Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

salutare
ioana ms
alina.. nu mai retin daca am facut sau nu FSH ..daca el se da la analizele hormonale , atunci l-am facut ( ar tb sa caut analizele sa iti zic exact ) .... deci daca se da cu an hormonale l-am facut si e ok ..pt ca toate analizele au iesit ok .
In urma laparo eu am ramas fara trompa stanga deci in cazul in care ovarul stang nu mai funct cum tb ...asta e oricum nu ma ajuta cu nimik .
Imi pare rau ca ti-au taiat cam mult din ovar ...insa e posibil sa fie functional ....daca ai ovulat cu dreptul nu-i problema atata timp cat trompa dreapta este buna .... sunt luni in care ovulam numai pe o parte , eu mi-as dorii sa ovulze numai pe dreapta
..eu neavadand trompa stanga sansele din start sunt reduse la jumatate.

pupicei tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor
Aditza bune (re)venit, imi pare rau pt cei dragi tie... si pt faptul ca inca nu a venit bebe, acolo undeva exista unul pt fiecare
Beatrice putere...nu uita bebe e acolo mic si pitic
Alina daca abia ti-a revenit cm nu stiu sigur daca e o idee buna sa faci fsh, eu l-am facut la mult timp dupa operatie, dar avea cm indus de duphaston si a iesit putin marit si m-am stresat , atat eu cat si dr. pt ca credeau ca voi intre la menopauza...m-am calmat si la 3 luni dupa analiza asta si pauza de orice fel de doctor mi-a venit natural...de 3 luni vine regulat si dureri moderate in rimele 2 zile...
Insa acum am alta prb...sunt in z14 si am niste scurgeri foarte apoase si foarte abundente iar azi au venit si usor sangeri, plus ca am eliminat si un fel de chist gelatinos cu firicele rosii prin el de marimea unei unghi...a mai patit cineva asa ceva?????????
va puuup pe toate

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

neata fetelor.

am si eu o intrebare pentru voi.
pe voi va mai doare burta cand vin musafiri dupa laparo si tratamentul cu diphe? ca pe mine nu ma durut decat la prima menstra dupa tratament.

in rest in lunile urmatoare ma durut ca si inainte.
spuneti-mi si voi ce sa fac,sa ma duc iar sa ma operez?

e posibil sa se refaca asa de repede? sau e posibil sa nu se fi curatat toate leziuile atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Salutare !

Azi ma duc sa-mi scoata firele si sa vorbesc iar cu Ron-el. Sper sa nu ma tina nu-stiu-cat pe bara ca innebunesc de nervi. Tineti-mi pumnii!!
Pe mine ma dor burta si spatele de innebunesc. Calendaristic trebuia sa-mi vina ciclul de 2 zile dar probabil ca m-am dereglat de la operatia asta. Eram asa fericita ca in ultimile luni nici nu simteam ca am ciclu, iar acum ma doare cum nu m-a durut in viata mea. Si nici nu trece cu nimic.

beatrice cum te mai simti ? ce face burtica ?

mihaela poate nu ar strica o ecografie sa vezi daca se mai vede ceva. pot sa-ti spun ce am patit eu. m-am operat, am facut tratamentul cu Diphereline si inainte sa imi revina ciclul am fost la o ecografie si se vedeau iar chisturi. Acum nu am de unde sa stiu daca nu au fost bine curatate sau au aparut intre timp (cu toate ca sansele sunt mici). Evident, poate sa nu fie cazul tau, dar ti-am raspuns la intrebare, ca se poate. Nu te gandi direct la taiere, vezi mai intai la un control ce apare.

multi de preamarire tuturor ca meritati !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Salutare fetelor,

turturica mersi de urari. Ai inteles bine
casamihaela nu as vrea sa te sperii cu chestia asta, insa o operatie nu rezolva intotdeauna problema cu durerile. Exista posibilitatea ca dupa operatie sa fie si mai rau, asta din cauza aderentelor care se formeaza dupa aceea. Nu dati cu pietre, e explicatia medicului meu. De aceea daca nu ai dureri mari si nici chisturi uneori e chiar bine sa nu faci nici o OP, ci sa intrii direct pe FIV sau ceva in directia asta, ca dupa aia o sarcina oricum "rezolva" problema(cel putin amelioreaza efectele endo).Asta desigur o hotaraste medicul,impreuna cu tine, el poate sa iti spuna ce e mai bine pt tine...
Pt.dureri iti recomand sa iei extract din mladite de zmeur (de la PlantExtract), nu sunt periculoase, nu iti trebuie reteta pt ele.
Eu am luat intr-o perioada cate 25 picaturi, de 2x pe zi, cu un sfert de ora inainte de masa. Citeste te rog si prospectul, nu mai stiu daca nu cumva se face o pauza dupa 3 luni.
Daca nu vrei sa iei zilnic, citisem eu odata ca unele fete luau cu 1 saptamana inainte de venirea ciclului si pe toata perioada lui...cate picaturi...nu mai stiu. Dar poti lua 20 fara probleme.Vezi prospectul, ce zice. O sa-ti faca bine picaturile,sper, la mine au avut un efect super!
Iti mai recomand sa incerci sa tii un regim alimentar mai sanatos, sa renunti daca se poate la produse nocive, care cica ar avea si un efect inflamator, macar pe perioada ciclului! Ca exemplu: carnea, cafeaua, cicocolata,zaharurile in orice forma, de alcool nu mai zic, dupa unii chiar si lactatele. Deci orice produse care ar produce balonari si un flux intestinal dificil. Bea multe lichide, ceaiuri! Am o prietena care la dureri de burta (are o intoleranza la anumite alimente, crampe ingrozitoare) isi facea un ceai de musetel f. concentrat (3 plicuri la 1 cana). Ii calma durerile in cateva minute! Recunosc ca eu nu am incercat pe mine,dar poate ar fi si asta o solutie.
Pe tema alimentatie la endo s-a discutat o groaza. Tb doar sa cauti mult in urma, capitolele respective. Vezi linkul endo-resolved, de pe prima pagina.

Didi, eu in locul tau as trage repejor o fuga la doctor, cu "obiectul" dupa mine.

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Boo, mult succes, mesajul dinainte e si pt tine. Cu dereglatul dupa OP, am patit-o si eu...ba se dereglase rau ciclul! Dar si-a revenit dupa 1 luna doua.

Beatrice, multa sanatate si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

salutare
xdidi...in leg cu ce ai zis sincer nu am patit asa ceva si nu vreau sa te sperii dar nu cred ca e ok ! Din ce imi aduc aminte , in articolele despre endo scrie ca in perioada ovulatiei poti avea sangerari ....dar cum ziceam nu te lua dupa ce zic , mergi la dr , e cel mai bine !

boo scumpa iti tin pumnii si ma gandesc la tine

mihaela exact ca tine am patit si eu ...m-am operat , am facut trat cu diph am avut diverse stari etc si cand au venit musafirii in prima luna am avut ceva ceva dureri , dar dupa aceea durerile erau la fel ca inainte de operatie . IMi venea sa imi smulg parul din cap cand imi venea menstruatia. INSA ...din decembrie de cand am urmat trat pt rana de pe col nu mai am dureri la CM , nu imi pot explica de ce ...si ma gandesc ca la mine cea care imi provoca dureri era chiar rana .
Dar in general ...se spune ca exista femei pt care operatia , din punct de vedere al durerilor , este egala cu 0. Din pacate .....dar n-ar strica o eco .
App de chistuletele astea ...eu cand mergeam la eco ma duceam in perioada ovulatiei , normal ca aveam chistulete , ele se formeaza iar unele sunt chiar foliculii. Luna trecuta am fost inainte de CM si aveam niste chistulete( le-am vazut ecografic ) mititele ...dar DR nu a precizat ca ar fi chsituri , adika mi-a zis sa stau linistita ca ce am este perfect normal .

pupicei tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

boo..ps: mi-am inveselit ziua cu alexutzu , e dulce rauuu , imi vine sa il musc de falci , sa-ti traiasca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Panseluta ai mare dreptate, uitasem de aspectul cu aderentele. Intr-adevar in cazul endometriozei e de preferat sa nu facem prea multe operatii din cauza aderentelor care se formeaza. La mine de fiecare data cand m-au operat s-au speriat de cate au gasit in burta si s-au chinuit sa le mai "deznoade"

Am fost la Ron-el ,mi-a zis ca cel mai bine ar fi totusi sa facem in mai procedura, deci mai stau un pic pe bara. Oricum trebuie pana atunci sa iau AC. Mi-au cam iesit ochii ca la melc odata cu firele. Pfuu ce doare !

Si ca sa mai inveselim atmosfera, Alex va dedica o melodie http://www.youtube.com/watch?v=7fRPmQbEVq0 si va trimite un pupic http://www.youtube.com/watch#!v=tqqvJcKevXE&feature=channel



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Boo trimite-i te rog un pussi lui Andu si de la mine, ca e dulce foc! Nu fi trista iubita, luna mai e o luna frumoasa si timpul trece repede alaturi de Andu.

Mergi la inceput