Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Cum eu ma mai trezesc dimineata cu gandul la voi, azi m-am trezit chitita sa ii trimit Nanei, pentru mica Adelina, o melodie:




In rest, dupa mini festinul de ieri (bruschettele au iesit o minunatie, am mancat cam multe ), azi ma "dreg" cu o multimegasuper bomba de vitamine; mi-a facut ieri sotul un fresh de fructe (vreo 4 variante de fructe padure, banana, ananas, suc porto fresh, ananas, pepene galben) - o minunatie! Va recomand!

Despre Valentine's Day, baietii astia mici ce stiu azi ca e aceasta "sarbatoare" si i-au invatat la scoala ca azi trebe sa zica pe cine iubesc ei.

Cel mai probabil vom merge la vreo surpriza pentru nazdravani; am gasit un loc de joaca inca nevizitat.

Sorana, spor la pregatiri si musai sa ne arati si noua o poza/2 profesoniale. ok?
Dar ai grija cu contractiile.

Rocsy, si eu ma tot astept la primavara, la cat soare am avut parte in ultimele 2 saptamani aici; insa e frumos din casa ca atunci cand iesi afara e cam...ger.
Acum ne-au anuntat vreo 10 zile de fulguieli.

Ciuperci la cuptor am facut eu ieri, eu le fac fie cu o bucatica de cascaval (ieri a fost afumat), condimente fie umplute cu coditele lor in prealabil tocate marunt si calite putin cu unt (cat sa se inmoaie untul) si condimente.

A, am mai "studiat" pe youtube cum e cu sling/wrap; mie sling-ul mi se pare prea complicat, in plus ca vine vara si as muri de cald sa stau asa infofolita. Asa ca raman la ring ...ceva (sling parca).

Tigruta, nici eu nu ma pot abtine total de la dulciuri, mai ales daca le am la indemana pe aici prin zona; Insa nu as manca orice... Am o cioco preferata (cadbury cu lapte, simpla) chec/negresa si amandine.

Hai sa aveti o duminica faina, cu cumparaturi minunate, plimbari relaxante, cine romantice - fiecare dupa cum si-a programat.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna burtici

Pt cine sarbatoreste azi va doresc petrecere frumoasa!

Marilena(sper ca nu te incurc) parca tu ziceai de picioare cu probleme...uite am gasit www.tonus-elast.ro/Ciorapi_Medicinali_de_Compresie/Dres_chilot_gravide_grad_Profilactic_de_compresie/id-0a1373c96774847c6bf596f133d1260a.html" target="_blank">aici ciorapi cu compresie pentru gravide...daca crezi ca-ti folosesc.

O seara frumoasa in continuare

Roxy 28+ cu Diana


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Salutare fetelor,

Happy Valentine va doresc si eu. Noi nu am facut nimic deosebit, a trecut ca oricare alta zi, ba mai mult ne-am si ciondanit un pic.

Am mai bantuit si eu pe net zilele astea si am gasit ca miniprix are site online www.miniprix.ro, mi-am comandat si eu niste bluze mai largute si 2 perechi de ghetute pentru ale, acum sper sa vina in timp util si sa arate ca si in poza.

Va doresc o seara romantica si o saptamana usoara.

Sabina 30+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 10 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna tuturor,
eu astazi ma pot lauda cu niste contractii cam urate si destul de dese...bine, asta dupa ce am stat in bucatarie de la 7.30 pana pe la 13.45. M-am odihnit dupa amiaza si am luat si no-spa, sper sa fiu mai ok.
Draga Rosanne, stiu despre ciorapii medicinali, sincer nu am cumparat pt ca am luat de la mama mea niste glezniere si niste fase cu care ma "oblojesc" la piciorul paradit.
Apropo de epilat, eu personal folosesc ceara calda (peste tot) pt ca am niste radacini f. tari sunt si bruneta si e mai indicat. Am obs. totusi ca in perioada sarcinii nu mai creste atat de des ca de obicei si chiar mai greu. Desi dr. ginec. mi-a recomandat sa nu mai fol. ceara ..eu...nu ascult si sper sa nu fie probleme ...Oricum la prima sarcina m-am epilat cu ceara pana la nastere si nu am avut necazuri din pricina asta.

Mami de Matei nazdravan si 25 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Seara buna burticute!

Ne-am intors si noi de la shopping, am cheltuit ceva banuti, dar ma declar fericita ca le-am cumparat si pe astea... am luat patutul alb, de lemn, asa cum mi-l doream, aparatori, cearsafuri, prosop cu capison, paturica, cadita si alte maruntisuri. Mai avem de luat salteaua Acum am in casa o debandada totala... Abia astept sa le montam pe toate sa ma uit la ele

Mary, felicitari pentru grasunel si sanatos. Nu-ti mai fa atatea griji cu rinichiul! Ma gandesc si eu ca o fi o metoda de muls bani a doctorului. Cam inumana, ce-i drept... insa asa inteleg unii sa-si faca meseria.

Rocsy, si eu m-am "implinit la fata" (si nu numai)... da' ce sa faci? Asta e situatia. Trebuie sa ne gandim ca va trece dupa cele 9 luni. Te inteleg perfect cu aceasta pofta nebuna de "ceva bun", dar nimic concret... mi se intampla foarte des si e tare frustrant... Cand iti dai seama ce ai manca, zi-mi si mie. Poate ma inspiri

Tigruta, bine ca ti-a trecut. Ai grija si nu te mai osteni atata daca vezi ca nu-ti face bine

Nati, mie mi se intampla frecvent sa o simt pe Maya jos de tot, chiar pe col. La ultimul control mi-a si zis doctorita ca fetei mele ii place mult sa stea acolo, dar nu a zis ca ar fi ceva in neregula, asa ca stai linistita

Sorana, eu stiam ca daca ai mai mult de 4-5 contractii/ora nu e tare bine si ar trebui sa mergi la medic. Totusi, incearca sa iei no-spa si poate iti trece.

marylenac, grija mare cu contractiile. Stai in patut, la caldurica cat de mult poti si nu te mai omori si tu atata cu bucatareala daca vezi ca nu-ti face bine.

Va doresc o seara de duminica placuta. Cel putin cat a mai ramas din ea Sa va incarcati bateriile pentru o noua saptamana.

Mira fericita 26+cu Maya Alesandra

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
citat din mesajul lui r_ocsy

Nikol : sa inteleg ca situ-rile nu sunt din Romania si de aceea ai dificultati cand vine vorba de plata ?! Si pe mine ma bate gandul sa iau un carucior de pe situl postat de Sabina , dar voi apela pentru traducere si sfaturi la o vecina care sta si in Germania si Romania. Iar in priviinta culorii voi opta si eu pentru una neutra , care sa se potriveasca si la fetita si la baietel ( pentru al doilea bebe ... atunci cand ne vom hotara ) !

R_ocsy 25 + Ana Sofia



r_ocsy,da asta ar fi cauza limba,si modalitatea de plata cu cardul in euro,stiu doar sa platesc prin curier sau sa trimit banii intr-un cont

fetita mamei
NIKOL26+ ANTONIA si DAVID (15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Ne-am intors de ceva vreme de la plimbare .
Mommy_to_be : pana la urma pot sa zic ca cat de cat am gasit ceva pe gustul meu , nu 100% dar macar astazi m-am potolit ... inghetata de fistic ... bine-nteles cumparata , ca mi-a cazut ochii pe ea in Metro
Domnisoara mea are zona favorita de joaca dreapta sus dar din cand in cand ( de exemplu astazi ) mai loveste si in vezica/col si nu pot sa spun ca ma incanta foarte tare ; prefer dreapta sus
Arturicii : din cate vad eu la tembelizor la transmisiunile de la Vancouver aveti zapada, vant, ceata si frig si parca ziceau ceva si de ploaie; acum pentru o buna desfasurare a jocurilor olimpice va trebui pana la final sa fie cam tot asa !
Sorana : mi se pare si mie ca 4-5 contractii/ora ar fi normale , citisem undeva dar nu garantez ca am retinut bine ... neuronul slabit saracul !
Nikol : asa si eu , asta fiind si motivul pentru care vreau sa apelez la vecina mea ; ma gandesc ca traind prin Germania ar putea fi familiarizata cu stilul de plata sau daca nu il vom ruga pe fiul ei sa il cumpere si sa il aduca el in tara ca urmeaza sa vina intr-o luna

R_ocsy 25 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marylenac

Buna tuturor,
eu astazi ma pot lauda cu niste contractii cam urate si destul de dese...bine, asta dupa ce am stat in bucatarie de la 7.30 pana pe la 13.45. M-am odihnit dupa amiaza si am luat si no-spa, sper sa fiu mai ok.


Mami de Matei nazdravan si 25 s


Am observat si eu ca daca exagerez cu statul in picioare sau chiar prea multa miscare ma ia durerea de burta si uterul devine tare ... va trebui cred sa ne obisnuim pe masura ce trec saptamanile . Trebuie sa marturisesc ca pana acum , si mai ales cu fiecare saptamana care trece, nu mi-a trecut vreodata prin cap ca gravidutele nu au o sarcina foarte usoara si ca pe masura ce burtica creste devine din ce in ce mai greu ... am avut gandire de barbat un pic misogin . De acum inainte voi dovedi o intelegere mult mai mare pentru fiecare graviduta pe care o voi intalni

R_ocsy 25 + Ana Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Ce liniste pe aici! Sarbatoriti?
Mira, pentru raspuns. Inseamna ca e ok. Dar am mai observat ca se intampla asta mai des cand sunt obosita sau stau mult in picioare.
Sabina, ti-am trimis si eu un PM referitor la ghetute.
O seara frumoasa in continuare.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de minunea Camelia-Nicole si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Nati ti-am raspuns.
Sorana tocmai citeam acum intr-o cartem ca daca in luna mare ai 5 sau peste 6 contractii regulate dureroase pe ora sa contactezi medicul. Eu cand am avut, inclusiva cum 2 zile am baga o injectie nospa cu scobutil. Cred ca ma tine pana maine, cand va trebui sa repet figura.

Nu ma lamureste si pe mine nimeni ce e cu glucoza serica, e numai analiza de sange sau e cu bautura magica+sange?



Sabina 30+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 10 saptamani sau poate chiar mai putin.
Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput