TED (idei care merita raspandite)

TED (idei care merita raspandite) | Autor: blackpanterro

Link direct la acest mesaj

Buna,

nu stiu cata lume stie de TED dar m-am gandit sa postez aici doar in scop informativ.
Ideile prezentate sunt foarte interesante si ne acapareaza atentia de cele mai multe ori.

Enjoy! :)

http://www.ted.com/

Adriana 9w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Buna,

nu stiu cata lume stie de TED dar m-am gandit sa postez aici doar in scop informativ.
Ideile prezentate sunt foarte interesante si ne acapareaza atentia de cele mai multe ori.

Enjoy! :)

http://www.ted.com/

Adriana 9w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier



Fain linkul, mersi pentru sharing
E fain ca prezinta ultimele noutati din domeniu.




Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Buna,

nu stiu cata lume stie de TED dar m-am gandit sa postez aici doar in scop informativ.
Ideile prezentate sunt foarte interesante si ne acapareaza atentia de cele mai multe ori.

Enjoy! :)

http://www.ted.com/

Adriana 9w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier


Te rog sa pui un titlu in limba romana in conformitate cu prevederile Regulamentului de utilizare - pct. 11
Multumesc


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ala era sloganul lor, tradus in romana ar fi complet aiurea asa ca am sters de tot, desi nu e singurul subiect cu titlu in engleza.Ah well!

Adriana 9w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Pantera, pune un titlu mai descriptiv, site-ul e foarte interesant, talkurile la fel, ar fi pacat sa nu se uite lumea :u
Exemplu: George Whitesides (cel mai citat chimist in viata) si sensorii lui pe suport de hartie si reactie de culoare, cu telul de-a ajunge la analize clinice la distanta si cu cost zero sau aproape zero, folositi in zone catre care accesul este foarte dificil si banii nu chiar dau pe dinafara.
Concret: sensorii pe suport de hartie ii pune in kituri usoare, ieftine, usor de folosit, kiturile le pune in rucsacuri, rucsacurile le da unor baieti antrenati, inarmati (greu de oprit adica ). Baietii le dau pacientilor din zonele dificile, pacientii se inteapa in deget, apare reactia de culoare, baiatul greu de oprit trage o poza cu telefonul si o trimite la un centru de diagnostic. Ieftin, eficient, acces larg.
In plus, nenea asta Whitesides e un tip absolut sarmant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Pantera, pune un titlu mai descriptiv, site-ul e foarte interesant, talkurile la fel, ar fi pacat sa nu se uite lumea :u
Exemplu: George Whitesides (cel mai citat chimist in viata) si sensorii lui pe suport de hartie si reactie de culoare, cu telul de-a ajunge la analize clinice la distanta si cu cost zero sau aproape zero, folositi in zone catre care accesul este foarte dificil si banii nu chiar dau pe dinafara.
Concret: sensorii pe suport de hartie ii pune in kituri usoare, ieftine, usor de folosit, kiturile le pune in rucsacuri, rucsacurile le da unor baieti antrenati, inarmati (greu de oprit adica ). Baietii le dau pacientilor din zonele dificile, pacientii se inteapa in deget, apare reactia de culoare, baiatul greu de oprit trage o poza cu telefonul si o trimite la un centru de diagnostic. Ieftin, eficient, acces larg.
In plus, nenea asta Whitesides e un tip absolut sarmant.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.


Exact ce masoara?



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Adriana, super interesant site-ul!!! Multumesc

Llaura, da...hartia e ieftina intra-devar...dar o hartie simpla nu reactioneaza cu nimic daca nu atasezi ceva reagenti pe ea...Si ei sunt cei scumpi in ceea ce priveste testele astea "rapide"...Ce testezi daca nu ai substantele chimice (care trebuie fabricate la un cost mare) care sa reactinoneze cu ceea ce cauti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Adriana, super interesant site-ul!!! Multumesc

Llaura, da...hartia e ieftina intra-devar...dar o hartie simpla nu reactioneaza cu nimic daca nu atasezi ceva reagenti pe ea...Si ei sunt cei scumpi in ceea ce priveste testele astea "rapide"...Ce testezi daca nu ai substantele chimice (care trebuie fabricate la un cost mare) care sa reactinoneze cu ceea ce cauti???

Sinzi , Radu si David psihologul
www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI" target="_blank">David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">






Depinde de ce vrei sa detectezi, reagentii sunt ieftini sau incredibil de scumpi.

Acum testul de culoare, pare fain...insa, avand in vedere ca se vrea o reactie specifica, trebuie izolat, din sange(sau orice proba), purificat, concentrat. Numai asa poti crea o reactie in lant ce iti poate da o reactie de culoare.
M-am uitat pe site-ul lui nenea asta...Remarcabil ce vrea sa faca, insa deocamdata costurile sunt imense. Sa vedem cat timp ii va lua sa ajunga efectiv pe piata cu produsele respective.
Ca idee, trec minim 10 ani ca o idee sa devina produs.



Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel
_

Fericirea e o alegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ma, eu am zis ca e o idee buna, nu raspunsul la toate intrebarile :p
Hartia se derivatizeaza, dar la fel se derivatizeaza si suporturile de dimensiuni mult mai mari. Dimensiuni mai mici inseamna evident costuri mai mici; pt unele chimicale (chiar si enzime, oxidaze de ex care oxideaza glucoza si alte zaharuri) procesul de fabricatie e ff bine cunoscut si f ieftin chiar si la scara mare; infim la scara la care lucreaza nea Georgica. Hartia in sine e un suport foarte ieftin. Specii de interes ar fi zahar, uree, peptide, anticorpi (orice cu chimie simpla, cunoscuta, ieftina, toate astea la limite decente de detectie).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

TED seminar ("webinar"): autoarea de succes Helen Fisher ("Anatomy of Love", "Why We Love") ne explica "de ce iubim si inselam".

www.ted.com/talks/helen_fisher_tells_us_why_we_love_cheat.html" target="_blank">Anthropologist Helen Fisher takes on a tricky topic -- love –- and explains its evolution, its biochemical foundations and its social importance. She closes with a warning about the potential disaster inherent in antidepressant abuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am scris si eu pe blog despre niste prezentari de ceva timp deja. Ma declar fan.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput