Breaking News - 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am citit toate stirile din presa online, si pe cele din ziare 'bune' si pe cele din 'ziarele mai putin bune'. In acestea din urma, sint unii care scriu ca dacaa cum un an era lumea intrebata de MJ, multi ar fi raspuns ca cine, ciudatul si... ala? Iar acum toti se dau ca si cum l-ar fi iubit toata viata... Si ca, degeaba incercam sa gasim acum un vinovat, pentru ca, de fapt, acesta singur si-ar fi facut-o cu mina lui, datorita stilului ciudat si nesanatos de a trai.

Si am stat si m-am gindit: asa este! Are dreptate! Multi dintre cei care il iubesc acum pe Michael, sigur nu-l iubeau inainte de a muri. Moartea lui a schimbat foarte mult felul in care il percepeau oamenii, mai ales dupa proces. Si are dreptate si in legatura cu faptul ca si-a facut-o cu mina lui. Asa este, din pacate si sint foarte trista din cauza asta chiar daca unui om cu viata si problemele scuze ii pot gasi scuze cu nemiluita. Dar indiferent de cite scuze i-as gasi eu, a murit pentru ca si-a facut rau si asta nu pot eu sa schimb. Astea sint faptele, nu are rost sa le negam.

Dar in rest nu sint de acord ca ne chinuim sa gasim un vinovat. Exista un vinovat, exista mai multi vinovati, de fapt, toti oamenii care l-au inconjurat, mai putin copiii lui care sint prea mici. Daca MJ si-ar fi fabricat sau procurat singur, fara prescriptii de la medici, medicamentele, daca si le-ar fi injectat singur fara nici un ajutor, niciodata in viata... atunci as spune la fel: si-a facut-o cu mina lui, nu e nimeni vinovat. Dar in situatia de fata nu pot spune asta pentru ca nu e adevarat. E vinovat el pentru felul in care a avut grija de viata lui, dar la fel de vinovati sint cei care l-au ajutat sa moara. Au facut-o pentru bani, au facut-o pentru ca nu le pasa de semenii lor, au facut-o pentru ca au avut un interes sa o faca. Cum poti sa te uiti in ochii copiilor lui sau ai altor victime ca el sau in ochii mamelor a caror copii au murit rapusi de dependenta de medicamente si sa spui: nu sint vinovat! Si sint convinsa ca daca au putut ajunge pina aici, adica sa indoape oameni invinsi de medicamente si mai mult cu ele, eu sint sigura ca ei chiar se cred nevinovati: pai, el a vrut, eu doar i-am respectat dorinta.

Si nu ma pot abtine sa nu ma intreb de ce vinzatorii de droguri sint arestati imediat si condamnati la ani grei de inchisoare, dar cei care prescriu aceste medicamente desi stiu clar de ce o fac si care sint riscurile, sint in continuare in libertate, isi practica linistit meseria care ar fi trebuit sa salveze oameni, nu sa-i omoare, lafaindu-se in casele barosane si petrecindu-si concediile dupa un an de 'munca' pe insule exotice unde oamenii de rind nici nu viseaza sa ajunga!?! Cu ce sint ei diferiti de ceilalti???

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

http://stirileprotv.ro/show-buzz/michael_jackson/conrad-murray-acuzat-oficial-de-moartea-lui-michael-jackson.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

anka, iti fac harta in seara asta iertati-ma cu toatele, am spus ca le fac, si pur si simplu n-am mai avut timp si inspiratie...

Sunt... intr-o stare proasta. Au dat publicitatii autopsia http://tmz.vo.llnwd.net/o28/newsdesk/tmz_documents/0208_mj_case_report_wm.pdf

Si, de-atunci, din iulie, citesc si mjjcommunity.com. E totul atat de complicat, Tohme are legaturi cu AEG, se pare ca l-a santajat sa semneze contractul, altfel ii vindea totul la licitatie, apoi astia de la AEG au inchis ochii, daca nu cumva chiar ei l-au omorat cand si-au dat seama ca nu poate face concertele...

Sunt trista :( Daca e asa, doctorul asta n-o sa faca inchisoare deloc, sau foarte putin, si ceilalti au castigat zeci, sute de milioane de euro.

Nu spun ca Michael n-a gresit cu nimic. Doar ca a fost inconjurat de javre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Astrojunkie, si eu sint la fel de trista. Da, si MJ a ales sa traiasca cum a trait, dar a facut-o pe pielea lui. Cei care au fost in jurul lui insa nu au facut ce au facut pe pielea lor, ci tot pe a lui MJ. Si in timp ce el e mort, ceilalti au cistigat milioane de dolari pe spatele acestui artist, exploatindu-i talentul la maxim, netinind cont de omul MJ si de viata lui.

Pentru mine a fost clar ca sint multi implicati in aceasta moarte de cind se tot amina orice dezvaluire legata de ancheta mortii lui. Totul s-a invirtit in jurul cozii si, cind nu au mai avut incotro, au scos vinovatul de la locul lui... l-au acuzat ca sa fie acuzat (pentru mine este clar ca trebuiau sa-l acuze de moarte de gradul doi, pentru ca desi a fost un accident, stia foarte bine ce face si ca o face pentru un interes, acela de a cistiga bani)... A pledat nevinovat, poate ca va fi achitat, daca va fi totui acuzat, va lua 4 ani maxim si ca fi eliberat dupa unul pe motiv de buna purtare. Nu i s-a ridica permisul de practica nici macar acum (temporar macar, pina demonstreaza ca nu e vinovat), doar i s-a luat dreptul de a mai prescrie calmante si alte medicamente de genul acesta. Ce sa spun!

Atit de mihnita sint incit nici nu ma mai pot gindi la acel scenariu micut care imi mai ocupa un coltisor de minte, adica o moarte inscenata, desi, mai mult ca niciodata, mi-ar face bine sa ma gindesc cum MJ sta undeva la adapost de hiene si le face viata amara, asa cum i-au facut-o si ele lui. Da, ar fi fost minunat ca moartea lui sa nu fie reala, ci inscenata... si sa nu stie nimeni, poate doar mama si copiii mari. Din pacate, nu mai am resurse suficiente ca sa cred asta.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Medy, desi nu-mi place ta-su, trebuie sa admitem ca are dreptate: cine plateste pentru apararea doctorului? El e falit, e plin de datorii, nu a lucrat citeva luni, s-a intors la munca, dar ce putea cistiga intr-o perioada atit de scurta? Cum isi poate permite avocati de prima mina? Cica voi aduce in apararea lui inregistrari vechi cu MJ! De unde? Cine i le-a dat? El a fost in viata si in casa lui Michael 11 zile sau ma rog, putin timp. Oare MJ tinea aceste inregistrari pe masa din salon? Si faptul ca le-a luat, nu e condamnabil, pot fi folosite in aparare? Sa chemi copiii in aparare ca sa spuna ce? Cum ii chema el sa-l ajute la injectare? Cum poti sa bagi niste copii minori in aceasta afacere murdara, sa-i aduci in apararea ta... nu le ajunge ca poate au fost martori la tot ce ceea ce s-a intimplat cu tatal lor?

Are dreptate din nou timpul cu parul alb, am uitat cum ii spune... Daca eu iau acasa sau ma las angajata de o persoana dependenta de medicamente sau de droguri si printre sarcinile mele de munca o am si pe aceea de a-i procura medicamente si a i le injecta, stiind foarte bine riscurile... si acea persoana, dupa ani si ani de zile, moare, chiar si accidental... sint nevinovata? Nu, l-am omorit cu mina mea, desi nu eram decit un angajat si atit. Cind vezi cu ce ai de a face, iti dai demisia si nu are decit acea persoana sa-si injecteze si petrol daca asta vrea, dar eu nu ma murdaresc cu singele lui. Cind mai esti si doctor... Asta incearca sa ne demonstreze apararea, ca MJ e vinovat pentru ca se droga cu aceste medicamente, stia riscurile, a fost in stare sa tina sub control aceasta dependenta mai bine de 15 ani... dar inevitabilul s-a produs: a murit! Asta face un om injectat cu o galeata de medicamente, moare pina la urma si toti stiau asta, nu numai el. El a platit pretul, a murit, acum corect ar fi ca fiecare sa-si ia pedeapsa pe care o merita pentru partea lor de vina. Una este sa incerci sa-l salvezi si sa nu reusesti si sa-l lasi balta (e viata lui, e adult la urma urmelor si e dreptul tau sa te detasezi si sa-ti vezi de viata ta), alta este sa ramii linga el, sa accepti sa fii platit de el si... sa-i procuri si sa-i injectezi aceste medicamente, cu toate riscurile. Doctorul CM si-a asumat aceste riscuri, sa mearga pina la capat si sa-si ispaseasca pedeapsa, nu sa pledeze nevinovat in ochii intregii lumi. Faptul ca MJ si-a facut-o cu mina lui nu absolva de vina pe ceilati care i-au facut-o cu mina lor! Cu alte cuvinte, ce ar spune unul din anturajul lui: am cistigat eu o gramada de bani de pe urma lui, a murit, am facut ce mi-a cerut pentru banii pe care mi-i dadea... dar el si asa era dependent de medicamente, eu ce vina am!?!

Parerea mea este ca Michael a fost injectat ziua cu energizante, ca sa faca din el un artist performant, interesele erau mari, e vorba de bani multi, nu de un concert sau doua. Ca in sport, despre citi sportivi nu aflam acum, dupa ani si ani de la marile lor performante ca, de fapt, erau dopati ca le atinga? Iar noaptea cu somnifere... Daca o facea singur, cu minuta lui, atunci era asa cum era: vinovat de propria lui soarta! Dar a fost 'ajutat' la greu sa o faca, intimplarea a facut sa moara inainte de reusita, ca daca murea un timp dupa retragere, s-ar fi pus totul pe seama epuizarii si gata, s-ar fi musamalizat totul. Toti cei care l-au ajutat au moartea lui pe constiinta si nu e numai CM, ci sint mult mai multi de-a lungul celor 15 ani de dependenta. La fel gindesc si despre operatiile estetice, in urma caruia a capatat aceasta dependenta: vine clientul (dependent de acest lucru, de schimbarea infatisarii... motive o mie si unu in cazul lui), primesti bani, ii faci ce cere, e o afacere, de acord. O data, de doua, de 9... Dar totusi, omeneste vorbind, nu exista nici o limita??? Cind vezi ca omul se distruge, cind vezi prin ce trece, cind vezi ca poate are nevoie de ajutor specializat sa scape de aceasta obsesie... tu continui mai departe pe motiv ca el a vrut-o, tu nu ai facut decit sa-ti faci meseria? Esti nevinovat? Eu asa ceva nu pot sa accept si ii consider vinovati pe toti cei care, aflati linga un dependent de ceva ce-i poate distruge sanatatea si provoca moartea, in loc sa-l ajuti sau sa pleci, nu faci decit sa-i alimentezi aceasta dependenta, stiind foarte bine riscurile!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medy6 spune:

Nelia, sunt de acord cu ceea ce ai scris cu o exceptie: lui Murray trebuie sa i se dovedeasca vinovatia, nu nevinovatia. Pana la proba/probele contrarii esti considerat nevinovat in fata legii (Ce ciudat suna, avand in vedere tot ceea ce stim cu toatele despre Murray, de 7 luni incoace !). E real dictonul "Dura lex, sed lex" oare ?
Si da, pentru prima data, dupa iunie 2009, sperantele mele in legatura cu o posibila inscenare incep sa se clatine (nu s-au naruit insa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astrojunkie spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Parerea mea este ca Michael a fost injectat ziua cu energizante, ca sa faca din el un artist performant, interesele erau mari, e vorba de bani multi, nu de un concert sau doua. Ca in sport, despre citi sportivi nu aflam acum, dupa ani si ani de la marile lor performante ca, de fapt, erau dopati ca le atinga? Iar noaptea cu somnifere... Daca o facea singur, cu minuta lui, atunci era asa cum era: vinovat de propria lui soarta! Dar a fost 'ajutat' la greu sa o faca, intimplarea a facut sa moara inainte de reusita, ca daca murea un timp dupa retragere, s-ar fi pus totul pe seama epuizarii si gata, s-ar fi musamalizat totul. Toti cei care l-au ajutat au moartea lui pe constiinta si nu e numai CM, ci sint mult mai multi de-a lungul celor 15 ani de dependenta.



Draga mea draga si coerenta! Asa cred si eu. Am citit in diagonala raportul autopsiei (n-am avut timp), dar undeva se spunea despre efedrina, la categoria amfetamine.

Din ce-am mai citit, si daca e sa ma duc in teoria conspiratiei, Randy Phillips era disperat, Michael nu venea la repetitii, si el isi risca slujba, atat de bine platita. Si mai intuiesc, cred ca am mai vorbit noi si-aici, ca doctorul nemaipomenit a plecat, si cand s-a intors... Michael nu mai era.

Sunt multi, foarte multi bani la mijloc, lui ii expira si contractul cu Sony... nu stiu daca sufar eu de "conspirationita", numai ca am senzatia ca oamenii astia nu sunt numai vinovatii morali. Cred ca si-au dorit sa se intample asta si ca e posibil sa fi dat si o mana de ajutor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Astrojunkie, eu inca nu am citit rezultatul autopsiei, ca si asa sint plina de nervi. Dar sint din ce in ce mai sigura ca i s-a intimplat ceva rau, foarte rau si imi pare atit de rau pentru el cum nici nu pot exprima in cuvinte. Daca eu simt asa, ma intreb cum s-o fi simtit el, Michael... La cit era de inteligent si de sensibil, stia si intelegea tot... si cu tot ce era in viata lui, de la dependenta pina la datorii, copiii... Of, ma mir ca a trait atit, sincer.

Medy, da, asa este, dar pentru mine acest doctor este atit de vinovat, incit de aceea am scris asa.

Mi-ar placea sa trec peste tristetea asta si sa cred din nou ca e undeva, retras cu buna stiinta, chiar daca nu de buna-voie din lumea asta exploatatoare, frecindu-si miinile de satisfactie si umplindu-si sufletul cu manifestarile de reala iubire ale fanilor de peste tot din lumea asta. Sperantele sint slabe, dar pina nu moare si ultima, eu inca mai cred... Cum ar fi sa aiba dreptate totusi doctorul [emoticon cu zimbet amar]:

Through his lawyer, Dr Murray has maintained his innocence and said he did nothing that should have caused Jackson's death. In his only public comment - a one-minute video released in August through his lawyer - a sombre-looking Dr Murray expressed confidence that he would be exonerated.

''I told the truth, and I have faith the truth will prevail,'' he said.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Astro , sarna mult-mult.
Activeaza PM sa iti trimit mesaj......ai cam nimeri-to, cu mici exceptii.Iti multumesc inca o data.
Ai zis ca iti place harta mea...m-ai facut curioasa rau

Mergi la inceput