Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

beatrice , nu te speria ..si spunei de endo de bebe si de injectii ,poate este o reactie adversa la dipehe...si eu am fost la endocrinologie ca nu-mi mai venea si mare ajutor n-am primit m-am linistit si mi-a revenit cm , iar acum cica sunt super pt bebe din cat se vede la eco...nu stiu ce sa va zic dar eu am inceput iarasi sa am un optimism exagerat si cred ca tot infloreste....ceea ce va doresc si voua sa aveti parte de primavara in suflet....

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

Nu e cazul sa va speriati, dar nici sa asteptati degeaba. Iar faptul ca fiecare spune altceva e un lucru absolut obisnuit in materie de fertilitate. Din cauza asta e necesar sa gandesti si tu alaturi de medic si sa te informezi si sa l tragi de maneca sau sa l schimbi, daca vezi ca nu e "pe faza". La fel, multe studii se bat cap in cap, e necesar sa te uiti la ele si sa vezi care e mai solid. Sigur, la urma urmei asta e treaba doctorului, dar chiar credeti ca el are timp sa citeasca ultimele articole si sa se informeze (mai ales din Ro) cand la usa ii stau pacientele ciorchine?

Un exemplu: am fost cu sotul meu la urolog pt azoospermie si i s-a spus in fata ca nu are nici o sansa, dar nici una, ca nu a vazut doctorul in toata cariera lui un caz in care sa spuna: niciodata, dar acum asa e. Am plans, ne-am agitat, m-am informat, am facut biopsie testiculara (TESE de fapt) si acum avem "material". Daca era sa-l credem pe doctor, acum inca mai plangeam.

E important sa gasesti un doctor care nu numai sa aiba bunavointa, dar sa fie si deschis la nou si interesat de pacient. Dar chiar si atunci trebuie sa te agiti si sa te informezi.

Dar inapoi la problema cu endometrioza si IUI/IVF. De ce IVF e de preferat:

1. stimulare fara risc de recidiva a endo
2. endo (chiar operata, nu e niciodata 100% curat) are un rol toxic pt embrion/sperma si e mai greu de incercat natural/IUI, sansele sunt mai mici ca embrionul/sperma sa supravietuiasca in drumul catre uter
3. de multe ori endo infunda trompele si IUI e inutila
4. IUI dureaza foarte mult pana reuseste (daca)
5. e necesara o oarecare graba pt ca endo distruge tesutul ovarian (eu nu am stiut asta si am asteptat 2 ani pana m-am operat - m-au facut cu ou si cu otet ca am asteptat!). IN plus, in urma operatiei pe ovar, inevitabil se scoate si tesut sanatos, in asa fel incat de obicei rezerva ovariana e mult redusa in cazurile de endo
(eu am 33 de ani si rezerva mea e mai rea ca la o femeie de 40+, am AMH 0,5) In acest moment singurul meu avantaj este varsta inca relativ ok, sub 35. Daca l-as pierde si pe asta, as putea sa renunt...

Inca o chestie: endometrioza e o boala de tip autoimun, care pe masura ce trec anii poate sa antreneze pe parcurs si alte boli de tip autoimun (vezi probleme cu tiroida/Hashimoto). Cu cat astepti mai mult, cu atat se deterioreaza totul.

mai multe aici:
http://www.ivfauthority.com/2009/05/endometriosis-ivf-is-more-successful.html

Daca o femeie are endo moderata si sub 30 de ani, nici o problema, sa incerce IUI. Dar la 30+ sau chiar 34 sau endo severa, eu una nu as astepta. Bineinteles, nu sunt medic, imi spun doar opinia. :) Bafta!

Imi cer scuze daca mesajul meu pare "militant", dar nu fac decat sa povestesc greselile mele, poate altii vor proceda mai bine ca mine.

thiery pt a-l convinge pe sot, am facut eu toate testele necesare si apoi cand sa incepem IVF a fost necesara si prezenta lui la doctor care i-a explicat ca nu putem merge mai departe fara spermiograma. Sau, din experienta altora, explici ca pt el e o chestie relativ minora, pe cand daca nu o face, tu va trebui sa te supui unor teste mult mai invazive, de tip histerosalpingograma (povesteste grafic ce implica asta) etc. Poate asa intelege. Oricum e cel mai bine sa te ocupi tu de totul, de la programare la dus proba la laborator, pt ca altfel... iarasi Sfantul Asteapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Da, scuza lui e ca nu-i place cu revista, doar are nevasta acasa

Astept sa vad ce se intampla cu menstruatia luna asta si ma duc oricum la investigatii. Oricum la mine a fost foarte ciudata toata povestea cu endo, in ian. nu aveam nimic, in aprilie eram pe la urgente cu hemoragie si cu chist de 5 cm...la laparo mi-a zis ca a fost singurul focar, trompele erau ok..si mi-a curatat aderentele de la operatia veche de apendicita. Mi-a zis sa incerc 6 luni natural prima data, dupa care l-a al doilea control la 3 luni de la operatie cand eram inca pe AC mi-a zis ca sunt sanse mari sa raman natural si sa incerc cam 2 ani..acum cine sa mai inteleaga, de la 6 luni la 2 ani e ceva diferenta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_84 spune:

tierry, spune-i sotului sa se gandeasca la tine, sa lase revistele..
sunt laboratoare care accepta recoltarea acasa si apoi fugi repede si o duci, avand grija sa o tii undeva la cald sa isi mentina temperatura

Trying for a baby
http://simplujurnal.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Sapt viitoare trebuie sa-mi fac analiza de Progesteron. In a 21 si 23 zi a CM.Faza urata este ca sambata suntem la un botez in provincie si duminica trebuie sa vin in Buc sa-mi iau sange, undeva la un spital ca aceste clinici nu-s deschise, nu recolteaza duminica.Iar eu de provincia mea de unde ma trag sunt satula, cand am venit in Buc se inchinau doctorii de diagonisticele puse de ei, ba de una, ba de alta. Si vorbim de capitala de judet.
Plus ca am stat cu endometrioza cred mult si bine pana am ajuns la gradul 3.Mai urat este ca acum pe langa endometrioza ma confrunt si cu hipertiroide din cate se pare, la dr endocrinolog nu am ajuns inca, ca trebuie sa fac caruta de analize date. Sunt un pic speriata ca ma doare uterul si mijlocul, un pic si ovarele, ca atunci cand ar trebui sa-ti vina CM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

blahblah, asa mi-a zis si dr. Ron-el, ca nu intelege de ce dr din Rom recomanda IA in cazul femeilor cu endo ca e total gresit!


Sorry, dau dovada de imbatranire, mereu imi mai aduc aminte de ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

blahblah eu sunt total de acord cu tine. mi se pare ca aici in romania nu se ia cu adevarat in serios problema endometriozei, ca doctorii nu sunt foarte pregatiti in domeniul asta si nu fac decat sa te amane si sa te plimbe de la ana la caiafa aiurea in tramvai. si greseala cea mai mare in cazul nostru e sa te puna sa incerci natural cu lunile. in strainatate nu se face asa ceva, aia nu concep sa lase o femeie fara AC daca are endometrioza. Am vorbit cu 3 doctori diferiti, din tari diferite si asta e abordarea lor.
evident ca exista si cazuri fericite, nu le contest doamne fereste, dar nu stiu exact care e rata de succes totusi daca e sa vezi "the big picture"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Din pacate la noi se mai pune si problema banilor. Inteleg ca sunte printre putinele tari unde statul nu suporta deloc costurile acestei proceduri. Atat de tare ii intereseaza natalitea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_84 spune:

Eu as fi curioasa cate fete din modelele noastre de mamici cu endo au reusit natural si cate prin IA sau FIV, nu stiu daca in toate povestile lor se precizeaza si detaliul asta.

Trying for a baby
http://simplujurnal.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blahblah spune:

Trebuie sa recunosc ca toti doctorii care mi-au spus sa fac urgent IVF dupa operatie, la max. 6 luni, au fost din strainatate, si au fost destui. In Ro a durat 3-4 ani pana s-au prins ca trebuie operatie, ca pe vremea aia (2002) nu era asa usor sa faci ultrasunet (de abia aparuse Medsana). Iar cuvantul endometrioza l-am auzit abia de la nemti. Ulterior am gasit si eu articolele care spun ca sansa maxima este in rastimp de 6 luni de la operatie si scade constant cu o scadere MARE la 2 ani de la operatie. Plus ca daca nu incerci e obligatoriu tratament medicamentos de vreun fel. Iar o a doua operatie zic articolele ca nu prea ajuta. De aceea, daca v-ati operat, nu asteptati degeaba.

De aceea si eu am incercat doar vreo 8 luni natural, dupa care m-am grabit la IVF. Si uite ca din IVF a devenit ICSI si deja am sarit de intervalul de 2 ani de la operatie. Am avut endo IV si dupa ce am incercat natural cele 8 luni, am inceput sa am din nou dureri nasoale la ovulatie si la ciclu. Asa ca acum... Yasmin ma cheama iar pana la ICSI.

Beatrice, ziua 21 si 23 a ciclului, atentie, sa fie mai degraba ziua a 7-a de la ovulatie, daca ai monitorizat-o.

Iar pentru tiroida nu-ti da nimica foarte puternic, doar hormon tiroidian si ala ajuta foarte mult.

M-am uitat un pic la inceputul thread-ului si sunt ceva fete care au ramas natural, desi au endo sau au reusit cu IUI. Nu trebuie pierduta speranta, dar daca puteti face IVF, e de preferat.

Mergi la inceput