Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *71*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

carina, si noi avem dermatita atopica. DIn pacate, probabil ti-a spus pediatra, nu se trateaza. Trebuie avuta mare grija la produsele cu care speli, creia o pauzasti copilul. Trebuie avuta grija la umiditatea/caldura din casa etc. Si cel mai important trebuie avut grija la ce-i dai sa manance. EXCLUS alimente alergene gen capsuni, kiwi, (banane), alune etc . Bine, nu e cazul acum, dar daca o alaptezi ai grija ce papi tu.
DEspre creme, eu am incercat si cu cortizon o zi pana sa citesc pe net despre el (la recomandarea drei de la urgente la la gomoiu) si i-a trecut imediat. I-au reaparut si am dat cu Atoderm de la Bioderma si nu a avut niciun efect, am incercat cu Cicabio tot de la ei, nici la el (au trecut doar cele de pe spate, maini si picioare, cele de pe fata nu). Pediatra mi-a recomandat si mie Trixera si urmeaza sa incerc si pe asta.
FEtele de anul cu bebei care au DA, mi-au recomandat Sebamed toata gama spalat/cremuit ca cica ar fi cea mai buna. Crema si produsele de spalat trebuie inlocuite dupa 6 luni pt ca isi pierd efectul. LE rulezi si tu.
Din pacate DA poate sa treaca de la sine pana la 3 ani sau se poate chinui cu ea toata viata... e trist dar din pacate asta este si trebuie sa te obisnuiesti cu asta. Ideea e ca se poate tine in frau. Mai nasol e ca pe ei ii deranjeaza. E mai nasol toamna si iarna, vara se estompeaza sau dispar de tot.
EU sper sa nu fie totusi DA la voi. MErgi si la un dermatolog, poate cine stie.

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

selene ce fete face micuta Ebru..e o scumpå si o finuta cum papa ea.Al meu cand ii dau papa are si in urechi mancare

x_ggg ce scump e baiatul tau.E un grasunel.Så iti tråiascå!

Si eu ma bucur ca iuliapapusa si luta ei sunt bine.

Raluk imi pare reu de problema cu pårul dar..så stii ca imi place de mor cum iti sta cu pårul scurt

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Carina si Andreas a avut dermatita atopica intr-o forma urata, era zgariat pe fata de parca se luptase cu 3 pisici, se scarpina de nu putea sa doarma.Am schimbat tot din casa, perdele lenjerii sapunuri, parfumul meu, flori, plante din ghiveci aspiratorul etc. era sa schimb si tzara,plus vizitele la doctor.Pana la urma o doctorita dermatolog desteapta mi-a spus sa ii schimb laptele cu o forma hipoalergenica si a trecut intr-o sapt.Stai linistita, ca se trateaza si trece.

Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Iulika, multumim..nu e chiar grasutz, e mai mult bolfos...are cu cine semana... Mai avem pana sa il ajungem pe Bruculica.
Stiu ca s-a mai discutat, dar sa sintetizam: pt un bebe constipat, care nu face kk cate 5 zile, caruia i-am dat lassbaby, suc de pere, de mere, de mandarina, mancat mami fructe gen kiwi, mandarine, mere...ce facem pt asa un bebelus sa ii usuram tranzitia?? Azi, de disperare, i-m cumparat o microclisma, un fel de supozitor lichid, pt ca supozitoarele clasice cu glicerina le dadea afara imediat fara kk...dupa microclisma a iesit destul de tare, dar nu f mult si am bagat un pic si termometrul ca sa il ajut...si a reusit sa faca destul de bine... dar nu pot folosi chestia asta mereu...
Apa nu vrea, ceai nici nu se pune pb, am incercat sa ii dau ceai de musetel, a vomitat, i-am dat baby drink, ala i-a placut 2-3 zile si gata.... ce sa fac?? In momente ca cele de dimineata cand urla ca nu putea face, le invidiam un pic pe fetele care se plangeau de diaree...

--------------------------------------------
Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui vik-cj

fetele.

Vai Selen ce dulce e Ebruska...cum papa ea! iti vine sa o maninci cat e de scumpa!

Si Mihaela tot am vrut sa iti spun ce deosebit este Joshua..."bebe de Neckermann" cum se zice pe la noi....

Danutza condoleante.

Carina...si a mea mamarutza a facut bubite de la sailva in exces pe barba, pediatra tot asa mi-a recomandat tot felul de creme cu cortizon si nu am vrut sa ii urmez sfatul (cortizonul in timp duce la necrozarea tesutului) asa ca am inceput sa o tratez cu Atoderm de la Bioderma (pe care eu o folosesc ca si crema de corp/miini) si vad ca s-au estompat. Sper sa iti foloseasca. Despre Trixera am auzit lucruri bune, e un dermatocosmetic recomandat frecvent. Sper sa treaca. Asteapta 3-4 zile sa vezi efectul.

Noi azi in capitolul diversificare incercam un pic de suc de mandarina. Sa vedem daca ne place gustul...

de printesa mica Isabela Maria - 15 septembrie 2009
Isabela


Multumesc O sa continui tratamentul si sepr dinn suflet sa isi faca efect ca imi da o stare prihica asa de proasta de nu mai pot. Mie si asa de mila de ea cand o vad asa de rosie si doctora zicea ca are si mancarime. Si am gasit pe net ca poate fi si motiv de somn prost (asa ca atunci asta ar putea fi cauza problemelor noastre)

Carina de scumpete de Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

Happy Valentine's Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

X_ggg nu stiu ce så iti spun ca eu nu am probleme cu el si nici nu am avut vreodata in ceea ce priveste constipatia.Acum de cand cu diversificarea imi face chiar si de 2 ori si nu placintele ci carnati adevarati.

Dar aici mi-a spus preventiv ca daca ar avea probleme cu constipatia de la 4 luni så ii dau cate 2-3 lingurite piure de prune uscate...Cica e o minune pireul asta pt copiii constipati aici, acum nu stie ce så spun , am borcanelul cumpårat nedesfacut nu l-am folosit pt ca nu a fost cazul.

www.webshots.com/user/IulikaB" target="_blank">POZE

Iuliana, Cea mai Fercitå de Bruce Nicholas (14.08.2009)

Bruce, minunea noastrå

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suede spune:

Multumim Selen!
Si voi la fel ,v-am vazut papand,ce sa mai,fetita mare de acum.

Laura fericita de puiut scump norocos Mihnea Costin 12.10.2009

FEBRUARIE:
http://family.webshots.com/album/576696699yHysnI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

carina, eu pt dermatita atopica, nu f grava, ii dau putzei cu ochi cu Stelatopia de la mustela. la noi a functionat perfect, dar asa cum am zis...nu e f grav..

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Buna seara!

Am iesit si eu din casa dupa nu stiu cate zile si am ramas socata, ce zapada, cred ca avea un metru, offf, ce greu se va topi.

Am fost la vaccin, a plans putin. Doctorita a spus ca a crescut bine, ne-a spus sa incepem diversificarea la 5 luni (de fapt asa ne spusese de la inceput) cu supa, apoi piure de legume si suc de fructe. Acum nu mai stiu cum o fi bine , a spus fara banana si citrice. Iar carne sa-i dam pe la 6 luni.

Am vazut-o azi pe Emma, ptiu, asa dulce era, ce m-as fi jucat cu ea, nu am putut sta ca eram cu toata gasca, iar Alex azi a fost un pic plangacios. Cristina acum esti la eco, sper sa fie bine!

Fragutza nu am reusit sa-l plimb in sling, am incercat, dar nu statea prea bine, nu prea m-am descurcat, el e si foarte energic, poate voi avea mai multe sanse la 6 luni cand il voi tine pe sold. Voi incerca sa-mi conefctioez un baby nest, dar nu stiu cand voi ajunge sa iau material, de fapt nu stiu unde as putea gasi. Eu cand spun materiale ma gandesc la Obor, dar poate gasesc undeva mai aproape.

Kemsy pentru pielea capsorului doctorita mi-a dat o reteta pe care sa mi-o prepare in farmacie, daca va avea efect, vrei sa-ti dau reteta?

Ioanna super poza in care micul Carol ia o gustarica lemnoasa.

Selen cum papa Ebruska draga.

Raluk sa-ti fie de bine! Te prinde noua tunsoare! Dar tot nu-mi vine sa cred ca te-ai tuns, acum nu mai are Alexutu de ce sa se prinda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

angelli , uite ca eu pe asta nu am incercat-o. Desi imi zisese fina mea ca nepotelul ei avea la fel ca al meu si tot asa a scapat cu lapte hipoalergenic. SI de atunci nu a mai facut. Stiu ca si kawa a mai spus la un mom dat ca Josh a avut ceva intoleranta la proteinele din lapte. EU ca toanta am mers pe spusele pediatrei si a drei de la gomoiu. Ambele mi-au zis ca nu are rost sa merg la dermatolog ca ala nu are ce sa imi spuna in plus fata de ce mi-au spus ele. Si eu proasta le-am crezut pe cuvant . Apoi am citit pe net ce inseamna, am mai vorbit si cu fetele de anul trecut care se confrunta cu problema si care au fost la dermato si tot asa le-a spus sa aibe grija dar niciuneia nu i s-a spus sa dea lapte hipoalergenic....
O sa incerc sa va pun niste poze sa vedeti cum arata ale lui DRagos, chiar sunt curioasa daca sunt la fel. Noi avem pe fata, preponderent pe frunte si sprancene, in spatele urechilor, la cutele de la gat, pe piept si pe cap. Am avut pe spate lombar care au trecut, pe umar si brat si pe pulpele superioare de la picioare care nu mai sunt.

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput