Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salutare dragelor,

uite ca fac ce fac si revin aici, sa mai zic o vorba.
Beatrice, imi pare tare rau sa aud ca ai dureri. Poate nu esti singura, or mai fi spus-o si altele...stiu, e nasol. La mine durerile s-au ameliorat f.mult dupa prima operatie, facuta in Romania, in 2000.

Iti recomand extract din mladite de zmeur, de la NaturaPlant. Eu luam zilnic, dimineata si seara, cate 25 picaturi dizolvate in putina apa, cu un sfert de ora inainte de masa. Nu au cum sa faca rau, nu ai nevoie de reteta de la medic pt ele,sunt naturiste si calmeaza durerile. Altii recomanda sa le iei cu cateva zile inainte de inceperea ciclului...si apoi si pe perioada lui (cate picaturi, nu stiu).Incearca si vezi ce efect au, la mine a fost vizibil: am avut si luni complet fara dureri, ba mai mult...si starea respectiva de inflamatie a vulvei sau altora "prin zona" disparuse, deci nici un pic de disconfort!.

Pt fetele care au nevoie de o echografie facuta si interpretata ca lumea, resomand cu caldura dr.Iosup. Nu stiu unde mai lucreaza acum, ultima oara era la CM Unirii. Este un imagist f.bun, parere confirmata si de alti medici, care i-au vazut ecografiile si mai ales raportul...ca ala e mai imp.Daca va duceti la el cereti o echo pelviana, ca aia abdominala e mai scumpa.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Incerc azi sa ajung si la Tutunaru, dar nu stiu daca voi reusi, insa cu siguranta voi ajunge la Plafar. Panseluta, mersi mult!Cum zicea Lucialu candva:"As manca si c-c-t, numai sa nu mai revina durerile!" Dupa ce ca sunt infertila, mai am si durerile astea nenorcite. anul trecut ajunsesera sa fie parte din mineIn timp, iti pot afecta si relatia. Aseara m-a gasit sotul plangand, nu mai puteam!In loc sa-l intampine sotia cu bratele deschise, zambitoare, mai vine acasa si are parte de alte probleme.Doamne, cati bani dau la doctori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Spune ti mi va rog daca in endometrioza pot aparea sangerari anormale ? De ex in ziua 6 dupa ovulatie?
NU mi s a mai intamplat niciodata pana acum, nu mi a spus nimeni clar ca am endometrioza, dar incep sa mi identific cat mai multe simptome nenorocite.
Pupici!!!

Dumnezeu ne va ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

FETELOOOOORRRRRR!!!!!!!!!!!!
va rog sa ma ajutati cu sfaturi.nu mai pot imi este fooooooarteeee raaaaauuuu de la diphe.luni dimi am facut prima injectie ciclul inca nu s-a oprit dar am o ameteala fffffff mare cu dureri mari de cap si simt ca mi se taie respriratia.astea dureaza cam 30min pe zi.

si la voi a fost la fel?????sau sunt de dus la nebuni????
nu mai pot...m am saturat.....asa o sa ma tina pana termin tratamentul????
plzzzzz sfaturiiiii
puuuuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Dana, se pare ca depinde de organism, eu una mi-as dori sa fac in continuare tratamentul cu diphereline numai sa nu mai am durerile de endometrioza. Pare ca eu sunt de la nebuni in acest caz....cat priveste faptul ca tot vine CM, nsh ce sa zic, poate se pricep mai bine alte fete de aici sa te sfatuiasca. Suna medicul si spune-i!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Va pupesc iubitele!
Panseluta sa stii ca tot te-am urmarit cand ai anuntat ca faci FIV iar si m-am bucurat mult de vestea ca e BB pe drum.FElicitari si sa ai sarcina usoara si frumoasa, cu BBic sanatos!Sa ai grija de tine si de burtica.
Nu reusesc deloc sa mai scriu...sunt ft obosita, suntem amandoi zombi.Pupa e vesela si la fel de dependenta de tzitza ei.Am inceput sa-i dau sa pape si ne chinuim de numa ca nu vrea si pace decat tzitza.
Maduta mea tu ce mai zici?Imi pare rau ca nu pot efectiv sa stau si eu pe aici cu voi, mi-ar prinde tare bine si mie, la sufletel si creierasi.
Boo ai incercat extractele de zmeur si de mur pt chist?Si Mastodynonul? Astea functionale se duc si asa.Acum tu zici si de hidrosalpinx...sper sa nu ai, cum palarie l-ai fi putut avea pe Alexut?Eu am scapat de chistul ala de 6 tzanti cu homeopate, ca eram buna de praznic dupa spusele a doi dr-i daca nu ma cutitauSanatate la amandoi bolnaviorii!
Ioana tot am vrut sa-ti dau pm, dar pas!Mai incerc sa vad cand pot intra sa scriu.
Beatrice offffffff.Nu esti infertila,scoate-ti asta din cap.Avem niscaiva probleme cu traficul berzelor.Cat despre dureri...ce sa spun?Curaj si putere!Am un gand mic de tot ascuns, ca daca nu am avut endo in grad avansat, poate acum cu pauza de rusi atat de lunga si perfect natural(ca alaptez des ca asa vrea pupa)voi scapa si de dureri.
Bun venit fetelor noi si va doresc sanatate si BBei!
Dana sa iei suplient de magneziu/Magne B6 si calciu pe perioada cu injectiile.
Vasilasanita dc e in a 6 zi dupa ovu poate sa fie nidare.Ai grija de tine si fii calma.Ca poate e un BBlac pe drum.Da, pot aparea sangerari anormale in endometrioza.
Va pupam!Ma duc ca s-a tezit iar mandra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna!!!
eu deja am inceput sa iau calciu cu magneziu si vitamina d3 si m-am gandit ca raul ar putea fi de la el dar.....nu cred....mairepede este de la diphe.
azi dimi s-a oprit si la mine cm si acum sa vedem ce rauri mai urmeaza azi....
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

buna , fetelor. sunt noua pe forum , nu am fost diagnosticta (inca!) cu endometrioaza dar ma suspectez...menstruatii dureroase, spotting cateva zile inainte ciclu, si cel mai rau infertilitate. Probabil voi face lunile urmatoare o laparo sa lamuresc problema , mai ales ca urmeaza cel de-al 3-lea Fiv ...Deocamdata poate ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: endometrioza poate provoca acumulare de lichid in spatiul retrouterin( sacul lui Douglas)? Eu la toate ecografiile am acest lichid in spatiul retouterin, ( e prezent de regula dupa ovulatie si provine de la foliculul spart, DAR EU NU OVULEZ!). Medicii nu m-au lamurit de unde provine, dar eu suspectez o endometrioza; e posibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Da, adijo. Mie medicul mi-a spus ca lichidul in sac Douglas (si mie imi apare mereu) poate fi de la endometrioza. Pe de alta parte am inteles ca nu reprezinta o chestie grava acest lichid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna fetele,

Sper sa reusesc sa duc mesajul pana la capat...cu 2 pici nu prea e timp de forumeala, acum a inceput o perioada cam grea cu colicii care ne dau batai de cap toata ziulica, pana acum avea crizele doar seara, ziua papa si somn, avea timp de Natalia sa ma joc cu ea, ufff, ieri am stat cu el in brate si atarnat de tzitzi non stop, imi era tare mila de Natalia, sper sa se faca si vremea mai frumoasa sa stam mai mult pe afara.
Poze sunt la semnatura mea, sunt si poze cu Tudor si poze cu printesa care a implinit sambata 2 anisori

Am vazut multe fete noi pe aici, imi pare rau ca au aceasta boala, dar cum eu sunt un caz concret ca se poate, mut curaj fetelor si multa speranta in DD
Lucicule si mie mi-e dor sa stau la povesti cu fetele, ai avut dreptate sa nasc tot natural, a fost mult mai bine de data asta, m-am refacut ffff repede, acum astept sa merg la control sa vad daca e ok pe acolo. Pup printesa mica, nu o forta cu mancarica, fiecare copil are ritmul lui, daca vrea laptic mai bine asta e, da-i laptic.

Panseluta felicitari si sarcina usoara

Boo n-am citit e bine, te pregatesti pt laparo? Bafta multa si sanatate multa lui bb Alex. Tu ii dai lui Alex ulei din ficat de cod? E bun si pt imunitate.

Ioana s-ti traiasca nepotica, sa fie sanatoasa! Tu ce mai faci iubita?

Ralu stiu cum este in constructii, am una bucata sot fara lucrari in perioada asta, e tare tare greu, sper sa se indrepte un poic situatia din primavara. Spor la treaba pt bb2, daca o sa ai si ajutor nu e mai greu ca pana acum din punctul meu de vedere.

Fete va pup pe toate, mai intru cand mai ma lasa piticii, va puuuup

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de Natalia Maria 20.02.2008 si de Tudor Mario 21.01.2010

prietene DC .

Mergi la inceput