Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Aka , este necesara impunerea din afara in cazurile astea extreme. Lumea in care traim este o lume imperfecta. E mai putin rau dublul standard decat libertatea de a a nega Holocaustul. Pur si simplu.


Sabina nici o impunere nu este necesara niciodata. Daca cineva isi impune parerea e susceptibil ca vrea sa mascheze ceva care l-ar incrimina. Vorbesc la modul general, principial. Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....


Cam ce-ar putea dori evreii sa mascheze?

Si cum exact isi impun evreii parerea?

Te-am mai intrebat si n-ai raspuns: cum s-a manifestat presiunea financiara, morala etc despre care vorbeai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....


Cam ce-ar putea dori evreii sa mascheze?

Si cum exact isi impun evreii parerea?

Te-am mai intrebat si n-ai raspuns: cum s-a manifestat presiunea financiara, morala etc despre care vorbeai?


Pai nu stiu intreb si eu. Inca nu sunt lamurit de ce au fost alungati, ucisi in toate epocile peste tot. Nu poate fi o sminteala globala. Trebuie sa existe o explicatie logica. Pana luni cand o sa intru din nou...poate ma lamuriti si pe mine. Merci.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Aka , este necesara impunerea din afara in cazurile astea extreme. Lumea in care traim este o lume imperfecta. E mai putin rau dublul standard decat libertatea de a a nega Holocaustul. Pur si simplu.


Sabina nici o impunere nu este necesara niciodata. Daca cineva isi impune parerea e susceptibil ca vrea sa mascheze ceva care l-ar incrimina. Vorbesc la modul general, principial. Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Este foarte interesant cum interpretezi tu. De ce nu-i intrebi direct pe evrei, ti-e rusine?
Cred ca ar fi infinit mai simplu pentru toate persoanele participante la discutie daca ai spune pe sleau ce ai de zis, deocamdata ne invartim in jurul cozii. Ziceai ca esti baiat mare si poti duce multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....


Cam ce-ar putea dori evreii sa mascheze?

Si cum exact isi impun evreii parerea?

Te-am mai intrebat si n-ai raspuns: cum s-a manifestat presiunea financiara, morala etc despre care vorbeai?


Pai nu stiu intreb si eu. Inca nu sunt lamurit de ce au fost alungati, ucisi in toate epocile peste tot. Nu poate fi o sminteala globala. Trebuie sa existe o explicatie logica. Pana luni cand o sa intru din nou...poate ma lamuriti si pe mine. Merci.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Aka, tu, istoric, te intrebi asta??? Ce sa mai zic de nea Vasile agricultorul atunci? N-ai nicio varianta de raspuns, chiar asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....


Cam ce-ar putea dori evreii sa mascheze?

Si cum exact isi impun evreii parerea?

Te-am mai intrebat si n-ai raspuns: cum s-a manifestat presiunea financiara, morala etc despre care vorbeai?


Pai nu stiu intreb si eu. Inca nu sunt lamurit de ce au fost alungati, ucisi in toate epocile peste tot. Nu poate fi o sminteala globala. Trebuie sa existe o explicatie logica. Pana luni cand o sa intru din nou...poate ma lamuriti si pe mine. Merci.




AkaManah, ce legatura exista intre prigoana de doua mii de ani si incercarea de a masca ceva?

De lamurit, trebuie sa ne lamuresti tu.

Eu sunt datoare fata de mine insami sa inteleg daca te-am judecat gresit. Pana acum n-am vazut nimic care sa-mi infirme parerea initiala. Sincera sa fiu, nu ma bucur deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:


Aka, tu, istoric, te intrebi asta??? Ce sa mai zic de nea Vasile agricultorul atunci? N-ai nicio varianta de raspuns, chiar asa?



Mai nu am nici un raspuns. Cred ca pe nea Vasile il doare in cot atata timp cat vre-un evreu nu ii ia carnatii din afumatoare.
In plus va intreb si eu pe voi.Imi sunteti datori. Toata saptamana v-am raspuns.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Vad ca e momentul pentru o redefinire a discutiei noastre (care are loc pe multe planuri):

1. AkaManah (nu pot sa-ti prescurtez numele caci stiu ce inseamna integral dar nu are sens pentru mine scurtat :), intrebarile mele au venit din afirmatia ta (citez din memorie): "de ca sa ne punem cenusa in cap fortati de americani, de ce sa fie Antonescu executat ca un criminal"? N-am inteles atunci care este opinia ta despre condamnarea lui Antonescu (sau Petain, ca sa nu fie rusii in discutie) pentru crime de razboi. Daca esti de acord ca e vinovat de genocid, atunci ce anume ne-au impus americanii? ceva ce credem si noi, oricum? - asta a fost intrebarea mea. Acum ti-ai explicat pozitia si pentru mine e suficient - nu mai am nimic de adaugat pe linia respectiva.

2. Spuneam ca sunt multe alte directii in care se poate dezvolta propunerea lui AkaManah de a re-analiza critic anumite parti din istorie. Sunt un sustinator entuziast al detasarii de ideologie. Dar aici nu stiu la care dintre diferitele dezbateri va referiti, tu si Mihaelka: despre anti-semitism in Romania? despre relatia dintre crestinism/biserici crestine si anti-semitism? despre sursele comunismului in Romania? Sunt bucuros sa formulez un punct de dezbatere in fiecare dintre ele.

3. Despre comentariile referitoare la alte masacre din istorie: exista o pozitie publica activa in tarile din vest despre toate cazurile de genocid cunoscute (citez din memorie, orice omisiune este complet involuntara): genocidul armean; cel din Ucraina; cel din China; cel din Chile, cel din Argentina; genocidurile lui Stalin impotriva: populatiei URSS in general, in Cecenia in particular; genocidul din Cambodia; din Somalia, Etiopia, Congo; cel din Tibet. Nu in ultimul rand, genocidul impotriva aborigenilor din America (Nord si Sud) sau Australia. Organizatii precum Amnesty International promoveaza sensibilitate despre toate aceste evenimente, precum si despre Holocaust. E vina evreilor ca petrec mai mult timp vorbind despre Holocaust decat celelalte? Poate ca e de inteles? Ar mai trebui notat ca Elie Wiesel a fost criticat de alt evreu, Norman Finkelstein (ambele familii ale parintilor lui au fost exterminate in Holocaust), in cartea The Holocaust Industry, pentru o atitudine exagerata. Cititi daca nu stiati de aceasta perspectiva.

4. Din postarile recente, constat ca directia naturala a discutiei este analiza istorica a anti-semitismului. Recunosc ca am si eu o lista de intrebari pentru AkaManah, similare cu cele de mai sus pe pagina asta. Nu ar trebui sa ia mult timp sa ne explici perceptia ta, AkaManah, chiar daca este "ne-informata" asa cum spui. Suntem foarte interesati, dupa cum vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

beren, deocamdata eu vreau sa inteleg ce spune AkaManah atunci cand emite sentinte de tipul 'Nimic nu trebuie impus niciodata' urmate imediat de innuendos de tipul 'oare au evreii ceva de ascuns? hm...'.

Vreau sa inteleg legatura pe care o face el intre persecutarea evreilor si dorinta acelorasi evrei de a masca ceva.

Dupa care sunt gata sa discut despre istoria antisemitismului.

AkaManah, nimeni nu ti-e dator cu nimic. E topicul deschis de tine, cu titlul dat de tine, cu datele prezentate de tine, cu marturisirea ca esti istoric. Daca eu deschid un topic de language acquisition (presupunand prin absurd ca cineva ar fi interesat de asa ceva), sunt gata sa raspund la toate intrebarile.
Daca cineva are intrebari, exista (cel putin) doua posibilitati: zic 'nu stiu' sau raspund la intrebare. Daca recurg la prima posibilitate, in niciun caz nu arunc fumigene dupa care ma fac ca ploua si-i intreb pe altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Aka , este necesara impunerea din afara in cazurile astea extreme. Lumea in care traim este o lume imperfecta. E mai putin rau dublul standard decat libertatea de a a nega Holocaustul. Pur si simplu.


Sabina nici o impunere nu este necesara niciodata. Daca cineva isi impune parerea e susceptibil ca vrea sa mascheze ceva care l-ar incrimina. Vorbesc la modul general, principial. Oare evreii ar dori sa mascheze ceva? Hmmm....

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



AkaManah, eu cand te-am intrebat putin mai inainte daca ti-ai luat notite, sa stii ca nu am glumit :).
Xeno a zis in 10 randuri ceea ce tu mosmondit in 20 de pagini, punand laolalta articole din Timpul, Antonescu-good boy, arendasi nemilosi ucisi de cazaci cu simtul dreptatii, evrei ne-productivi si ne-contructivi, dar sanatosi si curati in schimb [omulet ce se ia cu mainile de cap]. In plus, ne-ai si facut pe unii dintre noi sa credem ca ti se invart antisemitisme prin cap.
Degeaba ti-ai dat intalnire in iad cu Xeno, daca (dovedesti acum ca) n-ai inteles nimic din ce a scris el.
Ar mai fi si alte cauze in afara de ce tocmai a spus, probabil ca va reveni si va mai trata in vreo maxim 5 randuri ce a mai ramas.


Xeno, tu ai in rucsac tribunalul clopoteilor? Si-a facut simtita prezenta 'au ba? :))))


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput