**Zmeurici de iulie-august 2009 (27)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

MQQM - si eu sunt un pic confuzata cu partile astea. Am vorbit si cu pediatra acu ceva timp cind dormea cu capsorul mai mult spre stinga si-l intorceam eu si catre dreapta si mi-a zis sa nu ma stresez, ca nu sunt motive de ingrijorare etc. Al meu as zice totusi ca favorizeaza partea dreapta. Se intoarce de pe spate pe burta pe partea dreapta ( asta am observat cel mai clar - pe stinga nu o foloseste), cind apuca ceva intinde mai intii mina dreapta si apoi o aduce si pe stinga, da', mai sunt momente cind de ex se propteste in mina dreapa ( ca de ex in scaunul de masa) si jongleaza ce are pe tavita cu mina stinga. Acum, nu-mi dau seama exact daca asta inseamna ca favorizeaza, ca e mai pronuntat sau nu etc, sunt doar observatii de-ale mele. Si bineinteles nici grad de comparatie nu am ca n-am avut alti copii, desi nici dupa asta nu te poti lua ca nu sunt la fel...Am citit si pe blogul tau si chiar ma pusesesi pe ginduri...un pic mai mult decit inainte...am sa incerc sa mai discut si cu pediatra subiectul la controlul de 6 luni de saptamina care vine.

GIOVA - ii dorim multa, multa sanatate lui Edi.

UNGARAS - ca sa afli va trebui sa incerci. Nu sunt neaparat semne clare. Pune-i pe tavita adica ofera-i un morcovel fiert si o floricica de broccoli de ex. si vezi cum reactioneaza. Nu te astepta insa la rezultate spectaculoase. :) Poate sa le exploreze si dupa aia se le arunce pe jos sau poate sa le duca in gura si sa pape ceva din ele etc.(mie imi place mult sa-l urmaresc pe Filip a lui Noce, mi se pare un exemplu de autodiversificare reusit- da' asa-i firea lui, nu toti bebeii sunt la fel). Pina nu incerci nu prea ai cum sa stii dinainte. Acum ei sunt curiosi, tot ce vad, ar apuca si ar baga in gurita, momentan nu stiu ca acele alimente pot sa-i si tina de foame. Isi vor da ei seama mai tirziu si n-o sa-i mai opreasca nimeni. :)))
Oricum, asta e un alt beneficiu al autodiversificarii, o lasi pe ea sa aleaga, vezi ce-i place, da' cu rabdare. La pireuturi si astea te frustrezi ca ai acolo o anumita cantitate in borcanel sau castronas si te simti nu stiu cum cind vezi ca nu maninca, ca intoarce capu' etc. Sfatul meu e sa experimentezi ( asa am facut eu cu Bryce) i-am facut si pireut, i-am dat, a mincat, da' tot mai bucuros e cind tine el lingurita in mina ( in felul lui bebelicesc, of course), morcovu' sau mum-mum sau altceva....
Asa cred eu; noi am incercat ieri avocado, nu i-a placut neam. Nu a avut reactii aiurea sau altceva doar o mare strimbatura...un fel de bleaaaaah....acum e adevarat ca nici mie nu-mi place de nici o culoare, nici gatit, nici in nici un fel, nu sunt alergica ci doar nu-mi place gustul, mi se pare fad, poate o fii si de aia, ca in burta nu prea i-am servit asa ceva.:)) Om vedea, mai incercam mai incolo.
Gata, mai revenim,

Clara - mami lui Bryce Mihai - un cochil nazdravan - 18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abeg spune:

Giova ,imi pare rau ca Edi e bolnavior!! off,saracul pui(chiar il inteleg ca doare rau)Nu ati recoltat culturi din secretie otica? sau daca da,a crescut ceva?( vorbesc de data trecuta) .Pana la urma,ii dai Zinnat? vezi ca e naspa rau la gust. este si alta varianta de cefuroxim oral si anume Axycef(este exact aceasi substanta activa dar sub alta denumire) care e o tara mai bun la gust.pupam zmeurica!
Da,in tara locuim..in capitala noastra " civilizata si curata"

Mqqm, Luca a preferat mult timp partea stanga..se intorcea pe burta/spate doar pe stanga; dormea cu caputul spre stanga...de vreo saptamana a inceput sa "se foloseasca" si de partea dreapta la fel de mult ca de cea stanga.

Durerea mea de cap de zilele trecute, era de fapt inceputul unei otite ureche dreapta.imi vine sa ma urc pe pereti de durere. Nu ma pot hotari care e mai naspa,durerea de dinti sau cea de ureche

Am gasit dispozitiv de hranire de la Jane, am comandat ieri seara si astazi l-am primit. O sa-l incerc maine. Nu dau site-ul ca banuiesc ca e reclama, dar google-iti un pic. Mai este si unul de la Nikidom( cred!) dar mi se parea cam mare!

Ma duc la somn ca nu stiu cat am parte de liniste,si chiar am nevoie! Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Buna fetele! Eu ziua nu reusesc sa mai ajung la calcultor.De 3 zile au inceput sa ne supere gingiile,am un bebe marait,care vrea numai in brate.Daca iau laptopu musai vrea sa ajunga la el,sa bata in taste,deci nu mai reusesc sa citesc decat la ore deastea.Cand doarme ziua trebuie sa stau langa el,cred ca are senzori ca imediat simte daca plec.
Alex merge si el cu spatele,vrea sa stea in picioare,in fund deja nu mai e interesant,zice ta-ta-ta cand e vesel si ma-ma-ma cand e suparat.
De mancat,vazand cum sunt restul zmeureilor,adica unii foarte papaciosi si altii mai deloc,eu ma declar multumita.Azi i-am dat o jumatate de mar ras cu jumatate de avocado,i-a placut,a mancat aproape tot.Dupa amiaza i-am dat o bucata de brocoli si una de morcov.Vreau sa va spun ca a mancat tot brocoli singur,morcov mai putin ca l-a storcosit rau.

Giova asa rau imi pare de Edi,saracutul cat a mai tras cu urechea.Legat de dinti parca e Alex al mmeu,la 4 luni mi-a zis doctora ca sunt ca si iesiti,si uite ca ajung la 7 fara un dinte.

Inutsa e asa frumoasa Bia,sa-ti traiasca!

Multa sanatate la toata tufa!


mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

blanca am pus pe calorifer toata noaptea, n-o fi fost suficient de cald poate, e unul electric.. dimineata era un caimac si laptele intact.
Eu zic ca bubitele Evei is de la pipi, la intolerante sau alergii ies pe picioare intai si pe spate, parca si pe burta.

Acu ca citesc ce mananca bbeii vostri, cu siguranta mananca mai mult decat la blw. Nu a terminat niciodata juma de mar si juma de avocado de ex, ca Alex. Azi un sfert de mar si 2 bucatele de para, plus ca eu ii dau doar 1 data in zi.
Va zic doar ca sa nu disperati cand nu mananca mult bbeii, mai sunt si altii, dar mie imi pare ca e bine si asa.

Cati cm au fetitele voastre la 6 luni, ca Dari 64cm, credeam ca mai mult, dar nop.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Multumesc pt raspunsuri. Eu sunt putin contrariata de faptul ca aflai ca n-ar fi normal ca bebelusii sa aiba preferinte. Informatie vaga, unii spun ca peste o anumita varsta e ok (incep sa-si aleaga mana dominanta), altii spun ca in primele luni e ok (mostenire din uter). Io una nu mai stiu ce sa cred. Pepitul isi ia jucaria din stanga cu dreapta. Se intoarce numai spre deapta. Am intrebat pediatrul, l-a testat usurel, a zis ca e ok, dar ca il mai verifica si datile urmatoare. Sunt in ceatza.

Romanitza, am uitat sa spun, da un semn dupa ce va mutati. Am o idee de zona. Sa fiti numai happy in noua casa!

unguras, da, e normal sa nu vrea nici dupa o saptamana. Dupa regulile BLW, daca nu e interesata, inca nu e pregatita de diversificare. Daca mananci cu ea in brate, incearca sa iti ia din mana? Asa cum unul sta-n fund la 5 luni si altul la 7, la fel si cu interesul pt mancare, variaza. Ma bucur ca i-au trecut. Oare de ce sa-i fi ramas petele? Ale pepitului sunt tot rosii, dar cand sunt pale cand pronuntate.

Motana, pai le incurajez si eu atunci, haha, ca pepi papa, asa valoare de cateva lingurite pe zi, are zile cand vrea sa munceasca si zile cand sta numai cu ochii pe rex si-l aprovizioneaza, fantastic ce sanatos mananca rex in ultima vreme.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

La multe lunite! : Ingrid Cristiana, Tudor Mihai, Andreea Teodora, Balazs, Andreea, Andrei Daniel sa cresteti mari si sanatosi!

Pony, Mony08, sa fiti sanatoase si sa aveti numai bucurii de la flacaii vostri zmeurei!!

Motana, a mea are 74cm. A avut 50 la nastere.
Mqqm, si eu cred ca nu e inca pregatita de diversificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pupici!

Giova, multa snaatate lui Edi!

mQQm, si eu stiu ca nu ar trebui sa aiba preferinte. Vladimir face totul spre stanga si apuca mai ales cu stanga. La el e sigur e o problema cu piciorusul drept. Il tine spre interior, nu se sprijina deloc pe el si mi-a spu kineto ca muschiul e un pic atrofiat. Dar ca nu e nimic ingrijorator si se va rezolva. Si Stefan la varsta lui facea totul cu stanga. Eram sigura ca va fi stangaci (atunci am aflat ca nu ar fi normal sa aiba preferinte spre stanga sau dreapta). Totusi Stefan in cele din urma pare dreptaci, cu toate ca s-a hotarat tare greu: manca si scria intr-un timp si cu stanga si cu dreapta.

Sunt mai linsitita in ceea ce priveste evolutia lui Vladimir. A inceput sa se intoarca in sfarsit si pe burta si pe spate. E departe de performante deosebite dar se foieste in patut in toate partile. Stiu ca voi ati trecut deja prin faza asta. Nu mai reuseste sa adoarma repede, se trezeste noaptea ca se tot "intepeneste" de-a latul in patut sau se incurca in sacul de dormit .

Si pentru ca a avut timp destul de "studiu", nefiind deloc solicitat in ceea ce priveste miscarea a invatat o groaza de chestii, cum ar fi: da pupic, face "vino - vino" cu manuta, face din gurita precum calul, cere lapte tot plescaind si incearca si ceva articulari de genul ate pentru lapte, rusinandu-se cand ii iese ceva din gurita .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
eu sunt pe fuga...trebuie sa adun din casa si pe urma sa mergem sa depun dosarul pt. alocatia lui Marco. din dec., de cand i-am suspendat-o din Alba nu am mai ajuns...si e cazul.

am pus si sarmalele trimise de mama la foc...doamne ce bine e cand te mai ajuta cineva...chiar daca e mancare la congelator...ceea ce noi uram...dar bine ne prinde cand nu am timp sa fac.

Este a 2-a oara cand i se fisureaza timpanul la aceeasi ureche...a zis ca-l tratam sa nu ma speriu, dar nici bine nu este.
Vibrocil eu nu i-am pus, pe prospect scrie ca e de la 1 an parca....daca dr. mi-a zis ca e ok...si la Marco ii puneam, tare repede ii treceau SN cu el.
Mi-a dat panadol supozitor dim. si seara, Zinnat la 12 ore, vibrocil si Ophtamesone N in nas si Garasone in urechea cu probl., dupa ce pun apa oxigenata si usuc bine cu coif dintr-ala facut din comprese sterile.
asa ca...seara si dim. e o adevarata aventura sa-i dau toate astea. aseara a facut kk si si-a scos supozitorul...sper ca in dim. asta sa fii avut mai mult succes.
Antibioticul nu-i place- te cred si eu...il scuipa, de abia pot sa il dau.
of...of...

Ati vazut ce preturi au pasapoartele? trebuie sa le fac la amandoi si la tat-su' (la marco si Clau le-au expirat). vrem sa mergem in Antalya cu ei in iunie si e musai...266 lei costa unul...e vorba de noul tip...sunt nebuni ce mai!
asa-mi trebuie ca am tot vrut sa le fac anul trecut si am amanat. Murim de ciuda ca nu putem nici in Ungaria sa mergem, ca nu au copiii acte.

ma pun rapid sa citesc ce ati scris si o tai la treaba.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONITZA86 spune:

hello dragutelor!!
Ce spor la scris aveti!Deja capitol nou,nu am mai intrat de vineri si am de recuperat suficient.Multumim de urari Moniland,Giova,Corinna Mony08,Andreea1979,am implinit si noi 6 lunite ce repede a trecut !
Ne laudam si noi ca am facut la olita la 6 lunite!Ce dragalasa e cand sta pe olita cu manutele pe genunchi.
Inutza dragalsa foc zmeurica ta!sa creasca mare si cumintica!
Mqqm Stefania am observat sa foloseste mai mult partea dreapta si la somn insa are momente cand se intoarce pe spate pe stanga,dar jucariile le apuca cu dreapta si apoi o muta in stanga.CAnd era la 4 lunite avea tendinte sa tina jucaria mai mult in stanga.
Giova imi pare asha de rau de Edi.Cand avea Stefania 2 saptamani am facut si eu o otita la ambele urechi alaptam atunci si am intrerupt 2 zile.A fost groaznic plangeam noaptea nu mai puteam am crezut initial ca e curent am facut leacuri babesti ,nu vroiam sa intrerup alaptatul dar a fost necesar antibiotic.Il inteleg pe micutul Edi prin ce trece
.Insanatosire grabnica si fara dureri
Motana poate ca nu pui suficienta smantana la iaurt sau laptele nu e gras!
Atazi mergem si noi la 12 sa facem vaccinul poate scapam usor fara!
Pupici de la noi si revenim cand ne intoarcem!!!

LA MULTI ANIPony si Mony sa va bucurati de copilasi!!
Ingrid Cristiana, Tudor Mihai, Andreea Teodora, Balazs, Andreea, Andrei Daniel.

MAMI DE STEFANIA MARIA
mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

la cat mai multe lunite: Ingrid Cristina, Tudor Mihai, Andreea Teodora, Balasz, Andreea si Andrei daniel! sa cresteti mari si sanatosi pui frumosi!

Mony si Pony! Multa sananate si fericire alaturi de zmeuricile voastre frumoase!

Multumim fetelor de urari...eu asa m-am saturat de otita asta....este a 4 oara cand imi face...de fapt de 2 ori otita, de 2 ori timpan fisurat....zau de stiu ce sa mai fac...am incercat homeopat, acum luam antibiotic si inca naspa...sa speram ca ii dam de capat, pana nu o luam razna.
Dr. a zis ca acum cat ii curge din ureche nu-l doare...cica doare pana s-a strans acolo secretia. poate de aceea plangea noptile nu stiu ce sa zic...si acum mai plange...sa se faca bine si sa nu se mai repete, asta e cel mai important.

Corinna mersi pt. urarile adresate d-nului sot.
Ponny eu ii fac la 2 zile baita, nu asta e problema la el...la noi din interior se declanseaza totul...
mQQm da , e a 2-a oara cand i s-a fisurat timpanul la aceeasi ureche.
Lorelay bine ai revenit. ce mai faceti voi? poze cu nora frumoasa? felicitari pt. progresele facute.
si tu cu urechile? o vai de tine...bine ca esti ok acum.
Monica sa purtati sanatosi achizitiile. tu iei cremele pe baza de reteta? nu se dau fara, nu? ca o trimiteam pe sorella sa cumpere. dar daca e preparat...nici nu stii ce contine...cum se numeste macar...sa o pun sa intrebe.
Blanca o fi vreo iritatie la Eva, daca enumai la pasarica...poate a fost pipi acid...mai ales ca i-ai dat si suc de porto.
eu iaurtul l-am facut ca si tine...cu smantana, lapte cald si pus pe calorifer invelit in prosoape de bucatarie.
mQQm si Edi prefera sa doarma pe dunga/intr-o parte, pe dreapta...dar capsorul are forma perfecta...tare fain adoarme singurel in patut pe partea dreapta.
si asta cu intorsull...si Edi doar pe o parte se intoarce...chiar e o problema? nu am facut caz...trebuie sa-l tin sub observatie.
Abeg mersi de info...i-am dat Zinnat de aseara, e groaznic la gust, normal ca il ia cu forta. daca afalm mai repede ii luam alt antibiotic...si asa i l-am dat cu strangere de inima.
cum ai cautat pe google? dispozitiv pt. hranire?
stai ca l-am gasit...e misto si asta.
si tu cu otita? ai luat ceva? eu nu am avut never...asa ca habar n-am cum sunt durerile. am auzit ca groaznice...atat.
Anemona felicitari pt. mersul in marsalier. cu dintii...imi pare tare rau ca mai avem un frate de suferinta.
Cornelia felicitari pt. evolutia lui Vladimir. mai-mai...ce baiat...face cu mana si da pupici.
Monitza mersi...sa dea DD.

gata, fug la treaba.
, pe mai tarziu.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput