Licurici de ianuarie-februarie 2009 LMA!! (88)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

FETELOR, PUTETI SA MA AJUTATI SI PE MINE??

Mi-am facut analizele premergatoare BB2 si mi-au venit rezultatele iar singura chesti care nu pare OK este:

Citomegalovirus - Anticorpi IgG
Chemiluminiscenta 2 pozitiv

Tocmai pe 16 am programare la dr. si pana atunci fierb

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Andre_ea, cum a trecut noaptea, mai bine?


Mai vreti inca sa va spun? M-am saturat eu de noptile mele, da' voi...
Pai, am culcat-o la 9, s-a trezit la 10, apoi din nou la 11 de imi venea sa dau cu ea de pereti. Mor de ciuda ca am nervii astia, da' nu ma pot abtine. Am luat-o in pat cu mine si nu mai stiu exact cum a dormit, s-a trezit de cateva ori.
Cu intarcatul nu merge. Nu-i mai dau ziua deloc, dar atat. Seara ii tot prezint bibe cu laptele meu, fara nici un succes. Nu mai am idei.

Dana, ma bucur ca stai acasa 2 ani. Lasa-le incolo de statistici. Uite inca o idee: http:/.../Retete/Aperitive/Bulgarasi-cu-cascaval.html
Patricia, chiar vroiam sa te intreb de martisoare. Tare faine sunt.
Raluca, haha, si io care vroiam sa o incurajez pe Crisspy, ca e mai bine pentru Razvi sa fie cu mami si cu tati. Cresa pe care ne-ai aratat-o e particulara,nu? Intr-adevar cele de stat nu-s ok din ce am auzit eu. Eu zic sa te interesezi si la gradinite particulare, poate primesc copii asa micuti.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Raluca, haha, si io care vroiam sa o incurajez pe Crisspy, ca e mai bine pentru Razvi sa fie cu mami si cu tati. Cresa pe care ne-ai aratat-o e particulara,nu? Intr-adevar cele de stat nu-s ok din ce am auzit eu. Eu zic sa te interesezi si la gradinite particulare, poate primesc copii asa micuti.



Da, cresa aia e particulara...de la 8 la 18 costa 1050 RON si primesc copii de la 3 luni la 3 ani.

pentru incurajari si rabdare multa cu somnul Ilincai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

tony La multi ani pentru Daria!

crisspy revin fiindca intre timp am citit ca ai gasit o cresa particulara. M-am uitat si eu pe site, arata bine, dar trebuie neaparat sa mergi acolo si sa vezi cum e. Succes!
Daca te hotarasti pentru cresa trebuie sa ai in vedere si ca in perioadele cand va fi bolnavior (si din pacate va fi cu siguranta, primul an in colectivitate inseamna multe imbolnaviri, la orice varsta s-ar petrece asta) va trebui sa stea cineva cu el acasa.

andra bravo pentru tati! Sa fie intr-un ceas bun!

bebelusi eu n-am intrebat dr. de kk Dar cred ca daca atator copii li se intampla e OK.

anuc imi pare rau de poze.

irina de data asta nu a adus Ioana, ea nu are nimic. Nu stiu ce naiba au de sunt asa bolnavicioase, cred ca asa le e felul.

cristi ti-am spus noi ca n-are copilul nimic? Orcium, mai bine ca ai fost ca te-ai linistit asa.
Dar cum are capul Carol? Adica ce e in neregula cu forma? Nadia il are turtit pe-o parte dar ne-a zis dr. ca nu e nimic anormal.
Foarte tare gineri-miu in somn
In legatura cu premergatorul - cum zicea si ledi - si eu le-am pus pe amandoua, nu au mers pe varfuri, au mers repejor (mai ales Ioana care a stat si mai mult in premegator) si bine.

Mai fetelor lamuriti-ma si pe mine cu Vigantoul asta - se shimba sticluta la o luna sau nu? Eu tin minte ca Ioanei ii schimbam dar nu stiu unde am citit sau cine mi-a spus. Si Nadiei i-am schimbat mult timp dar acu vreo 2 luni am citit prospectul si am vazut ca nu scrie nimic asa ca i-am dat in continuare din aceesi sticluta. Rox, Irina?

daiopri . Soacra-mea e operata acum 10 ani si e bine merci. Si a fost un stadiu nasol, ca s-a dus la doctor tarziu, inca un pic si nu mai aveau ce face.
Ce tare cu flacara olimpica!
Nu stiu ce sa zic de nodulul pisoiului, poate te ajuta irina.

anca welcome back!

andreea oooffff. Cand oi dormi noaptea sa dai de baut!

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty
crisspy revin fiindca intre timp am citit ca ai gasit o cresa particulara. M-am uitat si eu pe site, arata bine, dar trebuie neaparat sa mergi acolo si sa vezi cum e. Succes!
Daca te hotarasti pentru cresa trebuie sa ai in vedere si ca in perioadele cand va fi bolnavior (si din pacate va fi cu siguranta, primul an in colectivitate inseamna multe imbolnaviri, la orice varsta s-ar petrece asta) va trebui sa stea cineva cu el acasa.


Mai fetelor lamuriti-ma si pe mine cu Vigantoul asta - se shimba sticluta la o luna sau nu? Eu tin minte ca Ioanei ii schimbam dar nu stiu unde am citit sau cine mi-a spus. Si Nadiei i-am schimbat mult timp dar acu vreo 2 luni am citit prospectul si am vazut ca nu scrie nimic asa ca i-am dat in continuare din aceesi sticluta. Rox, Irina?



Naty...multumesc din nou pentru sfaturi

Asa stiu si eu de Vigantol ca se schimba sticluta dupa o luna...mi-au zis asta si pediatra de la Buc si pediatra de la Rosiori...eu asa am facut ca masura de siguranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

De VIGANTOL, si mie mi-au zis farmacistele, pediatrii, niste doctori ca trebuie schimbat la 1 luna si eu i-l schimb mereu Clarei.

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

LA MULTI ANI IULIA, FETITA SCUMPA SI DULCE! SA CRESTI MARE, SANATOASA, FRUMOASA SI NOROCOASA SI SA AI O VIATA USOARA SI IMPLINITA!

Cadia, eu stiu ca IgG pozitiv inseamna ca ai anticorpi, adica ai avut boala, ceea ce e bine.

Eu sunt pe aici, mai citesc cand pot. Nu prea mai intru pentru ca nu ma lasa Alexiuta si mai si incerc sa invat. Merci de intrebare, Ledi!

Prima urina a Alexiei e sterila, speram ca si celelalte doua sunt tot la fel. La fel si urocultura mea.

Eu sunt FIARTA! Azi am fost la spital si pe aleea de intrare am intrat in contact cu un copil in plina eruptie de varicela!!!!!!Eram cam la 20 m de el si apoi am fugit dar dupa vreo 2 minute tot a trebuit sa o iau pe unde a trecut el pt ca venise persoana cu care ma intalneam. Ufffff, de cand am venit, tot citesc si pe masura ce citesc ma ingrozesc pt ca boala se transmite si prin aer, stranut si tuse, nu numai prin contactul cu lichidul din papule. Plus de asta, virusul,traieste in aer pana la 15 minute dupa ce a fost "eliberat" de purtator.

Incubatia ar fi 11-14 zile, contagiozitate cu 2-3 zile inainte de eruptie. Deci, oare sa ii fac Alexiei Priorixul saptamana viitoare? Ar afecta-o cumva? Sa plec de acasa?

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

BEE, pentru raspuns; iti inteleg ingrijorarea privitoare la varicela dar nu stiu ce ar fi bine sa faci, poate te lamureste Irina.

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Neata neata!
(ca la mine e inca dimineata)

LA MULTI ANI IULIA!! Jasmi, sa-ti creasca mare-mare printesa si doar fericire si impliniri sa aveti impreuna intreaga familie!!

LA MULTI ANI ANA-DARIA, micuta domnisoara de 3 ani !!

La noi... toate bune. Soare si frumos. Zici ca-- primavara. De dimineata ne-au trezit "nenii" care ne spala geamurile asa ca suntem mai matinali. Deja la ora asta bebe si-a luat micul dejun, a tras o tura de joaca si de fugareala dupa madame, iar mama a tras si ea o mica tura prin cartier (in capot zegxi rozosin si papuci pufosi de casa sa plateasca nenii spalatori de geamuri care se miscasera mai iute decar calculase ea - sper ca nu m-au vazut prea multi vecini)

Roxana, testul ar trebui sa-l fac la inceputul saptamanii viitoare, dar se pare totusi ca e alarma falsa... Eh... cum am zis, sansele erau foarte mici, ma simt "relieved" (totusi, sunt abia la un an dupa cezariana, si nu mai am 20 de ani) si totusi dezamagita.

Daiopri , chiar nu stiu ce ar putea fi galmita sub bratul pisoiului. Poate stiu Irina sau Roxana...

Axis, si eu ma inscriu in clubul de lectura

Flowerbee, si eu sper sa nu fi luat varicela. Hai sa fim pozitivi si increzatori ca e bine

Crisspy, sper sa fie cresa asa cum va doriti sa il aveti pe Razvi cu voi in fiecare seara. Dar asa cum zice Naty, neaparat sa aveti o solutie de back-up pentru situatiile in care se imbolnaveste bebe (cat mai putine sa fie... dar sunt). Ca uite... la mine singura situatie posibila e ca unul din noi sa-si ia concediu. Dar nici cu bebe departe de tine nu-i bine... Spor la gasit locuinta mai mare!

Anuc, imi pare tare rau, sper sa reusiti totusi sa recuperati pozele.

Naty, si noua asa de mult ne-ar place la Roma!! Am tot fost in Italia, dar la Roma inca nu am ajuns si e una dintre destinatiile la care visez.

Andre_ea, tare rau imi pare ca tot cu noapte agitata sunteti. Uufff!!

Sanatate multa la toata lumea!


Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Eu sunt happy. Se pare ca la RMN nu se vede nici o leziune la menisc sau pe altundeva. Doar o acumulare de lichid nu stiu pe unde. am vorbit cu medicul la telefon si a zis sa trec pe la spital sa imi dea un tratament. Ar fi bine daca as avea si cu cine sa il las pe Marius.

Sper sa imi dea voie si la sport apoi.

Mergi la inceput