Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mda...intru si eu.
Buna dimi!
Beatrice, nici eu nu stiu exact ce sa-ti spun.Pentru ca din ce spui tu acolo nu prea mai inteleg nimik.Deci:ai un test de sarcina POZITIV.Si m-ai pierdut de aici pentru ca treaba cu tiroida sa inteleg ca o ai descoperita ft putin inainte de acest test.In mod normal lucrurile decurg cam asa la aspirante:test de sarcina pozitiv, mers la dr sau direct la laborator din proprie intitiativa si pe buzunarul propriu si se face Beta HCG, care confirma sarcina. Din panica mai ales se repeta acest test de sange la 48 de ore care trebuie sa se aprox dubleze(asta pt ca sa ne asiguram ca e totul ok in burtica/ sarcina e in uter).Poti sa sari peste testele astea, daca ai rabdare pana la 5 saptamani cand se poate vedea ceva ecografic vaginal.Indiferent ca ai ales sa faci beta inainte de 5s sau eco la 5 sapt, meri din nou la dr in jur de 6-7 sapt sa se vada inimioara samburelului.Cam pe atunci ti se dau si primele analize prenatale de facut si ti se recomanda niste chestii.La tine nu am vazut nimk din astea, spuneai ca vei merge la dr T si de-asta nu am mai spus nimik pt ca la dansul cam asta e firul, cum ti-am povestit.De unde pot sa deduc ca nu mergi la dansul?ca tu deja ai primit o tona de analize si mai mergi si la endocrinolog.OK!Dar stiu unul de altul?Pentru ca nu ai voie in cazul unei sarcini sa bagi nimic pe gura fara sa intrebi ginecologul si daca iti spune Papa de la Roma, fara acordul obstreticianului nu e voie! Tot ce iti recomanda orice alt dr decat obstreticianul tre sa fie adus la cunostinta acestuia.Nu ai voie radiografii,anestezii,etc.Si acest dr stie ca tu ai endometrioza printre altele? Intre timp iei macar acid folic(dah spuneam sa nu iei nimic..si nu sunt Papa ),dar asta e primordial ca sa eviti 2 malformatii la BB. Pt diminuarea stresului si dezvoltarea BBlului ok e bun Magne B6.Cam astea recomanda dr T.Ginecologul mai are o relevanta printre multe altele...avand endometrioza(si nu numai de-asta)poate sa constate ca ai nevoie de tratament de sustinere a sarcinii. Pt atacurile de panica:nici eu nu cred ca sunt de la tiroida(dar e o simpla parere, total neavizata)Insa cand te mai apuca poti sa iesi de urgenta la aer(capul pe fereastra undeva)sau pur si simplu cobori din autobuz.Ia apa la tine(cara o sticulta de 0.5l la tine).Baga capul intre picioare din pozitia sezanda si respira asa-vb serios.Te linisteste.Cu tensiunea poti avea probleme si in sarcina.E ok daca e mica, chiar daca ai ameteli( grija la lesinuri).Nu tre sa fie mare.Insa tre sa fii mancata si bauta la timp.Si ai voie o cafea dc te simti mai bine de la ea.S-ar putea sa fii slabita si de la sangele luat pt analize, dc spui ca a fost mult.NU uita:esti insarcinata,deci enjoy!Nu uita:esti insarcinata, deci de la hormonii de sarcina poti sa ai unele stari amplificate, emotional vorbind(eu in primele sapt eram nervoasa raaaaaaau )Nu uita:esti insarcinata deci tre sa ai grija de tine la max. si poate nu ar fi rau dupa ce faci pasii astia sa te inscrii la odiseea sarcinii(ca toate am visat sau visam sa ajungem acolo).Ca tine vor fi muuuuulte ft muuulte gravidute care vor trece prin exact sau aprox aceleasi stari si pasi de facut.Te ajuta mult chestia asta si sufleteste si informativ sa stii ce ar fi bine sa faci ac ai dileme.Si corse ca suntem si noi aici.
Boo hai sa te iti dau niste surplusuri de pupici Si sa te preamaresc pt atitud.
Of Doamne!No comment ca sa te parafrazez de acum cativa ani(!)
Maduta muuuuuuuuuulta sanatate tatalui tau!Iar tie tot binele din lume suflet frumos si bun!
Magdi iti doresc sa treci cu bine si grabnic peste perioada mai grea din viata ta!
Monica ii mai pun mere in nibler si molfaie si se mozoleste la botic.Ieri mai aveam un pic si dansam ca indienii de bucurie ca si-a mancat para cu branzica.Rabdare, rabdare, rabdare.Tu pana cand ai alaptat-o pe bandi?
Tierry iti tinem pumnii sa se crepe folicul sa sa dea drumul la un out perfect!
Ioana un pup mare!
Eu cred ca ma pregatesc sa intru in randul femeilorNu sunt Naomi si nici pubera.Ma refeream la rusi.Ieri am avut ceva semne de ovulatie,de-aia proasta.Cu dureri.Asa ca m-am facut mica si astept sa treaca doua sapt sa vad dc isi fac rusii aparitia si cum si-o fac sau o fo o raceala ceva.Nu dau detalii, dar tare ma tem ca iar vine Halloweenu la mine si arunc cu oua stricate dupa ce ca ma chinui sa le fac si pe alea.puii mei!si nu-s nici macar americanca
Fug la puiul meu, care sta ca soacra pe pozitiiZici ca ea m-a facut pe mine...da!mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Buna fetelor, n-am mai intrat demult pe topic pe aici, dar mai citesc ocazional.
Le salut pe fetele din vechea garda, lucia, felicitari pentru minunea mica, nu ai poze?, monica curajoasa cu 2 printese, cum e viata in 4?, pe boo, multa bafta la urmatorul fiv

Vreau sa o felicit si pe beatrice, am inteles ca ea e ultima graviduta, sarcina usoara si sper sa treci peste problemele aparute. Lucia te-a sfatuit bine, mergi la tutunaru, stie de problema ta cu tiroida, sint safe medicamentele pe care le iei pentru sarcina? Iti doresc sa treci cu bine peste cele 9 luni si sa te bucuri de fiecare zi de sarcina, e o minune.

panseluta, am inteles bine, si tu esti insarcinata? Daca da, sper sa nu fac vreo prostie, multe felicitari, sarcina usoara si nastere la termen si tot binele din lumele ti-l doresc.

In rest, tuturor aspirantelor le doresc mult succes, endometrioza e o boala parsiva, dar se poate invinge, sint o multime de exemple chiar aici. In perioada in care imi doream si eu un copil dar nu reuseam sa ramin insarcinata citeam toate cazurile fericite si nu-mi venea sa sper ca poate o sa mi se intimple si mie, dar faptul ca am vazut ca boala asta se poate invinge m-a ajutat sa merg mai departe.
Va doresc tuturor o primavara frumoasa



Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:


Fetelor, multam mult pt grija voastra!
Lucialu, am fost la tutunaru, facut ecografie transvaginala, mi-a dat si poza si marti merg iar, mi-a datr 22 de analize de facut. Iau si acid folic, nu-s atacuri de panica cum toata lumea vorbeste, toate cele 4 analize de sange privind tiroida au iesit, din pacate, fff. proaste, daca nu fac tratament si nu iau aceste medicamente sunt pasibila de avort spontan.Dr ginecolog stie de dr. endocrinolog si viceversa, ambii sunt la Elias.Credeti-ma ca nu stiu altceva decat casa-serviciu-doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Astfel, hipertiroidia netratata in sarcina prezinta pentru mama risc de:

* preeclampsie;
* insuficienta cardiaca;
* dezlipire de placenta
* infectii si hemoragii postpartum;
* anemie;
* avort spontan.


Pentru fat riscurile care pot aparea sunt:

* nastere prematura;
* moarte fetala;
* tireotoxicoza fetala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Turturica bine ai revenit!Si tu esti gravi,nu? Cum merge sarcina?Pupici leutzei tale, e nascuta exact in ziua cand aveam noi DPN,dar cu un an inaintea noastra.Multam de urari si voi sa fiti santoase!Nu am mai pus poze.Lasa ca nici tu nu mi-ai aratat nimicnici un degetel.
Beatrice nah ca mai vii de acasa.Deci esti controlata si paracontrolata.Beatrice acum nu mai ai decat sa te inarmezi cu rabdare si sa ai incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine.Cam tot ce depindea de tine faci.Insa trebuie sa te linistesti,sa-ti impui asta.Stai tu cu tine si burtica ta in patut cand esti acasa,mangai-o si vorbeste cu ea sau pur si simplu stai in zeama ta, cum ii zisa.Imi pare rau ca treci prin atatea probleme de sanatate,dar tre sa ai incredere.Tii minte cand ai inceput sa ne scrii...ca ai endo si ca nu te mai mariti?si ca nu poti face BB ca nu esti maritata si ca ai endo?si acum esti si maritata si cu burticaCiteste chestii pentru gravidute, fa ce stii tu ca iti place,dezmearda-te...mai putin bai fierbinti, citeste depsre bblaci.E o perioada grea,dar frumoasa si asa e viata. Doar pt asta te-ai zbatut.Fii un pic mai optimista.Riscuri sunt si pt o gravi fara nici o problema de sanatate, Dumnezeu stie de ce. Si nu am spus ca ai atacuri de panica din senin,dar sigur toate motivele de ingrijorare si orice alte stari motivate ai avea sunt mai acutizate acum.Si asta e un adevar.Nici eu nu ma enervam din senin,doar ca simteam tot mai exacerbat. Si ma scotea din tzatzani dc al meu imi spunea verde in fata ca de la sarcina mi se trageMai tarziu ai sa vezi ca s-ar putea sa plangi din nimicuri si e ok, sarcina isi face simtita prezenta tot mai mult, cu fiecare saptamana,zi trecuta.Va fi bine si ai grija de voi!
ies ca tre sa stau cu pupeta, ca am reclamatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

da, Lucialu, imi amintesc de toate cele!
Mi-am cumparat si carti de sarcina!
Oricum e o minune, ca avand si endometrioza si hipertiroidie, practic scria pe mine infertilitate la superlativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor
Beatrice felicitari....si imi pare rau de hipertiroidia ta, stiu cu ce se manaca pt ca mama a fost diagnosticata saptamana trecuta cu chestia asta.....si se simte rau cu palpitatii, fara putere, ba bufeuri, ba friguri...urata boala...si acum trebuie sa fac si eu analize ca cica se poate transmite si genetic sau se produce pe baza de stres....gandeste-te ca Dumnezeu e langa tine si nu iti da speranta desarta....are El un plan cu noi toti. Te sarut si iti doresc putere, ca motivatie ai acum
Cat despre mine nu prea am cu ce sa ma laud nici pozitiv, nici negativ...astept trecerea perioadei sa ma apuc de facut copilasi
Boo succes, e o raza de soare pt fiecare
Panseluta felicitari si tie si cat mai multe saptamani asa vreo 40:D in total
de primavara pentru toate fetele

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Buna seara dragele mele
Imi cer scuze ca nu am mai trecut pe la voi ...insa sunt prinsa cu tot felul de lucruri , am o viata agitata ...asta e ce sa facem ?!
Am intrat putin sa vad ce mai faceti si am apucat sa citesc de faptul ca bea a ramas insarcinata si ca din pacate are probleme cu tiroida .
Bea ..scumpa FELICITARI ! sa te ajute D-zeu sa treci peste mom astea grele din viata ta si sa ai o sarcina usoara si lipsita de probleme . Am citit in mare care sunt reactiile tiroidei si vreau sa iti spun ca colega mea sufera exact de aceeasi boala si imi spune aceleasi dureri pe care le acuzi si tu . Pt ea noaptea este un calvar , nu poate sa doarma , se sufoca la orizontala si este inebunita ca nu stie ce sa mai ia si ce sa faca sa scape de aceste stari . TE inteleg perfect si acum cand o vad pe ea vaitandu-se ma gandesc la tine si ma ingrozeste faptul ca esti gravida si pe langa starile care le da sarcina le mai ai si pe acestea . Te sfatuiesc sa iti gasesti un endocr f bun si asa cum zicea si Lucia sa spui dr T de tot trat pe care il iei . Ai mare grija cu stresul ....si tiroida asta tot pe sistem nervos se declanseaza , asa cum bine stim cu toate faptul ca suferim si ne chinuim si psihicul nostru este la pamant , in fiecare luna ne amagim si ni se rupe sufletul si mai tare cand vedem ca minunea nu s-a produs , si ne gandim ca nu cerem prea mult ........nu te mai stresa , incearca sa iti pastrezi calmul , stiu ca este f greu ( ti-am spus colega mea sufera de aceeasi boala si o vad zilnic cum se chinuie ...) , gandeste-te la bebicul tau din burtica si bucura-te de mom acestea , D-zeu te-a binecuvantat cu o minune !
Lucia , Boo , Alexia , Fire , Criss , Magdi , Mada , DIDi , Alina ,Ralu , Moni , Ioana si restul fetelor nementionate va imbratisez cu drag , imi este dor de voi .....si va pupik dulce .
Despre mine nu am multe vesti bune ...ca sa zic asa , taicamiu este bolnav , are ciroza .......si inca alte doua apropiate si la care tin mult se pregatesc sa isi incheie socotelile cu aceasta viata , din pacate cancerul a reusit sa puna mana pe ele ....... d-zeu sa ii ajute in continuare si sa existe si pt ei o minune .
In leg cu bebe ....din pacate nu am reusit nici pana acum sa imi vad visul cu ochii , timpul zboara pe langa noi fara sa ne mai dam seama . Am continuat sa merg la dr pt a vedea daca sunt ok sau nu , dar din pacate sau nu am renuntat la regim alimentar si tratament pt endometrioza . DC ? nu stiu asa am simtit nevoia. Ma simt bine ....numai am dureri la ciclu nu mai iau pastile cu pumnul si numai ma tarasc pe langa pat cand imi vine menstruatia .Din pacate am o rana pe col ....pe care o tratez de 3 luni , s.-a mai inchis dar nu in totalitate , voi mai urma trat inca doua luni . Analizele mele toate sunt bune . Cred ca nu am avut o endometrioza periculoasa ca sa o numesc asa , sau nu a fost f raspandita si ce a fost s--a scos , parerea mea , insa ce ma durea pe mine era rana de pe col , la concluzia asta am ajuns , sper sa nu ma insel .
Inca o data va imbratisez pe toate .....si sa ne ajute d-zeu sa auzim numai de bine !

pupicei dulci dragele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

aditza, ti-ai facut fsh in urma laparoscopiei? Eu abia acum astept cm sa fac in ziua a 3-a. Am mari emotii, pt ca la ultima eco (nu la tutunaru, n-am mai mers la Bucuresti, m-am orientat catre Sibiu), dr. mi-a spus ca ovarul stang pare mic, probabil ca la laparoscopie pt a elimina chistul (care nu era totusi prea mare, 2/3 cam asa) au taiat cam mult din ovar. Si e posibil sa nu mai lucreze. De fapt la ultimele monitorizari (vreo 3) am ovulat numai pe dreptul. Ufff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Lucialu un si mai mare de la mine pentru tine si printesa ta!
Boo
AditzaC bine ai revenit si-mi pare rau ca treci prin suferinta cu tatal tau.

Mergi la inceput