Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Foarte frumos scris, viviana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

ce vrei sa spui prin "retineri" ?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina ma refer la faptul ca, pe langa preocuparea de a aduce argumente valabile trebuie sa fiu foarte atent la sensibilitatile manifestate de colegi. Nu sunt sigur ca pot spune deschis totul.



Sigur Aka, asta era problema. Sensibilitatea colegilor de forum.

Uite, eu iti propun ceva:
de ce nu vorbesti tu doar cu Xeno si Beren, si cu Capcaunul daca apare? Ei nu-s asa ´´sensibilosi´´. Eu promit ca va citesc si intervin abia dupa ce-mi sterg lacrimile, ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

despre imbecilitate - cine zice, ala e.

Lady J, scrie in cartea de istorie studiata la scoala. si cum aia nu e pe net, si cum nu toti avem surse private de informare, altele decat cele oficiale, uite aici despre componenta evreiasca a primelor celule ilegale comuniste in Romania:

http://istoriacomunismului.blogspot.com/2005_05_01_archive.html

putea sa fie componenta asta si patagonica sau klingoniana. ideea exprimata a fost ca avand in vedere componenta reala, asta ar fi putut constitui triggerul pentru resentimentele contra evreilor la vremea respectiva.

Sabina, orice generalizare este prin definitie eronata. nu ai cum sa spui ca romanii sunt rasisti. se intelege ca toti sunt rasisti, or tu nu-i cunosti pe toti. chiar daca i-ai cunoaste, ti-ar lua zeci de ani sa cercetezi fenomenul si sa concluzi fara dubii ca-s rasisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Xeno, am niste sugestii de facut la analiza ta: mai intai, daca nu ar fi existat religii - de nici un fel - eu am incredere ca omenirea (desi primitiva) ar fi fost suficient de ingenioasa ca sa gaseasca metode eficiente de asasinare in masa. Apoi, pe langa extremistii religiosi, i-as aminti (multumita lui B.nica) pe Dan Puric si ceilalti la fel. Ori sunt si ei pe statele de plata ale BOR? Nu e exclus.

AkaManah, sper sa revii cu entuziasm proaspat luni, acum ca ai epuizat lista "provocarilor" pe care le-ai putea emite . Vorba lui Mihaelka, cu cine sa dezbatem istoria Gondor-ului la clubul cartilor? Dupa cum vezi, te asteptam cu opiniile tale sincere la dezbatere, sine ira et studio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Beren,inainte ca sa iti permiti(nu te cunosc si nu-ti cunosc meritele culturale) sa-l numesti pe Dan Puric "extremist religios",imi permit sa te intreb eu daca ai cunostinta de un anume Nicolae Steinhardt si daca cele scrise de el nu ar lamurii multe din afirmatiile aprinse scrise aici?

Edit.Beren, te rog sa ne prezinti un singur argument care sa justifice superioritatea pe care o afisezi,cu cele 400 si ceva de postari dar ciudat proaspat uns Moderator,nu fata de noi, ci fata de o persoana care este apreciata si respectata de mai multe persoane decat cele care se gasesc pe DC,Dan Puric.
Ce iti confera dreptul sa sa il jignesti?Cu ce te consideri tu superior lui?
Se pare ca nu ai avut ragazul sa apreciezi munca moderatorilor de pe acest Forum,desi, ceva teme "de informare" ti-ai facut din moment ce ai facut legatura intre mine si subiectul cu Dan Puric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

B.nica, eu nu discut in nici un fel calitatile de actor, intelectual sau de alta natura ale lui Dan Puric. Sunt convins ca este un intelectual de prima clasa - tocmai aici sta problema. Asocierea lui cu extremismul religios este explicita, dupa cum poti constata si singura citind.

Dilemele tale despre superioritate ma depasesc. Habar n-am despre ce vorbesti. Si nu vad legatura cu subiectul de fata - daca l-ai urmarit pana acum.

Iar daca vrei sa contribui la discutie explicandu-ne orice doresti tu, inclusiv afirmatiile lui N. Steinhardt, te invit sa o faci.

Edit: In caz ca ai uitat, tu insati l-ai adus in discutie pe Dan Puric, la acest subiect, intr-un comentariu adresat mie. Ce fel de informare ai fi vrut sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Xeno, am niste sugestii de facut la analiza ta: mai intai, daca nu ar fi existat religii - de nici un fel - eu am incredere ca omenirea (desi primitiva) ar fi fost suficient de ingenioasa ca sa gaseasca metode eficiente de asasinare in masa. Apoi, pe langa extremistii religiosi, i-as aminti (multumita lui B.nica) pe Dan Puric si ceilalti la fel. Ori sunt si ei pe statele de plata ale BOR? Nu e exclus.

AkaManah, unii ar putea spune ca te afli in fata unei decizii intre lasitate si violenta ... (cue in the music)

AkaManah si-a dobandit un statut aici pe DC prin munca lui pe care a binevoit sa ne-o impartaseasca;a primit si bune si rele cu o demnitate pe care nu pot sa nu o apreciez.
Dar in ceeace te priveste Beren pot sa spun ca nu am remarcat decat o rapiditate in folosirea tastei computerului atunci cand te informezi pe net si o atitudine care se pare ca ia amploare dar nu vad ce interventii merituoase te recomanda.Poate ma ajuti, sau poate te ajuta cei care te sustin, probabil in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Sa fie ignorat monahul de la Rohia cu buna stiinta?
M-as mira!
Pt. cine nu a citit "Jurnalul fericirii" aici gasit mai multe marturii:
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/880764/suferintele-lui%20Nicolae-Steinhardt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viv

daca acum 2000 de ani “cele trei iluzii clocite pe care le gratulam astazi cu titlul de religii” nu-si faceau aparitia unde era azi omenirea?



Iti dai seama, Viv, cat de trist a fost pentru mine sa admit ca e corecta constatarea facuta de Xeno.
Date fiind "argumentele istorice" prezentate de AkaManah, evreilor le mai ramanea sa fie ucisi pentru ca aveau propria "iluzie clocita" la care nu doreau sa renunte, pentru ca nu doreau sa se integreze, pentru ca erau nonproductivi si nonconstructivi si, nu in ultimul rand, pentru ca erau mai sanatosi si mai curati decat satenii carora le vindeau alcool metilic.
AkaManah, corect, da?



AkaManah, pai, daca nu esti antisemit, inseamna ca bomba de-ai lansat-o la sfarsitul programului de azi face parte din categoria "cum se mai distreaza adolescentii punand intrebari ce li se par teribil de interesante".
Na, fiecare sa aleaga otrava care-i place :))


Il mai tine minte cineva pe Anghel?
Situatia de ultima ora a inceput sa semene teribil de mult cu cea creata de Anghel, care ne-a propus jucaus la un mom. dat sa-i acceptam rolul de avocat al diavolului intr-o polemica islam-crestinism.
Ce-a mai fost si-atunceaaa.....



Eu am o propunere.
Avand in vedere multitudinea de defecte "validate de istorie" despre care s-a tot discutat, n-ar fi nimerita si o trecere in revista a contributiilor insemnate pe care evreii le-au adus in viata culturala, politica si stiintifica a tarilor de adoptie?





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

A, uitam sa spun despre Dan Puric.
In preajma alegerilor care tocmai au trecut, m-am gandit cu groaza ca, daca Dan Puric ar avea ideea de a candida, ar fi la alegerile alea mai ceva ca-n Duminica Orbului....

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput