Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pentru cei care reproseaza unora patima:

patima in sine nu e buna. nu o aprob intrutotul, pentru ca patimasul se poate dedica unor cauze proaste.. insa cea mai neplacuta stare a societatii noastre e data de "sindromul caldicel, molicel, impartial".
Prefer patima.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Vad ca e momentul pentru o redefinire a discutiei noastre (care are loc pe multe planuri):

Din postarile recente, constat ca directia naturala a discutiei este analiza istorica a anti-semitismului. Recunosc ca am si eu o lista de intrebari pentru AkaManah, similare cu cele de mai sus pe pagina asta. Nu ar trebui sa ia mult timp sa ne explici perceptia ta, AkaManah, chiar daca este "ne-informata" asa cum spui. Suntem foarte interesati, dupa cum vezi.


Eu propun si altceva.
Nu cred ca e bine sa ne propunem teme foarte ambitoase. Vor fi dificil de tratat si ne vom incurca in stiinta. Mai bine luam bucatele mici spre analiza si vom fi mult mai castigati. Analiza istorica a viziunii romanilor asupra evreilor pare in regula cu conditia sa renuntam la acuze si cuvinte aiurea.Sensibilitatea unora cand e vorba de evrei imi provoaca retineri. Daca dorim sa avem rezultate trebuie sa participam cu totii.
Va rog sa uitati ultimele postari facute de mine. Am fost malitios. Din cauza foamei probabil.
Ms. Astept cu interes intrebari si raspunsuri.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ce vrei sa spui prin "retineri" ?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Aka , este necesara impunerea din afara in cazurile astea extreme. Lumea in care traim este o lume imperfecta. E mai putin rau dublul standard decat libertatea de a a nega Holocaustul. Pur si simplu.


Sabina nici o impunere nu este necesara niciodata. Daca cineva isi impune parerea e susceptibil ca vrea sa mascheze ceva care l-ar incrimina. Vorbesc la modul general, principial. Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



AkaManah, eu cand te-am intrebat putin mai inainte daca ti-ai luat notite, sa stii ca nu am glumit :).
Xeno a zis in 10 randuri ceea ce tu mosmondit in 20 de pagini, punand laolalta articole din Timpul, Antonescu-good boy, arendasi nemilosi ucisi de cazaci cu simtul dreptatii, evrei ne-productivi si ne-contructivi, dar sanatosi si curati in schimb [omulet ce se ia cu mainile de cap]. In plus, ne-ai si facut pe unii dintre noi sa credem ca ti se invart antisemitisme prin cap.
Degeaba ti-ai dat intalnire in iad cu Xeno, daca (dovedesti acum ca) n-ai inteles nimic din ce a scris el.
Ar mai fi si alte cauze in afara de ce tocmai a spus, probabil ca va reveni si va mai trata in vreo maxim 5 randuri ce a mai ramas.


Xeno, tu ai in rucsac tribunalul clopoteilor? Si-a facut simtita prezenta 'au ba? :))))


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




Desi imi propusesem sa iti dau ignore total din cauza extremismului verbal manifestat iti raspund pentru ultima data.
Am fost incantat de demersul lui xeno. Foarte fain. Intr-adevar una din cauzele indepartate ale conflictelor antisemite se ancoreaza in taramul religios, insa nu este unica cauza si nici cea mai importanta. A punctat extrem de bine dar, e doar cauza initiala.
A fost funny sa pozez in antisemit desi temenul imi provoaca greata prin folosirea excesiva. In plus "semit" nu se refera numai la evrei dar, treaca mearga.
Il felicit evident pe xeno, spream sa vad niste reactii la "iluzii clocite" dar se pare ca eu sunt tinta favorita.
Oricum sper ca luni cand voi mai intra pe forum sa vad initiata o discutie stiintifica reala la care de abia astept sa particip.
In rest...toate cele bune.

Care e faza cu tribunalul clopoteilor ca nu ma prind nicicum. O fi din cauza prostiei evidente de care am dat dovada in 20 de pagini de balmajeala. Oricum sper sa fiu luminat in aceasta privinta.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

ce vrei sa spui prin "retineri" ?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina ma refer la faptul ca, pe langa preocuparea de a aduce argumente valabile trebuie sa fiu foarte atent la sensibilitatile manifestate de colegi. Nu sunt sigur ca pot spune deschis totul. Am fost catalogat in spiritul liberei opinii numai in saptamana acesta ca: anti-crestin, nationalist-legionar, antisemit chiar daca ele se anuleaza reciproc. Cred ca e o performanta greu de egalat. Sunt aproape mandru. Pe luni marti ma potcoveste cineva cu ce a mai ramas. Dar, hai sa fortez lucrurile: denizel, negrii sunt naspa!

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cum, AkaManah, eu te-am rugat in trei-patru randuri sa-mi raspunzi la intrebari! In spiritul liberei opinii, bineinteles.

Nu te mai gandi la sensibilitatile nimanui si zi pe sleau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Cum, AkaManah, eu te-am rugat in trei-patru randuri sa-mi raspunzi la intrebari! In spiritul liberei opinii, bineinteles.

Nu te mai gandi la sensibilitatile nimanui si zi pe sleau!




Din pacate trebuie sa plec. Ma asteapta un week-end fara net din fericire si sper ca si fara PC. Face bine la vedere sa stiti! Week-end placut!

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
O sa citesc o carte foarte departe de stiinta.


Oh, ce bine! Te astept la clubul cititorilor sa povestesti.

Citat:

In plus e Sfantul Valy. Va doresc sa aveti parte de placute surprize si momente fericite. Nu va lasati sotii sa creada ca nu trebuie sa va iubeasca daca v-au cucerit deja odata. Noi, barbatii avem tendinta sa ne lasam pe tanjala in chestiunile acestea.Succes. Week-end placut!


AkaManah, sfantul asta de care zici sucks big time.

Incerci din greu sa fii macar offensive - in alte roluri nu prea ai convins - dar nici macar asta nu-ti iese:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
O sa citesc o carte foarte departe de stiinta.


Oh, ce bine! Te astept la clubul cititorilor sa povestesti.

Citat:

In plus e Sfantul Valy. Va doresc sa aveti parte de placute surprize si momente fericite. Nu va lasati sotii sa creada ca nu trebuie sa va iubeasca daca v-au cucerit deja odata. Noi, barbatii avem tendinta sa ne lasam pe tanjala in chestiunile acestea.Succes. Week-end placut!


AkaManah, sfantul asta de care zici sucks big time.

Incerci din greu sa fii macar offensive - in alte roluri nu prea ai convins - dar nici macar asta nu-ti iese:))


Asta e "traditia" Mihaelka. Trebuie respectata cu sfintenie.
Oricum...faina parere ti-am facut. Nu inteleg totusi ce s-a asteptat de la mine. Incercam sa avem o discutie relaxata, amicala si m-am trezit cu catalogari iar acum..vii si tu cu asta?Ma duc in lume ...
Am o intrebare pentru toata lumea off topic: cumva, din intamplare il stie cineva pe Matos Cristian Ioan din Cluj-Napoca, fostul patron al editurii Neremiae Napocae? V-as ramane indatorat big time.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu sunt off topic, totusi

Cei mai buni prieteni ai parintilor mei erau evrei. Medici. Nu locuiau in Bucuresti si aveau o fata de varsta mea si a surorii mele. Vara stateau la noi cate o saptamana dupa care plecam in formatie prin tara.

Ieseam afara in spatele blocului si brusc ceilalti copii nu se mai jucau cu noi. Nu dura mult, doar vreo cateva zile. (Se intampla acelasi lucru ca atunci cand venea in vizita Dana cu sindrom down). Copiii ne povesteau ca le-au spus parintii sa nu se joace cu Jeni ca e evreica si l-a omorat pe Hristos. Noi ne uitam la ea si nu prea vedeam cum ar fi putut ea face lucrul asta oribil.

Am mai crescut si apoi am inceput sa ma mai dumiresc cum sta treaba si am inceput sa caut raspunsuri.

O parte din vacantele de vara le petreceam in Tulcea la bunicii ei, cat parintii nostri umblau hai-hui prin tara. Bunicii aveau o casa, mare cu curte foarte primitoare si calda.
Vineri tineau Sabatul. Aprindeau sfesnicul si in casa nu era alta lumina sau foc pana cand apunea soarele. Asa ca nu fumam decat dupa ora 18.00. Bunica ne facea challah si pentru ca stia ca imi plac nu lipseau nici azimele.

Intr-o zi a murit cineva din comunitatea evreiasca si cum bunicul era cel mai batran trebuia sa mearga sa citeasca la capataiul defunctului. Am cerut voie sa merg si eu. Nu am fost refuzata.
Eh, cum targul era mititel si vestile circulau foarte repede am fost admonestata de vanzatoarea de la chioscul de sirop “Nu te poti duce. Ei au la intrarea in sinagoga, sub covor, crucea noastra si o data intrata acolo o calci in picioare”. Seara cineva a aruncat un billet in casa. Am crezut ca era de la un baiat, dar vai era un billet de amenintare. In care mi se spunea ca o sa-mi cada parul daca ma duc acolo. Altii pusesera ochii pe dintii mei. Altii imi spuneau ca o sa mi se usuce talpile

Bineinteles ca m-am dus acolo. Am purtat capul acoperit cu basma ca asa este cutuma. Am fost si la cimitir unde am participat la o slujba total diferita dar deopotriva de frumoasa. Am facut fara nicio retinere tot ce faceau ceilalti. Mi-am spalat la plecare si mainile si picioarele, samd.

Integritatea mea trupeasca s-a mentinut iar crestinismul meu nu a avut de suferit.

Alteori stateam la bunicii mei. Bunicul meu era din familie de preoti si la masa erau obligatorii rugaciunea si inchinaciunea. Jeni spunea cu noi rugaciunea si apoi se inchina.

De atunci tot caut raspunsuri, pe care ori nu le gasec, ori nu ma satisfac pe deplin si nu incetez in a ma intreba: daca acum 2000 de ani “cele trei iluzii clocite pe care le gratulam astazi cu titlul de religii” nu-si faceau aparitia unde era azi omenirea?


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput