Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(55)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

unducthable, eu imi aduc aminte de tine!
Ma gandeam ca eu si daca voi ramane, imi va fi cam greu sa-l pastrez, avand in vedere ca am uter retrovers, endometrioza si mai nou.....hipertiroidie.


Draga mea , si eu gandeam asa . Eu zic sa nu te gandesti deja ca daca vei ramane se va intampla ceva rau , gandeste-te sa fii cat mai sanatoasa, alimentatie sanatoasa si sport neaparat , endometrioza inseamna o alimentatie sanatoasa, sa bei si niste ceaiuri ... ma rog , in functie de cum este , grav sau nu , inseamna si vitamie potrivite , vitaminele E ,acid folic, tincturi, ceai de cretisoara , ceai de lemn dulce .

Una peste alta , vei ramane, si sa nu te gandesti negativ , sa fii la un doctor care sa tina cont de ce ai tu, sa iti dea utrogestan neaparat si restul ... il stii .

ocupa-te de hipertiroidie , aici chiar nu ma pricep, dar si peste asta se poate trece cu tratament

Sa te ajute Dumnezeu , te pup cu drag .

ma retrag acu , mi-a iesit din obicei sa mai scriu pe forum, am multe de facut intr-o zi si nu am timp , pe o parte ma bucur ca m-am dezobisnuit de forum , reusesc sa fac alte lucruri
Diana

p.s.uterul retrovers nu stiam ca reprezinta o problema in a pastra sarcina , am prietene cu uter retrovers si care nu au avut probleme

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna fetelor!!!!
la multi ani si fie ca aceasta primavara sa va aduca numai bucurii in suflet si in casa , sa fiti iubite si respectate si nu in ultimul rand implinite sufleteste!!!
eu ce sa va spun nu mai imi este chiar asa de rau de la injectie am inceput sa ma obisnuiesc cu bufeurile, cu durerea de cap si din cand in cand dureri pelvine.am sunat la tutu si mi-a spus ca este absolut normal si sa stau linistita.
DIANA eu am citit mai demult povestea ta si chiar nu ma asteptam sa am ocazia sa pot vb cu tine.am citit cat de greu ai suportat si tu tratamentul cu diphe si ca dupa tratament ai ramas gravida dar ....
imi doream intr-o perioada chiar sa incerc sa-ti trimit un mail pt ca m-a impresionat ffff mult modul in care tu ai povestit toateeeee starile prin care ai trecut si stiind ce ma asteapta as fi vrut sa vb.
imi pare nespus de bine ca acum esti mult mai linistita si ca vezi viata cu alti ochi.
te inteleg ca nu vrei sa ne povestesti si finalul povestii tale si iti doresc multa fericire si iubire alaturi de cei dragi tie.


va puuupi pe toate
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

draga mea , se pare ca daca o data te pune "pacatul"sa scrii pe forum , iar te ia "virusul"

nu am scris clar finalul povestii mele , pentru ca anul trecut s-a intamplat ceva , si Dumnezeu mi-a dat o lectie, si apoi s-au intamplat lucruri minunate si una peste alta va spun fara bravada, poate am un copilas nascut si unul adoptat , si daca nu as avea acum , voi avea curand , am primit multe e-mailuri cu intrebarea finala , ai copil ?

cel mai serios va spun : cel mai important este sa ai langa tine omul care te iubeste , sa nu te paraseasca nici cand nu ai avut copil , si nici dupa ce l-ai avut , atatea familii se destrama desi au copii , si chiAR copii mici si nu voi intelege, dragostea azi poate e mai rara ... , deci am iubire , am ajutor, intelegere, sanatate si am reusit sa traiesc o viata linistita , cu echilibru interior si armonie , fara astea poti sa ai copil sau nu , esti in pom ; deaceea mi-ar fii usor sa ma laud vis a vis de a avea sau nu a avea copil , bucuriile exista , dar si problemele incep si atunci sa fie toate cele de mai sus , numai asa se tine familia unita si frumoasa

am ajuns greu la aceasta viata minunata pe care o traiesc , dar Dumnezeu mai intai mi-a dat inca o lectie, anul trecut la inceput era sa mor, am avut o cumpana , si din acele zile m-am schimbat radical , si privesc mai serios la trecerea timpului

DANA84 e dimineata , m-am trezit cu noaptea in cap , iti las e-mailul meu :

diana_bostan@yahoo.com

sau

dbostan@ase.ro

gata , s-a sculat familia , la treaba cu mine , o zi minunata va doresc

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .
DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Ati mai auzit de asa ceva?Unei cunostinte(ca acum tot mai multe fete incep sa aiba probl cu endom)i s-a prescris Diphereline fara sa fie operata.E normal asa ceva?Dr a zis ca a obs ca acel chist cedeaza la tratament....dar stiti cum a fost n-a avut nimic, pana cand intr-o noapte a chemat salvarea ca avea dureri mari crezand ca totul se datoreaza apendicitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

unducthable

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

am sau nu am copil , voi avea sau nu voi avea copil , nu am de gand sa mai spun nimanui , e ceva ce ne priveste pe mine si sotul meu si familia mea , importante sunt altele si le-am spus

de ce ??? pentru ca vreau sa va spun tuturor ca eu pretuiesc in aceeasi masura si cele care au nascut copii si pe cele care nu au nascut pana acuma copii , pretuiesc FEMEIA SI OMUL DIN EA , umanitatea si caracterul , la mine lumea nu se imparte in femei cu copii , respectiv mame , si femei fara copii , lumea frumoasa e facuta din caractere frumoase si atat

v-am dat adresa mea din e-mail si cu placere vom mai vorbi

numai bine , Diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Diana ,
imi pare tare bine sa te "vad"
si ma bucur din suflet pentru tine.
Ma bucur pentru fericirea si implinirea ta.
Te imbratisez cu drag!Boo , te asteptam cu vesti bune.
Refacere usoara iubita.Lucic drag ,tare mult imi lipsesti.
Iti aduci aminte cat optimism se simtea pe aici ?
special pupei.Dragele mele un buchet mare de flori pentru voi.
Sa fiti iubite si fericite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Alexia La multi ani !!!

Beatrice uterul retovers nu reprezinta nici o problema in pastrarea sarcinii. Foarte multe femei il au (inclusiv eu) si pot face copii. asa ca taie asta de pe lista.

Multumesc mult pentru incurajari. Operatia a fost marti pana la urma. M-au sunat saptamana trecuta sa imi spuna ca muta ziua, dar n-am mai intrat sa anunt. Sunt acasa de ieri si vad ca ma recuperez mai bine decat ma asteptam.
Si ca sa va spun cum a fost, ca pe mine una parca m-a lovit leuca in cap. Am avut un mic soc si acum trebuie sa "diger" informatia. Am ramas fara trompe Se pare ca amandoua erau pline de lichid si erau compromise. Mi-a zis ca nu se mai putea face nimic, ca o clipsare nu ar fi rezolvat ceva (mai ales ca e si asta oricum definitiva). As fi riscat sa se acumuleze in continuare lichid si la un moment dat sa se infecteze si sa dau in alte belele. Asadar singura mea sansa de acum incolo este FIV-ul. Mi-e greu sa accept cu toate ca stiam ca asta urmeaza sa fac, undeva in subcontient visam ca poate peste cativa ani sa reusesc sa fac si singura un bebe. Dar asta e...
Chistul pe care il aveam era seros, deci macar nu era ceva legat de endometrioza. Mi-a zis ca nu a gasit nimic pe acolo.
Toti mi-au spus ca asa e mult mai bine si ca am facut alegerea buna sa ma operez inainte de FIV, ca pentru FIV oricum nu ai nevoie de trompe si ca nu am facut decat sa-mi cresc sansele de implantare. Acum ramane sa "inghit" eu galusca si sa ma obisnuiesc cu ideea ca ceva nu mai e.

la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana07 spune:

Oaaaa, Boo, super vesti! Bravo! Endometrioza e mai rea decat niste trompe compromise. Insemana a sarcina a avut si la tine super efect.
Felicitari si Bafta la BB2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Boo imi pare rau de trompe, dar gandeste-te ca ti-ai marit sansa la FIV cu asta. Si pana la urma nu conteaza deloc ca ai ramas natural sau prin FIV, eu asa simt. Important e sa ramai gravi. Asa ca bafta multa iti doresc.

Dianabine ai revenit si ma bucur ca te simti linistita si fericita cu viata ta, asta este cel mai important.

Beatrice si eu am uter retrovers si nu am avut nici o problema de la asta.


Mergi la inceput