Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Buna seara dragele,

Intru si eu rapid sa va dau o unda de speranta. Eu am ramas natural dupa descoperirea endometriozei. Nu stiu ce grad a fost, stiu doar ca doct mi-a spus, citez "ai fost plina". Deci probabil a fost de rau.
Am urmat trat cu Diphe, 3 luni apoi am asteptat ceva timp venirea CM-ului, in total a durat vreo 6 luni. Am avut un CM dupa menopauza provocata si apoi gata, am ramas insarcinata.

Acum ma inscriu in lupta pt bb2. Nu stiu cat de greu va fi, sper sa nu mi se fi refacut endometrioza.Am alaptat 1 an si 1 luna. Doct spunea cu cat alaptez mai mult cu atat am sanse sa nu mi se refaca endo.Practic am 2 luni de cand am intarcat fata. 2 luni de incercari fara nici un rezultat.Eu sper ca va fi bine si de data asta.

Mentionez ca nu mai am durerile alea infioratoare la venirea CM-ului, numai niste dureri de mijloc.

Va urez succes si sa auzim de cat mai multe gravidute.

O seara buna.


Fericita mamica de Lorena Elena 07.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

da, Alina, normal ca guvernatii nostri nu-s preocupati de natalitate, atata timp cat suntem prima tzara care a adoptat Codex Alimentarius si noi acceptam resemnati acest lucru.

Continua sa ma doara din ce in ce mai rau ovarele si uterul. La ultima eco de luna asta endometrul era de 10 si mi-e frica ca poate nu s-a spart.Am fost la Medlife la o doctora (pt ca nu am avut timp sa ajung la dr meu)si dupa ce dai o caruta de bani, zice: S-AR PAREA ca incepi sa ovulezi"
Imi venea sa-i zic :"Daca vi SE PARE, n-ar fi mai bine sa-mi returnati banii?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

blahblah spune-mi te rog, tu cum iei AC? Cu sau fara pauza de 7 zile? Eu le-am luat cu pauza pentru ca nu mi-a zis altfel dr. dupa operatie, insa pe net am citit ca trebuie luate fara...m am cam speriat si acum ma tot gandesc ca poate degeaba le-am luat ... Si apropo, eu am aceleasi dureri si la ovulatie si la ciclu..ca inainte de operatie. Bun, ale mele au fost si sunt suportabile..relativ normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

tierry: Imediat dupa operatie am luat Yasmin cu pauza 7 zile pentru ca atunci cand am incercat fara, aveam hemoragii permanent, nu s-au oprit vreo 2 luni... Dupa 2 luni am renuntat eu... Am luat cu pauza in total aproape un an jumatate. Nu se refacuse endometrioza. Problema a reaparut abia dupa 8 luni de ciclu natural. Pana atunci am fost fara dureri.

Acum, din sept. de cand asteptam programarea de ICSI le iau fara pauza pt ca a insistat dr. Si cam de prin ianuarie am iar hemoragie permanent, dar usor. Am inceput sa iau si fier pt ca mi se pare cam mult sange pierdut :P E enervant, dar nu am ce face. Mai bine asa u pic de spotting decat durerile alea sinistre fara AC.

beatrice: endometrul nu se poate "sparge", nu prea am inteles ce ai vrut sa spui. Iar 10 e ok, in ce zi de ciclu erai? Cel mai mare pe care l-am avut a fost de 25 in ziua 25 si atunci s-a ingrijorat ginecoloaga, pana atunci, de ex. la 18mm, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

Blahblah, am si eu o nedumerire...Decat sa sangerezi non-stop, nu e mai bine sa faci pauza de 7 zile? Si eu am incercat fara pauza si la o luna jumatate incepeam sa sangerez. Cred ca endometrul trebuie si el sa se elimine cand celulele imbatranesc. Si eu m-am gandit ca e mai "natural" cu pauza de 7 zile.
Pup toate fetele si felicitari gravidutzelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nike974 spune:

poate va ajuta

avocado- fructul uterului

fac o cura cu avocado de ani de zile.stiti ca sunt in 2 luni si jumatate insarcinata si uterul meu,fibromatos, ovare polichistice, endometrita.......toate sunt perfecte. vara, 2 ani al rand am facut cura marina:stat pe plaja la propriu,cu cortul, bai de soare, bai in amre.eu merg la Vadu, la sud de Gura Portita si la nord de Navodari, unde e poluare f putina.

revenind la avocado, da,e adevarat.
haideti sa va dau reteta delicioasa, sanatoasa si de post:

se ia doar avocado copt.trebuie sa fie un pic moale la atingere,daca e tare nu e ok.trebuie sa il lasati cca 4-5 zile undeva, pe un dulap in bucatarie, unde e f cald.

se cojeste cu aparatul cu care curatm cartofii,se taie cubulete.la doua avocado punem zeama de la o lamaie, sare, un varf de cutit de piper.amestecam si lasam sa stea cca 10 min,amestecand din cand in cand.punem apoi 3 linguri de ulei de masline.mai amestecam si gata.
e extraordinara.puteti consuma cu cartofi sau cu ce vreti voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

ufff, am dureri din ce in ce mai mari de ovare, primele de acest gen de la operatie.Am abia 3 luni de la revenirea CM. Nu mai vreau ecografie, ca ar fi a treia pe luna aceasta.
Eu una nu pot lua AC pt ca am displazie mamara si imi sunt interzise. Mi se daduse Orgametril, dar asa nu-l suportam!!!!

Multumim mult pt reteta de avocado. Ma gandeam sa tin si eu in saptamana patimilor, regimul Oshawa, cu taratze, dar nsh dk voi reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Revin: de cate ori pe saptamana consumi avocado?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Ma mai primiti si pe mine? N-am mai avut timp sa scriu si in ultima vreme nici sa citesc. Acum au plecat si parintii mei si am ramas singura, asa ca e greu tare dar ne descurcam cumva. Sophia e mai bine acum, la inceput am avut probleme cu ea ca are reflux si nu prea doarmea noaptea, dar acum ia tratament si e ok. Rebecca e cam geloasa dar incepe si ea sa fie mai intelegatoare si nu mai face asa multe crize.

Pt cine intreba de cele care au reusit, daca a fost natural sau nu, eu am ramas natural, de doua ori, ambele la prima incercare, si asta dupa endometrioza de gradul 4. Am luat AC cand alaptam pe Rebecca si nu am avut ciclu decat dupa un an,iar atunci la primul ciclu am si ramas gravida. Deci eu sunt convinsa ca e bine sa luam AC in cazul nostru, o sa iau din nou. Si eu le luam fara intrerupere, e bazat numai pe progesteron, se numeste Micronor aici, nu am avut nici o problema de la el.

Boo imi pare rau ca trebuie sa faci laparo din nou, iti tin pumni sa fie bine si dupa aia bafta la FIV.

Panselutza felicitari si sarcina usoara, fara probleme!

Va pup si mai incerc sa va mai citesc cand am timp, cu scrisul e mai greu. Va urez bafta si cat mai multe vesti bune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Wow, Monica ce fain de tine! Sa-ti traiasca fetele!

La mine e a doua luna de incercari dupa intreruperea de AC de dupa operatie si nimic inca . Insa, din ce zici tu, se poate nu trebuie sa ne pierdem speranta...Oricum anul asta eu am zis ca ma dau si peste cap si tot tre sa fac un bebe. Daca pana acum nu eram asa convinsa, acum nu stiu ce m-a apucat..dar imi doresc de nu mai pot... Sper sa reusesc!

Mergi la inceput