroina la cate ai indurat in sarcina asta!

pe toate! ma duc sa caut un film romantic de vazut!

39+ Petru Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Vaccinuri - eu le-am facut pe cele obligatorii, de la stat. In plus le-am facut Hiberix si atat. Nu sunt de acord cu toate vaccinurile.
Vroiam sa va spun ca febra si reactiile adverse nu au legatura cu faptul ca vaccinul e gratuit sau nu. Cele gratuite nu-s facute de Cantacuzino, ci tot de marii producatori, ca si cele cumparate.
De exemplu, Tetraxim-ul care se facea pana acum este produs de Pasteur, ca si Pentaximul cumparat. Imunizeaza pt. difterie, tetanos, pertussis si poliomielita (nu se mai administreaza oral de cativa ani). Pentaximul are in plus tulpini de Haemophilus influenzae, care se poate cumpara separat (asa am facut eu).

Tritanrix-ul folosit mai nou (are DTP + hepatita B) e produs de Smithkline Beecham.

Euvax B este produs tot de Pasteur.

La 13 luni se face vaccinarea ROR, cu Priorix (care pana acum era cumparat din farmacii). Produs de SmithKline Beecham.

Scuze pt. detaliile nefolositoare. Vroiam sa accentuez ca, daca e sa faca febra, bebe va face. Ai mei n-au facut, Andrei a fost mai maraici la Priorix si atat. Nu le-am dat nimic preventiv, insa puteti pune un supozitor cu paracetamol, e suficient. Nu va ganditi ca aveti nevoie de impachetari si alte alea.

Asa ca luati in calcul si varianta asta, banii aceia ii puteti folosi pt. alte lucrusoare pt. bebe.


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Astazi sufletelul meu mplineste o luna!!!
Si a fost dr la noi - cu tot cu cantar - si am luat 760 de gr de la nastere, 600 gr de cand am venit acasa, de 19 zile

Am pus si poze noi, le gasiti in linkul de la semnatura.

pe toata lumea

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)
Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput