Nasici 2010

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Am uitat sa va spun ca in cele din urma am scapat de gaina s-a razgandit mireasa in ultimul moment si ne-a comandat un tort.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Fetelor, am o intrebare la voi, ca nasici (adica de la nasa la nasa ): este datoria nasilor sa cumpere verighetele? Fina mea asa stie, dar eu nu stiu de un asemenea obicei, am zis sa va intreb si pe voi, poate stiti mai bine despre asta decat mine.



Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Personal eu nu am auzit de asa un obicei, eu ce stiu este ca mirele cumpara verighetele, sau amandoi tinerii... Nu stiu poate in alte zone se practica ...dar in Banat nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Este prima data cand aud in viata mea ca nasii trebuie sa cumpere verighetele ..... poate a incercat sa-ti sugereze ca vrea sa i le faci cadou . dar daca le vor incrustate cu cine stie ce diamante ati incurcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

nu nasii cumpara verighetele...in nici un caz..eu stiam de coronita, voal, turta si esarfa-batic...dar acu soacra miresei mele imi zice ca trebuie sa ii iau: trusa de machiaj, parfum, oglinda, spary, bijuteriile de nunta.etc


voi stiti ceva de asta?

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Bulinuta, eu nu stiu de chestiile astea, cred cu tarie ca sunt un nou obicei- de vreo doi ani sau asa.
Cand m-am maritat eu, imi zisese si mie cineva ca e de datoria miresei sa cumpere nu stiu ce parfum sa dea toti nuntasii. Ca aveam eu un parfum fin si s-a apucat sa dea pe toti de acolo. Mi s-a parut cea mai idioata idee- eu eram mireasa, eu trebuia sa miros intr-un fel. Altfel ce e asta, sa miroase toti la fel?

Am mai auzit mai recent ca si rochia de mireasa au cumparat-o tot nasii in unele cazuri. Apoi stau si eu si mai trag si linie si adun si ma intreb cine face nunta pana la urma?

Da, din cate stiu eu, nasii cumpara asa: voalul si coronita miresei, buchetul miresei, platesc preotul (de turta habar nu am), baticul/palaria ptr dezgatit,lumanarile, platesc ''gaina'', cumpara bomboane ptr biserica, si cam din astea.

Bun, si acum 30-40 de ani in urma, ce trusa de machiaj cumparau nasii? Ca nici nu stiu daca exista asa ceva. Ce fel de obiceiuri aiurite mai sunt si astea? E cam.... mult, ca sa nu spun la fel. Un fel de ''jumuleala''. Apoi de aia nu se mai baga oamenii la nasit, ca in felul asta, vinzi masina sa cununi....

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Casa si masina nu vor finii sa le luati?
De unde le-or mai scoate , oare?
E adevarat ca obiceiurile difera de la regiune la regiune (stiti vorba cu bordeele si obiceele), dar deja se exagereaza la unele faze. Cum sa le ia nasii verighetele!? Nu sunt verighetele lor, legamantul, legatura intre ei? Pai o pereche de verighete costa cam cat darul la nunta. Cred ca cel mai bine, ca sa nu fie vorbe si discutii, sa va intalniti nasii cu finii la o cafea si sa faceti lista, cu liniutza de la capat: ce iau eu, ce iei tu, ce trebuie sa fac eu, ce trebuie sa faci tu.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

iasmin ai dreptate...si mie mi se pare...sa nu zic cum...io m-am maritat de 2 ori dar nu am cerut nimic...adica daca au luat ele ceva bine daca nu...la a doua cel putin nu am tinut nici un obicei..nici turta oglinda nimic...ma rog...o sa iau ce pot

aveti idee cat mai e tariful la o biserica in bucuresti? in titan?

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Eu am intrebat-o pe mama care sunt obligatiile nasilor si mi-a zis ca-i musai sa luam lumanarile si sa platim biserica ....in rest cate bordeie atatea obiceie.
Noi am stabilit un buget de nunta si dn el am achitat tot ce au vrut finii , am lasat totul la alegerea lor si dupa, ce a ramas am pus in plic (bine aici am mai rotunjit suma ).
La Bucuresti asa se ia oglinda , parfum, ruj...asa ca eu finei i-am platit coafatul si machiatul, le-am considerat un cadou

Si apropo de taxa la biserica am ajuns la concluzia ca unii nasi spun sume f mari si asa se ajunge la tot mai mult. La biserica la care am cununat toti ne-au zis ca ptr preot tb sa dam 700RON plus cate 50 la cei 2 cantareti si la coana lumanareasa. Cand am ajuns acolo erau doi preoti , am avut ceva emotii dar sotul meu descurcaret a scapat cu 500RON de toate obligatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

am uitat

Eu nu inteleg de ce sa cumpere nasa buchetul miresei , pai ginerele ce obligatii mai are, nu poate si el sa-i ofere un buchet viitoarei sotii in ziua cea mai importanta din viata lor.
Buchetul meu si al nasei mele au fost luate de sotului meu.
Nici nu as fi vrut sa fie buchetul de la altcineva, nici macar de la nasa.

Mergi la inceput