Pepenasi de iulie-august 2008 (171)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui Violeta_m_tm

Cami de cand nu mai ai lapte?

Vio de Miruna (22.07.2008)
poze




pai cred ca de la inceput..a tot fost un dute-vino...numai ca acum nu mai am mai deloc

Cami, de sufletel scump Flavius Cristian pe pamant si a ingerasului Darius-Andrei din ceruri

Alex are nevoie de noi! Sa-l Ajutam!!

Flavius

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius


Poveste

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Din seria mame care comenteaza, a mea ma bate la cap ca nu e suficient de mare (la kg adica) si Ioana are vreo 11 kile cred si vreo 82cm, la fel cu suzeta de cate ori o vede vrea sa i-o arunce "la catel", si cu somnul de la pranz ca nu doarme suficient ( cand e la ea doarme cate 3 ore, acasa nu depaseste o ora jumate niciodata.

Anna si Ioana (11.07.2008)
asa creste Ioana
povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Cami eu aveam zile cand miruna manca foate mult (pusee de crestere) si ramaneam fara lapte, de multe ori m-am speriat ca nu mai am lapte, mai ales ca nici Miruna nu vroia biberonul sub nici o forma, dar dupa aia se regla laptele de la piept si aveam destul pana la un urmator puseu... si inca mai alaptez... Poate si la tine este la fel, incearca sa bei lichide, ceai pt stimularea lactatiei... si pune-l din cand in cand la piept, poate iti revine laptele. Daca nu, asta este, o sa accepte el si biberonul nu-ti face griji. pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Aida initial a primit NAN, dar la 5 luni i l-am schimbat din cauza dermatitei si am trecut-o pe Humana. Ambele i-au placut - defpat singurul lapte pe care nu l-a acceptat sub nici o forma a fost Humana HA.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Buna seara fetelor

CAMY TI-AM DAT PM dar iti spun si aici bea lichide multe, eu beam ceai de la fares pt lactatie , am luat o perioada galactogil cam o cutie jumatate, mai poti lua si galafor -din asta nu am luat-, dar primele doua m-au umplut de lapte cand scazuse cantitatea.Conteaza si o alimentatie echilibrata, eliminat stresul , cat mai multa odihna- dormi si tu cand doarme bebe ca restul nu mai conteaza acum le rezolvi dupa.
Daca nu reusesti nu e o tragedie sa bea lapte praf -la noi a mers humana foarte bine il fac cu apa la temperatura camerei sau acum ca e frig pun sticla pe calorifer si asa ii dau , se dizolva ok dupa cateva agitari.
Incearca sa ii dai cu alta tetina silicon , latex incearca nuk ,avent
astea au mers la noi.
Sau cum spune VIO TM poate fi un puseu de crestere si atunci suge mai8 mult asa era si la mine si aveam senzatia ca nu mai e lapte dar o puneam la san.
Pupici

http://lb2f.lilypie.com/pLsGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

camy eu i-am dat completare de la inceput si am alaptat fix o luna. de la o zi la alta s-a terminat laptele. insa stiu ca fetele cand se mai rarea productia bagau ceai pt stimularea lactatiei. incearca si vezi ce iese. nu ai apucat sa pui nimic la congelator? ca si lapte praf bea si acum milumil. am luat si am comparat cutiile de lapte praf in magazine si tot asta mi se pare cel mai ok ca si formula mai ales ca eu cautam unul bogat in fier si asta are cel maimare procentaj de fier dintre toate de pe piata.

-----

Are mami o MINUNE DE LA DOAMNE-DOAMNE

-----

Ruby eekyaa.
Ehla xana, ehla xana kondamou
Ehla bruwee, maydeenabee
Seesu samee ahkeeraa
Ruby ruby kree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Camy eu i-am dat Ralucai Nan si i-a mers foarte bine cu el.Si acum tot Nan bea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Anka si Miruna e fan suzeta, de fapt ea umbla cu 2 dupa ea, una in gura si una la nas (am mai zis eu), de rade lumea pe strada cand ne vede.

Camy eu am folosit multe stimulente pt. lactatie: de 3 ori pe zi galafor, ceai de la fares si ceai de anason+fenicul+chimen, toate una dupa alta, de 3 ori pe zi. Asa am reusit sa-mi mentin lactatia cam 7 luni, pana s-a inarcat Miruna. Lapte praf am folosit NAN, noua ne-a fost, si ne este in continuare bine cu el.


Dia, mami de Miruna stapana toboganelor (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Bujo e la cumparaturi, imi cumpara ea o cutie de Nan...sper sa fie bine...oricum, in disperare i-am dat 3 lingurite de suc de mere...sa nu dati cu rosii va rog, nici eu nu-s de acord, dar am vb cu medicul si zicea ceva de internare

Cami, de sufletel scump Flavius Cristian pe pamant si a ingerasului Darius-Andrei din ceruri

Alex are nevoie de noi! Sa-l Ajutam!!

Flavius

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius


Poveste

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Camy - are peste 3 luni Flavius da? Sanii nu trebuie sa iti fie plini, laptele vine la cerere si nu se "stocheaza". De acum o sa-ti simti sanii plini daca cumva sare el vreo masa. Eu zic asa. Pune copilul la san ca este lapte. Laptele nu dispare peste noapte! Ai tu impresia ca nu se satura...daca adoarme si o ora e satul. Au pusee de crestere in care isi regleaza singuri productia ta de laptic. In acelasi timp, baga ce-ti zic fetele. Ia vreo cateva zile, baga cel putin 3 litri de apa pe zi. Si continua alaptatul. E ce e mai bun pt el!!! In acelasi timp, lapticul tau e cald, deci in cel mai bun caz iti va accepta laptele putintel mai caldut. Incearca-l la incheietura, deci nu fierbinte. Si inca ceva. Eu am vazut frumosul tau in poze. Copilul ala a pus sanatos si serios pe el!! E grasunel. Cu alt lapte decat laptele tau nu l-ai hranit deci AI LAPTE! Asa...amu' inca una, alaptatul nu se face la program. Alaptatul e la cerere!! Adica daca vrea sa stea cu tzatza in gura aia e...de obicei dupa puseele astea isi revine singurel la program. Internarea unui copil se face in caz de dehidratare, care se realizeaza dupa ce nu a papat 12-24 de ore. Eu zic sa te calmezi, sa bagi ceaiuri si apa si sa papi echilibrat, sa te relaxezi si sa continui alaptatul.

Mergi la inceput