Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Stiinta si cercetare

TED (idei care merita raspandite)

(2 voturi)
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite blackpanterro un Mesaj Privat  Reply with Quote

TED (idei care merita raspandite)

Buna,

nu stiu cata lume stie de TED dar m-am gandit sa postez aici doar in scop informativ.
Ideile prezentate sunt foarte interesante si ne acapareaza atentia de cele mai multe ori.

Enjoy! :)

http://www.ted.com/

Adriana 9w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - beren on 18/02/2010 00:19:26

fecian

1898 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite fecian un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Buna,

nu stiu cata lume stie de TED dar m-am gandit sa postez aici doar in scop informativ.
Ideile prezentate sunt foarte interesante si ne acapareaza atentia de cele mai multe ori.

Fain linkul, mersi pentru sharing
E fain ca prezinta ultimele noutati din domeniu.

Felicia, mami de scufundac atomic, Gabriel (23 Mai 2008)
Nasterea lui Gabriel

Fericirea e o alegere!
Mergi la inceput

membru veteran marius

18949 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Buna,

Te rog sa pui un titlu in limba romana in conformitate cu prevederile Regulamentului de utilizare - pct. 11
Multumesc

www.romleas.ro/eu" target="_blank">Eu pur si simplu / www.marius.rdsor.ro" target="_blank">Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
www.romleas.ro/legi/juridic.html" target="_blank">Pagina legislativa
Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackpanterro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ala era sloganul lor, tradus in romana ar fi complet aiurea asa ca am sters de tot, desi nu e singurul subiect cu titlu in engleza.Ah well!

Mergi la inceput
Llaura
Llaura

3099 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLlaura Adauga semn de carte la raspuns Trimite Llaura un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pantera, pune un titlu mai descriptiv, site-ul e foarte interesant, talkurile la fel, ar fi pacat sa nu se uite lumea :u
Exemplu: George Whitesides (cel mai citat chimist in viata) si sensorii lui pe suport de hartie si reactie de culoare, cu telul de-a ajunge la analize clinice la distanta si cu cost zero sau aproape zero, folositi in zone catre care accesul este foarte dificil si banii nu chiar dau pe dinafara.
Concret: sensorii pe suport de hartie ii pune in kituri usoare, ieftine, usor de folosit, kiturile le pune in rucsacuri, rucsacurile le da unor baieti antrenati, inarmati (greu de oprit adica ). Baietii le dau pacientilor din zonele dificile, pacientii se inteapa in deget, apare reactia de culoare, baiatul greu de oprit trage o poza cu telefonul si o trimite la un centru de diagnostic. Ieftin, eficient, acces larg.
In plus, nenea asta Whitesides e un tip absolut sarmant.

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.
Mergi la inceput

fecian

1898 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite fecian un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Pantera, pune un titlu mai descriptiv, site-ul e foarte interesant, talkurile la fel, ar fi pacat sa nu se uite lumea :u
Exemplu: George Whitesides (cel mai citat chimist in viata) si sensorii lui pe suport de hartie si reactie de culoare, cu telul de-a ajunge la analize clinice la distanta si cu cost zero sau aproape zero, folositi in zone catre care accesul este foarte dificil si banii nu chiar dau pe dinafara.
Concret: sensorii pe suport de hartie ii pune in kituri usoare, ieftine, usor de folosit, kiturile le pune in rucsacuri, rucsacurile le da unor baieti antrenati, inarmati (greu de oprit adica ). Baietii le dau pacientilor din zonele dificile, pacientii se inteapa in deget, apare reactia de culoare, baiatul greu de oprit trage o poza cu telefonul si o trimite la un centru de diagnostic. Ieftin, eficient, acces larg.
In plus, nenea asta Whitesides e un tip absolut sarmant.

Exact ce masoara?

Nasterea lui Gabriel

Fericirea e o alegere!
Mergi la inceput
sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana

11536 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Adriana, super interesant site-ul!!! Multumesc

Llaura, da...hartia e ieftina intra-devar...dar o hartie simpla nu reactioneaza cu nimic daca nu atasezi ceva reagenti pe ea...Si ei sunt cei scumpi in ceea ce priveste testele astea "rapide"...Ce testezi daca nu ai substantele chimice (care trebuie fabricate la un cost mare) care sa reactinoneze cu ceea ce cauti???

Sinzi , Radu si David psihologul
www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI" target="_blank">David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

fecian

1898 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Adriana, super interesant site-ul!!! Multumesc

Llaura, da...hartia e ieftina intra-devar...dar o hartie simpla nu reactioneaza cu nimic daca nu atasezi ceva reagenti pe ea...Si ei sunt cei scumpi in ceea ce priveste testele astea "rapide"...Ce testezi daca nu ai substantele chimice (care trebuie fabricate la un cost mare) care sa reactinoneze cu ceea ce cauti???

Sinzi , Radu si David psihologul
www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI" target="_blank">David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">

Depinde de ce vrei sa detectezi, reagentii sunt ieftini sau incredibil de scumpi.

Acum testul de culoare, pare fain...insa, avand in vedere ca se vrea o reactie specifica, trebuie izolat, din sange(sau orice proba), purificat, concentrat. Numai asa poti crea o reactie in lant ce iti poate da o reactie de culoare.
M-am uitat pe site-ul lui nenea asta...Remarcabil ce vrea sa faca, insa deocamdata costurile sunt imense. Sa vedem cat timp ii va lua sa ajunga efectiv pe piata cu produsele respective.
Ca idee, trec minim 10 ani ca o idee sa devina produs.

Nasterea lui Gabriel

Fericirea e o alegere!
Mergi la inceput
Llaura
Llaura

3099 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLlaura Adauga semn de carte la raspuns Trimite Llaura un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ma, eu am zis ca e o idee buna, nu raspunsul la toate intrebarile :p
Hartia se derivatizeaza, dar la fel se derivatizeaza si suporturile de dimensiuni mult mai mari. Dimensiuni mai mici inseamna evident costuri mai mici; pt unele chimicale (chiar si enzime, oxidaze de ex care oxideaza glucoza si alte zaharuri) procesul de fabricatie e ff bine cunoscut si f ieftin chiar si la scara mare; infim la scara la care lucreaza nea Georgica. Hartia in sine e un suport foarte ieftin. Specii de interes ar fi zahar, uree, peptide, anticorpi (orice cu chimie simpla, cunoscuta, ieftina, toate astea la limite decente de detectie).

Mergi la inceput
beren
beren

1690 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite beren un Mesaj Privat  Reply with Quote
TED seminar ("webinar"): autoarea de succes Helen Fisher ("Anatomy of Love", "Why We Love") ne explica "de ce iubim si inselam".

www.ted.com/talks/helen_fisher_tells_us_why_we_love_cheat.html" target="_blank">Anthropologist Helen Fisher takes on a tricky topic -- love - and explains its evolution, its biochemical foundations and its social importance. She closes with a warning about the potential disaster inherent in antidepressant abuse.

Editat de - beren on 18/02/2010 01:10:56
Mergi la inceput
sirimie
sirimie

8324 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui sirimie  Trimite mesaj yahoo luisirimie Adauga semn de carte la raspuns Trimite sirimie un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am scris si eu pe blog despre niste prezentari de ceva timp deja. Ma declar fan.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com