Viitoare mamici de septembrie - octombrie 2010 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

madutza- ptr ca am hepatita,si scade foarte mult riscul ca bebele sa nu contacteze infectia dc nu strabate canalul in timpul nasterii, si nu intra mult in contact cu sangele matern.asta pe langa imunoglobulinele care o sa i se faca in primele ore de la nastere, si nici nu am sa alaptez( ma cutremur un pic cand ma gandesc ca sanii mei o sa faca explozie,o sa treb. sa ma mulg,dar poate ca imi da medicamente sa-mi opreasca lactatia cat mai curand).asta e. o sa ne descurcam, el sa fie sanatos.mai e asa mult pana acolo..mai am de rezolvat un chist si un hematomsi cine stie ce va mai fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Fetelor,

Nu-si mai face efectul medicamentul meu contra vomei...Il iau imediat cand ma trezesc apoi vomit. Nu sunt buna de nimic, parca nu am putere nici de saracul Jacob care ma intreba daca sunt suparata pe el...sau daca il mai iubesc...:( Iubitul lui mama, ce intelege el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Viss nu-i capat de lume daca n-o sa poti alapta, o sa ti se dea medicatie pt oprirea lactatiei. Eu pe Diana foarte putin am alaptat-o ca nu prea am avut lapte dar a crescut foarte frumos cu lapte praf. Cat despre cezariana, e un pic mai grea recuperarea, dar nu e chiar asa de rea cum se vehiculeaza, sau no, depinde de organism, eu intr-o saptamana mi-am reluat toate activitatile obisnuite si clar n-as naste pe cale naturala niciodata la cat doare de tare

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu80 spune:

Nici eu n-am avut probleme cu recuperarea dupa cezariana. La o saptamana dupa ce am nascut puneam aspiratorul, faceam mancare, etc.
Am auzit cazuri de mamici care se plangeau ca nu-si pot lua copilul in brate si la 4-5 luni de la operatie. Cred ca tine si de vointa.

Ariciu in 7+ si mamica de de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvy spune:

Mai fetelor, eu am avut dureri la nastere de am crezut ca mor, si n-am stat in cateva sapt, dar parca tot nu as face cezariana daca nu e nevoie, deocamdata asta e parerea mea, sa vad ce mi se mai nazare.

Eu dupa cateva ore ce am nascut am facut dus, si primeam vizitatori plimbandu-ma pe holuri in zbor.

Livi Mamica de Iris Miruna (12.03.2008)
+7 sapt

Pozele mele
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Eu mi-as fi dorit sa nasc normal; dar m-am recuperat rapid dupa cezariana. In 2 zile urcam si coboram scarile. Nu am avut probleme cu lactatia (ca cica la cezariana laptele vine mai greu) si nici nu s-a pus problema sa nu pot tine copilul in brate...pai si sa mor de durere si tot l-as fi tinut.
Daca puteti naste normal, asa cred ca e cel mai bine. Mi-as dori sa pot avea si eu asa o experienta, dar nu se mai poate...

Povestea nasterii

Mada 7+ si mami fericita de Cristian - 29.12.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Valeuuuuuuuu dar ce repede scrietiii. Mai respirati nitel.
Acum puteti nu aveti multe kilograme, nu aveti tensiune, dar aveti altelee... Nu-i asa ?? GRETURIII of ce rau mai e . La Catalina era usor vomitam si gata , nici nu mancam nimic pana la 16 saptamani. Acum e altfel , MI-E FOAMEEE si dupa ce mananc ,sa nu va inchipuiti ca sparg frigiderul , mi se face rau , arsuri pe piept si un nod in gat.
Despre burta , mama ei doare si aia daca stau prea mult in 2 picioare, daca stau culcataaa bine eeeeeeee.

Despre nascut , eu am facut cezariana si la 2 saptamani pentru ca nu mergea liftul am coborat cu printesa pe scari , pe atunci locuiam la etajul 7 . Al meu sot m-a facut de rass, nu ca as fi patit eu ceva , dar copilulll!!!!!

Oricum ar fi eu va zic pentru mine cele mai grele vor fi lunile astea 9 , apoi D-zeu cu mila , sa fie bebe sanatos si mancacios.

Va pupez ma duc la mandra ca e bagat in niste desene amanate de vreo ora.

Anaalina , mami de Catalina Teodorahttp://community.webshots.com/user/anaalina(30.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Livi, multa sanatate fetitei!
Buburuza, ce vesti frumoase si emotionante...o fetita! Nu-ti fa griji pentru restul, ai sa vezi saptamana viitoare ca totul e ok.
Viss, stai cat mai mult in pat si nu-ti fa griji, ca nu-ti fac bine! Probabil ca se elimina tot si ai sa vezi ca-n cateva zile n-o sa mai ai nimic.
Eu am nascut normal, relativ usor zic eu (medicul zicea ca, totusi, n-a fost o nastere chiar usoara), dupa 5-6 zile puteam sta si-n fund fara probleme...am avut un medic super, merita toata recunostinta mea. Acum n-o sa mai nasc cu el, pentru ca pe Iustina am nascut-o in Iasi si de data asta m-am hotarat sa raman in Piatra. Dar sunt sigura ca de data asta imi va fi si mai usor, acum stiu ce sa fac, ce sa cer, e altceva. Deci vreau sa nasc tot natural...acum, na...daca n-o sa se poata si-o sa fie musai cezariana (nu cred) o sa ma resemnez. Si nu vreau epidurala ca am oroare de injectia aia..brrrrr. Nasterea e ceva natural, vine si trece, dar stiu ca pot eu controla totul, il pot ajuta pe bebe..asta simt si asta cred.

Lora, mami de Iustina

Bazar pentru Robi

Ajutati-o pe Alina!

Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro


(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Livi,esti mortala!!
Sanatate multa lui Iris!!

kitzy! Lasa ca deschizi odiseea de Ianuarie-Februarie 2011!!

Referitor la cezariana,nu pot sa spun ca a fost atat de grea recuperarea..Mai nasoale au fost complicatiile La 6 saptamani nu mi se oprisera lohiile si am inceput sa elimin catgutul(firele de sutura) De aici..a urmat o intreaga nebunie-anemie,iminenta unui chiuretaj hemostatic,fier pe vena,sange,internare,fuga din spital sa-mi alaptez puiul-pt.ca la pompa nu curgea picatura de lapteGheu domne,gheu!! Si cand ma gandesc ca aveam dilatatie 7..

Fug sa ma intind! Pupici!



Ela,sufletelului blond si a unui samburel!
Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!


Lingusitorul te linguseste totdeuna,asa cum ar dori el sa fie lingusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Iulia, ALina bine ati venit! sarcini usoare sa aveti!
Eveline, Pity, ALina_feier felicitari!
Buburuza stai linistita ca e bine! ca si eu am uterul retrovers! nu a vrut bebe sa stea la poza, dar nu te ingrijora!
Lyvy sanatate lui Iris! si bv de vestile bune de la eco!
Zozelici ce ticker meserias ti-ai tras!

indata ma duc sa ma imbrac .. mergem la intalnire ..



si 9+

Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput