Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

sal
cred ca este (maxim) al doilea post aici..de ce apar..

pt BOO, urat diagnostic , frumos o sa fie rezultatul(la FIV)

beatrice75am vazut ca ai o dilema ... cu (hiper)tiroidia si sarcina-dupa val ta tu ai o hipertiroidie , adica un exces de hormonel tiroidian-ceea ce nu este ok , insa din ce mi-a explicat mie un medic endocrinolog acum multi ani ,e mai bine decat hipo adica deficit ..mai pe scurt .. tu ai un exces de hormon tiroidian , asa ca bb are de unde sa ia si pt el , pe langa cele cu hipotiroidie , care au un deficit (deci nu nici pt ele doza suficienta de hormon , d-apai sa mai alimenteze si pe bb-si duce la probleme fff mari la bb)
mare grija sa nu fie o tiroida declansata de sarcina ...si daca imi permiti un sfat .. urgent la medicul endocrinolog(ti-o recomanda cu toata inima pe dr bajenaru de la MedLife)

ma scuzati de offtopic


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alexia28 mii de scuze pentru intarziere, un sincer si calduros La multi ani si din partea mea!
Diana multumesc
Lucialu ce mai face printesa mica?
Mada23, Magdita unde a-ti disparut, mi-e dor de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Georgia mersi mult !

alina eu din cate am inteles procedurile ar fi cam asa. Intai se face FIV si daca nu iese iti face pe urma eventual laparo daca cred ca e nevoie. Adica nu te taie doar asa de curiozitate si pe urma faci fertilizarea. In cazul meu asa a fost cu toate ca eram suspecta de hidrosalpinx si se vedea ceva la eco la trompe. Au zis ca intai incercam, pentru ca se putea la fel de bine sa raman, si abia dupa ce nu a iesit si mi-a mai aparut si chistul ala au hotarat sa ma opereze. In caz de endometrioza se incearca pe cat posibil evitarea operatiilor, cu cat tai mai mult cu atat mai multe aderente se fac, ceea ce e prost. Asa ca dupa un esec doctorii incep sa elimine din cauze. La mine, nici dupa operatia asta nu au putut sa-mi spuna care ar fi fost cauza nereusitei FIV-ului, nu au spus ca din cauza trompelor nu a iesit, ci pur si simplu ca nu se stie si ca acum am mai multe sanse doar.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Mi-am facut test de sarcina-pozitiv, HCG-confirmat sarcina. Insa in loc sa ma bucur, plang de mama focului ca nu am apucat sa-mi tratez hipertiroidia. Ce situatia ingrata!Ma tratez de endometrioza, raman natural si exact in luna cand mi se descopera hipertiroidia si raman gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

SUPER! FELICITARI!


Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme cu tiroida. In general, tiroida te impiedica sa ramai insarcinata.
Vorbeste cu medicul tau despre asta, poate te linisteste.
La a cata zi de intarziere ai facut testul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinette spune:

FELICITARI!!!!!

Beatrice sunt de acord cu Roxana, n-ai de ce sa-ti faci griji, important e ca ai ramas!!!! Felicitari!!
Roxana te pup!!! Ceva vesti?
BOO v-am vazut la PRO TV. Te duci si tu? Felicitari!

Va pup.


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

la a doua zi de intarziere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Beatrice, bravooooo Sa fie sanatos ! Sper si eu sa te urmez curand

Eu am fost la dr., si mi-a dat o veste buna (ovarul care fusese cu chist e aproape intreg si ovuleaza, culmea!) iar vestea proasta e ca in ziua 15 aveam un folicul doar de 12mm si un endometru de 5,5. Adevarul e ca nici nu am cine stie ce semne ca as ovula...ca de obicei cunosc cand e momentul...uf. A zis sa ma mai duc luni sa vada daca a mai crescut, daca nu, de luna viitoare sa fac stimulare. Insa, o fi buna stimularea la endo? Parca din cate stiu eu nu prea era...bun dr. zice ca la mine nu a fost endo din aia nasoala, inafara de chistul ala nu mai gasise altceva..insa chiar si asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Mi-am facut test de sarcina-pozitiv, HCG-confirmat sarcina. Insa in loc sa ma bucur, plang de mama focului ca nu am apucat sa-mi tratez hipertiroidia. Ce situatia ingrata!Ma tratez de endometrioza, raman natural si exact in luna cand mi se descopera hipertiroidia si raman gravida.


Beatrice , din suflet ma bucur , stai linistita , copacel , sa creasca bebe acolo . 9 luni cu sanatate ! ti-am spus eu ca vei ramane.
te rog sa nu te mai gandesti la tiroida, adica nu face o obsesie din asta.

Diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Tierry si eu acum doua luni am avut endometrul de 5,5. O luna mai bine, o alta, mai prost.
Acum simt pe pielea mea cum se manifesta tiroida, am avut o tahicardie asa de puternica de am ajuns la spital, aveam o stare de ziceam ca fac infarct. Si acum ma simt rau, iar de 3 nopti n-am dormit decat 4 ore puse cap la cap. Dr de garda mi-a zis ca nu am sanse sa duc sarcina la bun sfarsit daca nu fac tratament.Asta stiam. Medicamentele nu se gasesc in Rom, dar e bine ca se gasesc aici, aproape la vecinii nostri, bulgarii. Ok, fac tratamentul, dar teama mare este sa nu afecteze copilul...Luni merg si la gineco(tutu) si la endocrinolog, mi-am luat liber de la serviciu
Maine ma duc la Biserica....a fost o minune ca eu cu hipertiroidie netratata si endometrioza grad 3 sa raman. Oricum, vreau sa-mi confirme si Tutu luni la ecograf. Doamne, asa cum ai facut cu mine aceasta mare minune, ajuta-ma sa si duc sarcina cu bine la termen.

Mergi la inceput