Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 *149*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Salutare!!!

LA MULTI ANI sarbatoritilor de aastazi!!!

Eu sunt tare suparata caci david este bolnav Asta noapte ne-am trezit din jumatate in jumatate de ora. Dimineata ardea tot, i-am luat febra si avea 39.3. La 11 deja eram la dr cu el. Are rosu in gat si luam tratament (fara antibiotic deocamdata). Toata ziua a avut febra si nu a vrut decat in brate. Mi-era asa o mila de el. A stat si mami la noi, caci nu puteam sa-l tin numai eu. Acum este un pic mai bine, dar in continuare ii dau nurofen si panadol la 3,5 h. Nurofen ii dau 3 ml, panadol ii dau 5. Este ok?

Si tot azi ne-au venit si analizele. david are anemie si infectie la ochisor (acum de cand a pornit de-a busilea face des infectie caci se tot freaca la ochisorul bolnavior).

Am vb si cu fosta pediatra si ne-a recomandat sa merg maine sa-i iau o analiza de sange sa vedem daca este ceva viral. Dar imi trebuie o clinica unde sa-mi dea rezultatul pe loc. Stiti unde as putea merge?

Am gasit reteta la tort. O scriu dupa ce ii dau la pici sa manance (daca o vrea sa manance caci astazi a mancat ff putin si-l inteleg)

Olga, mamica lui David iepurasul



Sanatate multa. Stiu cum e ca si noi am trecut prin asta. Alterneaza antitermicele, ca e ok. Daca nu ii scade febra nici asa o data la 12 ore ii poti da si jumatate de supozitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Salutare!!!

LA MULTI ANI sarbatoritilor de aastazi!!!

Eu sunt tare suparata caci david este bolnav Asta noapte ne-am trezit din jumatate in jumatate de ora. Dimineata ardea tot, i-am luat febra si avea 39.3. La 11 deja eram la dr cu el. Are rosu in gat si luam tratament (fara antibiotic deocamdata). Toata ziua a avut febra si nu a vrut decat in brate. Mi-era asa o mila de el. A stat si mami la noi, caci nu puteam sa-l tin numai eu. Acum este un pic mai bine, dar in continuare ii dau nurofen si panadol la 3,5 h. Nurofen ii dau 3 ml, panadol ii dau 5. Este ok?

Si tot azi ne-au venit si analizele. david are anemie si infectie la ochisor (acum de cand a pornit de-a busilea face des infectie caci se tot freaca la ochisorul bolnavior).

Am vb si cu fosta pediatra si ne-a recomandat sa merg maine sa-i iau o analiza de sange sa vedem daca este ceva viral. Dar imi trebuie o clinica unde sa-mi dea rezultatul pe loc. Stiti unde as putea merge?

Am gasit reteta la tort. O scriu dupa ce ii dau la pici sa manance (daca o vrea sa manance caci astazi a mancat ff putin si-l inteleg)

Olga, mamica lui David iepurasul



Sanatate multa. Stiu cum e ca si noi am trecut prin asta. Alterneaza antitermicele, ca e ok. Daca nu ii scade febra nici asa o data la 12 ore ii poti da si jumatate de supozitor.




Vai Bianca ce mi-ai facut cu pakistanezii...de cand mi-ai adus aminte de ei, am o poftaaaa. Cred ca il trimit astazi pe Cristi.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

PetraTudor, pina vine Ilinca iti spun ce mi-a zis mie azi pediatra (am fost la aia care e profesor, sefa la neonato daca mai tii minte) ca i-am pus exact aceasta intrebare. Daca sa renunt la sin si sa ii dau lapte praf, ca sa corectam mai repede anemia. Am crezut ca ma bate . A fost foarte ferma cind mi-a zis sa continui cu alaptatul cit o sa am lapte si cit o sa accepte Pisilinca sinul. Atit de ferma, incit am renuntat (si eu ca eu, dar a renuntat si sotul, ceea ce...nu ma asteptam) la ideea de a o intarca fortat la 1 an.
Acuma eu iti spun drept ca nu mai tin minte de ce si cum ati trecut voi la laptele praf, si am ezitat sa scriu mesajul asta ca sa nu te superi, sau sa te simti vinovata, sau mai stiu eu ce; am decis sa il scriu pentru fetele care inca mai alapteaza si care poate sint si ele tentate, cum am fost eu, sa renunte, din acelasi gen de motive.

La noi e un pic mai " complicat" in sensul ca Ilinca nu accepta biberon, nu a acceptat niciodata nici suzeta. Si o vad ca o ajuta suptul; de ex acum trece la 2 somnuri pe zi si e morocanoasa cind nu-i e nici a dormi, dar nici a se juca. Atunci ia o pauza de 5-10 minute in care tzocaie si se linisteste, isi trage sufletul, e reconfortant pentru ea; apoi o ia de la capat cu joaca si totul e ok.

Asta ca sa nu spun ca am aceeasi dilema ca si Bianca, cum o sa o culc eu fara sin..vreodata



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Pisigri, tu imi esti foarte draga, cum sa ma supar! Eu nu o sfatuiam pe Olga sa renunte la alaptat, no way, doar am spus ce am constat eu.

Cand mi-a zis cineva la un moment dat ca Bogdan e straveziu, am sarit cu gura ca nu se poate, eu alaptez, nu se pune problema de carenta de Fe! Chiar si reclamele de la Milupa precizeaza ca doar in cazul copiilor nealaptati se constata o deficienta de Fe.

Dar imediat dupa aceea m-am trezit cu un rezultat la analize de toata frumusetea.

Si uite ca ii dau lapte praf de la Craciun incoace (frumos cadou i-am facut, nu?! ) si sunt mult mai multumita de cum arata.

In orice caz, departe de mine gandul sa propovaduiesc intarcarea! Eu l-am intarcat pentru ca pur si simplu nu am mai vrut sa-l alaptez, suna poate monstruos ca o mama sa aibe lapte si sa nu vrea sa alapteze, dar nu mai puteam. Pur si simplu ma simteam atat de sfarsita incat am preferat sa ... il sacrific, daca se poate spune asta, in conditiile in care vad ca ii merge mai bine fara lapticul meu.



Bogdan (09.03.2009)




Deci eu stiu ca fiecare are motivele proprii, firea proprie, problemele proprii, "fixatiile" si "stolurile" personale, ca io am cit toate pasarile migratoare de pe un continent. Mi se pare exagerat sa spui ca ai "sacrificat" copilul pentru ca da, f multi copii cresc bine-merci cu lapte praf din prima zi. Am explicat de ce am relatat eu ce mi-a zis medicul.
Mai citesc si mai revin...ca iar n-ati avut somn...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Neatza!

Trecem si noi sa va salutam, sa pupam puiutii bolnaviori, sa uram sarbatoritii , bem si-o cafeluta ( multam' Monnvas ) si mai stam un pic si la povesti.

Aris. Ma bucur ca esti bine!

Pupici si sanatate pentru Manole cel bolnavior. Ilinca sper sa poti face rost de vaccin si sa-l ajute!

Bun venit Mireal!
Bine ati revenit Emilia, Rodica, Galushca ( iti montasi/testasi bara de scuturat covoarele ?)

Simina, petrecere frumoasa la botez!



mihaela, mama de nazdravan Calin Cristian. din 14 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Anca din pacate a inceput sa produca muuulti muci, mai ales de cand a adormit. De asta si stau treaza, caci il pazesc, se tot trezeste tusind, plangand, mi-e tare mila de el. Am incercat sa-l aspir, dar a facut o criza de plans de am zis ca-l las in pace. Vreau sa treaca mai repede noaptea asta cu bine.

Va pup. Ma duc sa dorm si eu pe reprize langa bolnaviorul meu.

Noapte buna!!!

Olga, mamica lui David iepurasul


Cum mai e David ?

Stiu ce nasol a fost cu mucii si la noi, eram super stresat, adormea Alexandra si se trezea plangand ca se ineca cu mucii si se enerva si mai rau cand vroiam sa-i curat nasul asa ca eu doar ii puneam picaturi si intr-un final adormea



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

www.youtube.com/user/ba939#p/a/u/0/PjFtYzTOv04" target="_blank">Bogdan la joaca

Daca nici acum nu mi-a iesit ca link , va prindeti voi care este partea la care trebuie sa dati copy-paste

Bogdan (09.03.2009)




Ce bine se distreaza el si ce viteza are,se tine bine pe picioare !!

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Salutare, tufetitze.
Astept cu neabdare sa intre Denisamada, ca vad ca Dyana n-are nimic de zis la subiectul Cantastim...Pisigri, merci mult de raspuns; problema e ca eu am probleme la aprecierea temperaturii...trenul de ex. se incadreaza la 5-15 grade cat ai spus? Sau e mai cald?
Petra.Tudor, stai linistita, tufata, ca nu-ti sar eu la jugulara Ca eu nu vad nicio legatura intre intarcat si revenirea Fe in cantitati normale (mi se pare un sofism care in logica se numeste "cauza falsa") e partea a doua, daca tu ai stabili o relatie cauzala, okeiu. Eu la clubul asta nu mai am campanie pro-alaptare sa fac, care alapteaza inca- nu mai trebuie eu sa le conving ca e bine, ca stiu ele; care alapteaza dar vor sa intzarce- iarasi e ok, au alaptat suficient (clar e o deosebire intre 8-9-10 luni si...3 saptamani, cat rezista unele ca "se gata laptele"); care au intzarcat deja, asta este...Eu va zic drept ca nu m-am rabdat si m-am bagat cu niste informatii pe odiseea Siminei, dupa ce citisem ce prostii le-au bagat in cap pediatrii/neamurile etc. bietelor mamici (ca au "lapte slab", ca trebuie hraniti tot la 3 ore "sa nu se amestece laptele nou cu cel vechi", ca daca fac kk de 4-5 ori/ zi e diaree etc.) si am avut surpriza placuta de a vedea ca multe fete au apreciat ce am scris si s-au simtit incurajate in demersul lor, ceea ce tare m-a bucurat
Cu suzeta si degete; Sophiphi v-am zis ca a renuntzat singura pe la 3 luni la suzeta, dar a inlocuit-o cu degetele. Acum si le suge cand ii e foame sau cand ii e somn, in rest nu; dar m-ati ingrijorat cu dintzii, o sa incerc sa o conving sa nu-si mai suga deloc...Eu am dintii de sus strambi ca dracu' (chiar o sa va pun o poza edificatoare, samuriti de ras) dar nu am supt degetele ci suzeta, ii ziceam "tzusli" si e o legenda deja in familie de cum m-a scapat maica-mea, disperata, de ea: aveam spre 4 ani deja (ma rog, vreo 3 jumate) si eram innebunita dupa tzusli (si zau ca am inceput sa vorbesc repede si corect) si venea mereu la usa un tigan ungur cu oale, vase yenna etc. Si intr-o zi mi-a zis maica-mea, sec:" ti-a luat Gabor tzusli". Aoleu, am inlemnit, ca mi-era cam frica de el cand il vedeam cu palarie, barba si sac in spate...si de-atunci n-am mai zis nimic de tzusli, sa nu-l supar pe Gabor

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
9luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Iau si eu gura de cafe de la Moonvas, mersi !!!

Si daca tot ati dezbatut tema suzetei, unde nu ma bag pt ca nu folosim, as vrea sa-mi spuneti mamicile mai experimentate cum sa o dezvat eu de degetel pe Alexandra, nu neaparat acum dar asa pe viitor, deoarece ea fara deget in gura nu adoarme decat daca e obosita rau de tot !

Galushco, tu ziceai de dezvatat dupa 1 an , cum ai fi procedat ?

Inteleg ca e mai daunator acest obicei decat suzi asa ca o sa incepem sa studiem metodele de renuntare si va cer sprijinul



Inna, ce frumos e Andy

InaPreda, unde ai disparut ?

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Monica s-a culcat linistita dupa ce a batut DC-ul in lung si-n lat si a gasit argumente linistitoare pro-suzeta. OK, daca e de pe DC, e sfant, nu ma mai bag. Toate bune si frumoase, dar de ce si-a incheiat tirada rastalmacind (a se intelege "luandu-ma peste picior"...) ceea ce i-am scris eu, frumos si cu bune-intentii, despre Luana (am scris ca "incearca" sa puna piese de Lego, dar.... na', in fuga se mai scapa unele "detalii")

En fin....


Mah... am citit si eu mesajul lui Petra si azi-noapte de pe mobil si am zis sa revin si azi, ca poate imi zburau randurile si nu am inteles eu bine. Petra, de obicei nu facem toate la fel (toate, ma refer la tufetele cucuietele de pe DC) si e si normal. Daaaar, in 100% din situatii nici nu ne impunem una alteia punctul de vedere. Pentru ca, fiecare face cum stie pentru copilul ei/ea. Gramul de ironie al uneia catre alta este suficient pentru a pune o mama sa se intrebe cu ce a gresit?! Poate ca am eu o super-nevoie de protectie fata de Monica daaar... mesajul tau m-a facut sa ma gandesc daca e ok ca tot ceea ce gandesc/fac/stiu sa scriu pe forum.

Cu bine,

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

neata la toata lumea. La multi ani la toti sarbatoritii zilei de azi.
OLI eu am folosit carvol pt nasuc infundat si apa de mare,carvolul este foarte bun sunt niste pastilute cu lichid in ele care se sparg se pun pe batista sunt naturale(uleiuri esentiale de pin de menta de lavanda etc) iar andrei se desfunda imediat.Te pup astept vesti bune,multa sanatate.

Andrei si mami.

Mergi la inceput