Licurici de ianuarie-februarie 2009 LMA!! (88)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui bpaula

Eu sunt happy. Se pare ca la RMN nu se vede nici o leziune la menisc sau pe altundeva. Doar o acumulare de lichid nu stiu pe unde. am vorbit cu medicul la telefon si a zis sa trec pe la spital sa imi dea un tratament. Ar fi bine daca as avea si cu cine sa il las pe Marius.

Sper sa imi dea voie si la sport apoi.


ce bine! Adica scapi de operatie, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty
Mai fetelor lamuriti-ma si pe mine cu Vigantoul asta - se shimba sticluta la o luna sau nu? Eu tin minte ca Ioanei ii schimbam dar nu stiu unde am citit sau cine mi-a spus. Si Nadiei i-am schimbat mult timp dar acu vreo 2 luni am citit prospectul si am vazut ca nu scrie nimic asa ca i-am dat in continuare din aceesi sticluta. Rox, Irina?


atata timp cat sticluta sta intr-un dulap si nu afara in camera eu o tin pana cand se termina. substanta activa se degradeaza la lumina si la contactul cu oxigenul. dar se termina relativ repede asa ca descompunerea nu se face in ritm atat de rapid.
Cadia, anticorpii IgG reprezinta infectia trecuta si nu ceva activ.
Bee, ma cam indoiesc ca ai putut lua varicela. si oricum nu are de a face cu priorixul... fa-l linistita . tu nu ai facut varicela cand erai mica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Roxana, nu am avut boala. In prima luna de sarcina dr m-a trimis sa imi fac analizele si a iesit negativ la IgM insa pozitiv la IgG dar in titru f mic, adica 10,81 adica in normalitate (0-135 e in normalitate, conform laboratorului). La rubeola iesise 98 si era inafara normalitatii (0-9 era in normalitate), deci la asta aveam anticorpi. Rujeola IgM negativ, IgG pozitiv. Deci, fara anticorpi, dar mai repet analiza, poate poate.

M-am hotarat ca inainte cu 2 zile de a face 14 zile de la expunere, sa plec la Tulcea.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Da Crissy asta inseamna ca scap de operatie.

Anuc am vazut poze cu Filip la 4 ace.Ce cravata "mica" i-ati mai pus Si am vazut ca baiatul tau deja a trecut la invatat cum sa se descurce cu fetele. Cred ca ar trebui sa il bag si pe al meu la training ca deja agata fetele prin mall.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Paula, ce proceduri faceti voi pt destuparea canalelor lacrimare? Parca asa am citit la un moment dat. Si Alexia are un canal mai buclucas si nu ma lasa sa ii fac masaj.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Flo noua ne-a curs ochisorul drept pana la 5 luni, am incercat cu masaj de m-am plictisit, plus 2 tipuri de picaturi fara rezultat. Dupa o saptamana in care i-a curs rau de tot am facut programare la medic. Insa dupa cum stiti dureaza sa ajungi la un medic bun asa ca pana sa vina ziua i-a trecut infectia de tot. Dar am decis totusi sa mergem. Doctorita ne-a zis ca nu conteaza ca s-a oprit infectia ca el e mai mai mare si poate lupta corpul mai bine cu ea dar nu inseamna ca e ok.

Ne-a chemat la spital. Va dati seama ca eu una nu prea eram sigura sa o las sa faca si am intrebat-o inca o data daca chiar e necesar. A zis ca eu decid daca o las acum sa ii faca sau ma intorc cu el pe la 18 ani cu probleme.

Procedura in sine dureaza f putin...vreo 4-5 min la ambii ochi. Nu i se face anestezie, ceea ce a contat mult pentru mine. Il tin vreo 4 sau 5 oameni. Doctorita ii intra pe canale cu un fel de ac lung (nu stiu cum se cheama) care este pe marimi. La inceput i-a intrat cu ceva mai subtire si la urmatoarele sedinte cu unele mai groase.

La ochiul drept, cel care a curs, am scapat si e curat acum deoarece i-a facut 3 interventii. La stangul care nu i-a curs si la care initial nu a intrat dar apoi a verificat mai avem de mers o data.

Marturisesc ca dupa primele interventii am remarcat ca ii curg lacrimile altfel.

Ce dezavantaje vad eu la procedura asta nefiind facuta cu anestezie: Marius se sperie cand se vede acolo pe spate si tinut nemiscat si faptul ca de fiecare data eu mor de frica sa nu cumva sa nu il tina aia bine.

Daca ar fi ca si la bebe 2 sa am aceeasi problema as renunta la masaj si as duce copilul la desfundat canalele cand e mai mic. Noi am inceput dupa 6 luni si interventiile se fac cam la o luna doua distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Paula, ce bine ca ai scapat de operatie si ca nu e ruptura de menisc
Bee, sper sa fiti ok si sa nu fi luat virusul
Porumbita, cum mai sunteti?

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Paula, m-au trecut fiori cand am citit prin ce treceti cu canalele lacrimale infundate. Mititelul Daca faceati operatia cu anestezie tot de atatea ori trebuia repetata procedura?

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Crisspy…ma chinui sa termin mesajul asta de ieri.

In legatura cu gradinita din experienta mea (si aici nu generalizez) in cazul lui Aidan mersul la gradinita nu s-a comparat cu statul acasa cu bona. Acasa era doar supravegheat, la gradi au tot felul de activitati: se joaca cu baloane cu apa, deseneaza (ieri am vazut cum le dadeau foi de hartie si pensule cu culori, pt Aidan a fost premiera nu prea stia ce sa faca cu ele), au story hours, merg afara la joaca, in fine…tot felul de activitati placate si interesante. Mai mult de atat, socializeaza cu alti copii (si pt el e un lucru f bun pt ca nu are frate/sora), a invatat sa manance singurel (am inteles ca in cateva luni o sa le dea si lingurita/furculita), are o rutina consistent si sanatoasa. Deci per ansamblu eu sunt mai mult decat multumita de progresele lui.

Acum vin si nemultumirile:
1. Se va imbolnavi (si nu te amagi cu imunitatea …asa spuneam si eu…Aidan pana la 12 luni nu a avut nici macar un muc!!! Si credeam ca are o imunitate beton. Aiurea…de indata ce a intrat in contact cu virusii de la cresa…stiti si voi ce s-a intamplat. Partea buna este ca se calesc si in timp o sa treaca mai usor peste. Trebuie sa ai o solutie de urgent, cineva care va sta cu el acasa. In nici un caz nu vei putea sa il duci (parerea mea) la mama ta atunci cand va fi bolnavior, pt ca il vei zapaci, il vei confuza f tare, 3 zile la gradi, 2 zile acasa, 2 zile la bunica…
2. Programul vostru va fi f strict, iar timpul tau personal va tinde spre zero. Eu am zile in care ajung sa ma dezbrac de hainele de serviciu la culcare#61516;.
Programul nostrum e urmatorul: 6.30 trezirea, eu ii dau sa manance micul dejun, il schimb/imbrac in hainele de gradi, fac gentuta, apoi trezesc tatal care sta cu el pana cand imi fac dus si ma imbrac, beau cafeau, apoi schimbam rolurile. La 7.40 eu plec la servici, la 7.50 ei pleaca la gradi. Termin serviciul la 5, la 5.30 sunt la gradi si la maxim 6 ajungem acasa. Pregatesc cina pt Aidan, mai frugal sau consistent in fucntie de cat si ce a mancat la gradi (imi dau un raport zilnic cu cat a mancat, de cate ori a facut caca/pipi, cat a dormit, si ce activitati a avut in ziua respective). Apoi ne jucam si la 8 are baita, lapticul si cel tarziu la 8.30 e adormit. Peste noapte se mai trezeste de 2-3-4 ori!!!


Daca as fi in locul tau, clar as alege gradinita, in conditiile in care ai avea o gradinita ok, unde sa se desfasoare activitati interesante, nu doar o cresa unde sunt supravegheati copii si atat. Cred ca moralul tau s-ar imbunatati si dorul de Razvi va fi mai mic, numai gandul ca il vei vedea in fiecare zi ar tb sa it idea puteri.
Acum tb vazut si cum se adapteaza copilul, daca nu ii mege bine, nu are rost s ail chinui. Dar ei se adapteaza f usor crede-ma…cand ma gandesc ce griji imi faceam eu…imi vine sa rad…in prima zi cand l-am lasat acolo ma asteptam sa planga…de unde…


www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

LA MULTI ANI IULIA DE JASMI!!!

Sa cresti mare si frumoasa si tati sa isi ia o pusca, sa alunge pretendentii!


Ma intorc la muncile mele:((


www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput