**Zmeurici de iulie-august 2009 (27)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Neata fetele!
Luni trebuie sa facem vaccinul imp TBC pentru ca in mai venim in tara.Toti trei trebuie sa-l facem doar ca eu fiind din romania s-ar putea sa -l am deja facut. Eu nu stiu, mama nu-si mai aduce aminte. Voi stiti pentru ce avem vaccinul pe umar? floricica. Ma gandesc ca ala o fi.

De dimineata devreme am fost la dentist si s-a uitat si la fata. Zice ca in 2 sapt, cam asa o sa-i iasa primul dintisor. Mi-a dat periuta de dinti pentru ea si mi-a spus ca din momentul in care a iesit dintele trebuie spalat o data pe zi pana la varsta de 2 ani.Doar cu o picatura mica de pasta de dinti pentru bebei.
Dupa doi ani de 2 ori pe zi. Gurita nu se clateste pentru ca pasta de dinti contine fluoride care e f important sa ramana pe dintisor. Odata clatit se duce. La fel si la adulti. Nu trebuie sa insistam cu clatitul.O data e suficient. Cam asta e cu dantura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Multumim din suflet pentru urari,sunteti niste dragute ...ce a trecut timpul..parca mai ieri nasteam si astazi Ingrid implineste 8 luni!!!!


La multe lunite si din partea noastra pentru zmeureii sarbatoriti astazi: Tudor Mihai, Andreea Teodora, Balazs, Andreea, Andrei Daniel sa cresteti mari si sanatosi!

La multi ani si pentru mamici: Pony, Mony08, sa fiti sanatoase si fericite!

Eu nu am mai scris de mult timp pe forum,abia reusesc sa citesc din cand in cand pentru ca nu ma lasa Ingrid.
Nu sta deloc singura, iar daca o pun in patut aici,unde e calculatorul,sta cateva minute si nu mai vrea...asa ca nu am cum sa stau pe net.

Despre noi...Ingrid e bine,sanatoasa,se taraste deja prin casa, toata ziua "vorbeste" (ta-ta-ta,pa-pa-pa).Cat stam in pat ne "calareste", se urca pe noi si se ridica in picioare. E foarte energica si vesela..doarme bine,de seara de la 8 pana dimineata la 6,cu o trezire de papa(pe la 4 dimineata).

Cu solidele nu sta asa bine,in sensul ca nu-i plac absolut deloc legumele,indiferent in ce combinatii i le-am dat..mai incercam,pana la un an poate o sa inceapa sa se impace cu ele.Fructe mananca,uneori mai mult,alteori mai putin,oricum nu o pot forta..cand vrea,bine,cand nu,nu.

Va pupam si uram tuturor zmeuricilor sa creasca mari si sanatoase.Avem si poze aici,sa ne vedeti cum mai aratam: http://family.webshots.com/album/576356801iJvVky?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Hello gagici

Giova imi pare rau ca e iar bolnavior Edi. Ii dorim multa sanatate si insanatosire grabnica.

Matei a facut aseara temperatura 38 si i-am pus un paracetamol si a scazut. Azi noapte pe la 1 avea 39 si asa plangea micutul si maraia. I-am pus iar un paracetamol si i-am dat apa sa bea pt ca ceai nu a vrut. A baut vreo 120 de ml de apa. Si aseara a fost ciufi. Cand ii dadeam cu Calgel imediat se binedispunea. oare sa fie de la dintisori. Am tot studiat gingiile lui si nu imi dau seama daca iese sau nu iese ceva. Nu stiu de la ce altceva ar fi putut sa faca temperatura. Nu am dormit toata noaptea. L-am luat cu noi in pat si a dormit mititelul tinandu-ma pe mine de mana. Acum e bine. Nu a mai facut febra. Dimineata era foarte vesel si vioi. I-am data para cu mar dar nu a vrut sa pape. Foarte putin a gustat in schimb a baut cam 100 ml laptic.
Sper sa nu aiba nimic altceva decat probleme cu dintisorii.

In legatura cu ce parti prefera copilul la mine Matei prefera sa doarma pe partea dreapta. Si eu dorm tot pe dreapta iar in burtica el a fost pe dreapta. Apuca jucariile cu dreapta. Ana doarme mai mult pe spate dar daca e sa doarma pe o parte prefera partea stanga. In burtica a fost pe stanga iar jucariile le apuca mai mult cu stanga. Depinde in ce parte e jucaria. daca e pe partea dreapta atunci intinde manuta dreapta.

Pupici tuturor



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Buna dimineata
Va ofer si eu un si o . Cel putin pentru mine cred ca asta va fi programul zilnic, pentru ca Filip de ieri exploreaza toata casa, nu mai vrea sa stea cu jucariile mai mult de 5 min. Acum doarme De fapt, la cafea cred ca renunt saptamana viitoare ca incepe postul si trec pe sucuri naturale.


Mqqm, m-ai pus pe ganduri de doua ori cu preferatul partilor, mi-am propus sa-l observ, dar am uitat . Dar din gama asta, noi am schimbat locurile la masa, el in stanga mea, ca sa mai apuce mancarica si cu dreapta cand i-o pun eu pe tavita. Numai ca mie mi-a mai greu, pentru el pare la fel.


Giova Doamne ajuta sa se faca bine Edi mic. Mai exista terapia inforenergetica, pe care o puteti incerca. Pot sa-ti spun din proprie experienta ca da roade in tot felul de afectiuni, mama mea a scapat de operatie de hiernie de disc. Doar ca sunt anumite indrumari spirituale de urmat si uneori e greu.

Unguras, m-ai facut curioasa. De ce trebuie sa faca M-C vaccinul anti-tbc? E recomandare sau e obligatoriu? Va cere dovada in aeroport?
By the way, am citit pe net ca excesul de flour nu e bun, dar nu stiu exact cat e permis. Stiu ca mai exista flour si in apa plata, in romania cam in toata si ca poti depasi limita. Trebuie sa mai cercetez si eu.

imi place dieta lui Rex, catel de pepitzel!

Cornelia, mi se pare fantastic ce stie sa faca Vladimir cu manuta si gurita. Dragu' de el faca ca un calut! Filip l-ar privi toata ziua fascinat, noi ne-am tocit buzele cat i-am facut precum calul la imbracat si dezbracat cosmonaut cand iesim afara.

Monitza, felicitari pentru olita!

Anemona, felicitari pentru startul in blw! La cat mai multe bucatele devorate!

Noi ne pregatim sa iesi cu carutul prin troiene. Ma mir in fiecare zi ca ajung cu toate rotile acasa. Ieri n-am reusit sa ajung departe de bloc, dar am stat pe loc, langa carut, Filip a tras un pui de somn si eu am citit Dr Spock. Asa am descoperit ca si el recomanda blw dupa 6 luni.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009
Odiseea sarcinii
Travaliul

www.happyrooms.blogspot.com/" target="_blank">happy rooms

www.youtube.com/watch?v=WsDLEiVGqsQ&feature=player_embedded" target="_blank">25 de motive pentru a fi vegetarian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Multumim pentru urari,fetili!!!La multi ani/luni si din partea noastra tuturor sarbatoritilor!!!!Giova,imi pare foarte rau ca Edi are din nou otita.....Si Timea a avut timpanul perforat anul trecut,ii curgeau secretiile alea de mergeam timp de o saptamana zilnic sa-i aspire urechea....Intr-adevar cand deja s-a spart,nu doare deloc,pana se aduna secretiile acolo e o durere ingrozitoareSi la noi totul s-a declansat din cauza de nesuc infundat,secretii nazale neeliminate.....Mqqm,referitor la sondaj,Balazs nu are preferinte.....Insa Timea s-a intors pt. prima oara pe partea stanga,prindea totul in mana stangaVroiam sa mai scriu ceva dar am uitatPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Noce, pentru ca tuberculoza in randul copiilor in Romania este inca o mare problema. Este obligatoriu pentru copii care calatoresc in romania sa faca vaccinul.Pentru noi nu-i obligatoriu dar ne-au spus ca e spre binele nostru.
Sunt tari unde daca calatoresti trebuie sa te protejezi.In Africa de exemplu trebuie sa ai vaccinul antimalarie.
Cu apa e inca o problema. Nu am voie sa ii dau apa de la chiuveta(in romania), nici macar fiarta, si baita sa ii fac doar in apa imbuteliata. E foarte riscant. Eu am fost acasa acum doi ani de craciun si m-am simtit asa de 'acasa'ca am baut apa de la chiveta si asa s-a alesc praful de vacanta mea.Am stat numai la pat o saptamana,, am chemat salvarea, si bolnava am fost pana in ultima zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

La multi ani sarbatoritelor de azi Pony si Mony08! Sa fiti fericite alaturi de cei dragi !

Giova sanatate multa lui Edi mic.

Noi ... bine, stam in picioare sustinuta, iar azi a si pasit de 2 ori - cu dreptul, ca sa ii raspund si lui Mqqm; in rest cu jucariile nu am observat sa aiba preferinta pentru o anumita manutza.

De papat papam binisor, adica eu sunt multumita - brocoli a fost o adevarata senzatie ... insa de cand am descoperit legumele nu mai papa asa bine fructele - nu stiu daca are vreo legatura.


Pupam tufa de zmeurici

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

ziua buna si de la noi!

in primul rind vreau sa le multumesc fetelor care mi-au urat LMA pentru Rebecca (giova, esti pe faza ca de obicei, nu stiu cum reusesti).
si vreau sa multumesc si pentru urarile pentru astazi. le intorc si eu inzecit pentru toate zmeurelele!! si mai ales pentru cele de azi(ca sa fiu si eu pe faza)Tudor Mihai, Andreea Teodora, Balazs, Andreea, .
Pony si Moni, la multi ani, sa fiti sanatoase si iubite!
nu am reusit sa mai citesc in ultima vreme, asa daca am aruncat cite un ochi...nu mai am nici timp, nici starea necesara...

Giova, snatate micutului. of, saracu ce se chinuie cu otitele!
noi sintem bine, eu m-am intors la sv de pe 18 ian, a fost greu la inceput dar m-am obisnuit, mi-am mai luat asa cite o zi libera pe sapt sa isi rezolve soacra una alta. in prima saptamina i-am introdus o masa de lapte praf, ii lasam si una de san muls, mi-am mai luat si pompa la servici, dar nu mereu. san papa bine dimineatza pina plec, o data pe la 4am, pe la 7am,si dupa 16 cit vrea. a acceptat destul de bine. de vreo 2 sapt de incercam si noi gusturile cu niste suc de mar, care intre timp a devenit piure, putin morcov, cereale orez. duminica i-am fiert prima data dovlecel cu morcov. ii place mincarea, mi-ar lua lingurita din mina sa manince singur, cred ca ar fi candidat bun la autodiv. desi imi place de mor ce citesc la voi de autodiv, mie inca mi-e frica, si in plus nu sint eu acasa cu el. am vazut filmuletul cu DAris si recunosc ca eu nu am curajaul asta, cel putin nu inca, dar am fost ff impresionata.
are 7,3 kg, nu sta singur in fund, nu merge, nu sta in 4 labute. asa a fost si rebecca. in schimb "vorbeste" non stop, se intoarce pe burta si vrea si inapoi dar nu iese mereu, intinde mana la orice ii dau si prinde, smotocesce tot ce prinde.e in continuare vesel si blandutz, insa as'noapte nu's ce a avut, a supt din ora in ora; s-a obisnuit linga mine in pat, dupa ce adoarme bine si il put in patutz parca e pe maracini. si il iau inapodar nu pot sa zic ca sufar asa raueu oricum sint fan ap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanimi spune:

Ah, uitasem, voiam sa intreb fetele la care a "revenit" CM: cum a fost? La mine in w-end s-a intamplat si e destul de "consistent"; oare e normal? Ma gandeam ca daca alaptez il mai fentez cateva luni ... dar ...

www.picasaweb.com/gatarba

Nina & Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

LA MULTE LUNITE!!!!
Ingrid Cristiana
Tudor Mihai
Andreea Teodora
Balasz
Andreea
Andrei Daniel

LA MULTI ANI PONY si MONY, mamicute de zmeurici, sa fiti sanatoasa si sa aveti multa rabdare cu puiutii.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput